.

آکاایران: ستاره های روزهای نخستین سال

 ستاره های روزهای نخستین سال

آکاایران: ستاره های روزهای نخستین سال

ستاره های روزهای نخستین سال ستاره های روزهای نخستین سال

اگر سال هنری در پیش رو را به یک ماراتن تشبیه کنیم بازیگرانی که در سریال های عموما پرمخاطب تلویزیونی ایفای نقش کرده اند شاید حکم همان دونده های پرنفس و قبراق ابتدای مسابقه را داشته باشند. به تعبیر دیگر، اینها ستارگان ایام نخستین سال هستند، شاید هم برای تمام سال.

به گزارش آکاایران: به گزارش جام جم ، ستارگانی که فرصت نابی در اختیارشان قرار گرفته تا مخاطب، آسوده دل و با فراغ بال به تماشای حاصل کار و نتایج هنرنمایی شان جلوی دوربین بنشیند و بعد قضاوت کند.
طیف قابل توجهی از مردم، بخش عمده ای از تعطیلات نوروزی خود را به تماشای سریال های تلویزیونی اختصاص داده و از این طریق، گذران وقت می کنند و همین مخاطبان انبوه و اقبالی که به یک اثر نشان می دهند، چه بسا نردبان ترقی را بگستراند در پیش پای یک بازیگر و هنرپیشه.
باز به تعبیر بهتر، یک سریال نوروزی بشود سکوی پرتاب بازیگر و هنرپیشه ای، که شده است در سنوات گذشته به کرار.
بعید و دور از ذهن به نظر نمی رسد بازیگران حاضر در مجموعه های نمایشی تلویزیون همان ستاره های سال باشند.
بخصوص آن که سریال های نوروز طیفی از بازیگران مجرب، محبوب و کارآزموده را با خود همراه کرده اند؛ از مهدی هاشمی، ستاره اسکندری، نرگس محمدی و حسین سلیمانی در «زعفرانی» گرفته تا بابک حمیدیان، پوریا پورسرخ، نیوشا ضیغمی و علیرضا خمسه در «بیمار استاندارد» و هومن برق نورد، امیرحسین رستمی، نگار عابدی و مجید یاسر در «دودکش2».
آنچه می خوانید گفت وگوهایی البته موجز و خلاصه است با تنی چند از این ستاره های احتمالی درباره سالی که بر آنها گذشته و برنامه و نقشه هایشان برای سال در پیش رو، یعنی سال .
حسین سلیمانی: از دست دادن دید و بازدید عید سخت است
در سریال زعفرانی، چه نقشی را به عهده دارید؟
در این مجموعه، نقش حمید را بازی می کنم که بچه ای مثبت و عاشق پیشه است. او همیشه برای انجام دادن کارهایش عجله دارد. نقش برادرم را در این سریال، مهران احمدی بازی می کند. خوشحالم اولین تجربه نوروزی ام را با سریال زعفرانی
کسب می کنم.
با توجه به این که تلویزیون در ایام نوروز مخاطبان زیادی دارد، این مساله تا چه میزان در انتخاب شما دخیل بود؟
من تجربه کار در سریال های مناسبتی را داشتم. بنابراین مناسبتی بودن برایم چیز تازه ای نبود. زمانی که برای بازی در سریال زعفرانی قرارداد بستم، سر فیلم سینمایی بودم و تهیه کننده و کارگردان این فرصت را به من دادند که بعد از بازی در فیلم سینمایی به این پروژه ملحق شوم.
وقتی فیلمنامه را خواندم، قصه را دوست داشتم و شخصیت پردازی ها و روابط خیلی خوب نگارش شده بود. بازیگران حرفه ای همچون مهدی هاشمی، مهران احمدی و ستاره اسکندری در کارحضور دارند، ضمن این که من فیلم های سینمایی حامد محمدی را در مقام کارگردان دیده بودم و دوست داشتم. به همین دلیل همه این عوامل، مرا برای بازی در این سریال ترغیب کرد.
سال برایتان چه تجربه ای را رقم زد؟
دو تا سه سال اخیر برایم اتفاقات خوبی افتاد و امسال هم عالی بود. بعد از سریال شاهگوش همه چیز برای من تغییر کرد و خوشبختانه در کارهای خوبی بازی کردم.
امسال هم غیر از سریال نوروزی زعفرانی در سریال آقا و خانم سنگی بازی کردم. در مجموع کار در تلویزیون را دوست دارم و برایم جالب است.
احتمالا در ایام نوروز، مشغول ضبط سریال زعفرانی هستید؟
بله، در ایام نوروز سر کار هستم.
برایتان سخت نیست که نوروز کنار دوستان و خانواده نیستید؟
شاید با خودتان بگویید حرفم کلیشه ای است، اما همکارانی را که سر کار کنارم حضور دارند، دوست دارم و از بودن در کنارشان لذت می برم و حالم خوب است.
ناراحت نیستید دید و بازدید عید را از دست می دهید؟
مسلماً سخت است، اما همکارانم مثل خانواده ام هستند. من کارم را خیلی دوست دارم و برایم مقدس است.
معمولا لحظه سال تحویل کجا هستید، پیش خانواده یا دوستان؟
دو سال اخیر در کنار بچه های بی سرپرست بودم. پدرم فوت شدند و مادرم هم دوست دارد من جایی باشم که حالم خوب باشد. البته هنوز نمی دانم لحظه سال تحویل امسال کجا هستم.
مجید یاسر: تمرکزم فقط بر بازیگری خواهد بود
این روزها در حال بازی در سریال دودکش2 هستید. به نظر می رسد، بازیگر مورد علاقه محمدحسین لطیفی باشید؟
من از سال 87 تا با لطیفی کار نکرده ام و در هشت فیلم و سریالی که او ساخته، حاضر نبوده ام.
تا جایی که ذهنم یاری می کند، در بسیاری از آثار لطیفی بازی داشته اید.
بله، در سریال های وفا و صاحبدلان و فیلم های روز سوم و توفیق اجباری با لطیفی همکاری داشته ام، اما در خیلی از کارهای او نبوده ام؛ مثل دودکش1 یا تنهایی
لیلا.
به هرحال، چندین بار با او همکاری داشته اید. تجربه کارکردن با لطیفی چگونه است؟
لطیفی جدا از این که کارگردانی بااخلاق است، برای من حکم یک رفیق را دارد. رفاقت ما 15 ساله است و هر گاه خودش صلاح دیده و نقش را مناسب من پنداشته، دعوت به کارم کرده است. هر زمان هم این تشخیص را نداده من پا پیش نگذاشته و اقدامی نکرده ام، چرا که مطمئنم نقش برایم
نبوده است.
شما از کار اجرا به بازیگری رسیده اید...
شاید مردم اطلاعات کاملی از من نداشته باشند. در دوران خدمت سربازی، تئاتر کار می کردم. متن هم می نوشتم، اما حضور در دنیای تصویر را با کار اجرا آغاز کردم.
مخاطبان هم با چهره و صدای شما از طریق اجراهایتان در تلویزیون آشنا شدند.
بله، همین طور است.
به نظر می رسد در چند سال اخیر، عزم جدی داشته اید برای مطرح کردن خود به عنوان یک بازیگر حرفه ای.
من برای سه سال نتوانستم در فیلم یا سریالی بازی کنم. در این مدت ، پشت دوربین رفته بودم و به عنوان تهیه کننده با چند پروژه تلویزیونی و سینمایی همکاری داشتم. در فیلم سینمایی استرداد هم به عنوان مجری طرح حضور داشتم. در ساخت فیلم تلفن همراه رئیس جمهور هم مشارکت کردم.
با این گرفتاری ها برای دو سه سال از حوزه بازی دور بودم. با این حال ناراضی نیستم؛ خودم دوست داشتم آن همکاری ها و فراز و نشیب ها را تجربه کنم. به نظرم برایم مفید بوده است. از این به بعد اوضاع تفاوت خواهد کرد و تمام تمرکزم بر بازیگری
خواهد بود.
سال به لحاظ حرفه ای بر شما چگونه گذشت؟
با توجه به تصمیم گیری ها و خط مشی هایی که برای خودم ترسیم کرده بودم، صد در صد سال خوبی بود.
برنامه هایتان برای سال جدید چیست ؟
فقط بر بازیگری تمرکز خواهم کرد. دوست دارم یکی دو فیلم در جشنواره فیلم فجر سال آینده داشته باشم.
نوروز را چگونه خواهید گذراند؟
هر سال دو روز اول را کنار پدر و مادر و خانواده هستم. امسال را نمی دانم، اگر سر کار باشم که هیچ، وگرنه تا روز سوم با خانواده هستم و بعد به مسافرتی چند روزه خواهم رفت.
نرگس محمدی: سال زعفرانی

 

این روزها مشغول بازی در سریال زعفرانی هستید. آیا قبلا تجربه کار نوروزی داشتید؟
بله، با خانم فلورا سام «ما فرشته نیستیم» را کار کرده بودم. امسال هم در سریال زعفرانی، نقش مینا را به عهده دارم.
برای ایفای نقش مینا، پیشنهادی هم به کارگردان داده اید؟
قبل از شروع تصویربرداری با کارگردان درباره سریال و نقش صحبت کرده بودم. از آنجا که فیلمنامه خیلی خوب نوشته شده، نیازی نیست پیشنهادی بدهیم. کارگردان هم بهترین راهنمای بازیگران است.
چه حسی دارید که در یک سریال نوروزی بازی می کنید؟
حالم خیلی خوب است و امیدوارم مخاطبان هم سریال را دوست داشته باشند.
سال را چطور ارزیابی می کنید؟
ابتدای سال در سریال معمای شاه مشغول کار بودم. تجربه دو کار هنر و تجربه را دارم. در یک فیلم سینمایی هم بازی کردم. پایان امسال هم مصادف با بازی در سریال زعفرانی شد. در مجموع، سال برایم خیلی خوب بود.
حتی می شود گفت برایتان زعفرانی بود، مثل سریال زعفرانی؟
دقیقا، امسال برایم زعفرانی بود.
برای سال چه برنامه ریزی ای دارید؟
شغل ما طوری است که نمی توان برنامه ریزی کرد، اما دوست دارم با کارگردانان بسیار خوب و حرفه ای کار کنم.
تصویربرداری سریال زعفرانی در ایام نوروز هم ادامه دارد؟
بله، فکر می کنم تا دهم فروردین ماه سر کار باشیم.
برایتان سخت نیست؟
نه، اتفاقا من سفر به شهرستان را در ایام نوروز دوست ندارم، چون خیلی شلوغ است. از سوی دیگر تهران هم خلوت است. برای همین بودن سر یک سریال خوب است. بعد از تمام شدن کار هم سفر می روم.
لحظه سال تحویل کجا هستید؟
حتما با خانواده هستم. البته تا دو سال پیش که مادربزرگم زنده بود، خانه او می رفتیم، اما امسال در خانه و کنار خانواده ام هستم. امیدوارم همه مردم در لحظه سال تحویل، حالشان خوب باشد.
امیرحسین رستمی: به سقف آرزوهایم نزدیک شده ام
چه پیش بینی ای از اقبال مردم نسبت به سری دوم سریال دودکش دارید؟
همه چیز به متن و ریتم قصه بازمی گردد. اگر این مولفه ها تامین باشد، بقیه چیزها هم خودش جور می شود. حس می کنم با روند کنونی اگر سری دوم از دودکش 1 بهتر نشود، لااقل در همان سطح خواهد بود. امیدوارم روزی دودکش 3 را هم کلید بزنیم.
از سال راضی بودید؟
بله، سریال «شهرزاد» را در شبکه نمایش خانگی داشتم. چند کار سینمایی خوب هم بازی کردم. در مجموع سال خوبی بود.
شما بازیگر پر کاری هستید اما در عین حال یک نکته مثبت در کارتان این است که چندان به کوتاهی و بلندی نقش توجه ندارید و عرض آن از طولش برایتان مهم تر است.
برایم مهم است که نقش چقدر قدرت مانور دارد. برای مثال، در فیلم «سعادت آباد» نقش کوتاهی داشتم که هنوز هم چشمم دنبال آن است. شرط اکران این فیلم را درآوردن سکانس های من گذاشته بودند. نقش های این چنینی را دوست دارم. با چنین تعریفی، نقش را اگر کوتاه هم باشد می پذیرم. به خاطر دوستی ای که با سامان مقدم داشتم، نقش کوتاهی در فیلم «نهنگ عنبر» بازی کردم. اما برای همکاری با کارگردان های دیگر وسواس بیشتری به خرج می دهم. نقش باید ویژه و پرچالش باشد تا اگر کم هم بود، به ریسک بازی کردنش بیارزد.
سقف آرزوهایتان در بازیگری؟
راستش دارم به آن می رسم. خیلی راضی هستم. تقریبا با بیشتر کارگردان هایی که دوستشان داشته و برایشان احترام زیادی قائل بوده ام کار کرده ام؛ از کیمیایی و فرمان آرا و علیرضا امینی گرفته تا فتحی و لطیفی و سامان مقدم. با کارگردانان درجه یکی همکاری داشته ام.
چه برنامه هایی برای سال دارید؟
من هیچ گاه از قبل با خودم قراری نمی گذارم. دنبال کار خوب هستم، تلویزیون، سینما و تئاترش برایم تفاوتی ندارد. کارگردان، قصه و نقش در درجه اول اهمیت قرار دارند.
دوست دارید سال چگونه سالی باشد و چه اتفاقاتی در آن بیفتد؟
برای خودم و خانواده ام تندرستی و سلامت در سال جدید آرزو دارم، همچنین برای مردم کشورم. دوست دارم همه مردم در صلح و آرامش باشند. ملت ایران همه صلح طلب بوده اند.
اگر ایام نوروز درگیر سریال دودکش2 نباشید، چه برنامه ای برای گذران تعطیلات دارید؟
اولین سالی است که احتمالا نوروز در تهران خواهم بود. من به واسطه شغلم تقریبا به همه ایران سفر کرده ام. جایی نمانده که ندیده باشم. هیچ سالی نیست که ایام نوروز و تابستان در ایران باشم. معمولا به سفرهای خارجی می روم اما امسال قطعا در تهران خواهم بود.
علیرضا خمسه: سال برایم میمون است
پیشتر در گفت وگویی به من گفته بودید برایتان مهم است نوروز با برنامه ای به خانه های مردم بروید. چطور شد امسال هم خواسته شما به نتیجه رسید؟
30 سال است با تلویزیون همراه مردم بوده ام و هیچ سالی نبوده که من برای نوروز در تلویزیون کاری نداشته باشم. امسال در سریال بیمار استاندارد به نویسندگی بهرام توکلی و کارگردانی سعید آقاخانی بازی می کنم. به نظرم سریال خوبی بشود، جذاب و دیدنی، پر از لوکیشن که در مقاطع مختلف وارد قصه می شوند و بعد از ماجراهایی از آن بیرون می روند. بقیه ماجراها را بگذاریم تماشاگران تلویزیون خودشان در نوروز تماشاکنند و لذت ببرند.
انگار نقش یک سمسار را برعهده دارید. این سمسار چطور آدمی است؟ قرار است مثل نقش باباپنجعلی در شمایل متفاوتی ظاهر شوید یا یک شخصیت معمولی را در چند قسمت از سریال برعهده دارید؟
از ما خواسته شده راجع به سریال و نقشی که در آن بازی می کنیم، تا زمان پخش آن حرفی نزنیم، اما چیزی که می توانم بگویم این است که سریال لحن کمدی و شوخ دارد؛ من هم یک نقش کاملا متفاوت در این سریال برعهده دارم و تجربه خوبی است چون قبلا نه متنی از بهرام توکلی را بازی کرده بودم و نه در سریالی از سعید آقاخانی. این اولین همکاری من با هر دو نفر است.
این که قبلا با این افراد همکاری نداشتید ولی باز هم فرصت پیدا کردید که برای نوروز کاری در تلویزیون داشته باشید، از خوش شانسی است؟
این اتفاق می افتد، چون خودم این طور می خواهم. حتی پارسال که هیچ سریالی نداشتم، اجرای مسابقه ثانیه ها را برعهده گرفتم و اگر فرصت بشود شاید امسال هم این مسابقه را اجرا کنم.
من واقعا دوست دارم از عوامل برنامه های نوروزی باشم و در سور و سات شادمانی مردم سهمی داشته باشم و خدا را شکر زمینه اش هم فراهم می شود. فکر می کنم به دلیل این است که با خدا رابطه خوبی دارم؛ با هم رفیقیم.
سال چطور بود؟
سال بز هیچ وقت برای من خوب نبود، اما سال برایم میمون مبارک است.
نکند سال قبل بز آوردید که می گویید خوب نبود؟
بله. من هفت ماه بیکار بودم و بز می چراندم.
چقدر به سال امیدوارید؟
خیلی بیشتر از آقای روحانی!
ایشان نشانه هایی از موفقیت می بینند که خوشحالند، شما هم نشانه هایی از بهتر شدن شرایط کار و اوضاع بازیگری می بینید؟
نه من آقای روحانی را می بینم.
نگار عابدی: سال جدید حواسم را جمع می کنم
به نظر می رسد سال ، سال حضور بازیگرانی که بیشتر سبقه تئاتری داشتند در تلویزیون بود.
بله، اما به شرطی که بخش تئاتر را هم از زندگی کاری من حذف نکنید. من امسال چهار نمایش بازی کردم.
چند کار تلویزیونی داشتید؟
سریال های گاهی به پشت سرت نگاه کن، تعبیر وارونه یک رویا و شمعدونی و حالا هم دودکش2.
از میان کارهایی که نام بردید، بیشترین انتقادها به شمعدونی بازمی گشت.
انتقادها بیش از سوی منتقدان مطرح می شد اما استقبال مردم از سریال خوب بود و ما را هم تشویق کردند.
خیلی با شما موافق نیستم. سریال شمعدونی یکی از ضعیف ترین کارهای سروش صحت بود.
من این طور فکر نمی کنم.
خودتان از بازی در شمعدونی راضی بودید؟
بله، شاید این نوع طنز با شکل و شمایل این چنینی را هیچ وقت در تئاتر کار نکنم، ولی شرایط تلویزیون تفاوت دارد. شاید هم جمع شدن گروهی از بازیگران کاملا تئاتری در شمعدونی، شکل متفاوتی به این سریال طنز شبانه داده بود. به هر حال، شمعدونی استانداردهای یک کار تلویزیونی را داشت و نمره قبولی می گرفت. شیرین سریال شمعدونی دقیقا در نقطه مقابل افروز دودکش است. نقشم در تعبیر وارونه یک رویا هم متفاوت بود. نقش آفرینی های متنوع در تلویزیون واقعا تجربه خوبی بود. اگر چه اتفاقی بود و تصادفی پیش آمد اما نتیجه خوبی داشت. قرار نبود در سال تا این حد در تلویزیون پرکار باشم. همین نقش های متفاوت،برگ برنده من بود.
پس سال به لحاظ کاری و حرفه ای راضی کننده بوده است؟
بله، در مجموع راضی بودم. البته خیلی فشار وارد می شد اما برای من چندین گام رو به جلو بود. فضاهای متفاوت کاری را تجربه کردم. با این حال، تئاتر خانه اصلی من است و هیچ گاه از آن کوچ نخواهم کرد. در تئاتر نقش های متفاوتی را تجربه کرده ام و نمی دانم آیا در تلویزیون هم چنین فرصتی نصیبم خواهم شد یا خیر؟ البته در سال حواسم را جمع خواهم کرد. می خواهم حجم کارهایم را کم کنم. معتقدم که در کار هنری گاهی لازم است ایستاد و با یک بازنگری در گذشته ها دوباره ادامه داد.
احتمالا نوروز را درگیر سریال دودکش2 هستید. معمولا تعطیلات نوروز را چگونه می گذرانید؟
گاهی به سفر می روم اما همیشه ترجیح می دهم چند روز اول تعطیلات را کنار خانواده باشم و به دید و بازدید با دوستان و اقوام اختصاص دهم. اگر هم مسافرت نروم روزها را با مطالعه، استراحت و استفاده و لذت بردن از خلوتی و تمیزی تهران در این ایام می گذرانم.
بابک حمیدیان: می خواهم کمی به خودم برسم
به نظر می رسد سال برای شما سال خوبی بود؟
سال پرکاری داشتم. در فیلم های سینمایی سیانور، بادیگارد، هیهات و چند فیلم دیگر بازی کردم.
سال را هم با سریال «بیمار استاندارد» آغاز می کنید. بازی در یک سریال نوروزی چه حسی دارد؟
برای من بسیار ترسناک است. بار اصلی این سریال و نقش اول یک سریال نوروزی روی دوش من است و نمی دانم نتیجه چطور خواهد شد.
با این حساب چرا قبول کردید؟
برای این که نویسنده سریال بهرام توکلی است که از سینما می شناسمش و کارش حرف ندارد. کارگردانی را سعید آقاخانی به عهده دارد که خودش یک بازیگر حرفه ای، باسواد و اهل مطالعه است و گروهی که این آدم ها بسازند حتما نتیجه خوبی خواهد داشت. من به اعتماد این دوستان، بازی در این سریال را پذیرفتم، چون تا به حال سریال مناسبتی بازی نکرده ام.
برای سال چه برنامه ای دارید؟
قصد دارم کمی به خودم برسم و از هیاهو و شلوغی ها پرهیز کنم. به همین دلیل امسال حتی در جشنواره فیلم فجر هم حضور نداشتم با این که دو فیلم از من در جشنواره به نمایش درآمد. می خواهم دور از دوربین های عکاسی و مصاحبه ها، شلوغی و هیاهو کمی به خودم، روحم و احساسم رسیدگی کنم.
نوروز را چه می کنید؟
در خدمت دوستان و مشغول بازی در سریال بیمار استاندارد. تمام تعطیلات را سر کار خواهیم بود.
برنامه خاصی برای فعالیت های سال آینده ندارید؟
فعلا همه حواسم به سریال بیمار استاندارد است و روی این کار متمرکز شده ام. باید ببینم بعد از آن چه اتفاقی می افتد.
مثلا قصد ندارید در تلویزیون بیشتر فعال شوید؟
حقیقت این است که برای من همیشه تئاتر در درجه اول اهمیت بوده و آن را به سینما و تلویزیون ترجیح می دهم. بعد سینما و تلویزیون گزینه هایم برای انتخاب هستند.

 

اخبار فرهنگی و هنری - جام جم

 

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات