.
loading...

آکاایران: راه های دیدنی شدن سیما

راه های دیدنی شدن سیما

آکاایران: راه های دیدنی شدن سیما

راه های دیدنی شدن سیماراه های دیدنی شدن سیما

چه کسی از وضعیت صداوسیما رضایت دارد؟ پاسخ صحیح دادن به این سؤال باید همراه با دلیل باشد، نمی توان صداوسیما و برنامه هایش را با یک «نه» از سر لجاجت کنار گذاشت و یا با یک «بله» ناشی از تعصب بی مورد، همه نواقص صداوسیما را نادیده گرفت.

به گزارش آکاایران: بهترین راه رسیدن به جواب این سؤال، بررسی شرایط صداوسیما است. آنچه خروجی رسانه ملی نشان می دهد و آنچه در درون این سازمان می گذرد، رقابت نابرابر با تولیدات تلویزیونی در شبکه های جهانی،  انباشت نیروی غیرحرفه ای و کارنابلد، کمبود بودجه و چالش با دولت بر سر اختصاص بودجه و در نهایت ضعف های ساختاری است که همگی در یک مجموعه باید دیده شود.
از سوی دیگر انتقاد از صداوسیما به معنای قبول نداشتن کلیت رسانه ملی نیست. اکثر انتقاد های دلسوزانه نسبت به صداوسیما برای بهبود وضعیت است. جدیدترین انتقاد از سازمان صداوسیما را مقام معظم رهبری در دیدار با معلمان بیان کردند. ایشان ضمن گلایه از متناسب نبودن برخی از برنامه ها با نیازها، از عمل نکردن مدیران صداوسیما به توصیه های قبلی ایشان انتقاد کردند.
در ابتدای پیروزی انقلاب دو شبکه تلویزیونی در سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران فعالیت داشتند. با ایجاد سازمان صداوسیما و تعریف مأموریت های جدید باز هم همان دو شبکه برقرار بودند و تا سال ها شبکه های 1 و 2 بار صداوسیما را به دوش می کشیدند. در آن سال ها خبری از شبکه های ماهواره ای، اینترنت و حتی شبکه نمایش خانگی نبود و تنها عدول از این دو شبکه تماشای فیلم های VHS بود. درجازدن صداوسیما در دو شبکه آنقدر ادامه داشت تا حضور گیرنده های ماهواره ای در پشت بام ها در اوایل دهه 70 مدیران فرهنگی را شوکه کرد.
از آن سال ها تا کنون هر ساله به میزان رقبای سازمان صداوسیما افزوده شده است. با وجود این تنها کار صداوسیما چشم دوختن به جمع کردن ماهواره ها و افزایش تعداد شبکه ها بود. امروز دیگر صداوسیما قبول کرده رقیبی به نام ماهواره دارد و حتی بدش نمی آید، برنامه های پربیننده ماهواره ای را کپی کند.
بینندگان تلویزیون که با هجوم شبکه های خارجی روبه رو شده اند برخی نواقص شکلی و حرفه ای صداوسیما را در تولید برنامه می بینند و درک می کنند. دهه 60 برای صداوسیما گذشته است و نشان دادن «سال های دور از خانه» باعث خلوت شدن خیابان ها نمی شود. در دهه باید «خندوانه» داشت تا بیننده را پای تلویزیون نگه داشت. این دقیقاً پاشنه آشیلی است که صداوسیما در طول سال های اخیر از آن ضربه زیادی خورده است.
  
همه می خواهند کپی کنند
وقتی یک برنامه تلویزیونی مثل «خندوانه» شبکه نسیم یا «90» در شبکه 3در بین بینندگان تلویزیون گل می کند، برنامه ساز ها می خواهند سریع کپی از آن را برای شبکه دیگری بسازند. حتی اگر برنامه ای در BBC بیننده داشته باشد باز هم در ایران کسانی هستند که نمونه ایرانیزه شده اش را به تلویزیون پیشنهاد کنند.
برخی دیگر از شبکه ها هم که نشان داده اند می توانند منبع الهام برخی از مدیران شبکه ها و برنامه سازان صداوسیما باشند. یکی از انتقاد هایی که به برنامه های تلویزیونی وارد است، همین کپی کاری های فاقد خلاقیت و ایده است. خلاقیت داشتن در سازمانی به نام صداوسیما دارد به گوهری تبدیل می شود که پیدا کردنش هر روز سخت تر می شود. اینترنت و ماهواره فرصت جست وجو را به بینندگان تلویزیون داده است و می شود نمونه های خارجی برنامه های تلویزیونی را به راحتی پیدا کرد.
  
مدیران شبکه ها مقصرند!
بینندگان تلویزیون چند مدیر شبکه را می شناسند؟ سؤال سختی است، اصلاً چرا باید مدیران شبکه ها را شناخت؟ پاسخ در اختیارات مدیران شبکه ها است. مدیرانی که هدایت شبکه های تلویزیونی را برعهده دارند. شبکه هایی که حدود 70 یا80 میلیون بیننده بالقوه می توانند داشته باشند. اگر شبکه ای موفق بود، مدیر شبکه اش موفق است و اگر شبکه ای نتوانست بیننده جذب کند، اولین مقصر شکستش مدیر شبکه است.
چیزی مانند تیم های فوتبال که تفکر مربیان باعث پیروزی و شکست تیم ها می شود. اگر بیش از 20 شبکه تلویزیونی صداوسیما را مانند لیگ فوتبال ببینیم باید بیش از 20 مدیر موفق نیز برای شبکه ها داشته باشیم که برای موفقیت شبکه هایشان شبانه روز برنامه ریزی کنند. در مقابل این تمثیل صداوسیما دارای شبکه هایی است که رسماً نامزد سقوط به لیگ پایین تر هستند؛ شبکه هایی که نتوانسته اند بینندگانشان را حفظ کنند.
  
ناموفق ها منزوی می شوند
شبکه چهارم عنوان «فرهیختگان» را برای خود انتخاب کرده است. در جامعه ای که میلیون ها فارغ التحصیل دانشگاه دارد و جمعیت فرهیخته اش هر روز بیشتر می شود، چرا شبکه فرهیختگان جزو کم بیننده ترین شبکه های تلویزیونی است؟! شبکه آموزش هم با وجود حضور 20 میلیون دانش آموز در سطح کشور، برنامه آموزشی ندارد که این جمعیت میلیونی را پای تلویزیون بنشاند.
در کشوری که ام القرای جهان اسلام است و استقبال مردمی از مسابقات حفظ و قرائت قرآن نشانه از علاقه عمومی به قرآن است، شبکه «قرآن» سیما هم یکی از کم استقبال ترین شبکه های سیما است. در منظومه شبکه های صداوسیما، شبکه «افق» قرار است شبکه ای متفاوت و بر اساس سبک زندگی ایرانی- اسلامی باشد، اما چقدر این شبکه در زمینه مأموریت هایش موفق عمل کرده است؟ پاسخ این سؤال را میزان مخاطبان شبکه مشخص می کند که جزو کم بیننده ترین شبکه های سیما است.
شبکه «سلامت» نیز اگرچه موضوع حساس سلامتی جامعه را پیگیری می کند، در مقابل برنامه های ترکیبی خانوادگی در شبکه های سراسری که مخاطبان پیگیر توصیه های بهداشتی را دارند، از جایگاه پایین تری در جذب بیننده دارد. این شبکه های منزوی را در کنار شبکه «مستند» باید نگاه کرد که در طول یک سال مجموع بینندگانش 15 درصد رشد داشته است. این شبکه ثابت کرده است می توان حرفه ای عمل کرد و با وجود مشکلات مالی و ساختاری موفق بود. در شرایطی که شبکه ای مانند «مستند» هر روز بر تعداد بینندگانش می افزاید، شبکه های کم مخاطب منزوی می شوند.
  
دولت ناراضی است؛ پس بودجه نمی دهد!
اگر دولت می خواست به سؤال ابتدای این متن پاسخ دهد، رسماً با یک «نه» محکم نارضایتی خود را از صداوسیما اعلام می کرد. نارضایتی که دلایل آن از سوی دولتی ها بارها اعلام شده و مدیران صداوسیما نیز بارها پاسخ های خود را ارائه کرده اند و حتی محمد سرافراز، رئیس صداوسیما از زیاده خواهی دولت انتقاد کرده و از اینکه دولت بودجه سازمان را به گروگان گرفته است، انتقاد کرد. دولت بر سر بودجه صداوسیما چالشی جدی را با صداوسیما آغاز کرده که نتیجه آن فشار فلج کننده ای به ساختار رسانه ملی است. با وجود اینکه از نظر قانونی دولت نمی تواند چنین برخوردی با صداوسیما داشته باشد، اما فعلاً دولت بر موضعش پافشاری می کند و صداوسیما را با مشکلات عدیده ای روبه رو کرده است.
  
بی پولی مشکلی جدی است
 می گویند پول خوشبختی نمی آورد ولی قطعاً بی پولی بدبختی می آورد. وضعیت صداوسیما دقیقاً چنین وضعیتی را نشان می دهد که در زمان پولداری نتوانست شرایط خوبی را به دست بیاورد، اما در دوران بی پولی به شدت اوضاعش خراب شده است. امروز حتی اگر صداوسیما بخواهد خوب باشد، پولی برای برنامه سازی، بهبود وضعیت شبکه ها و حتی نگهداشتن کانال های تلویزیونی اش ندارد. کاهش تعداد شبکه های تلویزیونی نشان می دهد که نداشتن پول حتی باعث می شود که شبکه ای با عمر چند سال یکباره تعطیل شود. سریال های گرانقیمت تلویزیونی هم به خاطر بی پولی ساخته نمی شوند و جایشان را مینی سریال های ارزانقیمت دم دستی پر کرده است که مخاطب چندانی هم ندارند. معاون سیما در مصاحبه اش بر اینکه بی پولی باعث شده کارهای سازمان روی زمین بماند تأکید می کند و همه منتظرند تا دولت کمی شیر بودجه را شل کند تا شاید معجزه ای شود.
  
بهره وری پاسخی برای بی پولی
با همه معایب و مشکلاتی که سازمان صداوسیما با آن رودررو است، روش های خروج از بحران نیز وجود دارد. سرافراز به خوبی ساختار صداوسیما را می شناسد و همین باعث شد که برنامه اش را بر اصلاح این ساختار بگذارد. از طرف دیگر به غیر از حذف پست های مدیریتی می شود چابک سازی سازمانی را به مسئله برنامه سازان تلویزیون نیز تعمیم داد. بسیاری از منتقدان رسانه ای صداوسیما در زمانی که در مقام
راه های دیدنی شدن سیما
برنامه ساز ظاهر شدند، نشان دادند که هیچ چیزی در بساط ندارند. صداوسیما می تواند به جای اینکه سرمایه و زمانش را در اختیار گروه های ناکارآمد برنامه ساز قرار دهد که محصولش شبکه های بی بیننده ای مانند «افق» باشد، می تواند پای استعداد های جدید را به سازمان باز کند. مثال این موضوع برنامه «جادوی صدا»، مسابقه صداپیشگی است که اساتید گرانقدر دوبلور حتی اجازه نمی دهند استعداد های جوان اشتباه کوچکی داشته باشند و با همین نگاه بسته است که سال ها دایره بسته ای که در صداوسیما شکل گرفته، باز نشده است. هوای تازه یا پوست اندازی رسانه ملی، کاری است که از عهده رئیس سازمان بر می آید. سرافراز هنوز زمان زیادی پیش رو دارد و اگر بخواهد می تواند تغییر ایجاد کند. پاسخ به سؤال ابتدایی این متن چه بله باشد و چه خیر، صداوسیما باید فراموش نکند همان طور که در دهه با ماهواره غافلگیر شد، اگر نخواهد تغییر کند، حریفانش میدان بازی را تغییر می دهند.
لبیک رئیس رسانه ملی به فرمایشات رهبر انقلاب
در پی بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با معلمان و بیان دغدغه های ایشان درباره لزوم توجه رسانه ملی به تولید برنامه های مناسب برای نسل جوان و نوجوان کشور، رئیس رسانه ملی با انتشار پیامی ضمن تأکید بر توجه ویژه به دغدغه های رهبر معظم انقلاب، تبعیت از رهنمودهای معظم له را راهگشای همه مسائل دانست.

 

اخبار فرهنگی و هنری - روزنامه جوان

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات