.

آکاایران: طراوت و سبزی جهان مال انسانهاست / آوازه ی اثر خوب در تلویزیون همه جا می پیچد

طراوت و سبزی جهان مال انسانهاست / آوازه ی اثر خوب در تلویزیون همه جا می پیچد

آکاایران: طراوت و سبزی جهان مال انسانهاست / آوازه ی اثر خوب در تلویزیون همه جا می پیچد

طراوت و سبزی جهان مال انسانهاست / آوازه ی اثر خوب در تلویزیون همه جا می پیچدطراوت و سبزی جهان مال انسانهاست / آوازه ی اثر خوب در تلویزیون همه جا می پیچد

آثار خوب را در تلویزیون نباید مخفی کرد چراکه آوازه کارهای خوب در همه جا طنین انداز می شود.

به گزارش آکاایران: فضل اللهی بازیگر، گوینده رادیو و صداپیشه پیشکسوت ایرانی که هفتادمین بهار زندگی خود را پشت سرگذاشته است، به بهانه فرا رسیدن نوروز باستانی در گفتگو با خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ از خاطرات کودکی خود در عید نوروز گفت.
با توجه به اینکه چند روزی است روزهای پایان سال پشت سر گذاشتیم، جمع بندی آثار حرفه ای شما در سال کدام مجموعه برنامه و نمایش ها است؟
این روزها همه دنیا و عناصر به بهار و دوباره متولد شدن نزدیک می شوند، متأسفانه، به دلیل مشکلی که برای کمرم پیش آمد، فعالیت رادیویی نداشتم و زیاد نرفتم. اما تلویزیون در قسمت هایی از فیلم "دور دست ها" ساخته ی جواد ارشادی بازی کردم. امسال بهترین اتفاقات و حال خوب در فیلم های سینمایی جشنواره بوده و آنچه که من شنیدم کارگردان های کار اولی، تعدد بازیگران جوان و پیشکسوت به خوبی در جشنواره فجر امسال خودنمایی کرده است.
پس با این توصیفات، سینما را بیشتر از تلویزیون رصد کردید؟
البته من نبودم که بخواهم تلویزیون را بهتر ببینم، اما فیلم های قدیمی که شبکه آی فیلم پخش می کند را می بینم و موفق نشدم سریالهای جدید را دنبال کنم، متأسفانه ساعت های پخش شبکه ها باهم تداخل دارد و نمی توانم برنامه و یا مجموعه های تلویزیونی را پیگیری کنم.
با توجه به اولویت های حرفه ای که دارید، پیش بینی شما برای رادیو و تلویزیون در سال چیست؟
امیدوارم در سال جدید، رادیو و تلویزیون جهت بزرگتری را بردارد، آوازه ی کار خوب، چه در تلویزیون و چه دررادیو می پیچه، سعی کنیم امسال بجای قصه های عجیب و غریب، شیرین ترین داستانها را روایت کنیم.
بهترین رنگی که می شود به سال زد، از نظر شما کدام رنگ است؟
با اینکه جهان در بهار سبز می شود، اما من به رنگ صورتی گلبهی علاقه دارم، سال هم سالی پر از شادی و عشق رنگ قرمز، صورتی و گلبهی است. درست است که دنیا سبزی قشنگ می شود و این ارتباط ارتباط ما را با طبیعت ایجاد می کند این طراوت و سبزی جهان مال انسان است و دست آدم ها به امانت گذاشته شده فضای سبز و رشد و کاشت درخت کم داریم، متأسفانه ما در مورد نگاه داری امانت بزرگ خداوند، نالایقی نشان دادیم.
آرزو شما برای آغاز سال نو در بهار زندگیتان؟
باید یادمان باشد که دل خوش را در تمامی اقشار مردم، قشر جوان، کارگر و هنرمند ببینیم و بریا دلی خوش و شاد زندگی کنیم.
به هر حال باید برای شادی مردم برنامه ریخت و امیدوارم که اضطراب ها و شانه خالی کردن مسئولیت ها ریشه کن شود.
اگر بخواهید واژه نوروز را تعریف کنید، چه بیان می کنید؟
نوروز و عید مثل خورشید و ماه سر برنامه خودش می آید و دقیق کار می کند، چون عید با شکوفایی طبیعت ارتباط دارد، همیشه از اواخر اسفندماه صدایش می آید و منتظر قدم هایش هستیم.
شما سالها در رادیو گوینده و بازیگر بودید، در این سالها برنامه ای داشتید که درخصوص بهار و نوروز به روی آنتن برود؟
من سالها گوینده فرهنگ مردمی بودم و خوب می دانم مردم در هر گوشه ی از ایران در ایام نوروز چه می کنند، مراسم نوروز را چگونه برگزار می کنند، عید باستانی و بهار بدون اینکه به آن دستوری داده شود خودش می آید و در روح و جان ما حضور پیدا می کند.


مولوی در وصف بهار و تازه شدن گفته که: "نوروز کجا می رسد کهنه کجا می رود؟  هر نفس این جهان عالم بی منتها است"


همه منتظر نوشتن هستیم، نه اینکه من جوانتر بشوم، بلکه غم ها از بین می رود و جهان روبه جلو پیشرفت می کند.
بهترین سین سفره هفت سین؟
بهترین سین سفره، سکه است. و پول رایجی است که باید دست مردم باشد. در اسطوره و روایت قدیمی داریم که در آغاز بهار جمشید وقتی نوروز را نامگذاری کرد، در اول عید برای مردم چه غنی و چه رعیت البسه و غذا می فرستاد.
بهترین توصیف شما از سین سفره های نوروزی؟
با تمام این توصیفات سبزه بهترین سین زندگی و طبیعت است.
با شنیدن واژ عید و یا بهار، چه به ذهنتان می رسد؟
عید نوروز با ما بهترین و زیباترین رفتار را می کند، آرام آرام می آید و مردم را صدا می کند و در خانه تکانی جهان، زندگی و دل هایمان را از کینه و پلیدی ها پاک می کند.
بهترین خاطره شما از ایام کودکی در ایام عید؟
ایام عید وقتی بچه بودیم، مامان لباس های مرتب و نو تنم می کرد و پشت سرهم به من یادآوری می کرد که زمین نخورم و لباس هایم را کثیف نکنم، همیشه دسته جمعی با کل اعضای خانواده و فامیل با یک اتوبوس به خانه پدربزرگ و مادربزرگ می رفتیم تمام کودکی ما پر از خاطره است و چون به سالهای دور برمی گردد خیلی ناب و دست نیافتنی است.
و حرف آخر و دعای شما در لحظه تحویل سال؟
از صمیم قلب دعا می کنم و امیدوارم که سال و نوروز نو برای همه مردم ایران بخصوص جوانها لذت بخش باشد و به همه بچسبد.

 

اخبار فرهنگی و هنری - باشگاه خبرنگاران

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات