.

آکاایران: عید نوروز و سمنوپزون با سوسن پرور و مارال فرجاد

عید نوروز و سمنوپزون با سوسن پرور و مارال فرجاد

آکاایران: عید نوروز و سمنوپزون با سوسن پرور و مارال فرجاد

عید نوروز و سمنوپزون با سوسن پرور و مارال فرجاد



با سوسن پرور و مارال فرجاد همراه شدیم و سمنوپزون راه انداختیم که قطعا تجربه خوبی برای هر دوی آنها بود که تاکنون این کار را انجام نداده بودند!

به گزارش آکاایران: سمنو یکی از اجزای اصلی سفره های هفت سین است ولی از آنجا که پختن آن کار چندان ساده ای نیست، خیلی ها ترجیح می دهند آن را آماده خریداری کنند. حس آدم ها به سمنو دوگانه است و بعضی به شدت عاشق آن هستند و بعضی دیگر رابطه خیلی خوبی با آن ندارند! با سوسن پرور و مارال فرجاد همراه شدیم و سمنوپزون راه انداختیم که قطعا تجربه خوبی برای هر دوی آنها بود که تاکنون این کار را انجام نداده بودند!
پیش بینی های عیدانه
سوسن: سال از نظر کاری برای من سال زیاد خوبی نبود! نمی خواهم نگاه منفی داشته باشم ولی می توانست سال بهتری باشد و این موضوع فقط برای من نبوده و خیلی از همکاران من این اتفاق را در این سال تجربه کردند. پیش بینی ام این بود که سال بهتری داشته باشم چون عید کار در حال پخش داشتم ولی بعد از آن چندماه بیکار بودم تا « آقا و خانم سنگی » شروع شد و باز هم بعد از آن چند ماه بیکار بودم و ... امیدوارم در سال جدید اتفاقات بهتری برای جامعه هنری رخ دهد.

 

عید نوروز و سمنوپزون با سوسن پرور و مارال فرجاد

 

عید؛ بودن یا نبودن...!؟
سوسن: بهار را خیلی دوست دارم ولی اصولا عید را خیلی دوست ندارم؛ به این دلیل که سال نو زیبایی و هیجان خاص خودش دارد ولی همه چیز حالت تصنعی پیدا کرده است! چرا باید اسفند ریتم تندی در زندگی ایجاد کند؟ چرا ماه پایان سال همه چیز به هم ریخته می شود؟ چرا همه چیز گران می شود؟ انگار همه می خواهند از دیگران بهره برداری اقتصادی داشته باشند! من این را درک نمی کنم. چرا مثلا هتلی که در حالت عادی شبی 200هزار تومان است در عید به 600هزار تومان تبدیل می شود؟ این بهره برداری های اقتصادی از عید باعث شده که حس خوبی نسبت به فرارسیدن نوروز نداشته باشم.
مارال: متاسفانه امسال خیلی زود زمستان تمام شد و از اوایل اسفند کاملا بوی عید را احساس کردیم. نوروز و بهار برایم خیلی خوشایند و دوست داشتنی هستند ولی از طرفی دوست داشتم که زمستان بهتری هم داشتیم. زیبایی طبیعت به این است که تا روزهای پایانی اسفند، برف و باران داشته باشیم و بعد وارد بهار شویم ولی امسال زمستان خوبی نداشتیم!
علاقه شدید به سنت ها
سوسن: سنت های عید را به شدت دوست دارم و وارد شدن به سال جدید که همزمان با شروع بهار است و بیداری طبیعت و شروع سال ما، مزیت فوق العاده ای برای عید ما ایرانی ها نسبت به همه دنیاست. عاشق سفر کردن هستم، سفره هفت سین را به شدت دوست دارم، عاشق دید و بازدید از اقوام هستم و معمولا همه خانواده در اراک، کنار مادرم هستیم. این جزو قوانین خانواده ماست که در نوروز باید کنار هم باشیم.
مارال: به صورت کلی مراسم و سنت های عید را خیلی دوست دارم. دید و بازدیدها برایم در این ایام خیلی مهم است و حتی اگر بخواهم مسافرت هم بروم، بازهم روزهایی را به دید و بازدید اختصاص می دهم. چیدن هفت سین برایم واقعا مهم است و کلا معتقدم که همه سنت های نوروز به شکل حساب شده و با قانون درستی چیده شده است؛ از دید و بازدید و کنار گذاشتن کدورت ها تا هفت سین و لباس نو و حتی خانه تکانی قبل از آن.
عوض شده ایم
سوسن: تقریبا می توانم بگویم که هیچ چیز عید شبیه عیدهای کودکی ما نیست! از نوع شیرینی که آن زمان می خوردیم و عیدی هایی که می گرفتیم تا حتی نوع شکوفه ها و آب و هوا... وقتی کودک بودم خانه بعضی اقوام بود که دوست داشتیم حتما به آنجا برویم چرا که مثلا فلان شیرینی یا فلان شکلات را داشتند و حتی آن زمان، موز یک آپشن محسوب می شد. ولی حالا حس می کنم قداست همه چیز کم شده است؛ مثلا یک 10تومانی تا نخورده که پدربزرگم از لای قرآن به ما می داد خیلی لذت داشت ولی حالا حتی یک تراول هم آن لذت را ندارد! دورهمی های عید خیلی کم شده است.

 

عید نوروز و سمنوپزون با سوسن پرور و مارال فرجاد

 

از ناخنک تا جابجایی
سوسن: خودم تا به حال به تنهایی سمنو نپخته ام ولی دوستانی دارم که در اوشان هستند و آنجا در مراسمی که دارند، سمنو می پزند و 3سالی هست که برای پختن سمنو به آنجا می روم. بزرگان و به قول معروف ریش سفیدهای خانواده و محله می آیند و دورهم جمع می شوند و مراسم بسیار جالبی دارند. شب تا صبح پای دیگ های سمنو هستیم و فضای عجیبی دارد.
مارال: به شدت به سمنو علاقه دارم. به نظرم خیلی خاصیت دارد و اینکه از کودکی طعم خاص و عجیب آن را خیلی دوست داشتم و همیشه در حال ناخنک زدن بودم! البته خودم تابه حال هیچ وقت سمنو درست نکرده بودم.
سوسن: البته این را هم بگویم که من چون خودم سوسن هستم همیشه یکی از سین های سفره هفت سین خودم هستم و شاید هم جایگزین خوبی برای سمنو باشم!

 

اخبار فرهنگی و هنری - مجله ایده آل،برترین ها

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات