.

معتمدآریا: بدن خود را فرماندهی کنید

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد معتمدآریا: بدن خود را فرماندهی کنید ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت مقالات هنر آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: معتمدآریا: بدن خود را فرماندهی کنید

معتمدآریا: بدن خود را فرماندهی کنید
,[categoriy]

آکاایران: معتمدآریا: بدن خود را فرماندهی کنید

معتمدآریا: بدن خود را فرماندهی کنید,[categoriy]

آخرین کارگاه آموزشی جشنواره جهانی فیلم فجر در بخش «دارالفنون» به کارگاه بازیگری فاطمه معتمدآریا اختصاص داشت.

به گزارش آکاایران: خبرگزاری ایسنا:  در آغاز این کارگاه که روز دوشنبه 6 اردیبهشت ماه برگزار شد، فیلمی که دو تن از هنرجویان آذری این کارگاه درباره فاطمه معتمدآریا ساخته بودند به نمایش درآمد.
این فیلم توسط بهمن و بهرام ارک ساخته شده بود و دربر دارنده تصاویری از نقش آفرینی های مختلف معتمدآریا بود.
بعد از پخش این فیلم معتمدآریا گفت: خیلی راحت اشکم درنمی آید ولی از دیدن این فیلم گریه ام گرفت. نه به دلیل اینکه فیلم درباره من است بلکه به خاطر عشقی که در سینما وجود دارد.
او در ادامه به زبان ترکی از کارگردان های این فیلم تشکر کرد.
این بازیگر تئاتر و سینما سپس تمریناتی درباره درست نشستن و درست نفس کشیدن با هنرجویان کارگاه انجام داد.
او گفت: تنها موجوداتی که درست تنفس می کنند، نوزادان هستند اما ما به محض بزرگ شدن، از همه بدن مان برای تمام کارهای مان استفاده می کنیم که این شیوه نادرست است.
او با تاکید بر اینکه بدن و بیان دو اصل اولیه کار بازیگری است، خاطرنشان کرد: درست نفس کشیدن نه فقط برای بازیگران بلکه برای همه انسان هایی که می خواهند سلامت زندگی کنند، مفید است.
بازیگر فیلم «گیلانه» یادآور شد: با درست نفس کشیدن و درست نشستن اعتماد به نفس پیدا می کنیم و می توانیم در کار خود بهترین باشیم.
معتمدآریا خطاب به هنرجویان حاضر در این کارگاه تاکید کرد: مانند یک پادگان با خود رفتار کنید! برای بازیگری باید به بدنتان فرماندهی کنید. اگر فرمانده خوبی باشید، اعضای بدنتان به اختیارتان خواهند بود.
وی در ادامه با ابراز تاسف از کم توجهی نسبت به مقوله بدن در بازیگری امروز ایران خاطرنشان کرد: امروزه اعضای بدن ما سربازهای صفر هستند چون در کنترل ما نیستند. از سوی دیگر در زندگی شهری بدن ما همیشه منقبض است و این بدترین اتفاق برای بدن است چون دیگر رها نیست.
بازیگر فیلم های «قصه ها» و «بهمن» خاطرنشان کرد: اگر در کار بازیگری خوشی و زیبایی نباشد، یک جای کار می لنگد یعنی باید از سختی کار لذت ببریم و همیشه لبخند داشته باشیم.
او با اشاره به اینکه بازیگر باید صورت خود را مانند بدنش تربیت کند، متذکر شد: در اختیار گرفتن حواس پنج گانه از دیگر اصول بازیگری است.
بازیگر نمایش «ننه دلاور» از هنرجویان حاضر در این کارگاه خواست به ساده ترین اتفاقات روزمره هم آگاه باشند، چون در این شیوه شکل دادن نقش ها آسان ترین کار خواهد بود.
معتمدآریا در ادامه این کارگاه از هنرجویان خواست پرسش های خود را مطرح کنند.
او درباره همکاری اش با کارگردان های فیلم اولی توضیح داد: اولین نکته برایم سناریو، سواد و شعور کارگردان و نگاه او به سینماست؛ یک کارگردان ابتدا باید نسبت به حرفه خود شناخت و دانش داشته باشد تا بتواند از او بازی بگیرد.
بازیگر فیلم های «بهمن» و «روسری آبی» ادامه داد: همیشه از کار کردن با کارگردانی لذت می برم که دانش او از من بیشتر باشد. کارگردان باید تمام عناصر یک کار را بهتر از بازیگر بشناسد و این فقط با تجربه اندوختن به دست می آید.
معتمدآریا بار دیگر خطاب به هنرجویان خاطرنشان کرد: برای اندوختن تجربه، باید چهار دست و پا روی زمین راه بروید و بیاموزید نه اینکه با سر افراشته راه بروید.
وی در پاسخ به پرسش یکی از هنرجویان که دانشجوی کارگردانی بود، تاکید کرد: برای ساخت یک فیلم خوب باید دانش تان را نسبت به کارتان بالا ببرید و این با فیلم دیدن، کتاب خواندن، بازدید از نمایشگاه عکاسی و تجسمی، کنسرت رفتن و... به دست می آید.
در پایان این کارگاه لوح تقدیری از سوی مازیار میری کارگردانی که مسوولیت برگزاری کارگاه های آموزشی جشنواره را با عنوان کارگاه های دارالفنون برعهده داشت، به معتمدآریا اهدا شد.
این فیلمساز درباره بازیگری معتمدآریا گفت: ایشان نشان داده اند که سینما برایشان بسیار جدی است و برای هر کارگردانی افتخار بزرگی است که تیتراژ فیلمش با اسم او آغاز شود.
در بخشی از این کارگاه علاوه بر هنرجویان حاضر بعضی از منتقدان همچون هوشنگ گلمکانی و عباس یاری هم دقایقی را حضور داشتند.

 

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

معتمدآریا: بدن خود را فرماندهی کنید گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات