.
loading...

آکاایران: قالیباف: نمی توانیم در شهری باشیم که فروشگاه های لوازم آرایشی آن 8000 مغازه و کتابفروشی های آن 1200 عدد باشد

قالیباف: نمی توانیم در شهری باشیم که فروشگاه های لوازم آرایشی آن 8000 مغازه و کتابفروشی های آن 1200 عدد باشد

آکاایران: قالیباف: نمی توانیم در شهری باشیم که فروشگاه های لوازم آرایشی آن 8000 مغازه و کتابفروشی های آن 1200 عدد باشد

قالیباف: نمی توانیم در شهری باشیم که فروشگاه های لوازم آرایشی آن 8000 مغازه و کتابفروشی های آن 1200 عدد باشدقالیباف: نمی توانیم در شهری باشیم که فروشگاه های لوازم آرایشی آن 8000 مغازه و کتابفروشی های آن 1200 عدد باشد

به گزارش آکاایران:
قالیباف: نمی توانیم در شهری باشیم که فروشگاه های لوازم آرایشی آن 8000 مغازه و کتابفروشی های آن 1200 عدد باشد

شهردار تهران با بیان اینکه همزمان با افتتاح بزرگترین واقعه فرهنگی سال، نمایشگاهی نیز افتتاح شد، گفت: ما در شهرداری تهران شاید از جهت قانونی مسوولیت مستقیمی درخصوص فرهنگ نداشته باشیم اما تک تک ما مسوولان در هر کجا که هستیم باید به اهمیت مقوله فرهنگ، کتاب و کتابخوانی توجه داشته باشیم. نمی توانیم در شهری باشیم که تعداد فروشگاه های لوازم آرایشی آن 8000 مغازه و تعداد کتابفروشی های آنها تنها 1200 عدد باشد.

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف شهردار تهران صبح امروز طی سخنانی در مراسم افتتاحیه بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب اظهار کرد: برای من و همکارانم افتخار بزرگی است که یک مجموعه ی اقتصادی را با یک کار بزرگ فرهنگی شروع کردیم و این اقدام مایه خیر و برکت خواهد بود.
او ادامه داد: بدون شک نقش فرهنگ و بویژه کتاب مهمترین ابزار و عنصر در تمدن سازی و وجه متمایز تمدن ارزشی اسلامی است. تمدن و انقلاب اسلامی توسعه خود را مبتنی بر اندیشه، فرهنگ، کتاب و کتابت می داند و از این جهت یکی از مهمترین راهبردهای نظام جمهوری اسلامی توجه به کتاب و کتابخوانی است؛ البته باید اذعان کنیم آن طور که باید و شاید نتوانستیم به این امر مهم بعد از انقلاب بپردازیم.
قالیباف افزود:. شاید ما در تهران از نظر قانونی مسئولیتی در خصوص فرهنگ نداشته باشیم اما تک تک ما در هر کجا که هستیم باید به اهمیت مقوله ی فرهنگ ، کتاب، و کتابخوانی توجه داشته باشیم. ما نمی توانیم در شهری باشیم که تعداد مغازه های لوازم آرایشی 8 هزار ولی کتاب فروشی ها 1200 باشد و یا مبلغ مصرف شده در لوازم آرایشی 15 هزار میلیارد و در کتاب کمتر از 1 میلیارد باشد.
وی با بیان این که تیراژ کتاب در ایران به 500 رسیده یاد آور شد: در حالی که دنیا با توجه به این که در حوزه دیجیتالی کتاب رشد کرده اما باز هم در حوزه کاغذی تیراژ کتاب ها رشد داشته و مطالعه در دنیا سیر سعودی خود را طی می کند به همین دلیل شهرداری خود را مکلف می داند که در طول دوره های گذشته تا امروز در ساخت زیر ساختها اقدام کند.
شهردار تهران در ادامه خاطر نشان کرد: ما اکنون در تهران بیش از 300 کتابخانه داریم و هر سال به مجموعه های انتشارات شهر کمک می کنیم. تجهیز و تکمیل همه کتابخانه های مدارس، حوزه های علمیه، و دانشگاهها در دستور کار ماست. در تپه های عباس آباد نیز باغ کتابی افتتاح خواهد شد که زیر بنای آن 65 هزار متر مربع است و شاید در دنیا جزء 5 باغ کتاب اول باشد که در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد.
وی اضافه کرد: در شورای شهر تهران بیش از هزار میلیارد تومان برای کتاب اعتبار تخصیص داده شده؛ امروز هم این شهر آفتاب با بیش از 270 هکتار مساحت افتتاح می شود که در جنوب غرب آسیا نمونه است. نمایشگاه تهران به خاطر آلودگی و ترافیک همیشه یک معضل به حساب می آمد؛ بنابراین تصمیم بر این گرفته شده که به خارج از شهر ولی نزدیک شهر بیاید.
قالیباف همچنین بیان کرد: برای گسترش شهر آفتاب پیش بینی هایی لازم شده ، مترو از دیروز افتتاح شد و ایستگاه مترو شهر آفتاب با 25 هزار متر مربع بزرگترین ایستگاه مترو خاورمیانه است. این نمایشگاه می تواند به چالش بزرگ شهر ما که آلودگی هواست کمک کند. 50 درصد مراجعه کنندگان از شهرستان ها می آیند و سعی کرده ایم برایشان امکانات رفاهی و حمل و نقل را فراهم کنیم.
شهردار تهران در پایان اظهار کرد: در طول این 10 روز تلاش می کنیم توافقنامه بین مسئولان شهری، ارشاد و ناشران تنظیم کنیم تا برای کمک به این بخش حداقل تا 5 سال آینده برای برقراری نمایشگاه وجهی دریافت نکنیم.

 

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات