.

آکاایران: بدرقه ی ثریا حکمت / قانون بازنشستگی هنرمندان را دریابید (+تصاویر)

بدرقه ی ثریا حکمت / قانون بازنشستگی هنرمندان را دریابید (+تصاویر)

آکاایران: بدرقه ی ثریا حکمت / قانون بازنشستگی هنرمندان را دریابید (+تصاویر)

بدرقه ی ثریا حکمت / قانون بازنشستگی هنرمندان را دریابید (+تصاویر)بدرقه ی ثریا حکمت / قانون بازنشستگی هنرمندان را دریابید (+تصاویر)

مراسم بدرقه ی پیکر ثریا حکمت (بازیگر سینما و تلویزیون) در حالی برگزار شد که علی دهکردی خطاب به رییس سازمان سینمایی که در مراسم حاضر بود، گفت: هنرمندان ما باید مشمول قانون بازنشستگی شوند تا فشار روانی کمتری روی دوش آنها باشد.

به گزارش آکاایران: به گزارش ایسنا، اجرای این مراسم را که 22 فروردین ماه برگزار می شد، کامران ملکی برعهده داشت در ابتدا علی دهکردی نایب رئیس انجمن بازیگران در سخنانی با اظهار تاسف از اینکه حیاط خانه سینما به جمع شدن هنرمندان برای چنین مراسم هایی تبدیل شده است ، گفت: به جای اینکه برای شادی و جشن به اینجا بیاییم، برای بدرقه ابدی دوستانمان می آییم.
وی با اشاره به سابقه کاری ثریا حکمت اظهار کرد: قدمت کاری ایشان اهمیت زیادی دارد و سال های سختی که فعالیت بازیگری داشتند و سختی هایی که متحمل شدند تا راه برای امثال من، باز شود و باید به همه این عزیزان که در سال های سخت کار کردند ، ادای احترام کنیم.
دهکردی ادامه داد: این رفتن های تلخ و ناگهانی شاید برای ما زنگ خطری باشد تا کمی بیشتر هوای همدیگر را داشته باشیم و از نظر صنفی امیدوار باشیم، تلاش هایی که در جهت بهبود معیشت هنرمندان می شود به نتیجه برسد.
این بازیگر که به نمایندگی از انجمن بازیگران صحبت می کرد، گفت: هنرمندان ما باید مشمول قانون بازنشستگی شوند تا فشار روانی کمتری روی دوش آنها باشد.امیدوارم آقای ایوبی این درخواست ما را پیگیری کند تا ناامیدی که در آینده ما سایه انداخته کنار رود.
حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی بعد از تقدیر و تشکر علی دهکردی جهت حمایتش از هنرمندان به پشت تریبون رفت و ضمن تسلیت درگذشت ثریا حکمت اظهار کرد: آنچه برای حکمت ها در جامعه نخبه اتفاق می افتد، دل ما را به درد می آورد. نباید وضعیت هنرمند به جایی برسد که به کمک ما نیازمند باشد و این کمک ها باید سازمان یافته باشد که این روند نیاز به اراده و عزم جدی است.
وی افزود:امیدوارم با این عزمی که در دولت وجود دارد و همکاری که بین ما و اصناف هست، کمک کنیم قوانین و راه هایی باز شود تا هنرمندان نگران آینده خود نباشند و ما نیز برای رسیدن به این مهم تلاش مان را خواهیم کرد.
رئیس سازمان سینمایی تاکید کرد: آجر، آجر این بنا را "حکمت "ها گذاشتند و در این بنای باشکوهی که فرهنگ این کشور است، سهم دارند.
خسرو امیرصادقی که در شش فیلم سینمایی با ثریا حکمت همکاری داشته است با بیان اینکه برای فیلم جدیدش به دنبال یک اسم بوده است، گفت: بعد از فوت ثریا حکمت، همسرم نام «پایان یک زن» را پیشنهاد کرد.
وی ادامه داد: انسان بودن به تنهایی یک مکتب و دین است و افسوس که امروز خریدار ندارد. ثریا حکمت در سال 60 در حالی که دخترش مونا را باردار بود، همکاری اش با ما آغاز شد در دورانی که یک سوپر استار بود و ماهی 18 هزار تومان درآمد داشت که در آن زمان، رقم بالایی بود.
این تهیه کننده و بازیگر افزود: او هر ماه نصفی از حقوقش را صرف بی بضاعت ها می کرد و توجه زیادی به بی خانمان ها داشت. حتی یادم است، یک بار برای نمایش فیلمی به سینمای «آزادی» رفته بودیم در مقابل کودکی که تقاضا کمک داشت تمام موجودی داخل کیفش را به آن داد.
وی افزود: ای کاش وقتی کنار هم هستیم به جای منفی نگری بیشتر به یاد ویژگی های هم باشیم.
امیرصادقی با مرور خاطرات همکاری اش در فیلم هایی که بیشتر نقش همسر حکمت را در فیلم ها داشته است ، گفت: وجودش دردمند بود و درد مردم را حس می کرد و آن را به پرسوناژی که بازی می کرد، منتقل می کرد و متاسفم از اینکه نتوانستیم آن جور که شایسته اش بود به او خدمت کنیم.
وی در پایان سخنانش از امین تارخ ، فرامرز روشنایی و خبرنگار سینمایی ایسنا به عنوان اولین افرادی که در بالین ثریا حکمت حاضر شدند قدردانی کرد.
مهدی فخیم زاده آخرین سخنران این مراسم بود و با اشاره به دو فیلمی که با ثریا حکمت کار کرده است ، گفت: او بسیار هنرپیشه حسی و توانایی بود و برای نقشش بسیار مایه می گذاشت و توانمند بود.
وی ادامه داد: در زندگی هم مادر بسیار فداکاری بود و همیشه دغدغه فرزندش را داشت و همه تلاشش، تامین زندگی او بود که کار راحتی هم نبود.
این کارگردان با اشاره به تیتر روز جمعه ایسنا گفت: از قول ثریا حکمت گفته شده بود که "به دنبال فروش قبرش در قطعه هنرمندان" بوده است که این جمله بسیار دردناک و یک تراژدی است. باید حداقل به دوران بازنشستگی که می رسیم از پس زندگی برآیم و این مشکل همه بچه ها و اعضای صنوف دیگر هم هست که بسیاری از آنها در سکوت خبری می میرند.
در پایان از سوی کامران ملکی مراسم ترحیم ثریا حکمت روز سه شنبه 24 فروردین ماه از ساعت 14 تا 15 و30 در مسجد نور اعلام شد.
مهدی فخیم زاده ، جهانگیر الماسی ، حبیب ایل بیگی ، منوچهر مصیبی ، اصغر هاشمی ، حبیب اسماعیلی ، اصغر همت ، رضا صفایی پور ، فرامرز روشنایی ، گیتی معینی ، اصغر هاشمی ، جلیل اکبری صحت و سیدعباس عظیمی مدیرعامل موسسه حمایت از پیشکسوتان از حاضران در این مراسم که در ساختمان شماره دو خانه سینما برگزار شد،بودند.
ثریا حکمت که صبح 20 فروردین ماه درگذشت،در قطعه هنرمندان در کنار مهری مهرنیا به خاک سپرده می شود.
این بازیگر با نام اصلی آذر مهدی قلی خانی متولد 1332 در خوی بود که پس از اخذ مدرک منشی گری از اوایل دهه 50 فعالیت بازیگری اش را آغاز کرد که تا اواخر دهه 80 ادامه داشت.
از جمله فیلم های سینمایی که این هنرمند فقید در آن ها نقش آفرینی کرده بود می توان به آثاری چون «نقطه ضعف»، «تصویر آخر»، «خواستگاری»، «شب شکن»، «سمندر»، «جدال در تاسوکی»، «بهار در پاییز»، «دو همسفر»، «حالا چه شود؟»، «روز دیدنی»، «نیش»، «تهاجم»، «ماه پیشونی»، «آواز قو»، «عروسی مهتاب» و فیلم به یادماندنی «ای ایران» ناصر تقوایی اشاره کرد.
«مرد اول»، «آپارتمان»، «فاصله»، «گزارش»، «خانه به خانه» و «خاطره ها» هم از جمله سریال هایی هستند که حکمت در آنها به ایفای نقش پرداخته است.
این بازیگر بیش از یک دهه بود که فعالیت بازیگری نداشت و در سال های اخیر با مشکلات معیشتی زیادی مواجه بود.
حکمت که در اوایل سال جدید به دلیل مسمومیت دارویی به بیمارستان منتقل شده بود با بهبود نسبی شرایطش ترخیص شده بود ولی بامداد 16 فروردین ماه به دلیل تشنج و لخته شدن خون بار دیگر به بیمارستان منتقل شد و به کما رفت.

 

بدرقه ی ثریا حکمت / قانون بازنشستگی هنرمندان را دریابید (+تصاویر)

 

بدرقه ی ثریا حکمت / قانون بازنشستگی هنرمندان را دریابید (+تصاویر)

 

بدرقه ی ثریا حکمت / قانون بازنشستگی هنرمندان را دریابید (+تصاویر)

 

بدرقه ی ثریا حکمت / قانون بازنشستگی هنرمندان را دریابید (+تصاویر)

 

بدرقه ی ثریا حکمت / قانون بازنشستگی هنرمندان را دریابید (+تصاویر)

 

بدرقه ی ثریا حکمت / قانون بازنشستگی هنرمندان را دریابید (+تصاویر)

 

بدرقه ی ثریا حکمت / قانون بازنشستگی هنرمندان را دریابید (+تصاویر)

 

اخبار فرهنگی و هنری - ایسنا

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات