.

آکاایران: ژیلا صادقی: مخالف واژه ممنوع التصویری هستم

ممنوع التصویری

آکاایران: ژیلا صادقی: مخالف واژه ممنوع التصویری هستم

ژیلا صادقی: مخالف واژه ممنوع التصویری هستمممنوع التصویری

«من در آن سه سالی که از تلویزیون فاصله گرفتم ممنوع الکار و ممنوع التصویر نشده بودم زیرا حکمی دال بر این موضوع دریافت نکرده بودم. دستخوش غرض شخصی یکی از مدیران سابق قرار گرفتم و اجرای من با ذائقه ایشان خوش نیامده بود.»

به گزارش آکاایران: به گزارش صبا،ژیلا صادقی در ۲۲ شهریور ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. او دانش آموخته رشته گرافیک از دانشگاه آزاد اسلامی است. وی قبل از آغاز گویندگی در واحد دوبلاژ در آموزش و پرورش تدریس می کرد و در سال ۱۳۷۰ در تست تلویزیون قبول شد اما پس از وقفه ای، از سال ۱۳۷۸ به عنوان مجری مقابل دوربین رفت و در طول این سال ها بازی در چند مجموعه تلویزیونی و فیلم را هم تجربه کرده است.
ژیلا صادقی ورزش سوارکاری را دوست دارد و علاوه بر گذراندن دوره های تیر و کمان کلاس های غواصی را هم گذرانده است. او به غیر از بهره مندی از هنر هفتم از هنرهای تجسمی نیز بی بهره نیست و دوره فوق ممتاز خطاطی را گذرانده و در زمینه تذهیب هم فعالیت هایی داشته است. مدتی هم هست که در حوزه اجرا و گویندگی مشغول تدریس است.
ژیلا صادقی سال تحویل امسال را مثل سال با اجرای ویژه برنامه شبکه پنج شروع کرد و در حال حاضر مشغول بررسی پیشنهادهایی است که از شبکه های مختلف به او شده است. خودش می گوید به زودی با یک برنامه روتین به تلویزیون برمی گردد و حالا با او درباره شرایط فعلی تلویزیون ، بازگشت ممنوع التصویری ها و رفتن احتمالی دکتر سرافراز و... صحبت کردیم و پاسخ های متفاوتی از او شنیدم که در ادامه می خوانید.
حال ژیلا صادقی در اواسط اردیبهشت چه رنگی است؟
سبز مثل رنگ بهار چون من عاشق فصل بهار هستم ،حالم خیلی خوب است.
حالا که از برنامه تحویل سالتان مدتی گذشته و می توان درباره اش حرف زد، چطور بود و از کلیت آن راضی بودید؟
همیشه دوست دارم راحت و ساده و صادقانه صحبت کنم. من برنامه سال تحویل را دوست دارم زیرا یک برنامه فاخر است. اجرای خودم را نمی گویم بلکه اجرای سال تحویل را دوست دارم و این قداست و بزرگی برای من جذاب و دوست داشتنی است اما سختی های خودش را هم دارد و همه چیز مثل زمانی که برنامه ریزی می کنی پیش نمی رود. این شامل برنامه ما هم شد که البته این اتفاق در برنامه های زنده طبیعی است.

 

آقای قنبری از تهیه کننده های خوش ذوق تلویزیون هستند و در این زمینه تمام تلاششان را کرده بودند اما ما محدودیت هایی داشتیم که کمی به وادی هنر ما آسیب وارد می کرد و نمی گذاشت با خوش ذوقی و با تمام انرژی هنرمندانه تهیه کننده و تیمشان مطابق با کنداکتور پیش برود. معمولا همه دوستان در همه شبکه های دیگر هم دستخوش این اتفاق تلخ هستند اما ما همه تلاشمان را کردیم. نگاه من رقابتی نیست اما دلم می خواست به واسطه این که نوروز یک مراسم سنتی است مردم ما پای تلویزیون کشور خودشان وقت بگذارند و این همیشه دغدغه من بوده و سعی می کردم طبق ذائقه مخاطبانم لحظه های سال تحویل را اجرا کنم. این موضوع سختی های خودش را هم داشت و با توجه به سه اتفاق تلخی که برایم افتاد برنامه اجرا شد.
چه اتفاقاتی؟
دو بار سرم محکم به میله های داربست خورد و چون دید کافی نداشت برای من حادثه ساز شد. مجبور بودم با حالت سرگیجه ودرد روی آنتن حرف بزنم و حتی تایک ماه برجستگی روی سرم بود. در لحظه تحویل سال موقعیتی را طراحی کرده بودند تا روی آن بایستم که این اتفاق آن جا برای من افتاد. زمانی که از سقف فشفشه ها روشن شد و بعد ازسال تحویل باید اعلام می کردم که به پیام های رهبری گوش بدهید سه جای سر من سوخت و این اتفاقات حال من را دگرگون کرد که برایم خوب نبود اما درنهایت مراسم انجام شد و تلاشمان را کردیم. البته ناگفته نماند که دکور ما فوق العاده بود که پیمان قانع تدارک دیده بود و دکور بسیار سرزنده و متفاوت از سال های قبل شد. در کل جزو افتخاراتم است که در لحظه تحویل سال می توانم اجرا کنم و بسیار بزرگی این مراسم را دوست دارم.
فرصت کردید ویژه برنامه های تحویل سال شبکه های دیگر را ببینید؟
چون آیتم های برنامه 30 ثانیه ای بود مجال رفتن و تماشا کردن برنامه های دیگر را نداشتم گرچه دوست داشتم فرصتی پیدا می کردم تا می دیدم اما تکرار برنامه ها را دیدم. به نظر من مثل همیشه احسان علیخانی درخشید و مثل همیشه همه اتفاقات برنامه اش حساب شده است. یکی ازاتفاقات خوب برنامه احسان علیخانی این است که تهیه کننده برنامه های خودش است. هیچ وقت دلم نمی خواهد تهیه کننده باشم زیرا تخصصم این کار نیست من مجری مولف هستم اما این اتفاق خوبی است که یک مجری تهیه کننده برنامه هایش باشد زیرا خودش می داند که چطور سفره اش را پهن کند و دستخوش سلیقه های مختلف نمی شود.
چرا شما به فکر تهیه یک برنامه نیفتادید؟
همیشه ترجیح می دهم به جای این که خودم تهیه کننده باشم تهیه کننده من یک مجری باشد و من برای او اجرا کنم. مجری ها باید جای تمام عوامل گروه باشند و آنها را درک کنند اما کسی مجری ها را درک نمی کند. مثلا اگر آقای قنبری تهیه کننده ای بودند که در کنارش سابقه اجرا هم داشتند متوجه می شدند که چقدر سخت است بعد از یک هفته ضبط فشرده برنامه های 13 روز شبکه و بعد از لحظه سخت قبل ازسال تحویل به مجری بگویند به خاطر حضور آقای فلانی حضور نداشته باشید. گرچه این اتفاق با درایت خودشان و آقای زین العابدین حل شد و دو دقیقه مانده به لحظه تحویل سال را به من دادند اما به دلیل تنشی که برایم ایجاد شد خیلی تاثیر منفی روی من گذاشت.
خانم صادقی این روزها مشغول چه کاری هستید؟ برنامه جدید شما چیست؟
پیشنهادهای زیادی دارم. از شبکه های یک، دو و پنج پیشنهادهایی دارم که مشغول تامل روی آن ها هستم و فکر می کنم که کدام با تخصص و اطلاعات من هماهنگ است. بعضا پیشنهاد برنامه هایی به من می شود که به لحاظ مالی به نفع من است و جایگاه دیده شدن دررسانه هم مقبول است اما شاید متناسب با دغدغه و تخصص من نباشد و دوست دارم در رسانه کاری را بکنم که خودم با آن ارتباط برقرار می کنم و در آن تخصص و تجربه دارم. برای همین هنوز انتخاب نکردم اما می توام بگویم که در مورد یکی از این برنامه ها تا حدی پیش رفتیم که مربوط به شبکه دو است.
این روزها برخی از همکاران شما که مدتی از تلویزیون دور بوده اند و ممنوع التصویر شده بودند به قاب تلویزیون برگشته اند. نظر شما درباره این اتفاق چیست؟
در کل با واژه ممنوع التصویر و ممنوع الکار مخالف هستم زیرا حس بدی به شنونده می دهد چه برسد به فردی که این اتفاق برایش می افتد.
این اتفاق برای خودتان هم در مقطعی افتاد.
من در آن سه سالی که از تلویزیون فاصله گرفتم ممنوع الکار و ممنوع التصویر نشده بودم زیرا حکمی دال بر این موضوع دریافت نکرده بودم. دستخوش غرض شخصی یکی از مدیران سابق قرار گرفتم و اجرای من با ذائقه ایشان خوش نیامده بود بنابراین در آن زمان تصمیم گرفتم سکوت کنم تااتفاقات بهتری بیفتد کمااینکه افتاد و من با تحویل سال به تلویزیون برگشتم. اگر یک مجری درست تربیت و برای او سرمایه گذاری شده است، اگر شما پذیرفتید که او سال ها روی آنتن باشد پس خیلی از استانداردهای او درست بوده اما درعین حال آدمی جایز الخطاست ، گاهی اشتباه می کند اما حذف یک آدم هنرمند فاجعه است.

 

چقدر ما چهره هایی داشتیم که ممنوع التصویر و بعد بیمار شدند و فوت کردند یا در زندگی به خطر افتادند. در دین ما سفارش شده است که مراقب آبروی یک مومن باشید برای یک هنرمند خیلی بد است که در جامعه زندگی کند و از او بپرسند چرا نیستی؟ من به هیچ وجه خطایی نداشتم فقط در یک نشست خصوصی بین مسئولان جریان نقدی به یکی از مجریان تازه کار خانم جوان کردم و گفتم مسائلی که مطرح می کنید دغدغه ما نیست و استاندارد نیست آن بانوی نازنین گفتند که من درسم را پس می دهم،من گفتم که درستان اشتباه است. در آن زمان 13 سال سابقه کار داشتم به همراه خانم ژاله صادقیان با سابقه بالای 20 سال داشتند نمی دانستیم که ایشان چه سابقه ای دارند و از کجا آمده اند ، من فقط کاملا تخصصی نقد کردم. بعد از آن نتوانستم فعالیت کنم مثل این بود که متخصص قلب یک نکته ای را به متخصص دیگر قلب بگوید و سازمان نظام پزشکی بگوید چون این نقد را کردی فعلا ممنوع الکار شو!
بگذریم؛ حالا چقدر برنامه های فعلی فرزاد حسنی و رضا رشیدپور را دنبال می کنید؟
برنامه های فرزاد حسنی را دیدم و برنامه رضارشیدپور را شبی که با آقای جمشید مشایخی گفت وگو کردند تماشا کردم.
بازگشت این مجری ها چقدر به جذب مخاطب در تلویزیون کمک می کند؟
نمی توانیم منکر این نکته باشیم که این افراد آرم و برند سازمان ما هستند. نمی توانیم منکر این باشیم که این افراد محبوب ما هستند و در دوره ای چقدر به جذب مخاطب کمک کردند. نمی توانیم منکر این شویم که جوانان ما عاشق فرزاد حسنی و رشیدپور هستند. اگر بخواهیم به زور این افراد را از ذهن مردم حذف کنیم ریزش مخاطب خواهیم داشت. مسئولان بالادست همیشه گفتند که مشارکت صددرصد مردمی داشته باشیم این یعنی چه ؟ یعنی به خواسته مردم احترام گذاشتن. مردم ما خوش ذوق و خوش سلیقه هستند و این را ثابت کردند. آنها افراد محبوبشان را در فضای مجازی دنبال می کنند و با حذف کسی کاری درست نمی شود که خراب تر هم می شود. فکر می کنم نشست های مجریان با مسئولان باید بیشتر باشد ، مراوده ها و مکالمه ها باید بیشتر شود.

 

این خیلی بد است که ما یا در بهشت زهرا یا در اکران یک فیلم همدیگر را می بینیم و هیچ وقت در نشستی با هم صحبت نمی کنیم تا همدیگر را راهنمایی کنیم. ما فقط منتظر نشستیم یک مراسمی شود تا هنرمندان همدیگر را ببینند. خداراشکر سیاست های بعضی از مدیران سابق با آمدن آقای پورمحمدی و سرافراز تغییر کرده است .قبلا سازمان ملک شخصی شده بود و غرض های شخصی بر بودن یا نبودن یک نفر حاکم بود. تنها چیزی که مشهود بود این بود که یک نفر ممنوع الکار شود تا بقیه ذوق کنند. می گویند محبت به چشم و دیدن است در مورد ما مصداق دارد هرچقدر فاصله ها از هم بیشتر باشد این اتفاق می افتد که انگارکسی باید بیفتد تا من بایستم. ما اگر آموزش درست ببینیم و فرهنگ سازی شود این اتفاقات نمی افتد . من از بعضی از دوستان شنیده بودم که نگران هستند من به برنامه «به خانه برمی گردیم» بیایم در صورتی که امکان ندارد این اتفاق بیفتد. مردم ما این برنامه را با راحله امینیان و ژیلا امیرشاهی می خواهند. این دلگی خیلی بد است و چیزی که باعث می شود مجری دله شود این است کسانی که در جایگاه مدیریتی غرض شخصی و سلیقه خودشان را اعمال و کسی رادر اوج نامردی حذف می کنند، فکر می کنند با این کارها رقابت ایجاد می کنند و این کار ، کار غلطی است چون در آینده او را دله می کنند و از دغدغه هایش دور!
در دوره سه ساله ای که از تلویزیون دور بودید چقدر از اهدافتان دور شدید؟
در این دوره که از تلویزیون دور بودم پیشنهادهای زیادی برای تهیه کنندگی و اجرا داشتم حتی پیشنهادات بازی از کارگردان های بزرگ هم داشتم اما چون همیشه احترام خاصی برای زحمتی که کشیدم قائل هستم قبول نکردم. ذهن من تربیت شده قلم زهرا یساقی،خانم دکترجلالی، مریم چوپانی،مهدی فرشچی و آقای سعید فروتن است. به خودم اجازه سرک کشیدن به هر حرفه ای را نمی دهم به صرف این که فقط در چشم باشم. راستش زیاد دغدغه دیده و شنیده شدن را نداشتم و این را ثابت هم کردم کما این که شاهد هستیم فضای مجازی جولانگاهی برای بعضی از هنرمندان شده است. من اصلا نگران نیستم که در این فضای کاذب نیستم . من در آرامش کارم را می کنم و رضایت قلبی از فعالیت هایم دارم و پیشرفت هم می کنم اما این قدر روحم آزرده شده بود زیرا به ناحق این اتفاق افتاده بود که در زندگی شخصی ام تاثیراتی را گذاشت. چندین بار پیش مشاور رفتم و انرژی من گرفته شده بود، احساس می کردم که یک پای زندگی من لنگ می زند زیرا ما قبل از این که معروف باشیم یک هنرمند هستیم با روحی لطیف برای همین وارد این وادی شدیم و در دل مردم جا پیدا کردیم. تنها حسن این سه سال این بود که توانستم کارهای عقب افتاده زندگی ام را انجام بدهم. سفر بروم و بیشتر وقتم را با مردم بگذرانم. مطالعه و تخصصم را کامل تر کردم که کلاس هایی برگزارکنم و آموزش بدهم. در حال حاضر هم کلاس هایی دارم که بسیار موفق است و از آن استقبال می شود. کلاس های اجرا و گویندگی فن بیان و آیین سخنوری را تدریس می کنم.
از روند اجرای خود تا به حال راضی هستید؟
از مسیرم راضی هستم گرچه در این مسیر فقط 10 درصد سهم داشتم اما درصد اتفاقات علی رغم میل باطنی شماست اما من مسیری که آمدم را دوست داشتم.
شما در این مرحله که ایستادید چقدر به آرزوهای دوره نوجوانی تان نزدیک شدید؟
با آن آرزوها دارم زندگی می کنم. هوش هیجانی بالایی دارم. ببینید مادر من خانم با سلیقه ای هستند و عکس ها را با تاریخ در آلبوم نگه داشتند با توجه به آن عکس ها می دانم که از سن چهارسالگی کلی سوال داشتم و خیره به اطرافم نگاه می کردم و هر آرزویی که کردم و هرسوالی که داشتم تا به این جا که 42 سال دارم به آن رسیدم.
خانم صادقی وضعیت الان تلویزیون را چطور می بینید؟
چه سوال سختی! الان مثل مادری هستم که باید با صداقت تمام موقعیت خانه را تعریف کند زیرا پای یک تربیت و فرهنگ درمیان است. فقط می توانم بگویم که به اوضاع پیش رو خوشبین هستم.
مدیریت آقای سرافراز را در این 18 ماه چطور می بینید؟
هر مدیر جدیدی که می آید و بر کرسی مدیریت می نشیند آدم ها امیدوار می شوند و احساس می کنند که اتفاق خوبی قرار است بیفتد. این جمله من منوط به این نیست که مدیران قبلی ضعف داشتند؛ در هر سری یک ایده و فکر نو وجود دارد و آدم احساس می کند با یک نیروی نو می تواند اتفاقات خوشی را رقم بزند.
این تغییر و رفتن احتمالی آقای سرافراز را چطور ارزیابی می کنید؟
چون بیزینس می کنم و جایگاه مدیریتی را تجربه کردم به نظرم می آید که این تغییرات خوب نیست. وقتی شما وارد شرکت یا کمپانی ای می شوید که بیشتر پرسنل آنجا سوابق زیادی دارند متوجه می شوید که آن شرکت کارش را درست انجام داده است اما شاید صلاح این طور دیده شده و امیدوار هستم که با هر تغییری هنر و هنرمند فراموش نشود.
کمی راجع به بیزینس و کاری که انجام می دهید به ما توضیح می دهید؟
یک شرکت خصوصی دارم که در آن سرمایه گذار هستم. مخاطبان با فعالیت من در این شرکت آشنا هستند زیرا در سایت شخصی من می پرسند و به آنها توضیح می دهم. پانزده سال است که در کنار هنر احساس کردم که باید فعالیت دیگری داشته باشم درنتیجه این شد که استارت این کار را زدم. تا الان هم نه از جایی وامی دریافت کردم و نه ازعنوان خودم استفاده کردم.
در حال حاضر تلویزیون ما به لحاظ داشتن مجری خانم فقیر شده و مهره های مهمی در میان همکاران شما نمی توان پیدا کرد. فکر می کنید چرا این اتفاق افتاده است؟
ما سه نسل از مجریان را در حال حاضر داریم و اما در نسل جدید کم کاری کرده ایم. در نسل اول مجریان محترمی با سبک و سیاق خودشان اجرا می کردند مثل خانم صادقیان ، خانم ژیلا امیرشاهی ، خانم قهرمانی، خانم رضایی ، خانم ها خامنه و مهرافزا و... من به خودم اجازه نمی دهم که در مقابل این ها اظهار فضل کنم ، چون آنچه که الان دارم به دلیل بودن آنها و مشق کردن از آنهاست. در نسل دومی ها من بودم و فرزاد حسنی و رضا رشیدپور و خانم دیگری نبود. در نسل سوم هم که مژده لواسانی حضور دارد که بسیار باسواد است. فقری که وجود دارد برای این است که آدم ها کم طاقت هستند و می خواهند یک شبه به همه چیز برسند؛ این بسیار ضربه می زند و فرد را به نقطه ای نمی رساند و به فقری که شما اشاره کردید می رسیم.
یعنی به نوع مدیریت مربوط نمی شود؟
مدیران درها را باز گذاشتند و ما مجری زیاد داریم اما مجری باسواد زیاد نداریم.
درحال حاضر بهترین مجری صداوسیما را چه کسی می دانید؟
هنوز هم فرزاد حسنی را موفق ترین مجری می دانم.
نظر شما راجع به حاشیه های اخیر اجرای فرزاد حسنی در برنامه اکسیر چیست؟
در سفر بودم و نتوانستم این اتفاق و تبعاتش را دنبال کنم. فرزاد حسنی در اجرایش فضای طنز را رعایت می کند و من به عنوان مجری وقتی برنامه او را می بینم به طنازی او می خندم و از بداهه گویی و طنازی اش لذت می برم. این را به مخاطبان می گویم که فرزاد حسنی آدم طنازی است و اگر مردم خوب دقت کنند متوجه می شوند که او می خواهد آنها شاد باشند. ما که همکارانش هستیم گاهی به شدت به حرف های او می خندیم و لذت می بریم. البته این را هم نباید یادمان برود احترام به مهمان شرط لازم رسانه است اما چون این بخش را ندیدم نمی توانم قضاوت کنم.

 

فقط این را می توانم بگویم که او عاشق مردم است و زمانی که در تلویزیون نبود واقعا حالش بد بود. او شهرت دارد و نیازی به باز دیده شدن ندارد ، او عاشق این است که با مردم باشد. به واسطه این که سال ها او را می شناسم می دانم که عاشق مردم است و در این زمینه جسارت نمی کند. شما وقتی با او در یک چهارراه و از یک خیابان عبور کنید خسته می شوید از بس مردم به او سلام می کنند و عکس و امضا می گیرند این نشان می دهد که جای خودش را پیدا کرده و مردم دوستش دارند. آن اتفاقات تلخی هم که در زندگی شخصی اش افتاد خدارا شکر به محبوبیت او صدمه نزد زیرا مردم او را می شناختند. از مردم می خواهم در این باره اغماض کنند زیرا او خواسته طنازی کند.
به عنوان آخرین سوال دوست دارم بدانم چقدر برنامه های تلویزیون را دنبال می کنید؟
به واسطه این که سفر زیاد می روم و ماموریت دارم نمی توانم مستمر برنامه ها را دنبال کنم اما برنامه دوستانم که روی آنتن بیاید می بینم. مثل برنامه دوستم مژده لواسانی که به تازگی آغاز شده و حتما تماشا می کنم. در ایام عید هم چون اوقات فراغت بیشتری داشتم برنامه های اکسیر و رضا رشیدپور را دیدم.

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات