.

آکاایران: «او مخالف حکومت نیست» / حرف های تهیه کننده فرانسوی درباره فروشنده اصغر فرهادی و جنبه های اجتماعی و مذهبی اش

 «او مخالف حکومت نیست» / حرف های تهیه کننده فرانسوی درباره فروشنده اصغر فرهادی و جنبه های اجتماعی و مذهبی اش

آکاایران: «او مخالف حکومت نیست» / حرف های تهیه کننده فرانسوی درباره فروشنده اصغر فرهادی و جنبه های اجتماعی و مذهبی اش

«او مخالف حکومت نیست» / حرف های تهیه کننده فرانسوی درباره فروشنده اصغر فرهادی و جنبه های اجتماعی و مذهبی اش «او مخالف حکومت نیست» / حرف های تهیه کننده فرانسوی درباره فروشنده اصغر فرهادی و جنبه های اجتماعی و مذهبی اش

روزنامه نیویورک تایمز در مقاله ای به فیلم های خاورمیانه در جشنواره فیلم کن 2016 پرداخته است.

به گزارش آکاایران: به گزارش کافه سینما، امسال در جشنواره فیلم کن خاورمیانه شکوفایی بزرگی  دارد. آخرین فیلم اصغر فرهادی فروشنده برای نخل طلا رقابت می کند. در حالی که تصادف ساخته محمد دیاب درباره ظهور و سقوط انقلاب مصر افتتاحیه بخشی نوعی نگاه است.


سردبیر سابق کایه دو سینما، ژآن میشل فرودون که منتقد slate.fr است، می گوید: «حضور فیلم هایی از خاورمیانه و دنیای عرب در سال های اخیر بسیار ضعیف بوده است. اما امسال چشمگیر ترین سال است.»


یکی از فیلم هایی که بی صبرانه انتظار نمایشش می رود، فروشنده داستان زوجی در تهران را روایت می کند. این زوج بازیگرانی آماتور هستند که مرگ دستفروش نوشته آرتور میلر را بازی می کنند. همان گونه که در جدایی نادر از سیمین (برنده اسکار بهترین فیلم خارجی زبان در سال ۲۰۱۲) دیدیم آقای فرهادی روی سطوح مختلفی کار می کند تا داستانی را روایت کند که در عین حال شخصی و هم جهانی است.


تهیه کننده فرانسوی که در تهیه فیلم با اصغر فرهادی مشارکت دارد؛ آلکساندر ماله-گی می گوید: «(در فروشنده) یک داستان، جنبه اخلاقی و ابعاد اجتماعی، طبقه اجتماعی و بُعد مذهبی وجود دارد. اصغر فرهادی مخالف حکومت نیست. اما همه چیز ها  در میان دیالوگ ها(فیلمنامه) اتفاق می افتد. سینمای او چنین است.»


 «فروشنده درباره عماد (شهاب حسینی) و رعنا (ترانه علیدوستی) است که زندگیشان دستخوش دگرگونی می شود زمانی که باید به دلیل تعمیرات آپارتمان خود را ترک کنند. آن ها در نمایشنامه آرتور میلر بازی می کنند. آقای فرهادی باید فیلمنامه را به دولت ارایه کند پیش از آنکه اجازه فیلمبرداری در تهران رابگیرد و با مشکلی روبه رو نبوده است.»


فیلم آخرین اثری بود که به بخش مسابقه اضافه شد چون آقای قرهادی تا نیمه های ماه فوریه فیلمبرداری را تمام نکرده بود. او فیلم را به مدیر کن تیری فرمو زمانی ارایه کرد که فهرست اولیه فیلم های بخش مسابقه در اواسط ماه آوریل اعلام شده بود. ماله گی می گوید: «فروشنده روز بیست ویکم ماه می نمایش داده می شود در اخرین روز جشنواره اما از حالا علاقه پخش کنندگان آمریکایی را جلب کرده است.»


امسال از ایران وارونگی ساخته بهنام بهزادی در بخش نوعی نگاه نمایش داده می شود. وارونگی درتهران معاصر داستان نیلوفر (سحر دولتشاهی) یک زن تقریبا سی ساله مجرد را روایت می کند که ترجیح می دهد تنها بماند بجای انکه همراه مادر بیمارش شهر را ترک کند که به توصیه دکتر به دلیل مشکلات تنفسی باید از تهران برود.


بهزادی در یادداشت تبلیغاتی فیلم می نویسد: «تهران یکی از آلوده ترین شهرهای دنیا است و آلودگی هوا به اوج خود می رسد زمانی که شرایط جوی وارونه می شود. نیلوفر هرگز حق یا فرصت انتخاب نداشته است. او به نداشتن حق انتخاب خو گرفته است. او نیاز به وارونگی دارد تا خودش را به خود و دیگران یادآوری کند تا به حق مطبوع او احترام بگذارند.»


الکساندر ماله گی امیدوار است آسان شدن روابط تجاری میان ایران و غرب کار را برای فیلمسازان ایرانی آسان تر کند تا از منابع اروپایی بتواند سرمایه جذب کنند.

 

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات