.

آکاایران: وقتی ˝شهرزاد˝ شغل ایجاد می کند

 وقتی ˝شهرزاد˝ شغل ایجاد می کند

آکاایران: وقتی ˝شهرزاد˝ شغل ایجاد می کند

وقتی ˝شهرزاد˝ شغل ایجاد می کند وقتی ˝شهرزاد˝ شغل ایجاد می کند

سمیرا افتخاری: این روزها نام ˝شهرزاد˝ بسیار به گوشمان آشناست، در کوچه و خیابان و درمحافل گروهی نام این سریال دهان به دهان می چرخد وحتی برای جوانان شغل ایجاد می کند.

به گزارش آکاایران: در تمام دنیا مرسوم است که وقتی سریالی یا فیلمی مورد توجه قرار می گیرد، دست اندرکاران آن شروع به استفاده از ابزارهای تبلیغاتی می کنند، برای اینکه بتوانند خیل مخاطبان بیشتری را جذب کنند و یا اینکه با این کالاهای خدماتی یاد و خاطره محصولشان را همواره در ذهن مخاطب ماندگار کنند.
اگرچه این اتفاق در ایران بسیار اندک و انگشت شمار بوده است و بیشتر از هر چیز حس نوستالژی برای ما داشته است، اما رقم خورده است و نمونه بارز آن را می توان عروسک های "شهر موش ها" یا محصولات "شکرستان" دانست که متأسفانه آن هم در بازار مکاره دچار مشکل شد.
با این وجود دست اندرکاران سریال موفق "شهرزاد" که این روزها نقل قول آن در تمام محافل برپاست، تصمیم گرفتند از المان این سریال که گردنبند "مرغ آمین" آن است استفاده کنند و علاوه بر اینکه مخاطب ثابت خود را حفظ می کنند بر مخاطبان دیگر نیز تأثیر گذاشته و آن ها را نیز جذب محصول خود کنند.
در ابتدای امر فروش این محصول تنها از طریق کانال های رسمی دست اندرکاران این سریال انجام می شد، اما بعد از مدتی سروکله سودجویان پیدا شد و آن ها نیز شروع به کپی بی کیفیت از روی این محصول کردند و به اسم محصول اصلی وارد بازار شد، اما نکته جالب توجه این است که همواره مثال دست بالای دست بسیار است به یاد می آید.
بازار مکاره فروش گردنبند "مرغ آمین" با عنوان سریال دهان به دهان می چرخد و در دست دست فروشان جولان می دهد، آن هم با قیمتی بسیار اندک، از آنجایی که مخاطب نیز همواره علاقه مند است تا محصولی از سریال مورد علاقه اش را داشته باشد و بعضاً نیز توان پرداخت هزینه اصلی را ندارد، تن به خرید جنس ارزان قیمتی که به راحتی در دسترس است، می دهد و این باعث می شود تا فروشندگان اصلی با ضرر روبه رو شده و در واقع طرحشان با شکست مواجه شود.
این روزها نسخه بدل این محصول بیش از نسخه اصلی به چشم می آید و بعضاً گران تر و یا ارزان تر از قیمت اصلی به دست مصرف کننده می رسد.
به نظر می رسد مدیران و مسئولان فرهنگی باید این فرهنگسازی را ایجاد کنند تا همواره حق تولیدکننده محفوظ بماند. با توجه به اینکه حق کپی رایت خیلی اتفاق عجیب وغریبی نیست و به راحتی می توان حق مؤلف را محفوظ دانست، اما ظاهراً مدیران و مسئولین نیز علاقه چندانی به حفظ این مورد ندارند و یا شاید وقتی برای این امر ندارند. همان طور که در طی این سال ها نه در عرصه ادبیات و نه در عرصه موسیقی و یا حتی سینما این حق محفوظ نمانده است. به همین دلیل نیز بازار مکاره همواره از رونق بیشتری برخوردار است و مؤلف بیچاره نیز از آن جایی که صدایش به گوش کسی نمی رسد عطا را به لقای آن می بخشد و از ادامه راه ایده ای که داشته است منصرف می شود.
شاید هم باید این دید را گسترده تر کرد و به مسئولین بالادست یادآوری کرد که وقتی آمار سرانه بیکاری در کشور روند رو به رشدی دارد و دولت نیز در ایجاد شغل برای جوانان حرکت شایسته و در خوری انجام نمی دهد، این دست اندرکاران سینما هستند که این بار را به دوش می کشند و با متضرر شدن خود، برای جوانان این مملکت ایجاد شغل می کنند.

 

اخبار فرهنگی و هنری - خرآنلاین

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات