.

آکاایران: پیام روز جهانی تئاتر از روسیه مخابره شد/ لعنت به گجت ها و کامپیوترها!

 پیام روز جهانی تئاتر از روسیه مخابره شد/ لعنت به گجت ها و کامپیوترها!

آکاایران: پیام روز جهانی تئاتر از روسیه مخابره شد/ لعنت به گجت ها و کامپیوترها!

پیام روز جهانی تئاتر از روسیه مخابره شد/ لعنت به گجت ها و کامپیوترها! پیام روز جهانی تئاتر از روسیه مخابره شد/ لعنت به گجت ها و کامپیوترها!

پیام روز جهانی تئاتر سال ۲۰۱۶ توسط آناتولی واسیلیو، کارگردان و استاد دانشگاه روس منتشر شد.

به گزارش آکاایران: به گزارش ایلنا، کارگردان تحسین شده تئاتر روسیه و بنیانگذار مدرسه تئاتر و هنرهای دراماتیک مسکو در این پیام ضمن برشمردن اهمیت تئاتر در جامعه امروز می گوید: تنها یک تئاتر است که به یقین مورد نیاز هیچ کس نیست- تئاتر بازی های سیاسی، تئاتر سیاست زده، تئاتر سیاست مداران، تئاتر بیهوده ی سیاست.
متن کامل پیام روز جهانی تئاتر در سال ۲۰۱۶ به قلم  آناتولی واسیلیو به شرح زیر است:
آیا ما به تئاتر نیاز داریم؟
این سوالی است که هزاران حرفه ای ناامید از تئاتر و میلیون ها مردم خسته از آن، از خود می پرسند.
برای چه به آن نیاز داریم؟
در دورانی که صحنه در مقایسه با میادین شهر و اماکن عمومی که تراژدی های واقعی و اصیل در آن ها در جریان است، بدین سان ناچیز و بی اهمیت به نظر می رسد.
تئاتر برای ما چیست؟
بالکن هایی با روکش طلا، مبل های مخملین، کولیس های سرخ، صداهای پرطنین، -و یا بالعکس، چیزی که به ظاهر ممکن است به کلی متفاوت به نظر برسد: بلک باکس هایی آغشته به گل و خون، با توده ای از بدن های عریان و خشمگین درون آن.
چه می تواند به ما بگوید؟
همه چیز!
تئاتر همه چیز به ما می گوید.
این که چگونه خدایان در آسمان ها سکونت دارند و زندانیان در سیاه چال های فراموش شده جان می بازند، چگونه شعله ی هوس زبانه می کشد و عشق تباه می شود، چگونه در جهان به انسان های خوب نیازی نیست و فریب فرمانروایی می کند، چگونه مردم در آپارتمان ها زندگی می کنند در حالی که کودکان در اردوگاه های پناهندگان وادار می شوند تا به بیابان بازگردند و از عزیزان خود جدا شوند؛ تئاتر می تواند درباره تمامی این موارد سخن بگوید.
تئاتر همیشه بوده و خواهد بود.
و اکنون، در این پنجاه یا هفتاد سال اخیر، به طور مشخص مورد نیاز است. زیرا از میان تمام هنرهای دیگر، تنها تئاتر است که دهان به دهان، چشم به چشم، دست به دست و بدن به بدن منتقل می شود. نیازی به واسطه میان انسان ها ندارد. تئاتر روشن ترین وجه روشنایی است، و به شرق یا غرب یا شمال یا جنوب تعلق ندارد. نه، تئاتر خود منشاء نور است که از چهارگوشه ی جهان می تابد و برای همگان قابل شناسایی است، چه با رویکرد دوستانه و چه خصمانه.
و ما به تئاتری نیازمندیم که همواره متفاوت باقی بماند، ما به اشکال مختلفی از تئاتر نیاز داریم.
از میان تمامی اشکال و شیوه های ممکن تئاتر، بیش از همه شکل باستانی آن. شیوه های تئاترهای آیینی نمی بایست در تضاد با «تئاتر ملت های متمدن» قرار گیرد. فرهنگ سکولار امروزه هرچه بیشتر تضعیف می شود و به اصطلاح «اطلاعات فرهنگی»  به تدریج جایگزین هویت های واقعی موجود شده و آن ها را از میدان به در می کند، همچنان که امید ما را برای دیدار آن ها.
اما اکنون می توان به وضوح دید: تئاتر درهایش را باز می کند. پذیرش آزاد برای هر کس و همه کس.
لعنت به گجت ها و کامپیوترها! به تئاتر بروید، تمامی ردیف ها را در سالن ها و بالکن های تئاتر پر کنید، به کلمات گوش فرادهید و به تصاویر زنده نگاه کنید! -این تئاتر است که روبروی شماست، از آن غفلت نکنید و هیچ فرصتی برای شرکت در آن را از دست ندهید- شاید ارزشمندترین فرصتی که در زندگی های بیهوده و شتاب زده مان در آن مشترک هستیم باشد.
ما به همه ی گونه های تئاتر نیاز داریم.
تنها یک تئاتر است که به یقین مورد نیاز هیچ کس نیست- تئاتر بازی های سیاسی، تئاتر سیاست زده، تئاتر سیاست مداران، تئاتر بیهوده ی سیاست. آن چه ما یقیناً نیاز نداریم تئاتر وحشت روزمره است - چه فردی و چه جمعی، آن چه ما نیاز نداریم تئاتر اجساد و خون در خیابان ها و میدان ها، در پایتخت ها و شهرستان هاست، تئاتری ساختگی از درگیری خصمانه میان مذاهب و اقوام…

 

اخبار فرهنگی و هنری - ایلنا

 

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات