منتقدانی با ادبیات احمدی نژادی

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد منتقدانی با ادبیات احمدی نژادی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت مقالات هنر آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: منتقدانی با ادبیات احمدی نژادی

منتقدانی با ادبیات احمدی نژادی
,[categoriy]

آکاایران: منتقدانی با ادبیات احمدی نژادی

منتقدانی با ادبیات احمدی نژادی,[categoriy]

برنامه تلویزیونی «هفت»، با اظهارت تند و گاه هنجارشکن منتقدِ ثابتش، مسعود فراستی، در روزهای گذشته واکنش و اعتراض فیلم سازان و اهالی سینما را برانگیخته است.

به گزارش آکاایران: مشرق - همواره سخنان فراستی هنگام نقد فیلم ها با چاشنی واژگانی نامأنوس در رده دشنام و اصطلاحات جاهلی همراه بوده که گاهی حیرت مخاطبان را در پی داشته است. چنین اشاراتی بیش از هر چیز ادبیات سیاسی دوران احمدی نژاد را تداعی می کند که متأسفانه امروز هم از طریق این برنامه تلویزیونی به عرصه فرهنگ و هنر سرایت پیدا کرده است. نخستین واژه نامتعارف و هتاکانه به اکران فیلم «جرم» مسعود کیمیایی برمی گردد که البته آن زمان مجری برنامه، فریدون جیرانی بود. بعد از آن برنامه، طرفداران کیمیایی و منتقدان و سینماگران به فراستی حمله کردند، ولی هیچ کدام از این سرزنش ها و اعتراض ها افاقه نکرد و فراستی، به حرکت خود ادامه داد.

 

مدتی بعد، جیرانی از «هفت» رفت و محمود گبرلو آمد. چند صباح بعد گبرلو هم رفت تا دست آخر بهروز افخمی آمد و ماندنی شد. به نظر می رسید افخمی و فراستی در نقاط و گلوگاه هایی هم نظرند و در این مسیر تا امروز، فیلم ها ی فیلم سازان ایرانی را با واژگانی مانند «درنیامده»، «جعلی»، ««سیا ه نما»، «جشنواره پسند» و... نواخته اند. اما داستان زمانی به مرحله خطرناک خود رسید که واژه ««دیاثت فرهنگی» برای توصیف فیلم ««دونده زمین» به کارگردانی کمال تبریزی به کار برده شد. این فیلم که نقدی بر دوره رئیس جمهور قبلی کشور است، توجه این منتقد را جلب نکرد و به این ترتیب تبریزی متصف به عمل «دیاثت فرهنگی» شد.

 

عبدالحسین برزیده، اصغر فرهادی و دیگران به این رفتار واکنش منفی نشان دادند؛ مثلا منتقدی گفت فراستی باید مطابق قانون جزای اسلامی «حد» بخورد. دیگری اعتقاد داشت او مأمور است و معذور و چاره ای جز زمین زدن سینمای ایران ندارد! کمال تبریزی هم در گفت وگویی تصویری با فریدون جیرانی، در برنامه اینترنتی «فیلم‎نت» فراستی را تقبیح کرد و او را «شعبان بی مخ» عرصه فرهنگ نامید.


ضمنا در اعتراض به نشان ندادن واکنش درخور مدیران تلویزیون به گردانندگان برنامه، در عملی اعتراضی گفت ادامه تصویربرداری سریال «سرزمین کهن» را متوقف خواهد کرد. فراستی هم فورا پاسخ داد: «به خاطر تعطیلی کار حتما باید عزای عمومی اعلام کنیم!؟»

 

افخمی هم جواب تندوتیزی به تبریزی داد و گفت: «مگر ما چه کرده ایم که می خواهی به هر قیمت که باشد خفقان بگیریم؟ تو اگر رئیس جمهور می شدی چه بلایی سرمان می آوردی؟ لابد دستور صادر می کردی که ما را بگیرند و به زندان بیندازند؟» و مدیر شبکه سه هم در حمایت از برنامه «هفت» معتقد بود به کسی توهین نشده و تبریزی را به مناظره دعوت کرد. فقط اظهار نظر میرکریمی بدون جواب باقی مانده بود که فراستی به سؤال «شرق» مبنی بر اینکه واکنش تان نسبت به سخنان مدیرعامل خانه سینما که گفته «قرار بود صداوسیما دانشگاه باشد» چیست، چنین پاسخ داد: «قبول است که صداوسیما باید دانشگاه باشد. نکته ای که گفتم بیرون از دانشگاه نیست. جمله عالم بزرگ مملکت، آیت الله جوادی آملی، است. «دیاثت فرهنگی» به جمله «دیاثت سیاسی – اقتصادی» آقای جوادی آملی برمی گردد و معنای بسیار عمیقی دارد و مثل تفکر پیش پاافتاده این دوستان نیست. آقایان اگر معنای این جمله را برنمی تابند، مشکل خودشان است». 

 

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

منتقدانی با ادبیات احمدی نژادی گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات