.

آکاایران: رونق سینما و شکست تلویزیون در نبود «کلاه قرمزی»، «پایتخت» و «دودکش»

رونق سینما و شکست تلویزیون در نبود «کلاه قرمزی» | «پایتخت» و «دودکش»

آکاایران: رونق سینما و شکست تلویزیون در نبود «کلاه قرمزی»، «پایتخت» و «دودکش»

رونق سینما و شکست تلویزیون در نبود «کلاه قرمزی»، «پایتخت» و «دودکش»رونق سینما و شکست تلویزیون در نبود «کلاه قرمزی» | «پایتخت» و «دودکش»

در ایام نوروز امسال در حالی که سینماها با حضور فیلم هایی همچون «من سالوادور نیستم»، «50 کیلو آلبالو»، «بادیگارد»، «ابد و یک روز»، «خشم و هیاهو» و «کفشهایم کو؟» پررونق بوده و رکوردهای جدیدی را به ثبت رساندند، تلویریون در نبود برنامه هایی همچون «کلاه قرمزی»، «پایتخت» و «دودکش» دچار حواشی متعدد شد و رضایت مخاطبان را جلب نکرد.

به گزارش آکاایران: به گزارش آنا، نوروز امسال بر خلاف سال های گذشته با رکود برای تلویزیون همراه بود و با وجود اینکه سه سریال با رویکرد طنز از سه شبکه اصلی سیما پخش می شد، با استقبال چندانی مواجه نشد. در حالی که برنامه های ترکیبی تلویزیون از جمله «خندوانه»، «دورهمی»، «شب کوک» و همچنین برنامه های ویژه تحویل سال با استقبال بیشتری روبه رو شدند و رضایت مخاطبان را در پی داشتند؛ هر چند فرم و دکور کپی شده برنامه «دورهمی» حواشی بسیاری به ویژه در فضای مجازی داشت و با اعتراض مخاطبان و دفاع برخی هنرمندان از جمله محراب قاسم خانی و حسین کرمی مدیر شبکه نسیم همراه بود.
تذکری برای زدن مو و سبیل
حواشی برنامه «دورهمی» در ادامه پس از زدن سبیل سروش صحت و موهای نیما فلاح همچنان ادامه و اعتراضات زیادی را در پی داشت؛ به گونه ای که روابط عمومی صدا و سیما با انتشار خبری اعلام کرد که به مهران مدیری برای رعایت نکردن شأن میهمانان برنامه تذکر جدی داده شده است. البته هاشم رضایت، تهیه کننده «دورهمی» اظهار کرد که این تذکر به آقای مدیری داده نشده و به ما داده شده که صحت هم دارد و تذکرشان کاملا درست بوده است؛ ما باید خودمان را اصلاح کنیم.
البته سحر ولدبیگی با انتشار عکس و متنی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «دوستان عزیز، ما یک خانواده ایم و هدف این خانواده شاد کردن دل شما و آوردن خنده بر روی لب های شماست. ما حالمون خیلی خوبه، خدارو شکر. شما هم حال خودتون رو خوب نگه دارید و از مشاجرات بی دلیل دوری کنید. برنامه دورهمی رو ببینید و فقط ازش لذت ببرید و بخندید و الکی تفسیر عجیب و غریب ازش نسازیم برای خودمون. این عکس هم برای بعد از پایان کاره، اگه حالم بد بود با لب خندون عکس دسته جمعی نمی گرفتیم. بعد دوستان مو انقدر چیز مهمی نیست دوباره بلند میشه، توروخدا انقدر وابسته به مسائل دنیوی نباشیم.» اما شیوه برخورد مدیری در «دورهمی» با مهمانان برنامه، واکنش های متفاوت و انتقادهایی را به همراه داشت که پس از تراشیدن موی سر نیما فلاح به اوج رسید.
«خندوانه» شبکه نسیم نیز هرچند تنها برنامه پرمخاطب نوروز امسال سیما بود اما به دلیل کپی کاری در بخش لباهنگ و مسابقه بین خانم های بازیگر مورد انتقاد مخاطبان قرار گرفت.
فصل بازگشت مجری های ممنوعه
یکی دیگر از اتفاقات مهم در نوروز بازگشت رشیدپور به تلویزیون و خداحافظی او از فضای مجازی بود.
رشیدپور که امسال با برنامه گفت و گو محور «صفر-صفر» روی آنتن سیما بود، پیش از این برنامه پرمخاطب «دید در شب» را در فضای مجازی داشت و در ایام نوروز توانست برنامه ای تقریبا با همان فرم و محتوا را روی آنتن ببرد و برنامه های پرمخاطب و جذابی داشت؛ اما در روزهای پایانی نوروز با انتشار خبری در برنامه زنده و صفحه مجازی خود مبنی بر اینکه کاربران ایرانی تلگرام اگر پرچم ایران را تصویر پروفایل خود قرار ندهند، حسابشان حذف خواهد شد و با بازنشر این خبر از سوی یک سایت رسمی و پس از ان مشخص شدن اینکه این خبر دروغ سیزده بوده، هجمه گسترده ای از سوی کاربران فضای مجازی علیه این مجری صورت گرفت که با توهین های بسیاری به او همراه بود و باعث حداحافظی رشیدپور از فضای مجازی شد.
از حواشی دیگر سیما افشاگری رضا احسان پور طنزپرداز برتر سری دوم برنامه بی حاشیه و بی سر و صدای «قند پهلو» بود که با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود از مردم به دلیل فریب دادن آنها در این برنامه عذرخواهی کرد و اعلام کرد که در «قند پهلو» هیچ گونه بداهه سرایی وجود ندارد و سوال ها پیش از برنامه در اختیار شاعران قرا می گیرد. او در نامه اش خطاب به مجریان «قند پهلو» نوشته بود: «هر کس زیاد روی آنتن برود به قار قار می افتد!»؛ در ادامه امیر قمیشی تهیه کننده «قند پهلو» برای دفاع از خود اعلام کرد که به زودی تصاویری از روند ضبط این برنامه پخش خواهد شد.
پناه بردن مردم از سیما به سینما
از سوی دیگر و با وجود حاشیه های بسیاری که امسال در تلویزیون و برنامه های تلویزیونی وجود داشت، سینما و آثار سینمایی در اکران نوروزی امسال به طرز شگفت انگیزی مورد توجه قرار گرفتند، گویی مردم برای فرار از برنامه های بی محتوا و کپی شده تلویزیون به سینماها پناه برده بودند.
استقبال مردم از آثار سینمایی به قدری بود که بلیت ها از یک روز قبل به سرعت در سایت سینماتیکت به فروش می رفت و اگر کسی برای همان روز قصد دیدن فیلمی را داشت امکان پذیر نبود مگر در سانس های فوق العاده که البته برای بسیاری از فیلم ها و در اکثر روزها وجود داشت. سانس های فوق العاده ای در روزهای پایانی تعطیلات تا 8 صبح نیز تمدید شد.
استقبال از آثار سینمایی به حدی بود که روز 12 فروردین با فروش نزدیک به یک ملیارد و 200 میلیون تومان پرفروش ترین روز تاریخ سینمای ایران شناخته شد و نمایش فیلم «من سالوادور نیستم» تا 8 صبح روز بعد ادامه داشت و رکورد 40 ساعت اکران بی وقفه را به ثبت رساند.
به همان اندازه که سینما در نوروز امسال رکوردهای تازه ای را به ثبت رساند، تلویزیون نیز رکورد کم مخاطب بودن و حواشی را داشت به گونه ای که حتی سازندگان سریال های نوروزی نیز اذعان داشتند که امسال برنامه های نوروزی تلویزیون شکست خوردند.
غایبان توفیق آفرین
این در حالی است که در سال های اخیر به واسطه پخش سریال ها و برنامه هایی همچون «کلاه قرمزی»، «پایتخت»، «دودکش» و حتی سریال مورد اعتراض واقع شده «هفت سنگ» تلویزیون با استقبال بسیار خوبی مواجه می شد و مردم به هر طریق حتی در میهمانی های نوروزی به دیدن این برنامه ها می نشستند.
اما امسال به دلیل تصمیم ها و انتخاب های مدیران سیما از یک سو و مشکلات مالی سازمان و تسویه حساب نکردن با برنامه سازان سال پیش، از یک سو سریال پرمخاطبی مثل «دودکش2» به ترجیح سریال دیگر دارای اسپانسر از کنداکتور پخش حذف شد؛ عوامل کلاه قرمزی، برنامه ای که برای بزرگترها جذابتر از کودکان بود، به دلیل طلب وصول نشده نوروز گذشته خود حاضر به ساخت سری جدید نشدند و پایتخت هم با توجه به پخش سری قبل آن در ماه رمضان زمینه پخش نداشت.
مجموعه این عوامل و دخالتهای مستقیم برخی مدیران جدید صداوسیما، عدم توفیق را دست کم برای سریالهای نوروزی رقم زد؛ آن هم در شرایطی که همواره نوروز به عنوان گل سرسبد برنامه های صداوسیما مطرح بود.

اخبار فرهنگی و هنری - آنا

 

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات