.
loading...

پیکر مهدیه الهی به سمت خانه ابدی بدرقه شد

آکاایران: پیکر مهدیه الهی به سمت خانه ابدی بدرقه شد

آکاایران: مراسم تشییع پیکر این پژوهشگر ادبیات عرفانی با حضور چهره های فرهنگی در مقابل تالار وحدت در حال برگزاری است.

به گزارش میزان، هم اکنون مراسم تشییع پیکر  مهدیه الهی قمشه ای پژوهشگر ادبیات عرفانی با حضور چهره های فرهنگی در مقابل تالار وحدت در حال برگزاری است.
پیکر الهی قمشه ای  براساس وصیت خودش در مقبره خانوادگی اش در لواسان به خاک سپرده خواهد شد.
مهدیه الهی قمشه ای - شاعر، محقق و مولوی پژوه - پس از مدت ها دست و پنجه نرم کردن با مشکلات تنفسی و ریوی، عصر شنبه (19 تیرماه) دار فانی را وداع گفت. از او «ترجمه قرآن کریم»، «رساله ای در فلسفه کلی»، «شرح رساله حکیم فارابی»، «رساله ای در سیروسلوک»، «رساله ای در مراتب عشق»، «رساله ای در مراتب ادراک»، «دیوان شعر»، «نغمه الهی» و ... به جا مانده است.
چهره هایی چون ایرج حسابی،  ناصر فیض، فاطمه راکعی، رضا رفیع، حمید شاه آبادی، عباس سجادی، مجید غلامی جلیسه، محسن مومنی شریف و عبدالجبار کاکایی از حاضران در این مراسم هستند.
در مراسم تشییع پیکر مهدیه الهی قمشه ای ساعد باقری، احمد مسجدجامعی، حسام الدین سراج و افشین علاء سخنرانی کردند و حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی بر پیکر مهدیه الهی قمشه ای نماز خواند.

 

پیکر مهدیه الهی به سمت خانه ابدی بدرقه شد

 

به گزارش آکاایران: احمد مسجدجامعی در این مراسم گفت: الهی از تبار نیکویی بود و این خانواده بر گردن فرهنگ  بخصوص فرهنگ دینی و آیینی ما حق دارد. کمتر خانه ای است که با ترجمه قرآن الهی قمشه ای مزین نشده باشد.
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه مرحوم قمشه ای دریادل بود اظهار کرد: من زمانی به دریادل بودن وی پی بردم و فهمیدم که او را از نزدیک شناختم. در دل دریا همه چیز یافت می شود اما به هیچ چیز آغشته نمی شود. هیچ چیز دل او را کدر نمی کرد.
حسام الدین سراج در ادامه مراسم اظهار کرد: وجود شریف خانم الهی غنمیتی بزرگ بود، به ویژه برای جوانان که از این دریای حکمت بچشند. یک شعر از پروین (اعتصامی) مرا یاد ایشان می اندازد که بسیار با روحیات خانم الهی قمشه ای نزدیک است: «این که خاک سیهش بالین است، اختر چرخ ادب پروین است».
این خواننده در پایان سخنانش یک رباعی از ابوسعید ابوالخیر خواند .


بعد از برگزاری مراسم پیکر مهدیه الهی به سمت خانه ابدی بدرقه شد.

 

 منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات