.
loading...

آکاایران: برپایی نشست اصغر فرهادی در ایران; اظهارات اصغر فرهادی درباره ی اتهامات سیاه نمایی

برپایی نشست اصغر فرهادی در ایران; اظهارات اصغر فرهادی درباره ی اتهامات سیاه نمایی

آکاایران: برپایی نشست اصغر فرهادی در ایران; اظهارات اصغر فرهادی درباره ی اتهامات سیاه نمایی

برپایی نشست اصغر فرهادی در ایران; اظهارات اصغر فرهادی درباره ی اتهامات سیاه نماییبرپایی نشست اصغر فرهادی در ایران; اظهارات اصغر فرهادی درباره ی اتهامات سیاه نمایی

اصغر فرهادی با همراهی ترانه علیدوستی و شهاب حسینی، یک هفته ی پس از دریافت دو جایزه از جشنواره ی فیلم "کن" مقابل نمایندگان رسانه های داخلی نشست.

به گزارش آکاایران: به گزارش ایسنا، شامگاه 10 خرداد ماه سالن "خانه همایش ها" در خیابان "فرشته"، میزبان عوامل فیلم «فروشنده» شد که به تازگی نشان نخل طلا را شهاب حسینی در بخش بازیگری و جایزه بهترین فیلم نامه را اصغر فرهادی از جشنواره ی فرانسوی فیلم کن برای این فیلم، دریافت کرده اند.
اصغر فرهادی در این نشست گفت: آن هایی که واژه سیاه نمایی را آگاهانه درباره فیلم های من مطرح می کنند قصد دیگری دارند اما به آنهایی که ناآگاهانه آن را می گویند؛ تأکید می کنم که در جشنواره های خارجی اصلاً چنین نگاهی به فیلم های ایرانی وجود ندارد.
کارگردان فیلم «فروشنده» ادامه داد: من به تمام جشنواره های دنیا نرفته ام و همه ی فیلم های ایرانی را هم که در آن ها به نمایش درمی آید را ندیده ام و نمی توانم نسبت به آن ها اظهارنظر کنم اما شاید برای آنکه بتوانم مفهوم سیاه نمایی را که نسبت به فیلم هایم مطرح می شود را واضح تر بگویم، باید مثالی بزنم.
اظهارات اصغر فرهادی درباره ی اتهامات سیاه نمایی
او که مطالب خود را در پاسخ به سوالی درباره برداشت سیاه نمایانه ای از فیلم هایش مطرح می کرد،ادامه داد: فکر کنم تمام کسانی که در این سالن حضور دارند؛ درباره فیلم «گاو» اتفاق نظر دارند که سینمای ما مدیون آن است و ما آن را فیلم بسیار خوبی می دانیم که البته من آن را یک شاهکار می دانم. فرض کنید آقای مهرجویی این فیلم را امروز می ساخت و به جشنواره ها هم می رفت و جایزه هم می گرفت آیا این فیلم بد بود؟ آیا سیاه نما بود؟
کارگردان «جدایی نادر از سیمین» افزود: وقتی می گوییم سیاه نمایی، یک تعریف مشخص دارد. فیلم «گاو» داریوش مهرجویی درباره مردم یک روستاست که به فقر آن ها هم اشاره می شود اما وقتی امروز آن را نگاه می کنیم فیلم را دوست داریم و شاید به خاطر این است که فیلم «گاو» مثل یک گنج می ماند که زیبایی هایی را در آن کشف می کنیم؛ درواقع ممکن است ظاهر یک فیلم تیره باشد اما آن چه از آن می گیریم الماس های درخشان است که نمونه دیگر چنین موضوعی فیلم «آبادانی ها» کیانوش عیاری است.
فرهادی در ادامه با نقل خاطره ای سخنانش را ادامه داد و گفت: قرار بود در آمریکا به همراه یک تهیه کننده ای که قصد داشتیم فیلمی را بسازیم که اتفاق هم نیفتاد، یک فیلم ایرانی ببینیم. در یکی از صحنه های آن فیلم، دخترکی سر چهارراه فال می فروخت. شاید به زعم کسانی که این موضوع را سیاه نمایی می دانند، بگویند این چه صحنه ای است! اما ما وقتی از سالن بیرون آمدیم آن تهیه کننده از من پرسید که آن دختر چه می فروخت؟ به او توضیح دادم که او فال می فروخت و در توضیح فال هم گفتم یعنی شعر و او تعجب کرد از اینکه مردم ما بابت شعر پول می دهند! شیفتگی او به این قضیه باعث شد در یک مراسمی بگوید "این جا کسی است که از سرزمینی آمده که در آن شعر می فروشند."
کارگردان ایرانی برگزیده اسکار در عین حال گفت: البته این را هم بگویم که فیلمی هم بود که وقتی آن را تماشا کردم خیلی دوست نداشتم و معتقدم بعضی وقت ها ناخواسته تصاویری ممکن است در فیلمی نشان داده شود که آگاهانه نباشد! اما این را تأکید می کنم که در جشنواره هایی که رفته ام و داور هم بوده ام چنین نگاهی به فیلم های ایرانی وجود نداشته است.
کارگردان فیلم «درباره الی» افزود: در فیلم های من؛ از "درباره الی" تا بقیه ی آثارم؛ نقش ها همه تحصیلکرده و دارای زندگی هایی هستند که ممکن است برخلاف تصور عموم باشد بنابراین به نظرم بعضی افراد که این مطالب را می گویند قصدشان چیز دیگری است و آگاهانه هم آن را مطرح می کنند که در این سالها هم من اصلاً پاسخی نداده ام. اما درباره آن هایی هم که ناآگاهانه می گویند بگویم که اصلاً اینطور نیست.
به گزارش ایسنا،اصغر فرهادی در ابتدای صحبت های خود در نشست رسانه ای فیلمش از مجموعه دست اندرکاران و مدیریت "خانه همایش" برای برگزاری جلسه ای درخور رسانه ها تشکر کرد و نیز از رسانه ها تقاضا کرد به دلیل آنکه اکثر افراد فیلم "فروشنده" را ندیده اند و بهتر است به سوالات دیگری پرداخته شود، ابتدا به سوالی درباره ی تاخیر ورود فیلم "فروشنده" به جشنواره کن پاسخ داد: بخشی از این سوال را بهتر است؛ آقای اطبایی که (مجری نشست خبری) با چنین مسائلی آشنا هستند، توضیح بدهند اما من می توانم با توجه به تجربه ی دو بار حضور در جشنواره کن پاسخ دهم.
او ادامه داد: برای ارسال فیلم به جشنواره کن یک مهلتی وجود دارد تا گروه داوری بتواند فیلم را ببیند. فیلم ما در لحظات آخر آماده شد اما تصحیح رنگ و میکس صدا آماده نبود بنابراین یا باید به همان شکل می فرستیم و یا باید آن را نمی فرستادیم. ضمن آن که مراحل زیرنویس در فرانسه توسط فردی که مورد اعتمادم بود در حال انجام بود.
فرهادی یادآور شد: با وجود تلاش هایی که صورت گرفت فیلم با یک اشکال فنی به جشنواره کن رسید که البته برای آن اشکال فنی هم کسی مقصر نبود. اما در آخرین لحظه ای که می خواستم فیلم را ببینم خبر دادند در بخش هایی زیرنویس با تصاویر سینک نیست و مشکل فنی وجود دارد و ما هم فکر کردیم چون دیر فیلم را رسانده ایم دیگر به جشنواره راه نخواهد یافت و می توانیم آن را برای اکران آماده کنیم. اما فردای همان روز مدیر جشنواره اعلام کرد که فیلم را اضافه می کند و این به معنی این بود که می توان نسخه ی دیگری را فرستاد و در نتیجه یکی، دو روز بعد فیلم را با کیفیت بهتری فرستادیم که پذیرفته شد.
فرهادی همچنین گفت: معمولاً در سال های قبل هم چنین اتفاقی رخ داده که یک لیست اولیه معرفی شده و بعد یکی دو فیلم دیگر اضافه شده است.
محمد اطبایی در این بخش در تکمیل سخنان اصغر فرهادی،توضیح داد: واقعیت این است که جشنواره فیلم کن در تقویم تولید فیلم در دنیا تأثیر گذاشته و بسیاری از فیلم سازان به گونه ای فیلم خود را طراحی می کنند که به موقع برای بازبینی در کن آماده شود بنابراین طبیعی است که برای همه فیلم ها چنین شرایطی رخ نمی دهد و "فروشنده" هم با تأخیر رسید.
او افزود: همانطور که مدیر جشنواره هم اعلام کرد گویا اعضای انتخاب جشنواره، فیلم را ندیده بودند و این در چند سال اخیر اتفاقی متعارف بوده است.
کلید ماجرا در قصه گفتن است
به گزارش ایسنا، اصغر فرهادی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به اینکه به نظر می رسد با توجه به استقبالی که از او و گروهش صورت گرفته سینمای هنری و عامه پسند در ایران یکی شده است اظهار کرد: یکی از مسائلی که بعد از ساخت اولین فیلمم یعنی "رقص در غبار" مد نظرم بود و توانستم پس از فیلم «شهرزیبا» روی آن متمرکز شوم؛ این بود که فیلمی بسازم که هم مردمی که به طور حرفه ای پیگیر سینما نیستند بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و هم آن هایی که تخصصی و به شکل ریزبین آن را دنبال می کنند بتوانند آن را ببینند. اما به نظر می رسید این اتفاق شدنی نیست و باید در یکی از این دسته ها قرار می گرفتم.
وی گفت: بر اساس تجربه ای که از کار کردن در رادیو و تلویزیون و ساخت سریال «درشهر» داشتم این راه به نظرم رسید که کلید ماجرا در قصه گفتن است؛ چون همه آدم ها از شنیدن قصه لذت می برند و قصه چیزی است که وقتی مخاطب می شنود برای شنیدن آن کنجکاوی و اشتیاق دارد. این موضوعی است که یک اتفاق مشترک بین مردم، نخبگان و منتقدان است.
وی تأکید کرد: برای من همواره مهم است که فیلمم همیشه پرتماشاگر باشد. اگرچه در این سالها بیشتر درباره جایزه هایم صحبت شده اما برای من این بخش مهم تر بوده است که فیلم هایم مثل "گذشته"، "جدایی"، "درباره الی" و ... در خارج از ایران و در داخل کشور هم با مردم ارتباط برقرار کرد.
فرهادی همچنین گفت: البته راهی که من پیدا کردم قصه گفتن بود و این به معنا نیست که تنها راه است. چون قبل از انقلاب هم فیلم هایی مثل آثار نصرت کریمی داشته ایم که توانسته بودند موفق باشند.
واکنش شهاب حسینی به یک خبر رسانه های عربی
در بخش دیگری از این نشست شهاب حسینی درباره واکنش رسانه های منطقه از جمله عربستان که او را خطرناک تر از سردار سلیمانی دانسته اند، گفت: درباره آنچه در رسانه های عربی منتشر شد از یک بابت خوشحال شدم چون به نظر می رسد آن ها تازه متوجه این موضوع شده اند که این سرزمین چه جایگاهی دارد؛ ضمن اینکه کاربردی که امروزه فرهنگ دارد شاید تسلیحات نداشته باشد.
او اظهار کرد: عربستان طبیعتاً دارای پیشرفته ترین تسلیحات از کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس است و شاید به دلیل برخوردهایی که با زائران خانه خدا هم می شود نتوانسته است جایگاهی داشته باشد و چنین واکنش هایی نشان می دهند که البته نه فقط درباره بنده بلکه درباره این سرزمین است! با این حال بیشتر از هر چیز شادی و عزت مردم سرزمینم را آرزو دارم.
شهاب حسینی همچنین با تأکید بر اینکه در کارهای خود یک رسالت آموزشی و ارزشی را سعی می کند دنبال کند و از فیلم های ارزشمند ایران و جهان بسیار زیاد سبک و سیاق زندگی را یاد گرفته است، اینگونه سخنانش را ادامه داد: همیشه تلاش کرده ام در کارهایم در همان راستای دستاوردهای بشری فعالیت کنم. البته از مدتی که با آقای فرهادی آشنا شدم او را در همین راستای ارزش های بشری دیدم و به نظرم تفکر در کارهای او نقش اصلی را ایفا می کند. ما در این فیلم دغدغه های خود را دنبال می کنیم و سر فیلم های اصغر فرهادی همیشه به عنوان یک مخاطب حاضر می شوم که البته این همکاری از "درباره الی" شروع، در "جدایی" ادامه پیدا کرد و در "فروشنده" به کمال و اوج خود رسید.
این بازیگر همچنین در میان صحبت های خود به روزهایی که اولین بار اصغر فرهادی را دیده اما او شهاب حسینی را نمی شناخته است اشاره کرد و یادآور شد: من از سال 71 آقای فرهادی را می شناختم اما او مرا نمی شناخت ولی من همیشه طرفدارش بودم. آن زمان یک کار عروسکی به نام «تو را من چشم در راهم، سیه گربه» به کارگردانی خانم بخت آور انجام می شد و بعد هم سر سریالی که می ساختند با نیما رئیسی در صحنه حضور داشتم اما ایشان سرشان خیلی شلوغ بود و مرا ندیدند تا اینکه در فیلم "درباره الی" با ایشان از نزدیک آشنا شدم.
محمد اطبایی کارشناس بین المللی سینمای ایران هدایت این نشست را برعهده داشت.
پریسا بخت آور کارگردان و همسر اصغر فرهادی هم در خانه همایش حاضر بود.
این نشست ساعت 9:25 در حالی با حضور اهالی رسانه برپا شد که هنوز فیلم در ایران به نمایش درنیامده است و پیش بینی می شد، سوالات درباره ی کلیات فیلم و بیشتر درباره ی برخی حاشیه های مطرح شده و دو جایزه ی جشنواره ی کن باشد.
پیش از آغاز رسمی نشست،فرصتی برای عکاسان فراهم شد که از عوامل حاضر عکس بگیرند.

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات