.

 بهره گیری هنرمندانه از موقعیت های محدود

آکاایران: بهره گیری هنرمندانه از موقعیت های محدود

آکاایران: امروز پنجشنبه 21 مرداد، تولد مهرانه مهین ترابی است.

به گزارش جام جم، بانوی دوست داشتنی و بازیگر شماری از به یاد ماندنی ترین مجموعه های نمایشی تلویزیون که بی شک به واسطه نقش های شیرین و رفتار دلنشین خود در خاطر بسیاری از مخاطبان مانده و لحظه هایی ماندگار را بویژه از قاب جادویی سیما برایشان رقم زده است.
مهین ترابی در کرج زاده شد. ابتدا رشته ای جدی را برای ادامه تحصیل در دانشگاه انتخاب کرد و حتی مدتی را هم کارمند ارزیاب اداره گمرک شد، اما خیلی زود به این نتیجه رسید که کار ثابت و روزمره کارمندی از روحیه اش خارج است. بنابراین دوباره برای کنکور درس خواند و این بار اتفاقا در رشته ای که بیشتر دوست داشت پذیرفته شد؛ رشته بازیگری و کارگردانی از دانشکده هنرهای دراماتیک دانشگاه تهران که به آشنایی و همدوره شدن او با افرادی چون شهین علیزاده، گوهر خیراندیش، حسن پورشیرازی، مسعود کرامتی، رویا تیموریان، افسر اسدی و شهره لرستانی منجر شد. مهین ترابی همزمان با همین دوران، فعالیتش را در عرصه بازیگری و در روی صحنه تئاتر هم کم کم آغاز کرد و در نمایش هایی چون «تله» براساس نوشته ای از محسن یلفانی و نیز فیلم های سینمایی «گلبهار»، «رد پایی بر شن»، «دوران سربی» و «ملک خاتون» به ایفای نقش پرداخت.
اما کار بعدی این بازیگر و شاید مهم ترین نقطه عطفی که او را به شهرت و محبوبیت سال های بعدش رساند، حضورش در تلویزیون بویژه قبول بازی در مجموعه «همسران» به کارگردانی بیژن بیرنگ و مسعود رسام بود؛ اثری که در سال 73 از شبکه 2 سیما روی آنتن رفت و ساختار صمیمی و بی آلایشش خیلی زود به دل مخاطبان نشست. دیده شدن مجموعه تا به آنجا پیش رفت که لحن کلام و «کماااال!» گفتن مهین ترابی خطاب به فردوس کاویانی حتی به دیالوگ روزمره بسیاری از مردم تبدیل شد. بازیگر نقش «مهین» سریال همسران این مسیر موفق را در دو سال بعد نیز همچنان با بازی در مجموعه هایی چون «بهاران در بهار»، «ب مثل بهار» و حضور در قسمت هایی از مجموعه «نوعی دیگر» بهروز بقایی هم ادامه داده و بعد از آن بود که به «خانه سبز» رسید. نقطه ای دیگر برای اوج گرفتن و محبوبیت دوباره او و حاصل اعتماد دوباره اش به زوج کارگردان؛ بیرنگ و رسام. «عاطفه» هم خیلی زود جای خود را باز کرد و بده بستان ها و دیالوگ های مشترک او با «رضا» با بازی مرحوم خسرو شکیبایی، به دل ها حسابی نفوذ کرد. هنوز هم مخاطبان، مهین ترابی را به یاد دارند که چطور نقش وکیلی مستحکم و مستقل را از خود به نمایش می گذاشت. در عین حال در لحظاتی برای زندگی مشترکش نگران می شد و نوبت به فرزندشان «فرید» با بازی رامبد جوان که می رسید، مهر مادری در چشم هایش موج می زد.
با این همه به نظر می رسد استعدادها و قابلیت های این بازیگر در سال های بعد آن طور که باید جدی گرفته نشد و او با پایان دهه 70 در قالب شخصیت هایی همیشگی ثابت ماند. اتفاقی که شاید در اثر نبود نقش های مناسب و تعریف شده برای زنان پا به سن گذاشته در سینما و تلویزیون باشد و نتیجه اش این است که به مرور باعث به حاشیه رفتن جمعی از استعدادهای ارزشمند بازیگری ایران شده است.

 

به گزارش آکاایران: خود مهین ترابی هم بارها در همان مصاحبه های محدودش اعلام کرده که اهل بازی کردن در نقش های حاشیه ای و مکمل نیست و احتمالا به همین دلیل خود را به خانه نشینی اجباری و دوری های گهگاهی اش از عالم هنر وادار کرده است. هرچند گاهی نقش هایی چون مادر سختگیر و تحت سیطره همسری خشمگین در «نرگس» یا زن ساده دل و تا اندازه ای هم خرافاتی در «صاحبد لان» به مخاطبان این نکته را ثابت می کند که توان مهین ترابی چیزی بیش از اینهاست و چنانچه فرصتی خوب و شایسته به او داده شود، می تواند همچنان بدرخشد و سال های خوب و دوست داشتنی تلویزیون را یادمان بیندازد.

 

 منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات