.

آکاایران: سفر مردم خراسان رضوی برای شنیدن موسیقی به بجنورد!

خراسان رضوی

آکاایران: سفر مردم خراسان رضوی برای شنیدن موسیقی به بجنورد!

سفر مردم خراسان رضوی برای شنیدن موسیقی به بجنورد!خراسان رضوی

گروه «ناگفته» قرار بود بلافاصله بعد از اجرای کنسرت در سی ام و سی و یکم اردیبهشت ماه از شهر اصفهان به درخواست مردم هنردوست و فهیم مردم استان خراسان، بدون همراهی اعضای بانوان ارکستر که پیشتر از حضورشان جلوگیرى به عمل آمده بود راهی شهر شاندیز مشهد شوند که این اتفاق به دلیل عدم اجازه برگزاری برنامه رخ نداد.

به گزارش آکاایران: با لغو مکرر اجراهای زنده موسیقی سنتی در شهرهای خراسان رضوی و حتی جلوگیری از اجراهای استاد کیهان کلهر و استاد شهرام ناظری به همراه حافظ ناظری در نیشابور، احتمالاً مردم این خطه راهی جز تقویت روش پیشین ندارند و تصور می شود این اساتید برجسته می توانند اهالی مشهد، نیشابور و سایر شهرهای خراسان را در بجنورد ملاقات کنند.
به گزارش «تابناک»؛ با وجود آنکه تمامی مراحل دریافت مجوز از تمامی مراجع ذیصلاح صورت پذیرفته بود، اجازه اجرای کنسرت ناظری ها ساعاتى قبل از شروع فروش بلیط در شهر نیشابور بازهم داده نشد. با وجود آنکه انتظار می رفت کنسرت «ناگفته» که توسط استاد شهرام ناظری و حافظ ناظری اجرا می شود، با توجه به سبک کلاسیک اش و استقبالی که از آن در دنیا به عمل آمده، در نیشابور شهر شاعران بزرگ و موسیقی کهن نیز با استقبال مواجه شود.
گروه «ناگفته» قرار بود بلافاصله بعد از اجرای کنسرت در سی ام و سی و یکم اردیبهشت ماه از شهر اصفهان به درخواست مردم هنردوست و فهیم مردم استان خراسان، بدون همراهی اعضای بانوان ارکستر که پیشتر از حضورشان جلوگیرى به عمل آمده بود راهی شهر شاندیز مشهد شوند که این اتفاق به دلیل عدم اجازه برگزاری برنامه رخ نداد و حال همین اتفاق، با وجود صدور مجوز در نیشابور تکرار شد و حتی موسیقی فاخر شهرام ناظری نیز صلاحیت اجرا در این خطه را نیافت!
در حالی برای دومین بار در طول دو هفته اخیر، از اجراى «ناگفته» جلوگیرى به عمل می آید که پیش از این در روزهای گذشته از اجرای کیهان کلهر نوازنده برجسته و جهانی کمانچه کشورمان در شهر نیشابور ممانعت به عمل آمد و اساساً اجازه برگزاری کنسرت در محدوده استان خراسان رضوی صادر نمی شود و اگر صادر شود، این اجرا به دلیل مخالفت ها لغو می شود و به عبارت ساده تر مردم این استان حتی از شنیدن موسیقی مشروع شهرام ناظری و کیهان کلهر نیز محرومند.
سفر مردم خراسان رضوی برای شنیدن موسیقی به بجنورد!
البته همیشه راه هایی بر عبور از این سد وجود دارد که در این راستا مردم استان خراسان رضوی برای شنیدن موسیقی زنده سفرهای نسبتاً طولانی را انجام می دهند و راهی بجنورد مرکز استان خراسان شمالی می شوند. حساسیت مذکور در بجنورد وجود ندارد و اجازه برگزاری کنسرت در این شهر صادر می شود و به همین دلیل از مشهد و سایر شهرها، گروهی از مردم برای استفاده از موسیقی زنده، این سفر نسبتاً پرزحمت را انجام می دهند و در کنسرت ها شرکت می کنند.
در واقع مردم آن دیار با دلی چرکین از مسئولانشان صدها کیلومتر را طی می کنند و در بجنورد نوای موسیقی زنده را می شنوند که البته بعید نیست دیر یا زود این ممنوعیت از خراسان رضوی به کل جغرافیای سه استان خراسان تسری یابد و دور زدن مسئولان از طریق سفر به بجنورد نیز دیگر امکان پذیر نباشد اما آنان به دنبال موسیقی هستند، راهش را می یابند و به استان های همجوار برای شنیدن موسیقی می روند و از موسیقی زنده بهره مند می شوند.
حتی اگر در استان های همجوار نیز اجرای زنده موسیقی ممنوع شود -که بعید است- سایر استان های دورتر و شهرستان ها میزبان علاقمندان موسیقی از سایر استان ها می شوند و حتی در صورت ممنوعیت موسیقی در تمامی شهرستان ها -یک گزینه تقریباً غیرممکن- موسیقی دوستان به تهران می آیند و به نوای موزیسن های مورد علاقه شان گوش می سپارد و در آخر اگر -در اتفاقی بی سابقه- در تهران نیز نوای یک خواننده یا نوازنده شنیده نشود، گروهی از ایرانیان به کشورهای همسایه سفر می کنند و مخاطب این نواها می شوند. به عبارت ساده تر با این ممنوعیت ها، موسیقی برای مردم غیرقابل دسترس نمی شود، بلکه گران تر تمام می شود!
در این شرایط سوای اینکه چنین رفتارهایی به خصوص با موسیقی اصیل و سنتی، زمینه ساز گسترش سریع تر موسیقی های خاص می شود، قطعاً در حفظ ظرفیت های انسانی بالقوه و بالفعل این شهرها نیز تاثیر منفی خواهد داشت. اگر در آینده گروهی از دانشجویان نخبه نیشابور ترجیح دادند ساکن پایتخت باشند و در موطن شان مستقر نشود و یا اگر صاحبین سرمایه این خطه ترجیح دادند در تهران ساکن شوند و از مواهب تهران از جمله اجراهای زنده موسیقی و سایر تفریحات متعارف بهره ببرند، مسئولان نیشابور و سایر شهرهای دارای چنین وضعیتی باید خود را ملامت کنند که در این زمینه نقش موثری داشته اند.

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات