.

آکاایران: از «مسابقه هفته» تا «صبح جمعه با شما» در کنار منوچهر نوذری

از «مسابقه هفته» تا «صبح جمعه با شما» در کنار منوچهر نوذری

آکاایران: از «مسابقه هفته» تا «صبح جمعه با شما» در کنار منوچهر نوذری

از «مسابقه هفته» تا «صبح جمعه با شما» در کنار منوچهر نوذریاز «مسابقه هفته» تا «صبح جمعه با شما» در کنار منوچهر نوذری

نوذری: من اولین کسی بودم که در تلویزیون ایران جلوی دوربین رفتم و گفتم نام جعبه ای که من را در آن می بینید، «تلویزیون» است.

به گزارش آکاایران: به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،  کمتر اهل مصاحبه بود، با آنکه در حرفه خودش استاد بود تئاتر، سینما، تلویزیون و رادیو حضور وی را در خودش حس کرده. صدای با صلابت و چهره متین و آرام او، به درستی او را از سایر هنرمندان جدا کرده بود. تپق زدن در ذاتش نبود و تبحر خاصی در کارش داشت. هنوز اجرای او در برنامه «مسابقه هفته» در ذهن پدران و مادران ایرانی وجود دارد و آن اجرا و آن برنامه از جاودانه های تلویزیون ایران است.
مرحوم منوچهر نوذری در گروه اولین کسانی است که به هنر دوبله در ایران پرداخت و جزو آغازین مجریان ظاهر شده در جعبه جادویی تلویزیون است. زنده یاد نوذری در آخرین روزهای عمر خود در بیمارستان مدرس تهران می گوید: «من اولین کسی بودم که در تلویزیون ایران مقابل دوربین رفتم و گفتم نام جعبه ای که تصویر من را در آن می بینید، «تلویزیون» است.»
مرحوم نوذری همواره در سخنانش رادیو را خاستگاه خود می دانست. صدای پر طنین و آرامش و آسودگی خاطرش، نوستالژی دوستداران هنر صدا و رادیو است.
اما از یک مساله نگذریم که محبوبیت نوذری، نه فقط به خاطر هنرش در زمینه های مختلف صدا و تصویر، بلکه خاکی بودن وی و معاشرتش با مردم عادی کوچه و بازار، او را به این درجه از محبوبیت رساند.
غمخوار مردم بودن و نشست و برخاست کردن با اقشار مردم، راز پنهان موفقیت مرحوم منوچهر نوذری بود.
مهران امامیه یا همان «سق سیاه» که خود را شاگرد نوذری می داند، در خصوص کردار و منش این هنرمند فقید می گوید: مرحوم نوذری درد مردم را می فهمید. به عنوان مثال مردی را می دید که ناراحت است، جلو می رفت و می گفت «چرا ناراحتی؟». آن مرد پاسخ می داد: «زنم مریض است» و نوذری به او می گفت: «8 صبح فردا در فلان بیمارستان باش» و تا کار آن مرد را حل نمی کرد، آسوده نمیشد.
و یا نوذری در جای دیگری می گوید: هرگز خودت را برای مردم نگیر و در مقابل آنها عینک دودی نزن؛ زیرا همین مردم هستند که من و تو هم هستیم.
به فیلم های سینمایی اش بپردازیم. نوذری با بازی در فیلمی که ساخته برادرش بود، پرده نقره ای سینما را نیز تجربه کرد و اثر پر بیننده «چند می گیری گریه کنی» نیز آخرین فیلم زنده یاد است.
مرحوم مرتضی احمدی که خودش نیز از هنرمندان فقید این سرزمین هنرمندخیز است، همواره  به نیکی از زنده یاد نوذری یاد می کرد و می گفت: کارکردن در کنار منوچهر نوذری بسیار جذاب و لذت بخش بود. من و منوچهر نوذری در کنار هفده نفر دیگر، به مدت 18 سال در رادیو برنامه اجرا می کردیم. آن سال ها تداعی کننده خاطرات خوب زندگی من است.
زنده یاد نوذری در سال های آخر عمر خود کمی رنجش خاطر داشت. قسمت اعظمی از ناراحتی اش، به خاطر کلاهبرداری جمعی از دوستانش و سوء استفاده از اعتماد نوذری به آنها بود. داستان از این قرار بود که دوستانش از وی چک گرفتند و به دست مردم دادند. آنها بعد از چپاول اموال مردم گریختند و مرحوم نوذری ماند و چک های موجود در میان مردم که توسط نوذری کشیده شده بود.
بعد از آن زمان، بیماری قلبی به سراغش آمد و این بار نوذری راهی بیمارستان شد. اینجا بود که مرد خنده روی رادیو و تلویزیون، شکستگی در صورتش هویدا شد. سرانجام نیز در یکی از روزهای آذر سال 84 چشم خود را به روی این جهان بست تا نامش در میان مردم ایران جاودانه شود.
امروز دهم اردیبهشت زادروز منوچهر نوذری است؛ ای کاش بیش از این هنر کشور از وجودش بهره می برد.
روحش شاد ...

 

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات