.

آکاایران: آقای سرافراز! استعفا کمترین جبران این توهین است

آقای سرافراز! استعفا کمترین جبران این توهین است

آکاایران: آقای سرافراز! استعفا کمترین جبران این توهین است

آقای سرافراز! استعفا کمترین جبران این توهین استآقای سرافراز! استعفا کمترین جبران این توهین است

فرزاد حسنی که پس از حواشی بسیار به تازگی با برنامه ای به نام «اکسیر» به صدا و سیما بازگشته، این بار در رفتاری به شدت توهین آمیز و غیرانسانی، با استفاده از الفاظی که به هیچ وجه شایسته خطاب قرار دادن یک انسان نیست، سعی در به رخ کشیدن نبوغ (!) خود کرد.

به گزارش آکاایران:  فرزاد حسنی که پس از حواشی بسیار به تازگی با برنامه ای به نام «اکسیر» به صدا و سیما بازگشته، این بار در رفتاری به شدت توهین آمیز و غیرانسانی، با استفاده از الفاظی که به هیچ وجه شایسته خطاب قرار دادن یک انسان نیست، سعی در به رخ کشیدن نبوغ (!) خود کرد.
حسنی پنج شنبه شب گذشته در این برنامه با رفتاری تحقیرآمیز با یکی از شرکت کنندگان این برنامه، وی را در مقابل حضار و دوربین های این برنامه، به شدت به سخره گرفت؛ رفتاری که موجب واکنش های بسیار در فضای مجازی و رسانه ای کشور شد.
این رفتار حسنی موجب خشم بسیاری از شهروندان و مخاطبان رسانه به اصطلاح ملی شد، اما نباید فراموش کرد که در کنار این انتقادات، باید نقبی به مدیریت این رسانه و پیشینه فرزاد حسنی زد.
۱. فرزاد حسنی پس از تمام حواشی و مسائلی که درگیر آن ها بوده و همواره نام او با یک متمم منفی بر سر زبان ها افتاده، این بار پس از ممنوع التصویری، نقش کلیدی برنامه ای را در دست می گیرد که متاسفانه با توجه به قالب این برنامه، عرصه برای جولان های ضداخلاقی و توهین آمیز وی باز است.
۲. برنامه ای که حسنی در قالب آن یک شهروند را به سخره می گیرد و در ادامه روند رسانه به اصطلاح ملی، به شعور مخاطبان توهین می کند، برنامه زنده نیست؛ این بدان معنا است که این برنامه با درنظر گرفتن هر یک از معیارهای رایج، باید در بازبینی و ممیزی با مشکل روبرو می شد. با این تفاسیر، حال آنکه در فرآیند عبور این برنامه از مرحله دشوار بازبینی و گذر کردن آن از ممیزی برای پخش، چه عواملی دخیل بوده، تنها آقایان سرافراز و معاونانش در سازمان صدا و سیما باید پاسخگو باشند.
۳. بحث ممیزی در رسانه به اصطلاح ملی، بحث بسیار گسترده و البته عریض و طویلی است؛ این سازمان که حتی برای حضور شهروندان به عنوان حضار در برنامه «خندوانه»، شرایط سفت و سخت پوششی لحاظ کرده، چگونه می تواند به سخره گرفتن یک شهروند را نادیده بگیرد و حتی از توهین به شهروندان به عنوان ابزاری برای خنداندن و جذب مخاطب استفاده کند؟ سوال دیگر آن است که آیا ممیزی تنها شامل مصادیق نوع پوشش و رفتار خلاف عرف در سریال ها و فیلم های غیروطنی می شود؟ آیا معیاری برای سنجش رفتار توهین آمیز مجریان داخلی تعریف نشده یا اینکه بالعکس، این رفتار از سوی آنان موجب جلب رضایت مدیران سازمان می شود؟
۴. رسانه به اصطلاح  ملی به اعتراف خود این رسانه با کاهش مخاطب مواجه است و دنبال کاهش شدید مخاطب به دلایل مختلف، مدتی است که رو به مسابقات و برنامه هایی در قالب Talk Show در شبکه های غربی آورده که البته اغلب آن ها در بهترین حالت تنها یک کپی هستند؛ یک کپی ضعیف از برنامه هایی که به خودی خود رنگ و بوی زرد دارند. با این حال نکته ای که حتی به ذهن مدیران و برنامه سازان سازمان صدا و سیما خطور نکرده، آن است که نمونه های غربی این برنامه ها برای مخاطبینی با فرهنگ و پیشینه ذهنی غربی تولید و پخش می شوند. در این برهه زمانی که کار شناسان رسانه درباره تاثیرات منفی سریال های شبکه های فارسی زبان هشدار می دهند، رسانه میلی نیز چاقوی خودزنی در دست گرفته و به همراه شبکه های فارسی زبان کمر به تهاجم به فرهنگ اصیل بسته است.
۵. از مدت ها پیش و با تشدید عدم استقبال مخاطبان از برنامه های صدا و سیما، مدیران ارشد رسانه به اصطلاح ملی طی برنامه ریزی های بسیار در صدد برآمدند که به هر نحو ممکن در مقابل رقبای فرنگی خود زانو نزنند. به نظر می رسد سیاست های جدید مدیران سازمان تنها به پخش چندباره سریال ها و فیلم های کهنه و نخ نما محدود نشده و نبوغ برنامه سازان رسانه میلی تا توهین به شعور مخاطب در قالب برنامه های Talk Show نیز پیش رفته، غافل از آنکه این روند دستاوردی جز از کف رفتن همین مخاطبان اندک ندارد.
با وجود تمام این مشکلات و موارد در رسانه به اصطلاح ملی، نباید از رفتار توهین آمیز فرزاد حسنی غافل ماند و نباید اجازه داد چنین رفتاری به دست فراموشی سپرده شود. بازتاب این رفتار در فضای مجازی، منجر به شکل گیری کمپین های بسیاری شده و انتقادات سرسخت شهروندان را به همراه داشته است؛ نکته ای که باید برای به نتیجه رسیدن آن، هدفمند دنبال شود.
نباید فراموش کرد که فارغ از سایر سوءمدیریت های رسانه به اصطلاح ملی، همین رفتار توهین آمیز حسنی، به تنهایی شاهد کافی و وافی برای استعفای سرافراز از راس مدیریت سازمان صدا و سیما است. با این وجود احتمال استعفای وی بسیار کم است، چه وی اگر قصد استعفا داشت، بسیار زود تر از این ها و به دنبال سایر اشتباهات باید از سمت خود استعفا می داد. اینک کمترین خواسته برای جبران این توهین ها، فشار جامعه برای استعفا و در غیر این صورت، برکناری آقایان سرافراز و فرزاد حسنی است.

 

اخبار فرهنگی و هنری - رویداد۲۴

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات