.

میترا حجار: به دلیلی که نمی دانم | ورودم به سازمان صداوسیما ممنوع شده است

آکاایران: میترا حجار: به دلیلی که نمی دانم، ورودم به سازمان صداوسیما ممنوع شده است

آکاایران: میترا حجار؛ بازیگر سینما و تلویزیون که آثاری از جمله «پلیس جوان» و «سرزمین کهن» را در کارنامه تلویزیونی خود دارد این روزها بیشتر وقتش را معطوف به محیط زیست و حقوق حیوانات کرده است. به همین دلیل بسیاری از پیشنهادهایش را رد کرده تا با تمرکز بیشتر به این کار بپردازد.

صبا- این بازیگر درباره دلایل فاصله گرفتنش از تلویزیون توضیح داد: به دلیلی که نمی دانم چیست، تلویزیون دو سه سال است که ورود من را به سازمان ممنوع کرده است. زمانی که من در شهرک غزالی برای بازی در یک فیلم سینمایی رفتم، صبح همان روز به من گفتند که از تاریخ 17 شهریور ممنوع الورود هستم. وقتی من جویای این مسئله شدم گفتند که باید به حراست سازمان بروم ولی حراست داخل خود سازمان است و نمی شود وارد سازمان شد، به نظر می رسد آن ها با این کارشان به نوعی انسان را سنگ قلاب می کنند و برای من خیلی دردناک است که تلویزیون چنین دیدگاه و موانعی برای هنرمندان دارد. ضمن این که من هیچ کاری نکرده بودم؛ نه مهمانی رفته ام و نه هیچ کار دیگری کرده ام. به همین خاطر من هم مدتی است تلویزیون نمی بینم و سعی کردم این قطع رابطه را دو طرفه کنم.
وی ادامه داد: صداوسیما خیلی سیستم غلطی دارد و نتیجه آن را هم می بینیم که دیگر مثل سابق مخاطب ندارد و کسانی که هم که اخبار را دنبال می کنند آن را از شبکه های دیگر می بینند. البته مردم برنامه هایی مانند «ماه عسل»، «خندوانه» و «دورهمی» را می بینند اما با این حال مخاطب امروز تلویزیون اصلا قابل قیاس با مخاطب شبکه های خارجی نیست، این واقعیت است و باید این را بپذیریم.
دفاع از حقوق حیوانات و محیط زیست دغدغه ی این روزهای میترا حجار
به گزارش آکاایران: میترا حجار درباره فعالیت هایی که این روزها پیرامون محیط زیست دارد به «صبا» گفت: امسال تمام پیشنهاداتم را رد کردم زیرا درگیر مسائل محیط زیستی بودم و تصمیم داشتم این کار را به سرانجام برسانم. یکی مسائلی که درگیر آن بودم، پیگیری کردن قانونی بود که بتوان از طریق آن از حیوانات حمایت کرد، در کنار آن فعالیت های جانبی دیگری در زمینه محیط زیست نیز دارم. اولین چیزی که ما درگیر آن هستیم این است که هیچ قانونی در ایران برای منع حیوان آزاری وجود ندارد و متاسفانه ویدئو های زیادی را می بینیم که در فضای مجازی منتشر می شوند و نشانگر حیوان آزاری است. اینها باعت متشنج شدن فضای روحی جامعه می شود و از طرفی شبکه های بیگانه را خوشحال می کند چون می گویند در ایران هرج ومرج و بی قانونی وجود دارد.
حجار ادامه داد: این مسئله ای است که طی سه چهار ماه گذشته به همراه سازمان محیط زیست روی آن کار کرده ایم و بیش از یک هفته پیش به صورت پیش نویس لایحه به هیات دولت تحویل داده شد اما در نهایت حقوقدانی که درسازمان محیط زیست حضور داشته روی این لایحه نوشته است؛ این لایحه در زمینه حیات وحش معتبر نیست. این مسئله مرا به شدت ناراحت کرد زیرا ما در زمینه حیات وحش هم شاهد حیوان آزاری هستیم؛ یعنی حیوانی که شکار می شود به غیر از این که کشته می شود به شدت آزار می بیند. به عنوان مثال پرندگانی شکاری، مثل قرقی، را که شکار می کنند چشمان آن ها را می دوزند و حیوان خیلی متحمل آزار می شود. دومین مشکلی که مطرح است این است که پناهگاه های متعددی برای نگهداری سگ های ولگرد وجود دارد که خود این پناه ‎گاه ها می توانند شرایط بدی پیدا کنند؛ یعنی حیوانات در آن جا به درستی نگهداری نمی شوند. به دلیل این که هیچ نظارت و قانونی دراین زمینه وجود ندارد و یک سری افراد سود جو هم از این طریق پول در می آورند.
این بازیگر با اشاره به فعالیت دیرینه اش در زمینه محیط زیست و دفاع از حقوق حیوانان عنوان کرد: من سال هاست که در این زمینه کار می کنم اما چهار ماه است که به صورت رسمی با سازمان محیط زیست همکاری دارم. البته پیش از این با انجمن های دیگر هم در این زمینه کار کرده ام. ضمن این که به نظر من بازیگری یک بخش کار است و یک بخش عمده آن که خیلی از ما می توانیم در آن موثر باشیم؛ فعالیت های اجتماعی و مدنی است. خوشبختانه دراین سال ها شاهد بوده ایم که بسیاری از بازیگران درگیر این مسئله شده اند. سال ها پیش که به خیریه می رفتم، برخورد مردم به گونه ای بود که انگار ما ادای آنجلینا جولی را در می آوریم اما الان این شکل از نگاه کمتر شده است. در همین ماه مبارک رمضان هر شب یک خیریه ما را برای افطاری دعوت می کرد و این یعنی؛ این ما، روند مثبتی داشته است.
هنرمندان ایران وضعیت خوبی ندارند
وی با بیان اعتماد مردم به قشر هنرمند و پذیرفتن فعالیت های آنان در این حوزه ها گفت: مردم به هنرمندان اعتماد دارند زیرا می دانند که زندگی شان را وقف این کار کرده اند و به مردم خدمت می کنند. در ایران در قیاس با اروپا هنرمندان بیمه درست و حسابی ندارند، از سوی دولت حمایت نمی شوند. اکثر هنرمندان وضعیت خوبی ندارند. هنرمندان بر آمده از مردم هستند و مردم شرایطشان را می دانند در صورتی که در کشورهای دیگر این طور نیست و خیلی از دانشگاه های بزرگ جهان یک هنرمند مانند بهرام بیضایی را به عنوان مشاور انتخاب می کنند و از او حمایت می شود زیرا معتقدند این افراد در این سن و سال نباید نگران پرداخت اجاره بهایشان باشند در صورتی که در ایران این طور نیست. بنابراین من فکر می کنم به جای چیزهایی که از دست داده ایم یک سری چیزها را به دست آورده ایم و آن هم این است که مردم خیلی به ما اعتماد دارند. خیلی ها به من اعتراض می کنند که «مگر مشکل بشر حل شده است که دنبال مشکل حیوانات هستید؟» من فکر می کنم اول باید مشکل حیوانات حل شود بعد مشکلات بشر.
به زودی فیلم سینمایی ام را می سازم
بازیگر سریال «سرزمین کهن» درباره تجربه کارگردانی و فیلم سینمایی خود که با فیلمنامه علی میرمیرانی قرار است به زودی ساخته شود گفت: من به خاطر شرایطم نمی توانم با هر کسی کار کنم زیرا یک دیدگاه خاص دارم و می خواهم با کسانی کار کنم که آن ها هم همان دیدگاه من را داشته باشند. فعلا با یک تهیه کننده صحبت کردیم و اگر جواب مثبت بدهد کار را شروع می کنیم. در حال حاضر هم فیلمنامه و هم بازیگران ما آماده هستند و حتی برآورد بودجه هم کرده ایم و فقط منتظر جواب تهیه کننده هستیم.
حجار با ابراز تاسف از فوت عباس کیارستمی، بهمن زرین پور و ملیحه نیکجو مند گفت: خبر فوت عباس کیارستمی خیلی خبر دردناکی بود چون سینما نه فقط یک فیلمساز بلکه یک فیلسوف را از دست داد. در کنار عباس کیارستمی، فوت بهمن زرین پور را هم تسلیت می گویم چون بسیار مهجور ماند. همچنین فوت ملیحه نیکجومند؛ بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون را نیز تسلیت می گویم. هفته گذشته هفته بسیار دردناکی برای اهالی سینما بود و کاش قدر هنرمندانمان را در زمان حیاطشان بدانیم.
کتابی در زمینه روانشناسی ترجمه کرده ام
میترا حجار در پایان گفت: من یک کتاب در زمینه روانشناسی ترجمه کرده ام و احتمالا امسال منتشر خواهد شد. موضوع این کتاب که به دست یکی از دوستان من در امریکا نوشته شده است درباره تبهکاران و مجرمان است. در این کتاب آمده افرادی بزهکار می شوند که نتوانسته اند در مدرسه و دانشگاه های خوب درس بخوانند و درنتیجه در زندگی شان تصمیم اشتباه گرفتند. این کتاب دوازه قدم را معرفی می کند که به افراد کمک می کند تا تصمیمات درست در زندگی بگیرند.

 

 منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات