.
loading...

آکاایران: لذت «دورهمی» و کار با مهران مدیری

لذت «دورهمی» و کار با مهران مدیری

آکاایران: لذت «دورهمی» و کار با مهران مدیری

لذت «دورهمی» و کار با مهران مدیریبازیگران مجموعه «دورهمی» که از شبکه نسیم پخش می شود و این روزها بسیار پرطرفدار شده است از کار با مهران مدیری می گویند.

به گزارش آکاایران: مجله زندگی ایده آل - بازیگران مجموعه «دورهمی» که از شبکه نسیم پخش می شود و این روزها بسیار پرطرفدار شده است از کار با مهران مدیری می گویند.
مهران رنجبر از اولین کار کمدی با مهران می گوید
کار با مهران مدیری من را عاشق کمدی کرد!
مهران رنجبر را با موی فر و سبیل در سریال پر بیننده «آوای باران» به یاد می آورید. او سابقه زیادی در تئاتر دارد و کارهای جدی زیادی کرده. اما از انگیزه اش برای یک کار کمدی می گوید. وقتی نام مهران مدیری این شوق را در او ایجاد کرده که جلو بیاید و بدون ترس کار کمدی کند.
تئاتر و تلویزیون همزمان
بعد از سریال «آوای باران» در تلویزیون هیچ فیلمنامه ای را قبول نکردم. بیشتر درگیر کارهای تئاتر بودم تا اینکه ماجرای پیشنهاد کار «دورهمی» پیش آمد. یک فضای تئاتری زنده مقابل 400 تماشاگر و بازی مقابل چند دوربین به صورت همزمان، برایم بسیار جالب بود. ضمن اینکه یک کار کمدی درست و درمان است. البته در چند نمایش کارهای گروتسک و فانتزی انجام داده بودم و مورد علاقه خودم هم هست. الان هم که کار پخش می شود و چند قسمت جلو رفته، حس می کنم واقعا آن را دوست دارم.

 

لذت «دورهمی» و کار با مهران مدیری

 

یک طنز خاص و سخت
وجود حمید رحیمی به عنوان تهیه کننده و مهران مدیری در کنار همبازی های فوق العاده باعث شد دوست داشته باشم در این کار حضور پیدا کنم. راستش وقتی پیشنهاد بازی به من شد، خیلی تعجب کردم و اگرچه فضای مفرحی مثل «نون و ریحون» را تجربه کرده بودم اما کاراکترم در آنجا طنز نبود، اما اینجا کاملا فضا فانتزی و طنز است و حس می کنم چقدر کار طنز، کار سختی است. این شکل کمدی اصولا با روحیه من بیشتر جور درمی آید. یک موقعیت کمدی- جدی است. مثل کارهای وودی آلن یا تارانتینو که یک جور طنز خاص دارد.
احاطه مدیری به کارش
در دورهمی و روند کاری که طی آن انجام می دهیم، متوجه شده ام که مهران مدیری چقدر کارش را بلد است و بی جهت در این عرصه اسم بزرگی نشده است. او واقعا برای کاری که انجام می دهد انرژی می گذارد و می بینم چطور برایش همه چیز مهم و کاملا جدی است و چقدر به کار احاطه دارد.
رضایت از حضور در دورهمی
برنامه دورهمی با تمام حواشی هایی که برایش ایجاد شده اما کار خاص و سختی است. وقتی می خواستیم برای اجرای یک نمایش روی صحنه برویم، دست کم 40تا50 روز تمرین می کردیم اما اینجا قبل از اجرا فقط ۵ ساعت تمرین داریم. آن هم در حالی که هم باید تماشاگران حاضر در استودیو را راضی نگه داریم و هم حواسمان به اجرای درست مقابل دوربین ها باشد. همین سختی و چالشی که دارد برای من جذاب است. حالا هم از فیدبکی که برای «سپهر» می بینم راضی هستم.
مهران مدیری می داند...
شخصیت «سپهر» ماحاصل تلاش نویسنده، مهران مدیری و من است اما به مرور پخته تر شده است. انواع شخصیت ها را در آن می بینم و خیلی یک دفعه ای کارهایی را انجام می دهد. او بانمک است اما بازی در نقش آن سخت بود. ضمن آنکه مهران مدیری اصلا نمی گذارد کسی در این کار از بداهه استفاده کند. او درحین کار به شدت با بداهه مخالف است و هرچه می بینید در خود متن هست.
مدیری به خوبی انسجام کار را حفظ می کند. در این کار هرکسی در کار خودش از سازندگان و بازیگران تا طراحان صحنه، لباس، دکور و. . . یک فرم هستند و کاملا یک تیم کامل هستیم. موفقیت به همین علت در کار ایجاد شده است. من سریالی بازی کردم که بعد از 50 قسمت درخشید اما این کار در همان 10قسمت اول دیده شد و گل کرد. چنین کاری حتما چیزی دارد و بی شک مهران مدیری می داند که چه کار انجام می دهد وگرنه بی علت که کار مطرح نمی شد.
مبارزه شدید با ماهواره
بعضی ها می گویند کار «دورهمی» کپی است و. . . خب باید بپذیریم به لحاظ ادبیات نمایشی و تم، هیچ موضوعی نمانده و سال هاست تم نمایشی تمام شده است. می ماند ایده ها و در دنیا ایده های نو کار می شود و چه اشکالی دارد در ایده و نه در محتوار و اجرا، از آنها کمک بگیریم؟ از حق نگذریم شب هایی که «خندوانه» و «دورهمی» پخش می شود مردم زیادی دیگر ماهواره نمی بینند و این بسیار ارزشمند است.
حرف های امیرمهدی ژوله بعد از یک رفاقت 14 ساله
  همیشه در خاطر مردم می ماند
امیرمهدی ژوله ژورنالیستی بود که در جوانی از طریق بهاره رهنما به پیمان قاسمخانی برای نویسندگی معرفی شد. چون قریحه طنز داشت و خوب می نوشت. او هم 14 سال است که در کنار مهران مدیری است و پا به پای او پیش می رود. او به تازگی بازیگر جدی دورهمی هم شده و محبوبیت زیادی پیدا کرده. حرف های او از مدیری می تواند شناخت شما را از مدیری کامل تر کند.
امکان خاص برای نویسنده
مهران مدیری دست کم برای نویسنده ها یک امکان ویژه است. البته این برای هرکسی که در کارهای او حضور دارد، هست اما فکر می کنم برای نویسنده ها خاص تر باشد. او آدمی است که به متن خیلی اهمیت می دهد و همیشه به تو این امکان را می دهد که خلافیت خود را نشان دهی. نویسنده هم همین را می خواهد؛ اینکه تلاشش دیده شود و شما در کارهای مهران مدیری در بهترین حالت ممکن دیده می شوید. من با مهران مدیری سال هاست که همکاری می کنم و از همان ابتدا آنقدر به من اعتماد کرد که اجازه داد ایده هایی را وارد کار کنم که در روند داستان ها حفظ شد. او هوشمندانه عمل می کند؛ یعنی می داند چه چیزی می تواند به کار اضافه شود و بی علت مخالفت یا موافقت نمی کند.

 

لذت «دورهمی» و کار با مهران مدیری

 

استفاده درست و صحیح
درست است که بازیگری را به شکلی تجربه کرده ام اما نویسندگی یک کار منحصربه فرد است. من این را هم در کار مهران مدیری متوجه شده ام که او بهترین استفاده ممکن را از یک نفر می برد؛ یعنی می داند هر کسی در کجا درخشش بیشتری خواهد داشت و اصلا این را نمی پذیرم که او تلاش می کند تا فقط خودش دیده شود یا یک بازیگر خاص را به عللی از جمله اینکه گُل کرده است، از تیم کنار بگذارد. آنهایی که گُل می کنند تنها به این علت می روند چون گُل کرده اند و حالا می خواهند از موقعیت خوبی که برایشان رخ داده است، در جای دیگری هم استفاده کنند.
این یک انتخاب است؛ مثلا من انتخاب کرده ام کنار مهران مدیری و در کارهای او باشم چون به نظرم بهتر از این وجود نخواهد داشت. در تلویزیون، مهران مدیری در طنز حرف اول را می زند و بسیار باهوش عمل می کند و اگر کسی در کاری از او حضور ندارد که قبلا در تیم بوده است، قطعا کار مناسبی برای او وجود نداشته است. مهران مدیری استعداد آدم ها را می شناسد و آنها را درست و به جا خرج می کند.
درک ارزش تلاش آدم ها
در همکاری با مهران مدیری، آدم از چند جهت پیشرفت می کند که مهم ترین آنها، همان دیده شدن که مد نظر همه ماست، اتفاق می افتد و این بخشی از دغدغه آدم را پوشش می دهد؛ به همین علت شما روی خوب کار کردن تمرکز می کنید.
بنابراین تلاش می کنید از موقعیتی که مهران مدیری مسبب آن بوده درست استفاده کنید. درست است که مهران مدیری یک نام ویژه است که شما هر کاری کنید بازهم در کلیت ماجرا نام مهران مدیری در خاطر مردم می ماند اما این نقطه منفی کار نیست که روی آن زوم کنیم چرا که او اجازه دیده شدن به همه را می دهد. در تمام دنیا و در تمام کارها هم همین است اما خود مهران مدیری این گونه نیست و ارزش تلاش آدم ها را خوب می داند.
نگاه مسوولانه و موفق
من همراه با مهران مدیری متوجه شدم چطور باید مسوولیت پذیر بود. مهران مدیری وقتی در راس کاری هست خیلی مسوولانه با آن برخورد می کند. از نظم همیشگی اش برای درست انجام دادن کارها استفاده می کند و حواسش به همه حواشی و اخبار هست. او همیشه کارهایش را طوری جلو می برد که به مرور از آب و گل در می آیند. همیشه کارهایش استارت خاصی دارند و شوک اولیه را می دهند، بعد شروع به پخته شدن می کنند. 


او آنقدر باهوش و کاربلد است که بتواند ایده ها و نقاط قوت را پرورش دهد. کارگردان موفق همین است که ایده های خوب را شناسایی کرده، بتواند از آنها بهره برداری کند.
راز همراهی همیشگی سیامک انصاری و مهران
کنار مهران لذت می برم
سیامک انصاری سابقه رفاقت چندین و چند ساله با مهران مدیری را دارد و از پاورچین تا دورهمی همراه او بوده است. او بهتر از هر کس دیگری می تواند به شما بگوید مهران مدیری چه خلق و خویی دارد و چرا تا این حد توانسته به موفقیت برسد. او از لذت های چندین و چند ساله خودش و مهران برای شما می گوید.
یک آدم ویژه و خاص
کار کردن با مهران مدیری حس خاص و خوبی دارد که فقط آنهایی که با او کار کرده اند آن را می دانند. او یک آدم ویژه است و این را نمی توان انکار کرد. بماند که بعضی ها مدام دنبال ایراد گرفتن هستند. ساخت کار طنز از عهده هر کسی بر نمی آید. اینکه شما چندین سال پشت سر هم کار کنید و هرکاری می کنید به نوعی سر و صدا می کند و مردم استقبال می کنند، شوخی نیست و چیزی نیست که بگوییم اتفاقی بوده است. چند نفر مثل مهران مدیری توانایی این کار را دارند!؟

 

لذت «دورهمی» و کار با مهران مدیری

 

نامی فراتر از کار
شما باید خودتان را جای مهران مدیری بگذارید تا ببینید چه فشاری روی این آد م است. همه از او متوقع هستند و همه تنها از او جواب می خواهند. این نشان می دهد مهران مدیری برای مردم اهمیت دارد. حالا یک سری می آیند و کارها را طوری نقد می کنند که انگار خیلی نسبت به همه چیز آگاهی دارند. ایراد گرفتن بی علت، راحت است ولی مهم این است ببینیم یک نفر چطور توانسته اینقدر مورد توجه واقع شود که اگر کاری به هر علتی نقصی پیدا می کند، همه این را از چشم آن یک نفر می بینند. این موضوع نشان می دهد که مهران مدیری اسمش فراتر از کارش است.
هدایت کننده باهوش تیم
سال ها کار کردن با مهران مدیری این را به من یاد داده که می توان همیشه با یک تیم کار کرد و موفق بود؛ به شرط اینکه کسی که دارد شما و تیم را هدایت می کند، آدم باهوشی باشد. وقتی من در همکاری با مهران مدیری آن امنیت های لازم را دارم، لزومی نمی بینم این همکاری ادامه پیدا نکند. همه ما همین طور هستیم که با آدم هایی که راحت تر هستیم، کار می کنیم و این راحت بودن از یک شناخت می آید که باعث شده هر کسی سرجای خودش قرار بگیرد و بدانیم که قرار است هرکدام چه کاری را انجام دهیم. چیزهایی مثل در حاشیه ماندن، دیده نشدن، هدر رفتن زحمات و. . . در کارهای مدیری وجود ندارد و همه دیده می شوند و مورد توجه قرار می گیرند. بازیگرها هم دقیقا همین را می خواهند.
کار با افراد شناخته شده
کارهایی که مهران مدیری ساخته، همیشه کارهایی با زمان طولانی بوده و این یعنی چه تیم بازیگران و چه تیم عوامل، مدت طولانی باید کنار هم باشند. اگر پشت صحنه و روابط خوبی حاکم نباشد، آن فرصت و خلاقیت برای خلق کردن بهتر وجود نخواهد داشت. بنابراین بهتر است که آدم ها با شناختی که از هم دارند کنار هم بمانند و کار کنند. مهران مدیری همین کار را می کند. او به جای آنکه وقت صرف کند آدم هایی جدید را بشناسد، از آنهایی که می شناسد دعوت می کند و انرژی اش را صرف این می کند که کار قوی تر و بهتری ارائه دهد. کاری بهتر و خلاقانه تر بسازد و این یک نوع هوشمندی از سوی مهران مدیری است.
حس اطمینان به مهران
اصولا در کارهای مدیری این طوری است که افراد اطمینان بیشتری به هم دارند و از توانایی های همدیگر باخبر هستند؛ بنابراین زود به نتیجه مطلوب می رسیم. اتفاقا اگر چه به نظرم مهران مدیری همیشه در پایان جور همه ما را می کشد اما در این نوع کارها هر موفقیت و هر شکستی برای همه است و این طوری بقیه هم برای رسیدن به موفقیت بیشتر تلاش می کنند. به همین علت کار کردن با مدیری و در کنار او بودن، لذت بخش است.
محمد نادری از اولین تجربه اش با مهران مدیری می گوید:
طرفدار پروپا قرص مهران مدیری بودم
حضور مدیری برای موفقیت
برای پذیرش بازی در «دورهمی» چند عامل وجود داشت؛ اول اینکه گروه سازنده کار بسیار خوب بود و بازیگران آن مانند سیامک انصاری، الیکا عبدالرزاقی و. . . از استخوان خردکرده های این کار هستند. در کنار این موضوع باید به نوع کار اشاره کنم که هنگام پذیرش کمی هم باعث ترس من شد که نکند موفق نشود! اما با اطمینان به گروه آن را پذیرفتم. وقتی در میانه کار هم آقای مهران مدیری اضافه شدند، دلم قرص شد و حس کردم با حضور و فکر او، کار دیده می شود و حالا هم از نتیجه کار راضی هستم.
گرفتن انرژی از تماشاگر
کار «دورهمی» یک تجربه جدید بود. خب تئاترهای زیادی کار کرده بودم و تجربه کار تصویر هم داشتم اما این کار شبیه هیچکدام از آنها نبود و یک تجربه جدید و جذاب بود. قطعا بخشی از تجربه های تئاتری ام در این کار به من کمک کرد، اما با فضای کار تصویر فرق دارد چون یک سکانس در کار تصویری در چند پلان خرد می شود و بارها تکرار می شود اما در این کار برای 20 صفحه متن فقط یک روز جلوتر تمرین داریم و باید آن را به صورت یک تک اجرا کار کنیم.
درست است که گاهی به خاطر اجرای بد، مثلا خنده تماشاگر یا هر موضوع دیگری، کار تکرار می شود اما آنقدر فرصت تغییر و خطا نداریم و باید با کمترین خطا کار کنیم. به همین علت تجربه بسیار سختی است و خوشحالم در پرونده کاری من چنین پروژه ای وجود دارد. دست کم در ایران نمونه چنین برنامه ای را نداشته ایم. یک چیزهای جالبی دارد مانند بیننده که در همان لحظه شما از آن فیدبک می گیری و ری اکشن او را می بینی. آن انرژی حضور تماشاگر که در تئاتر وجود دارد، در این کار هم هست.

 

لذت «دورهمی» و کار با مهران مدیری

 

بیننده پروپاقرص آثار مدیری
از مهران مدیری چیزی که در خاطرم هست برمی گردد به مجموعه «ساعت خوش» که یک فضای طنز متفاوتی را به کارهای تلویزیون اضافه کرد و من با افتخار بیننده آن برنامه بودم و به بیننده پروپاقرص کارهای مدیری تبدیل شدم. همیشه کارهایش را دنبال می کردم و لذت می بردم. زمانی که محصل بودم به نظرم بازیگرها موجوداتی دست نیافتنی و اعجاب آور بودند. من به مرور و یواش یواش به این عرصه آمدم و با بازیگران آشنا شدم و دیدم که آنها هم آدم های معمولی هستند ولی با این حال مهران مدیری برایم همیشه یک حس خاص داشت. به نظرم مهران مدیری به شدت خلاق است و از این خلاقیت به بهترین شکل و به درست ترین روش استفاده می کند. او بسیار دوست داشتنی است و نمی شود او را دوست نداشت.
دیده شدن با مدیری
وقتی در جمع بازیگرها با هم صحبت می کردیم و کار هنوز شکل نگرفته بود و بده بستان ها داشت شکل خود را پیدا می کرد، احساس کردم کل عوامل طوری هستند که کاری را انجام نمی دهند که از آن راضی نباشند! شما نمی توانید منکر این شوید که مهران مدیری نام بزرگی است. خود من همیشه کارهای ایشان را دنبال می کردم. بنابراین وقتی به کار اضافه شدند، خوشحال شدم چون، هم می توانستیم از تجربه او استفاده کنیم و هم می دانستیم کار بیشتر دیده و موفق خواهد شد. این ویژگی بسیار مثبتی است و اگر قرار باشد 50درصد کار به خاطر نام مهران مدیری دیده شود، من راضی هستم.
تفاوت هایی برای دورهمی
راستش را بگویم، هیچ وقت خودم را در قالب کارهای مدیری نمی دیدم اما «دورهمی» کاملا متفاوت از کارهای قبلی اوست و در آن تیپ سازی جایی ندارد یعنی اصلا قرار نبود به آن سمت و سو برود. جنس کمدی من بیشتر شبیه آن چیزی است که در «شمعدونی» بازی کردم اما این کار تفاوت های خاصی داشت که واقعا برایم لذت بخش بود.
آرامشی از جنس تئاتر
سروش صحت برای بازیگردانی همیشه یک نصیحت داشت و می آمد و در گوشی می گفت «خوب بازی کن. همین!» در کار مدیری به خاطر وجود خودش به شدت مقابل تماشاگرها احساس امنیت دارم. قبل از کار وقتی در اتاق گریم هستیم به من می گوید «محمد با انرژی برویم»؛ البته او به همه این را می گوید و فضا مثل فضای اجرای نمایش است که همه به هم انرژی می دهند. به هر حال خاستگاه مهران مدیری هم نمایش و تئاتر است. آرامش او به ما هم کمک می کند تا روی صحنه آرامش لازم را داشته باشیم.
ماندگاری در آثار مدیری
یکی از چیزهایی که برایم در کارهای مدیری جالب است این است که او این همه سال در کارهای مختلف شخصیت ها و کاراکترهایی را خلق کرده که بعضی از آنها واقعا ماندگار هستند. دلم می خواهد «روح پدر» هم یکی از همان ها بشود. سعی کرده ام در این نقش در ادامه چیزهای دیگری را که در مورد طراحی آن پنهان مانده تست بزنیم و بیرون بکشیم. البته همه چیز در این جنس کار، رفته رفته شکل می گیرد. مهران مدیری روزی به من گفت وقتی «شیرفرهاد» را در «برره» کار می کرد در قسمت های اول عادی صحبت می کرد و به مرور و بعد از چند قسمت آن لحن و لهجه را اضافه کرد. اما دیگر مردم در ادامه، جزئیات را به خاطر ندارند که «شیرفرهاد» ابتدای کار بدون لهجه بود و آن را با لهجه برره ای به یاد می آورند. این چیزی است که در روند کار ایجاد می شود و ما هم همین طور جلو می رویم و چیزهایی را در آینده به نقش اضافه می کنیم که در چارچوب نقش بتواند «روح پدر» را بهتر کند.

 

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات