.

آکاایران: مصطفی زمانی: من هم عاشق شدم

مصطفی زمانی: من هم عاشق شدم

آکاایران: مصطفی زمانی: من هم عاشق شدم

مصطفی زمانی: من هم عاشق شدممصطفی زمانی: من هم عاشق شدم

همه آدم ها دوست دارند عاشق شوند و حتی گاهی دل شان تنگ عاشقی می شود، اما عاشق شدن به نوعی رسوایی نیاز دارد که شاید شجاعت پذیرفتن آن را نداشته باشیم.

به گزارش آکاایران:  مشرق - با چهره آرام، مثبت و ساده ای که داشت به خوبی می توانست در نقش یوسف پیامبر مقابل دوربین برود؛ اتفاقا برای همین نقش هم انتخاب شد.
او از همان ابتدا استعداد خود را نشان داد و بازی او در نقش یوسف پیامبر آنچنان دیده شد که اولین بازی او به پله ای برای پرتاب تبدیل شد. او در بازیگری تا آنجا پیش رفته که در همین سال ها توانست برای «جیب بر خیابان جنوبی» سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مردم و برای «قصه عشق پدرم» سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل مرد را از آن خود کند.
بنابراین این گزارش؛ این اواخر بازی فوق العاده او در نقش «فرهاد» سریال «شهرزاد » بار دیگر چهره ای عاشق پیشه از او نشان داد. این بار عاشقی روشنفکر که با صبوری از دست دادن معشوق را تاب می آورد و سعی می کند سرنوشت را بپذیرد.صبحت های اخیر او در رسانه هایی مثل آپارات و روزنامه قانون و فرهیختگان را بررسی کردیم تا گزارشی از زندگی و فعالیت هایش را پیش روی تان قرار دهیم.
*سینما باعث می شود یک جانمانی!
همیشه از یک جا بودن بدم می آمد، ممکن است برخی این یکجا بودن را فیزیکی بدانند، اما من منظورم یک جا ماندن روح و فکر و اندیشه است. این کجا بودن حوصله ام را سر می برد این بود که سینما را انتخاب کردم زیرا سینما اجازه نمی دهد یکجا بمانی. هیچ وقت دلم نخواسته حای کسی باشم؛ شاید دوست داشتم در موقعیتی باشم، اما اینکه جای شخصی باشم نه.
یکی از دلایلی که باعث می شود دچار کاهلی شویم (درباره خودم صحبت می کنم) این است که یادمان می رود چیزی به اسم تلاش وجود دارد. یادمان می رود که همیشه تلاش کردن از نقطه صفر شروع می شود. ممکن است بگویید خیلی از ما نقطه زیر صفر هستیم و تلاش کردن نتیجه ای ندارد و ... من زیر صفر را هم تجربه کرده ام اما می گویم از یک جایی باید شروع کرد. نشستن و یک جا ماندن و فکر کردن هیچ فایده ای ندارد. آدم باید فکر کند اما از نشستن و فکر کردن خوشم نمی آید. باید در حال حرکت فکر کرد.
*زندگی را جدی بگیری، جدی می گیرد
به من می گویند نقش های متفاوت انتخاب می کنم اما من واقعاً به دنبال اینها نیستم. حتی اگر یک فیلم تجاری به من پیشنهاد شود اگر حال کنم می روم و آن را انجام می دهم و اگر حال نکنم نمی روم. حالا شاید حالم اتفاقی است که کارهایم هم اتفاقی است.
از آنجا که معمولا خیلی نمی توانم درست فکر کنم و به خاطر همین معمولا تصمیماتم اشتباه است، بنابراین تصمیم نمی گیرم و راحت. به نظر من اگر کسی نمی تواند تصویر بهتری از خود بسازد، بهتر است که اجازه دهد همان تصویر قبلی در ذهن دیگران باقی بماند. به نظر من زندگی را جدی بگیری، جدی می گیرد و آن وقت از پسش بر نمی آیی.
*«شهرزاد» یادآور روزهای خوب است
سریال «شهرزاد» مرا به یاد روزهای خوب می اندازد و به نظرم کمتر پیش می آید که یک گروه یکدست همه خوب باشند. همبازی های من در این سریال به لحاظ حرفه ای و اخلاقی شاهکار بودند و دوست داشتم تجربه های خودم را در کنار این عزیزان نشان بدهم.
اگر ببینید بقیه بازیگران هم به درستی انتخاب شده و انتخاب کرده اند، چون کار، کاری حرفه ای است که شبکه خانگی را زنده کرد. شهاب حسینی در سال های اوج حرفه ای اش «شهرزاد» را انتخاب می کند یا ترانه علیدوستی و آقای نصیریان هم جای خود را دارند.
*من هم عاشق شدم
همه ما می خواهیم وقتی کسی را دوست داریم راحت این را به او بگوییم اما شاید می ترسیم که با گفتن آن، قضیه خراب شود. همه آدم ها دوست دارند عاشق شوند و حتی گاهی دل شان تنگ عاشقی می شود، اما عاشق شدن به نوعی رسوایی نیاز دارد که شاید شجاعت پذیرفتن آن را نداشته باشیم.
می دانستم که می توانم عاشق خوبی باشم، اما بعد از سال ها تمرین فهمیدم که فقط در برابر دوربین می توان واقعیت را رو کرد و در زندگی روزمره نمی توان درست عاشق بود، بنابراین عشقم را درست خرج نکردم. من هم در اوج جوانی بوده ام و نمی توان گفت نیاز به عشق نداشته ام اما رابطه ای عاشقانه شبیه آنچه برای «فرهاد» اتفاق می افتد را نداشته ام.
*شاید خودت ندانی عاشق شده ای
اتفاق جالب در عاشق شدن این است که اولش خودت نمی دانی عاشق شده ای. وقتی عاشق شدم به خودم لبخند زدم و آفرین گفتم. به خودم گفتم آفرین، بالاخره تو هم عاشق شدی. بار دوم که عاشق شدم خیلی برایم بامزه بود اما بار اول که در 19 سالگی بود خیلی احساساتی بودم و برایم سخت بود.
ابراز عشق یا فریاد زدن آن جلوی دیگران و در برابر چشم آدم های دیگر یک شجاعت و رسوایی می خواهد که من ندارم و شاید از کسی که عشق خودش را فریاد می زند هم بترسم. اگر بخواهی کسی که عشق خود را فریاد می زند را دوست داشته باشی باید رها و وحشی باشی. من به کسی که خواسته اش را فریاد می زند احترام می گذارم؛ رسوایی اش برایم قشنگ است.
*اگر من جای فرهاد بودم
اگر در واقعیت در جایگاه فرهاد قرار بگیرم نمی دانم که می توانم از پس این موقعیت برآیم یا نه اما به احتمال زیاد صبر نمی کردم و منتظر زمان نمی شدم تا ببینم چه چیزی پیش می آید و داستان عشقم به کجا می رسد. حتما برای رسیدن به عشقم تلاش می کردم و کاری می کردم که بدهکار لحظه هایم نشوم. عشق باختن است و برد در آن نیست.
همین باختن عشق را شیرین می کند و شوری در معشوق به وجود می آورد که دوست دارد راه را با یک نفر دیگر ادامه بدهد. در حقیقت عشق لحظه ای و آنی است و اگر شور وجود نداشته باشد نمی توان مسیر را طی کرد. شور عشق یک نوع جوشش است که انسان می خواهد با دیگری باشد و ببازد. این باختن باعث می شود که رسیدن و نرسیدن چندان مهم نباشد.
*دوست دارم عشق را واکاوی کنم
شاید اگر من الان در یک موقعیت مثلث عشقی مانند آنچه برای فرهاد اتفاق افتاد قرار می گرفتم، خود زنی و خود خوری می کردم. من با این مسئله سازش نمی کردم و از خودم و درون خودم که سبب ساز این اتفاق بود انتقام می گرفتم. بازنده کسی است که در عشق فکر می کند.
فرهاد که فکر نمی کند. فرهاد، یک عشق را تا ته می ورد. عشق ، برنده و بازنده ندارد، عشق رفتن است که فرهاد می رود. فرهاد آدمی است که با قلبش زندگی می کند. جهان اطرافش را درک می کند اما تصمیماتش را با قلبش می گیرد. یکی از دوستان می گوید عشق هم جزئی از عمل و عکس العمل است. من خیلی وقت ها دوست داشتم، عشق های آدم ها را واکاوی کنم و در این مورد نهایتاً به طنز عجیبی می رسیم.
خیلی وقت ها خودمان هم نمی دانیم چیست، به نظر من خیلی از عشق ها به غرایز باز می گردد. به نظر من عشق بیشتر هورمونی است، یعنی حتی عکس العمل و عمل هم نیست. خیلی عقب افتاده تر از این حرف هاست. بیشتر هورمونی است. به نظر من عشق های قدیم با عشق های الان فرق می کند. شما اگر چیزی را باور کنید، هست اگر چیزی را باور نکنید، نیست.
الان مردم دل شان نمی خواهد عشق را باور کنند. قدیم ها باور می کردند و آدم ها با باورهای شان زندگی می کردند اما الان نه. قبلاً آدم ها در عشق شان ثبات داشتند. اما الان چون دنیا به وسیله اینترنت گسترده تر شده ، آدم ها به خودشان در عشق شان شک می کنند. الان عاشق ها تصویر یکدیگر را دوست دارند. عشق یک خلوت لازم دارد و الان دنیا در این خلوت است و خودت را مقایسه می کنی، در حالی که عشق منحصر به فرد است و نباید قیاسش کرد. شخصیت فرهاد هم یک نمونه از جوان های همین مرز و بوم است و ویژگی مشخص او حق طلبی است. فرهاد جوان سرسختی است که به دنبال خواسته خود می رود و دست از طلب بر نمی دارد.
 
*محسن چاووشی درد را شیرین روایت می کند
در سریال شهرزاد چند قطعه با صدای محسن چاووشی منتشر شد که خیلی هم مورد استقبال قرار گرفت. اتفاقا درباره سنتوری هم، همین اتفاق افتاد. به نظر من صدای محسن چاووشی یک جور زخم دارد صدای محسن برای نسل امروز که دیگر حتی به عشق هم نمی تواند پناه ببرد، یک زخمی دارد و یک جورهایی غر زدن را از تو می گیرد. من همیشه به او می گویم که درد را شیرین روایت می کند. یادم می آید یک روز برای کاری به دفتر تهیه کننده «شهرزاد» رفتم.
محسن به من گفت: «این آهنگ ها را ساخته ام» وقتی «افسار» را برایم گذاشت، خشکم زد و از او خواستم که من روی آن دکلمه بگویم و بعد از او خواستم که این کار بین خودمان باقی بماند اما تهیه کننده آن را شنید و خوشش آمد و گفت می خواهم این را پخش کنم.
*ارتباط با فضای مجازی
فضای مجازی را دوست دارم و به اصرار دوستان یک صفحه در اینستاگرام باز کرده ام. سختی ماجرای فضای مجازی این است که هر چند روز یک بار از آدم یک عکس ویژه می خواهند و زندگی من ویژه نیست که بخواهم از آن عکس بگیرم.
گاهی اوقات مجبورم از خودم عکس سلفی بگیرم اما همان موقع خنده ام می گیرد و با خودم می گویم مگر آدم از خودش عکس می گیرد؟ آدم ها و دنیایی که مردم از خودشان عکس سلفی می گیرند را نمی فهمم اما به هر حال من هم گاهی اوقات این کار را انجام می دهم و با مخاطبان سهیم می شوم. البته نمی توانم بگویم عکس سلفی گرفتن خوب است یا بد و این به عادت هر کسی بستگی دارد.

 

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات