.

آکاایران: ماجرای استعفای زارعان پس از شوک «فیتیله ای ها»/ ممنوع التصویری هایی که یک شبه اتفاق می افتاد

ممنوع التصویری

آکاایران: ماجرای استعفای زارعان پس از شوک «فیتیله ای ها»/ ممنوع التصویری هایی که یک شبه اتفاق می افتاد

ماجرای استعفای زارعان پس از شوک «فیتیله ای ها»/ ممنوع التصویری هایی که یک شبه اتفاق می افتادممنوع التصویری

مدیر پیشین گروه کودک و نوجوان شبکه دو گفت: در ماجرای «فیتیله ای ها» نوک پیکان دوستان به سمت من بود و شوکی بود که سازمان صدا و سیما می خواست آن را در جایی تخلیه کند و آنجا هم من بودم.

به گزارش آکاایران: «علی زارعان» مدیر پیشین گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیما در گفت وگو با فارس گفت: در حال حاضر مشغول نوشتن خواندن و چاپ کتاب هستم.کتاب «ایستادن به روایت کلمه» چند ماه پیش چاپ شد و کتاب اخیرم در حال نگارش و ادیت پایانی است و هنوز اسمی برای آن انتخاب نکردم.
وی ادامه داد: 23 سال به صورت تخصصی در حوزه کودک و نوجوان فعالیت کردم و در این مدت 5 سال مجموعه «کلاه قرمزی» را روی آنتن آوردم.اوج شکوفایی برنامه «عمو پورنگ» نیز در همین دوران بود.در اصل سیستم یا همان سازمان صدا و سیما هزینه ای را صرف کرده بود تا من بتوانم برنامه های این چنینی را بسازم و این هزینه ها باید دوام داشته باشد نه اینکه شخصی مدعی باشد که من باید دائما مدیر باشم.
زارعان همچنین بیان داشت:در دوره آقای سرافراز شاهد غیبت های افراد بودیم و یکباره می دیدیم که فردی به صورت ناگهانی از روی آنتن پخش پایین می آید و حذف می شود. دلیل این موضوع این است که مدیریت فرهنگی یک مدیریت زمان بر است. برای مثال اگر شما می خواهید قرمه سبزی درست کنید حداقل چهل و پنج دقیقه زمان می خواهید و اگر شعله گاز را زیاد کنید، غذایتان می سوزد. بر همین اساس روال های فرهنگی را نمی توان با سرعت پیش برد و تغییر و تحولاتی که آقای سرافراز به دنبال آن بود ممکن بود انجام شود و انجام هم می شد،اما نه با این سرعت و قطعا زمان بیشتری را می طلبید.
وی درباره دلیل استعفای خود بعد از ماجرای «فیتیله ای ها» گفت: به صورت منطقی نوک پیکان دوستان به سمت من بود و شوکی بود که سازمان صدا و سیما می خواست آنرا در جایی تخلیه کند و آنجا هم من بودم! اصلا از این موضوع ناراحت نیستم چراکه برای من خیری را در بر داشت که به کارهای دیگر و شخصی ام پرداختم و تصورم این است که در جریان «فیتیله ای ها» بی تدبیری جریان داشت،آنهم در شرایطی که می توانستند این پرونده را آرامتر،منطقی تر و معقول تر نیز جمع کنند. دقیقا در تاریخ 26/ 8 /84 مدیر گروه کودک شدم و در تاریخ 26/ 8 /94 استعفا دادم. در آن زمان هر چه بلد بودم انجام دادم و انشاله نسل جدید بتوانند کارهایی که جدیدتر است را انجام دهند و معتقدم من برای مدیریت رسانه تمام شده ام و باید تفکراتمان را در اختیار نسل جوان قرار دهیم. از طرفی این رفتن ها آنقدر برای دوستان من دلگیر کننده است که دیگر بازگشت کار راحتی نیست.
مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه تهران افزود:من نگران تعداد زیادی از نیروهایی هستم که از دست می روند و معتقدم که پرورش آنها به دانشگاه رفتن و دکتری گرفتن نیست،بلکه به یک تجربه عملی در کف میدان عمل بستگی دارد. رساندن یک «پورنگ» و «کلاه قرمزی» به آنتن تلویزیون برای مردم ایران هزینه چندین برابری دارد و یکی از آنها این است که من پنج سال در ایام نوروز از تهرانخارج نشدم و این برای من یکنوع هزینه داشت و برای سازمان نیز یکنوع دیگر هزینه دربرداشت.
وی ادامه داد:پرورش نیروی متخصص خیلی هزینه بر است و نگهداری از آن خیلی خیلی هزینه بر است.ما می توانیم انبوهی از متخصصین را در کشورمان پرورش دهیم اما هنر نگهداری آنها نیز فرایندی پیچیده را در بر خواهد داشت.همیشه نباید در دانشگاه ها به دنبال فرار مغزها بگردیم و محل فرار را خارج از کشور بدانیم.نیرویی که در بدنه حرفه ای رشد می کند باید به بدنه حرفه ای وفادار باشد که بخشی از این وفاداری به شخصیت افراد و بخش دیگری از آن به رفتارهای نهادهای مربوطه برمی گردد که اگر ایندو در کنار یکدیگر جمع شوند، موفقیت کلی نهاد را شامل خواهند شد.
تهیه کننده برنامه «رنگین کمان» گفت:در دوران آقای ضرغامی شاهد کناره گیری اسداله اعلایی بودم،اما این را هم دیدم که ضرغامی ایشان را در بدنه ستادها و مشاوره ها در نظر گرفت، اما آقای سرافراز روش صفر و یک را در پیش گرفت. منظور از صفر و یک رفتار بدور از تعادل است، یا هست و یا نیست!به هرحال باید پذیرفت که 36 سال تجربه سازمان صدا و سیما ،تجربه منحصر به فردی است که تا به حال در تمام دنیا چنین رسانه ای با چنین مدیریتی نبوده است.زمانیکه رسانه ای منحصر به فرد می شود،بالطبع مدیریت و اداره کردن و نیروهایش نیز منحصر به فرد خواهد شد. در ایران بر خلاف سایر کشورهای جهان،نوع مدیریت رسانه خیلی متفاوت است و حفظ سرمایه ها حتی بعد از بازنشستگی رسالت عظیمی است که باید همیشه در بدنه باشند. ظرفیت تاریخ،هویت امروز در یک نهاد را می سازد،حتی اگر تفاوت تفکر هم داشته باشیم باز هم می توانیم در افق تخصص به فصل مشترک تازه ای فکر کنیم که متاسفانه در این سازمان اتفاق نیفتاد.
وی درباره ارتباط بین عدم حضورش در نوروز در شبکه دو و پخش نشدن مجموعه «کلاه قرمزی» نیز بیان داشت: اطلاعاتی در این زمینه ندارم چراکه دلیل اصلی اش را نمی دانم. قطعا افرادی که الان روی کار هستند افراد بسیار توانمندی هستند، اما در این بین اینکه بدنه نتواند از تعامل مدیرها با ستادهای مختلف استفاده کند کار سختی است. خیلی مهم است که بتوانیم رسانه را به صاحب رسانه برسانیم. صاحبان رسانه، مردم و هنرمندان هستند و تلویزیون جایگاه اتصال این دو بخش به یکدیگر است. رسانه باید تواند حرف خودش که حرف مردم است را در قالب هنر ترجمه کند و عرضه مناسبی را ایجاد کند.

 

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آهنگ جديد عمو فیتیله ها به نام تاپ و تاپ

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات