.
loading...

آکاایران: امتیازات و کاستی های اکران نوروزی

اکران نوروزی

آکاایران: امتیازات و کاستی های اکران نوروزی

امتیازات و کاستی های اکران نوروزیاکران نوروزی

استقبال مردم از فیلم های اکران نوروزی و فروش بالا و ده پانزده میلیاردی آنها باعث شده فعلا حال سینمای ما خوب باشد و عوامل سینما از تهیه کننده و کارگردان تا پخش کننده و سینمادار با آرامش و رضایت از امید و بهبود اوضاع سخن بگویند.

به گزارش آکاایران: هرچند به گفته و پیش بینی کارشناسان، این وضع سرخوشانه اول سال، در ادامه پایدار نخواهد ماند و تعداد فیلم هایی که مولفه های جذب تماشاگر فراوان داشته باشند، در دیگر ایام سال چندان نیست. با این حال شیرینی استقبال بالای تماشاگران در تعطیلات نوروز و فروش خوب فیلم ها تا اندازه ای است که مزه اش دست کم تا مدتی در کام اهالی سینما باقی بماند.یکی از دلایل موفقیت این فصل اکران را باید به چینش تقریبا خوب فیلم ها مربوط دانست و فیلم هایی که از سوی شورای صنفی نمایش برای اکران در ابتدای سال انتخاب شدند، از تنوع مضمونی و ساختاری برخوردارند که این مساله حق انتخاب تماشاگران را بیشتر از گذشته کرد و سلیقه های مختلف می توانستند فیلم دلخواه خود را ببینند.
طیف فیلم ها از درام اجتماعی و درام اکشن تا کمدی تا حد زیادی به مخاطب برای انتخاب و تماشا آزادی عمل می داد. هرچند نگاهی به آمار فروش فیلم ها نشان می دهد تعداد شش فیلم برای اکران نوروزی کمی زیاد به نظر می رسد و این مساله باعث فیلم سوزی هم می شود. به این ترتیب که دو فیلم خشم و هیاهو و کفش هایم کو؟ با وجود این که فیلم های خوبی هستند و امتیازاتی در پرداخت دارند، اما به دلیل همجواری و رقابت با چهار فیلم دیگر که معیارهای بیشتری برای جذب مخاطب دارند، به نوعی قربانی شدند و مورد بی مهری قرار گرفتند. در صورتی که اگر این فیلم ها در نوبت دیگر اکران بودند، شرایط بهتری برای استقبال و رضایت تماشاگران و درنهایت فروش بالا داشتند.

 

در ادامه به طور مختصر و فهرست وار نگاهی خواهیم داشت به امتیازات و کاستی های فیلم های اکران نوروزی و چرایی موفقیت یا عدم موفقیت آنها در مواجهه با تماشاگر. همچنین بازی بازیگران نقش های اصلی این فیلم ها را مروری می کنیم تا ببینیم چه مقدار از موفقیت فیلم ها حاصل کار آنها بوده است و نکته دیگر این که بازی ها نسبت به دیگر نقش های خوب کارنامه آنها چه جایگاه و موقعیتی دارد.
من سالوادور نیستم

کارگردان: منوچهر هادی

 

اکران نوروزی

 

برگ برنده: امتیاز فیلم، بدون تردید به حضور رضا عطاران در نقش اصلی برمی گردد. در واقع این هوشمندی سازندگان فیلم است که از فرمول یک ایده خوب، لوکیشن هایی دیدنی ـ خارج باشد چه بهتر ـ و حضورپرپلان عطاران نهایت بهره را می برند و گیشه سینما را به تسخیر خود در می آورند. این کاری است که در همین یکی دو سال اخیر، کارگردانانی چون سامان مقدم با نهنگ عنبر، محسن تنابنده با گینس و کمال تبریزی با طبقه حساس آن را انجام داده و جواب خوبی هم گرفته اند. حتی خود عطاران هم دست به چنین بهره کشی هایی از کاراکتر خودش می زند، نمونه اش فیلم هایی چون خوابم می آد و ردکارپت است و البته یکی از امیدهای اصلی اکران امسال یعنی دراکولا. با چنین فرمول ساده ای، لازم نیست فیلمنامه نویس و کارگردان زحمت زیادی بکشد و از حضور بامزه این بازیگر و دو سه موقعیت نیمه خنده دار فراتر برود. چون تماشاگر سختگیر سینمای ما دست کم به عطاران تخفیف می دهد و حاضر است با طناب او به ته چاه برود حتی اگر بعد از پایان فیلم از سینما خیلی دمق بیرون بیاید!

 

اکران نوروزی

 

پاشنه آشیل: کاستی های من سالوادور نیستم یکی دو تا نیست و مهمترینش ضعف مفرط فیلمنامه است. در واقع دوستان پیش خود این طور حساب کرده اند که عطاران را داریم و کمی هم جاذبه های برزیل و برو که رفتیم، اما فیلم واقعا بجز یک ایده خوب و بامزه که آن هم البته روی کلیشه جابه جایی شخصیت ها متمرکز است، چیزی برای ارائه به تماشاگر ندارد. ضمن این که یکی دو تا از نقش های مهم فیلم به دلیل بازی بد بازیگران از دست می رود و تاثیری را که باید روی تماشاگر نمی گذارد. به همین دلایل است که من سالوادور نیستم با وجود پیشتازی در جذب مخاطب و فروش، در میزان رضایت تماشاگر جایگاه خیلی خوبی پیدا نمی کند.
بازی بازیگر نقش اصلی: ناصر یا سالوادور نقش مهمی در کارنامه بازیگری عطاران نیست. عطاران فعلا با همین حضور صادقانه و بامزه اش مراحل بازی خطرناکی به نام سینما را با موفقیت طی می کند، اما اگر فیلمنامه ها کیفیت لازم را نداشته باشند و کارگردان ها و تهیه کننده ها فقط به امید او فیلمی را کلید بزنند، احتمال گیم اور شدنش بعید نیست.
شاه نقش های کارنامه عطاران: دهلیز، ورود آقایان ممنوع و اسب حیوان نجیبی است.
50 کیلو آلبالو
کارگردان: مانی حقیقی

 

اکران نوروزی

 

برگ برنده: فیلم یک ایده بامزه دارد، آشنایی اتفاقی دو جوان را در یک عروسی به تصویر می کشد. به دلیل سوءتفاهم پیش آمده و دستگیری مشکوک از سوی پلیس، آنها ناچارند با هم به صورت صوری ازدواج کنند. مشکل، اما زمانی بغرنج تر می شود که بدانیم هر دو نامزد دارند و در آستانه ازدواج هستند! فیلم تا حدی تلاش می کند همپای ایده اش پیش برود و موقعیت های بامزه ای خلق کند و همین تلاش هاست که موقعیت های نصفه و نیمه مفرحی را هم به وجود می آورد و باعث خنده تماشاگر می شود. درضمن حضور پرشمار بازیگران شناخته شده هم نقش مهمی در استقبال تماشاگران دارد.
پاشنه آشیل: همان چیزهایی که امتیازات فیلم است کم و کاستی آن هم محسوب می شود. فیلم در بیشتر مواقع به جای این که روی موقعیت های طنازانه و خنده دار فیلمنامه و شخصیت پردازی بامزه حساب باز کند، همه چیز را به میمیک بازیگران واگذار می کند و در حد برخی سریال های آبکی و پیش پاافتاده تنزل می یابد. در حالی که از چنین ایده و گروه سازنده ای انتظار می رود یک کمدی سرخوشانه و جذاب تمام عیار خلق کنند. فیلم همچنین استعداد فراوانی هم برای رجعت به دوران فیلمفارسی دارد!

 

اکران نوروزی

 

بازی بازیگر نقش اصلی: ساعد سهیلی نقش داوود را طبیعی و بدون اغراق بازی می کند و موفق می شود تماشاگر را با خود همراه کند. نکته مهم این که عصبیت های همراه با بیرون زدن رگ گردن کم کم به کلیشه رفتاری او در نقش جوان های عاصی تبدیل شده ـ مثل مالاریا و پل خواب ـ در این فیلم با هدایت کارگردان و البته تفاوت نقش مهار شده است.
شاه نقش های کارنامه سهیلی: هنوز زود است کلمه شاه نقش را درباره این بازیگر جوان به کار ببریم، اما بازی اش در چند مترمکعب عشق، جزو نقش های خوب کارنامه اش است.
بادیگارد
کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا

 

اکران نوروزی

 

برگ برنده: برگ برنده فیلم های حاتمی کیا خود اوست. او توانسته به پاس سال ها تلاش و استمرار، دیدگاه ها و جهان بینی خاص خود را به تصویر بکشد. به طوری که مخاطبان می توانند خط سیر نگاه او را در فیلم های مختلفش دنبال کنند. حاتمی کیا در بادیگارد هم سراغ همان دغدغه های آرمانی و انقلابی اش می رود و حاج حیدر ذبیحی او تلفیقی از دیگر قهرمان های سینمایش است. همین نگاه از دل برآمده بر دل هم می نشیند و تماشاگر با بادیگارد او همراه می شود. در این میان، پرویز پرستویی در ششمین همکاری با حاتمی کیا هم موفق ظاهر می شود و درصد زیادی از بار و مسئولیت انتقال پیام کارگردان را به دوش می کشد.
پاشنه آشیل: فیلمی مثل بادیگارد که می تواند در زمره آثار درام اکشن قرار بگیرد، باید سکانس های مهیج تر و نفسگیری برای همراهی مخاطب داشته باشد. فیلم در قسمت هایی از این فرمول موفق دور می شود و مثل بسیاری از آثار حاتمی کیا حرف و شعار جای دیالوگ و عمل دراماتیک را می گیرد و اگر نبود آن سکانس تماشایی پایانی، آن وقت ضعف های فیلم خیلی بیشتر از این به چشم می آمد.

 

اکران نوروزی

 

بازی بازیگر نقش اصلی: پرستویی نقش حیدر را خوب و استاندارد بازی می کند و اگرچه برای این تلاش برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر هم می شود، اما وجود برخی شباهت ها و تکرار همان شیوه دیالوگ گویی و رفتار آشنا که پیشتر از او دیده ایم، خیلی ما را به وجد نمی آورد.
شاه نقش های کارنامه پرستویی: آژانس شیشه ای، مارمولک، لیلی با من است و زیرتیغ.
ابد و یک روز
کارگردان: سعید روستایی

 

اکران نوروزی

 

برگ برنده: مهم ترین امتیاز فیلم فضای آن است و کارگردان جوان و آتیه دار سینما موفق می شود با حضور و حمایت برخی از شناخته شده ترین سینماگران در جلو و پشت دوربین، تصویری بشدت ملموس و باورپذیر از یک خانواده فقیر و جنوب شهری ارائه کند. فیلمساز با فیلمنامه دقیق و پرجزئیاتش کاری می کند که تماشاگر روابط میان شخصیت ها را بپذیرد و سرنوشت آنها برایش مهم جلوه کند. در ضمن پرداختن به موضوع کلیشه ای و بارها پرداخت شده اعتیاد هم ریسکی است که گروه سازنده با سربلندی از آن خارج می شود. انتخاب درست بازیگران و بازی خوب آنها هم یکی دیگر از امتیازات فیلم است. فیلم همچنین از الگوی تلخی موضوع و ترکیب آن با لایه ای بیرونی و طنازانه به درستی بهره می برد و با ریتم و ضرباهنگی مناسب تماشاگر را تا پایان با خود همراه می کند.
پاشنه آشیل: سیاهی و تلخی فیلم به حدی است که می تواند برچسب سیاه نمایی را دریافت کند، هرچند امیدواری هایی هم میان جرز و لای دیوارهای چرک و کثیف دنیای فیلم جاسازی شده تا سازندگان را از این اتهام برهاند، اما بار سنگین اتمسفر فیلم راه را برای جستجوی امید می بندد. برای همین است که حتی بازگشت سمیه به خانه هم به جای این که پایانی خوش تلقی شود، بیشتر خبری از یک تلخی بی پایان می دهد.

 

اکران نوروزی

 

بازی بازیگر نقش اصلی: نمی خواهم مثل بهروز افخمی عزیز، سیمرغ پرستویی نازنین را مصلحتی بدانم، اما سیمرغ بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر می توانست در دستان معادی هم جای بگیرد.
شاه نقش های کارنامه معادی: ابد و یک روز و جدایی نادر از سیمین
خشم و هیاهو
کارگردان: هومن سیدی

 

اکران نوروزی

 

برگ برنده: جوانی و خلاقیت و انرژی تمام نشدنی هومن سیدی قطع به یقین مهم ترین امتیاز سینمای او و بویژه همین فیلم خشم و هیاهوست. حُسن سیدی این است که عادت به تکرار و درجا زدن ندارد و در هر فیلم سراغ تجربه و قالب تازه ای در کارنامه اش می رود. خشم و هیاهو برگرفته از یک ماجرای واقعی است، اما کارگردان موفق می شود دنیای ذهنی و خیالی خودش را بنا نهد و تماشاگر را با شوربختی قهرمانانش تا پایان همراهی کند.
پاشنه آشیل: فیلم کمی میان واقعیت و دنیای ذهنی و تجربه گرای کارگردان معلق است و سیدی در این که کفه ترازو را به نفع کدام طرف سنگین کند، دچار تردید می شود. او همچنین در تعبیه سکانس هایی که یادآور و تداعی کننده ماجرای واقعی آن فوتبالیست معروف و معشوقه اش است، بیش از حد مستقیم عمل می کند، در حالی که اگر از حجم این تاکیدات و معادل سازی کم می کرد، فیلم شخصی تر و به شیادماندنی تری می ساخت.

 

اکران نوروزی

 

بازی بازیگر نقش اصلی: عصبیت و حرف زدن منقطع و پرشتاب، جزو مولفه های بازی نوید محمدزاده است که او در هر فیلم و نمایش آنها را تکرار می کند و موفق شده در کمترین زمان ممکن شمایلی کلیشه ای از خود بسازد. فقط این کلیشه با ذات برخی نقش ها همخوانی بیشتری دارد و آن شخصیت به دل می نشیند. بازی او در خشم و هیاهو همان طور است که در لانتوری و عصبانی نیستم.
شاه نقش های کارنامه محمدزاده: او هم مثل ساعد سهیلی هنوز در اول راه بازیگری است و مسیری طولانی برای اثبات توانایی ها و ارائه نقش هایی خوب در پیش دارد. با این حال می توان از بازی اش در ابد و یک روز به عنوان نقطه عطفی در کارنامه بازیگری اش یاد کرد.
کفش هایم کو؟
کارگردان: کیومرث پوراحمد

 

اکران نوروزی

 

برگ برنده: مهم ترین امتیاز فیلم حس و حال و خلوص نیت کارگردان باصفا و پراحساس آن، کیومرث پوراحمد است که بخوبی در پلان های اثر قابل ردیابی است و به تماشاگر منتقل می شود. بیماری آلزایمرِ مادر پوراحمد، همان بی بی دوست داشتنی قصه های مجید پیش از درگذشتش و تاثیری که این کارگردان از خواندن رمان «هنوز آلیس» گرفت، نقش بسزایی در شکل گرفتن فیلمنامه و فیلم کفش هایم کو؟ داشت. اصلا پوراحمد هر وقت فیلمی دلی می سازد، به دل تماشاگر هم می نشیند: مثل شب یلدا و مجموعه قصه های مجید.
پاشنه آشیل: متاسفانه فیلم همپای ایده اش پیش نمی رود و در فیلمنامه موقعیت های جذاب و تاثیرگذاری وجود ندارد. روابط شخصیت ها و رفتارشان با یکدیگر هم طوری نیست که موجب ماندگاری لحظات و تاثیرگذاری بر مخاطب شود. حتی شخصیت اصلی هم با وجود تلاش رضا کیانیان، بیشتر سمت اغراق می رود تا یک بازی درست و قابل قبول. به نظر می رسد اگر پوراحمد شخصیت اصلی فیلم را مادری مبتلا به آلزایمر قرار می داد، با نتیجه بهتری روبه رو می شدیم.

 

اکران نوروزی

 

بازی بازیگر نقش اصلی: کیانیان بازیگر بزرگی است، اما گاهی اغراق و درشت نمایی در حس و رفتار و کلام، به دیواری مقابل او و تماشاگر بدل می شود. البته بازی او در کفش هایم کو؟ حتما با نظر و رضایت کارگردان صورت گرفته که شاهد این شیوه مواجهه با نقش هستیم.
شاه نقش های کارنامه کیانیان: خانه ای روی آب، ماهی ها عاشق می شوند، روبان قرمز، آژانس شیشه ای

 

اخبار فرهنگی و هنری - روزنامه جام جم

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات