.

آکاایران: واکنش اصغر فرهادی به مشارکت با قطری ها

واکنش اصغر فرهادی به مشارکت با قطری ها

آکاایران: واکنش اصغر فرهادی به مشارکت با قطری ها

واکنش اصغر فرهادی به مشارکت با قطری هاواکنش اصغر فرهادی به مشارکت با قطری ها

اصغر فرهادی، سینماگر برجسته کشورمان که برای حضور در بخش مسابقه جشنواره شصت و نهم کن عازم این شهر در فرانسه خواهد شد، پیش از عزیمت به کن از یک شیطنت رسانه ای پرده برداشت که ممکن است برای فیلم جدیدش، «فروشنده» حاشیه ساز شود.

به گزارش آکاایران: به گزارش ایسنا، در روزهای پیش از انتشار مصاحبه فرهادی، خبری در رسانه ها منتشر شده بود مبنی بر این که فستیوال فیلم دوحه به ریاست خواهر امیر قطر هزینه ساخت فیلم جدید فرهادی را پرداخت کرده است. این مساله که در نوع خود اتفاق جدیدی برای سینمای ایران است(مالکیت قطری ها بر یک فیلم ایرانی) روز گذشته با واکنش این کارگردان مطرح مواجه شد.
فرهادی در بخشی از گفت و گو می گوید: «تهیه کنندگان فیلم من و کمپانی ممنتو هستیم. وقتی تصمیم به ساخت فیلم گرفتم و مقدمات ساخت آن فراهم شد، تهیه کننده و همچنین سرمایه گذار فیلم خودم بودم. همزمان با کامل شدن نگارش فیلمنامه و در طول تولید، کمپانی فرانسوی «ممنتو» که پیش از این تهیه کنندگی فیلم «گذشته» را برعهده داشت و پخش کننده دیگر فیلم های من است، درخواست کرد که فیلمنامه را مطالعه کند. آنها پس از مطالعه فیلمنامه، تقاضای سرمایه گذاری بخشی از فیلم را کردند و در نهایت تصمیم بر این شد که من و الکساندر ماله-گی (مدیرعامل ممنتو) تهیه کننده مشترک این فیلم باشیم. آنها همچنین به همراه پدرو آلمادوار، تهیه کننده فیلم بعدی نیز هستند. در تیتراژ، تهیه کنندگان، کمپانی ممنتو و من هستیم. در اواخر فیلمبرداری، آنها توانستند فیلم را به کشورهای مختلفی پیش فروش کنند. پخش تلویزیونی فیلم نیز به تلویزیون «آرته» فرانسه، پیش فروش شد.»
او در ادامه درباره ی حضور قطری ها در فیلم جدیدش توضیحات شفافی می دهد:«در رابطه با حضور «دوحه فیلم فستیوال» به عنوان تهیه کننده و سرمایه گذار، خبری که منتشر شده، یا از سر بی اطلاعی یا شیطنت است. فستیوال دوحه، هر سال به تعدادی فیلم رقمی به عنوان فاوند (fund)پرداخت کرده و شریک می شود. آنها در سال های گذشته نیز، مثل بسیاری از جاهای دیگر در دنیا که فاوند می دهند و در فیلم ها مبلغی سرمایه گذاری می کنند که معمولا در مقابل بودجه کلی فیلم، درصد بالایی نیست. مسئول فستیوال دوحه قطر، پس از حضورکمپانی ممنتو به عنوان تهیه کننده در این فیلم، با آنها تماس گرفته و ابراز تمایل کرده بودند که امسال یکی از فاوندهای شان را به فیلم «فروشنده» بدهند وممنتو هم پذیرفته بود. در تیتراژ هم نامشان در کنار تلویزیون آرته فرانسه، با عنوان «با همکاری (Association) آرته و دوحه فیلم فستیوال» آمده است. سرمایه اصلی فیلم، متعلق به من و کمپانی «ممنتو» است و نام ممنتو در تیتراژ به همراه نام من، به عنوان تهیه کننده و سرمایه گذاران فیلم آمده.»
فرهادی در پایان نگرانی اش از حاشیه پردازی ها را این گونه توضیح می دهد: «متاسفانه تجربه نشان می دهد که این سیر بی اخلاقی ادامه خواهد داشت. اینکه "فاوند" یک فستیوال به فیلم که در مقابل سرمایه کلی فیلم قابل توجه نیست و ابراز خوشحالی مدیر فستیوال دوحه نسبت به حضور این فیلم در کن، تبدیل می شود به اینکه تهیه کننده و سرمایه گذار فیلم «فروشنده» کشور قطر است جز بی اخلاقی نمی تواند باشد. مطمئن باشید در روزهای آینده، همچون فیلم های قبلی ام، در بعضی از روزنامه ها و سایت ها، حرف ها و مصاحبه های من و گروه «فروشنده»، همچنین تهیه کننده فرانسوی فیلم در بیرون از ایران، با ترجمه های غلط و گاها تحریف شده، تبدیل به تیترهایی جعلی خواهد شد و حاشیه هایی ایجاد خواهد کرد.خوشبختانه بسیاری، لحن و ادبیات من را می شناسند و خودشان می توانند تشخیص دهند کدام یک از این اخبار و نقل قول ها از صحبت های من است و کدام یک جعلی. »
این توضیحات فرهادی می تواند پایانی باشد بر شایعاتی که در روزهای اخیر در مورد مالکیت قطری ها بر فیلم وی منتشر شده بود. حال او و عوامل فیلمش عازم کن خواهند شد تا با نمایش «فروشنده» در این رویداد معتبر سینمای جهان بار دیگر نام یک هنرمند ایرانی  را بر سر زبان ها بیاندازند. هنرمندی به نام اصغر فرهادی که همیشه فیلمسازی در ایران برایش یک افتخار و ارزش تمام نشدنی بوده است. او به شایستگی نماینده سینمای ایران در عرصه های جهانی است.

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات