.
loading...

آکاایران: پانته آ پناهی ها: تئاتر را برای زندگی کردن دوست دارم

پانته آ پناهی ها: تئاتر را برای زندگی کردن دوست دارم

آکاایران: پانته آ پناهی ها: تئاتر را برای زندگی کردن دوست دارم

پانته آ پناهی ها: تئاتر را برای زندگی کردن دوست دارمشاید در نخستین صحنه هایی که از «نفس» می بینید، باورتان نشود پیرزن بداخلاق و غرغروی شصت و هفت، هشت ساله «نفس»، پانته آ پناهی های مهربان و دوست داشتنی است که ٣٠ سال از نقش خود کوچک تر است.

به گزارش آکاایران: روزنامه اعتماد -  شاید در نخستین صحنه هایی که از «نفس» می بینید، باورتان نشود پیرزن بداخلاق و غرغروی شصت و هفت، هشت ساله «نفس»، پانته آ پناهی های مهربان و دوست داشتنی است که ٣٠ سال از نقش خود کوچک تر است. هر بازیگر کاربلدی می داند بازی در اینچنین نقش هایی جرات و البته قدرت ریسک بالا می خواهد و پناهی ها بازی در چنین نقشی را قبول کرده تا به گفته خودش به نکات جالب و قابل کشف در هنر بازیگری دست یابد.

 

پانته آ پناهی ها: تئاتر را برای زندگی کردن دوست دارم

 

پانته آ پناهی ها نقش «ننه آقا» را عجیب ترین و دور از ذهن ترین نقشی می داند که تا به حال بازی کرده است. برای توصیف نقش آفرینی این بازیگر در فیلم «نفس» می توان به نقطه نظر هوشنگ گلمکانی، منتقد سینمای ایران و نقدی که پس از جشنواره فیلم فجر نوشت، رجوع کرد. گلمکانی در بخشی از نظر خود اینچنین گفته بود که «در همان نخستین سکانس، پیرزن روستایی پرده را تسخیر می کند. یک پیرزن به شدت آشنا و باورپذیر، فارغ از جلوه گری های نمایشی مصنوعی.»
پانته آ پناهی ها این روزها با فیلم «نفس» به کارگردانی نرگس آبیار در جشنواره جهانی فیلم فجر حضور دارد. با این بازیگر درباره جزییات نقش «ننه آقا» در این فیلم سینمایی به گفت وگو نشستیم.
در فاصله بین بازی در فیلم های «مواجهه» و «آن مرد را نکشید» تا بازی در فیلم «خانوم» تینا پاکروان حدود ١٠  سال در سینما بازی نکردید. دلیل حضور نداشتن در طول این سال ها در سینما چه بود؟
واقعیت این است که از بازی در تئاتر لذت می بردم و دلم نمی خواست به سینما بیایم. از دنیای بازیگری سینما لذت نمی بردم و از داستان هایی که پیرامون هنر بازیگری در سینما وجود داشت نیز خوشم نمی آمد. زمانی که تازه وارد تئاتر شده بودم، پیشنهاد بازی در سینما به من داده شد. اما من خواستم که اجازه دهند به جای بازی منشی صحنه شوم ولی در نهایت یک نقش هم بازی کردم. به این ترتیب بازی در فیلم «مواجهه» در کنار کار منشی صحنه بودنم اتفاق افتاد. بعد از این فیلم در سال ٧٩ در فیلم «آن مرد را نکشید» رفتم اما بعدها توقیف شد. همان جا بود که تصمیم گرفتم دیگر بازیگری سینما نکنم و همزمان با بازی در تئاتر، پشت صحنه سینما بمانم. تا اینکه همکاری و دوستی دلنشینی بین من و تینا پاکروان سر فیلم «وقتی همه خوابیم» بهرام بیضایی شکل گرفت. بعد از آن تینا به من گفت من نقشی برایت در فیلم خودم نوشته ام و تو باید آن را بازی کنی و من هم قبول کردم.
در واقع با فیلم «خانوم» به کارگردانی تینا پاکروان به بازی برگشتید و آغاز موفقیت های بعدی خود در عرصه بازیگری در سینما را به نوعی کلید زدید.
همین طور است. بعد از به پایان رسیدن بخش اول «سرزمین کهن» ساخته کمال تبریزی، حرفه منشی صحنه در سینما را کنار گذاشتم و تئاتر را جدی دنبال کردم. در همین زمان بود که با کیارش اسدی زاده آشنا شدم و گفت که فیلمنامه «گس» را نوشته و نقشی برای من نیز در نظر گرفته است و تاکید کرد که اگر کمک نکنم، نمی تواند فیلم را بسازد. خلاصه با اصرار زیاد و البته توجه به این موضوع که قرار بود صابر ابر نقش مقابل مرا را بازی کند، قبول کردم. در واقع بازی در این دو فیلم به شکل حرفه ای برای من اتفاق نیفتاد و به واسطه دوستی با عوامل، کاملا دلی کار کردم.
برای هر دوی آنها هم جایزه هایی گرفتید؟
بله. «گس» در ونیز جایزه مجموع بازیگران را گرفت و در جشنواره فجر در بخش فیلم اولی ها برای فیلم «خانوم» جایزه ویژه ای به من و امیر جدیدی داده شد.
در صحبت های خود اشاره کردید بازی در سینما را از ابتدا خیلی دلی شروع کردید. حال سوال این است که از چه زمانی بازیگری سینما را به عنوان یک حرفه جدی دنبال کردید؟
بعد از «گس»، کاوه سجادی حسینی از نقش زنی کر و لال در فیلم جدیدش «بوفالو» به من گفت و من هم برای بازی رفتم. البته بخش عمده ای از نقش در تدوین از دست رفت اما تجربه جالبی برای من بود. از آن فیلم به بعد ماجرای بازیگری به عنوان شغل جدی تر شد و حس کردم در کنار بازیگری به عنوان یک شغل، می توان از کار در سینما هم لذت برد.
در ادامه هم بازی در فیلم «من دیه گو مارادونا هستم»، سریال «شهرزاد» و فیلم «آاادت نمی کنیم» را تجربه کردید تا اینکه در نهایت به فیلم سینمایی «نفس» رسیدید. این طور نیست؟
بله، دقیقا همین مسیر را طی کردم.
در ادامه این مسیر از آشنایی خود با نرگس آبیار بگویید و توضیح دهید که چرا برای بازی در نقش «ننه آقا» انتخاب شدید؛ در حالی که از این نقش ٣٠ سالی کوچک تر بودید؟
روزبه سجادی حسینی، دستیار کارگردان، در جریان بازی من در فیلم «بوفالو» بود و من را به نرگس آبیار پیشنهاد داد. کارگردان هم معتقد بود حضور بازیگر همسن و سال «ننه آقا» در این پروژه با وجود شرایط سخت کاری انتخاب اشتباهی است و نیاز به بازیگر پرانرژی تری دارد.
پذیرفتن چنین نقشی سخت و البته جرات می خواست. از انجام چنین ریسکی در حرفه بازیگری نترسیدید؟
به عنوان کسی که سال‎ها در پشت صحنه کار کرده ام، دقت و وسواس زیادی داشتم و می دانستم بازی در این نقش خیلی ریسک دارد. اما نترسیدم فقط کنجکاو بودم و جالب بود که ببینم از پس کار برمی آیم یا خیر.

 

پانته آ پناهی ها: تئاتر را برای زندگی کردن دوست دارم

 

برداشت اولیه شما از نقش چه بود؟
«ننه آقا» به علت سن بالا و بومی بودن کاراکتر از من بسیار دور بود و همین موضوع در آغاز مرا هیجان زده کرده بود. از ابتدا به خانم آبیار هم گفتم از تمرین نمی ترسم. تمرین کنیم و ببینیم این لحن و کلامی که شما می خواهید در لهجه ام وجود دارد یا نه و قرار شد بعد از این مرحله قرار تست گریم بگذاریم.
مجموع تمرین ها با خانم آبیار چقدر طول کشید و تا چه حد موثر بود؟
برای رسیدن به نقش هم با خانم آبیار تمرین می کردم و هم با افراد زیادی هم تیپ نقش آشنا شدم. بسیاری از افراد را می دیدم، صدای آنها را گوش می دادم و تازه بعد از یک هفته از فیلمبرداری که تغییرات زیادی در گریم و بازی به وجود آمد، به این نتیجه رسیدیم که ادامه دهیم.
در طول بازی برای شما پیش آمده بود که بگویید ای کاش صحنه ای را به گونه دیگری بازی می کردید؟
حتما پیش آمده. پیش از بازی در نقش «ننه آقا» در تئاتر، اتود کاراکترهایی که سن بیشتر از خود بازیگر داشتند، می زدم. اما متوجه شده ام این قبیل نقش ها نیاز به تمرکز دارد. بعضی جاها سر فیلمبرداری به دلیل شلوغی صحنه، تمرکز خود را از دست می دادم و الان که فیلم را می بینم، می گویم ای کاش فلان جا را این طور بازی نمی کردم.
وقتی نخستین بار خودتان را در فیلم دیدید، انتظارتان از نقش همان بود که داشتید؟
بازخورد بدی از نقش تا به حال نشنیده ام و ندیده ام اما خودم هنوز وقتی خودم را در فیلم می بینم تا حدی از دیدنش خجالت می کشم.
خجالت چرا؟
نمی دانم. من همیشه از نقشی که بازی می کنم، خجالت می کشم و وقتی بازی خودم را می بینم به نظرم از همه بدتر هستم. به این معروفم که بعد از تئاترهایم همیشه گم می شوم. مگر اتفاق خاصی بیفتد و مثلا ٣٠ اجرا رفته باشم تا من کم کم پیدا شوم. در سینما هم اساسا با شنیدن صدا و تصویر خودم اذیت می شوم. حال عجیبی است و وقتی خودم را روی پرده می بینم، از خجالت در صندلی فرو می روم!
دلیلش چیست؟
اساسا شخصیتی تا این اندازه برون گرا ندارم. پس آنچه بر پرده یا صحنه از خودم به عنوان بازیگر می بینم با من واقعی، کاملا متفاوت است. در عین حال اصلا حتی هنوز نمی دانم که بازیگر خوبی هستم یا نه. فقط تلاش می کنم آنچه به من سپرده شده، با تمام توان انجام دهم و به دلیل سال ها تجربه ام در حرفه منشی صحنه، هنگام بازی دقت زیادی در بازیگری دارم و نکات اشتباه خیلی سریع برای من جلب توجه می کند.

 

پانته آ پناهی ها: تئاتر را برای زندگی کردن دوست دارم

 

آیا الگویی برای رسیدن به کاراکتر «ننه آقا» داشتید؟ یا چه تمهیداتی برای نزدیک شدن به نقش انجام می دادید؟
خانم آبیار خانمی را می شناخت که شبیه نقش بود. کاملا به شخصیت او اشراف داشت و می دانست چه رفتارهایی دارد. آن الگوی بخصوص را من هیچ وقت از نزدیک ندیدم اما با کمک های خانم آبیار با کاراکتر مورد نظر آشنا شدم و سعی کردم نقش را به او شبیه کنم. البته در لهجه الگوهایی داشتم که از نزدیک می دیدم شان، به لهجه های قمی شان دقت می کردم و تکه کلام های خاص را برمی داشتم.
به فیزیک انتخاب شده برای نقش تان چگونه رسیدید و تئاتر در این مسیر تاچه حد موثر بود؟
قطعا تئاتر برای رسیدن به این نقش، تاثیرگذار بوده است. همان روزهای اول من سه مدل راه رفتن یک پیرزن از خودم به خانم آبیار نشان دادم. چون الگوی راه رفتن و حالت پا را هرگونه که انتخاب کنی به بقیه بدنت هم شکل می دهد. کارگردان هم یکی از آنها را انتخاب کرد. در ابتدا تصویر من از یک پیرزن، کسی به این فرزی نبود. زمان فیلمبرداری و اوقات بیکاری در یزد با همان تیپ «ننه آقا»، به دور و بر می رفتم و خانم های پیری را می دیدم که در باغ ها کار می کردند و فرز بودند و تند و چابک. چیزهای زیادی را از آنها دیدم و یاد گرفتم و در کل ذهنیتم نسبت به نقش تغییر کرد.
ارتباط با چهار تا بچه شیطان و بازیگوش که بیشترین بازی را با آنها داشتید، چگونه شکل گرفت؟
وقنی وارد کار شدم، خانم آبیار به من گفت با بچه ها جدی باش و بگذار تو را با گریم و لباس ببینند و به عنوان «ننه آقا» باورت کنند. روزهای اول ارتباطم با آنها تنها در دورخوانی ها بود آن هم با لهجه. پس از دورخوانی ها هم سعی می کردم سریع از محیط خارج شوم تا با آنها روبه رو نشوم. در یزد صبح ها گریم می شدم. بعد از اتمام کار با همان لباس و اکسسواری که داشتم به هتل می رفتم و بچه ها من را همیشه با همان هیبت می دیدند.
یعنی همان اندازه که در فیلم از شما حساب می بردند، در واقعیت هم همین طور بود؟
از آنجا که «ننه آقا» کمی خشن و ترسناک است، فقط یکی از بچه ها (چغاله بادوم) آن هم به دلیل کوچک بودن به «ننه آقا» نزدیک است. در واقعیت هم روژان بازیگر «چغاله بادوم» در موقعیت های مختلف به من نزدیک می شد و خوش اخلاقی می کرد. به مرور با پیش رفتن کار، بچه ها یاد گرفتند و پذیرفتند که یک «ننه آقا»ای هست و یک خاله پانی و واقعا بین این دو فرق می گذاشتند.
از تجربه بازی کنار مهران احمدی به عنوان نقش مقابل بگویید.
در «نفس» همکاری حرفه ای و دلنشینی میان من و مهران احمدی شکل گرفت. نقش های مان به دل جفتمان نشسته بود، آن را درک کرده بودیم و با هم در این مسیر همدل بودیم که تا چه حد «ننه آقا» و «غفور» آدم های بدبختی هستند. در واقع داستان برای ما تبدیل به زندگی شده بود. جاهایی بود که به عنوان بازیگر نیاز داشتم تا از درستی کارم مطمئن شوم و مهران احمدی به عنوان نقش مقابل به من قوت قلب می داد و مرا خاطر جمع می کرد. همیشه در تئاتر هم می گویم بخش مهمی از نقش به بازیگر مقابل برمی گردد. بعد از کارگردانی و متن، آنچه بازیگران را بر روی صحنه باورپذیر می کند، زندگی است که بین بازیگران روی صحنه جریان پیدا می کند و اگر این زندگی بین هم بازی ها به جریان نیفتد، دیگر برای مخاطب باورپذیر نخواهد بود یا حداقل به دل نمی نشیند. من زندگی تئاتری ام را مدیون کسانی بودم که نقش مقابلم بودند و اگر آنها نبودند به تنهایی نمی توانستم کاری انجام دهم. در واقع هنگام کار آنها را از خودم می دانم و فکر می کنم جمعی هستیم که باید حال مشخصی را نشان دهیم و بازی کنیم. خوشبختانه تا به حال اتفاق نیفتاده با کسی همبازی شوم که نتوانیم با هم ارتباط خوبی برقرار کنیم.
شما سال گذشته با سه فیلم «نفس»، «آااادت نمی کنیم» و «لاک قرمز» و با نقش های متفاوت در جشنواره فیلم فجر حضور داشتید. برخلاف پیش بینی بسیاری از منتقدان و کارشناسان با وجود بازی خوب در فیلم «نفس» حتی جزو کاندیدای نقش اول هم نبودید. از این قضیه ناراحت نشدید؟
نه به هیچ عنوان.

 

پانته آ پناهی ها: تئاتر را برای زندگی کردن دوست دارم

 

خواهش می کنم صادقانه بگویید.

راستش را بگویم؟ اصلا نه. از قبل جشنواره همه به من می گفتند تو قطعا یکی از کاندیداهای امسال خواهی بود. اما همیشه معتقدم چیزی که همه می گویند، اتفاق نمی افتد. البته وقتی می شنیدم که از بازی در «نفس» تعریف می شود خیلی خوشحال می شدم اما همیشه نسبت به خودم از همه منتقدان بدتر و سختگیرتر هستم. هرزمان هم که در تئاتر جایزه ای گرفته ام، شرمنده بقیه شده ام و سر تعظیم فرود آورده ام. معتقدم جایزه گرفتن باری را بر دوش آدم می گذارد که بسیار سنگین است. نقش «ننه آقا» کاملا متفاوت و سلیقه ای است و خیلی ها ممکن است بگویند اصلا چرا من چنین نقشی را بازی کرده ام.
نقش خاصی هست که دوست داشته باشید برای یک بار هم که شده آن را بازی کنید؟
نقش خاصی نیست اما بازی در «جینگو» تورج اصلانی برای من به عنوان بازیگر، دنیای فانتزی داشت که جالب بود و معتقدم در سینمای ما هنوز کم است و به نظرم تجربه اش برای بازیگران باید بسیار جذاب باشد.
آیا نقشی هم بازی کردید که بگویید کاش بازی نمی کردم؟
تمام انتخاب هایم در بازیگری دلی بوده و سعی کرده ام، نقش هایی را انتخاب کنم که برای خودم هم نکته جالب و قابل کشف داشته باشد. سال گذشته متاسفانه به خاطر کمک کردن به بعضی از دوستانم که فیلم اول شان بود، نقش هایی را قبول کردم که شاید اگر می خواستم از مقام یک بازیگر حرفه ای به قضیه نگاه کنم، نباید آن را می پذیرفتم. در پایان سال کاری به این نتیجه رسیدم الان دیگر در موقعیتی نیستم که هر کاری را قبول کنم و من که همیشه وسواس زیادی در انتخاب نقش هایم در تئاتر داشتم، در سینما هم باید این وسواس را ادامه دهم تا دیگران هم جدی بگیرند. پس وقفه ای برای خودم به وجود آورده ام که بیشتر فکر کنم تا بتوانم انتخاب درستی کنم. همین طور بیشتر بخوانم و مطالعه کنم تا اگر بقیه از من انتظاری دارند، بتوانم انتظارات آنها را برآورده کنم.
بهترین نقشی که تاکنون بازی کرده اید، کدام بوده است؟
هنوز در سینما نقشی که فکر کنم با دیدن آن نتوانم ایرادی از آن نگیرم، اتفاق نیفتاده است اما از لحاظ حسی نقش «طوبی» در فیلم «خانوم» برای من فیلم اولی بوده است و عجیب ترین و دور از ذهن ترین نقش هم «ننه آقا» در فیلم «نفس» بوده است و در عین حال از جهت روانی کاراکتر «اعظم» در «لاک قرمز» برای من سخت ترین نقش به شمار می آید. در تئاتر اما فکر می کنم اگر خودم را هم بکشم نقش ماری در «ویتسک» برایم تکرار نمی شود و دیگر هیچ گاه در آن موقعیت و چنین نقشی قرار نخواهم گرفت. بازی کردن در نقش ماری که نقش کاملا دراماتیکی است از شانس های زندگی ام بوده و به نظرم به معنای دقیق کلمه شاه نقش است.
کارگردانی رضا ثروتی هم تاثیر داشت؟
اگر رضا ثروتی نبود، شاه نقش نمی شد. او ماری را به شاه نقش تبدیل کرد. کارگردان های مختلف دنیا مانند ورنرهرتزوک این داستان را کار کرده اند اما ماری در آنجا نقش دو را دارد.
با این حساب می شود گفت که تئاتر را به سینما ترجیح می دهید.
تئاتر را برای زندگی کردن و لذت بردن ترجیح می دهم. در موقعیتی هستم که به خاطر سابقه ام هر تئاتری را نمی توانم کار کنم که من را راضی نگه دارد و به من لذت دهد. پس باید چیز جدیدی در نقش باشد تا قبولش کنم. البته ممکن است با توجه به اینکه سنم به عنوان یک بازیگر بالا می رود آنچه در تئاتر دوست دارم دیگر اتفاق نیفتد.

 

پانته آ پناهی ها: تئاتر را برای زندگی کردن دوست دارم

 

به عنوان آخرین سوال و به بهانه اینکه این روزها «نفس» در جشنواره جهانی فجر حضور دارد، به نظر شما بین فیلم های خارجی که از کارگردانان مطرح دنیا در جشنواره امسال حضور دارند، با کدام ویژگی های منحصر به فرد می تواند در جشنواره مطرح شود؟
فیلم «نفس» اثر متفاوتی از ایران است که می تواند سینمای ایران را به شکل جدیدی به دنیا معرفی کند. دنیای کودکانه ای که به شکل فانتزی گاهی با انیمیشن به تصویر کشیده و روایت می شود. قصه و درام عجیب و خاصی هم ندارد و تنها یک روایت ساده و کودکانه است. فکر می کنم اگر هرکس ساده به تماشای این فیلم بنشیند، از تماشای آن لذت می برد و به نظرم برای میهمانان خارجی می تواند جالب و نو باشد.
تصویر تمام قد از ایرانی قربانی جنگ
مهدی نادری، کارگردان: به اعتقاد من مهم ترین ویژگی فیلم «نفس» این است که ایران قربانی جنگ را که همواره در مقام دفاع از خود برآمده به جهانیان توضیح می دهد. از سوی دیگر این فیلم برای من از این جهت دوست داشتنى است که ساختارى ناتورالیستى دارد و فارغ از قصه گویی است. این اثر به خوبى مى تواند ایران را در حالى که ناخواسته با پدیده جنگ روبه رو شده به دنیا نشان دهد. سینماى ناتورالیستی، قصه پردازی نیست اما زمینه به وجود آمدن ایده براى سینماى مدرن است. همین ویژگی هاست که «نفس» را دوست داشتنى کرده است.
فیلم «نفس» یک اثر سینمایى جامعه شناسى است که ایران بعد از جنگ را نشان می دهد. بهار، کودک نخبه اى است که با یک دنیا امید و تلاش زندگی مى کند، اما یکباره به دلیل جنگ زندگی اش به پایان می رسد و به همین دلیل است که عده اى این فیلم را تلخ مى دانند چراکه انسان در این فیلم با حسرت هاى بزرگى باقى مى ماند.
این فیلم شرح لطمه هایی است که از پدیده شوم جنگ بر ملت ایران وارد شده است. این فیلم توصیف زندگی خانواده هایى است که با فقر و بى عدالتى مواجه بودند و حتى با جنگ هم تغییری در زندگی آنها رخ نمى دهد چراکه بدون هیچ چشمداشتی و تمام قد براى کشورشان ایستادند و تجربه تاریخی هر ایرانی نشان داده که از این دست افراد در زندگی هریک از ما ایرانیان کم نبوده است.
فیلم، روابط انسانی در خانواده های ایرانی را به بهترین شکل نشان می دهد و می توان گفت که این فیلم سینمایی هوای تازه ای به پیکر سینمای ایران دمیده است و به خوبی می تواند سینمای ایران را در سی وچهارمین جشنواره جهانی فجر نمایندگی کند.
یک نکته هم باید در مورد کارگردانی این اثر بگویم و آن این است که سینماى ایران با حضور فیلمسازان زنی چون نرگس آبیار قدرت ویژه اى مى گیرد.
بازی های این فیلم هم قابل توجه هستند. بازى درخشان کاراکتر اصلی فیلم که کودکى هشت ساله به نام بهار است در سینمای ایران کم نظیر است و به جرات مى توان نام نخبه را بر ساره نور موسوی گذاشت. البته بازى پانته آ پناهى ها کم نظیر بود و معتقدم بازی این بازیگر تئاتر و سینما در جشنواره فیلم فجر مورد کم لطفى داوران قرار گرفت.

 

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات