.
loading...

آکاایران: وقتی اولین قدم های بازیگری را بر می داشت، همه او را به اسم برادرزاده امیر جعفری، می شناختند. پسر بچه بانمک و خوش سر و زبانی که با موهای فرفری در نقش ها خوش می درخشید...

روزنامه همشهری، وقتی اولین قدم های بازیگری را بر می داشت، همه او را به اسم برادرزاده امیر جعفری، می شناختند. پسر بچه بانمک و خوش سر و زبانی که با موهای فرفری در نقش ها خوش می درخشید. آمار بازی او در رده سنی هفت تا 15 سال، آمار جالبی است؛ به طوری که او طی این مدت در 30 پروژه سینمایی- تلویزیونی نقش آفرینی کرده است. شاید یکی از زیباترین بازی های او، بازی اش در مهمان مامان باشد. حالا علیرضا جعفری، در سریال «چرخ و فلک» که هر شب از شبکه یک سیما روی آنتن می رود، حضور دارد.

 

علیرضا جعفری؛ فرفریِ خوش سر و زبان

آکاایران: علیرضا جعفری؛ فرفریِ خوش سر و زبان

 

به گزارش آکاایران: بازی اش نشان می دهد که می توان در انتظار روزهای خوبی برای او بود؛  چرا که بازی خوب و تاثیر گذاری  در دو اپیزود از این سریال داشته است. همین بازتاب خوب بازی اش بهانه ای شد تا با «علیرضا جعفری» همراه شویم و از چند و چون شکل گیری شخصیت داوود بیشتر بدانیم.

 

شما  به عنوان بازیگر، حضور در مدیوم های مختلف را تجربه کرده اید، از کار جدی  تا کمدی. دلیل تان برای انتخاب این نقش های متفاوت چیست؛ چون نقش تان در سریال «چرخ و فلک» بسیار متفاوت از دیگر نقش های تان است؟ 

هر بازیگری دنبال اصل بازیگری است؛ یعنی احترام گذاشتن به خود و آن نقشی که می خواهد بازی کند. اگر نقش حرفی برای گفتن داشته باشد، برایم با ارزش است؛ یعنی شخصیت حداقل نماینده یک قشر از جامعه باشد که من بتوانم خوب بشناسم. دوست دارم این نکته را حتما بنویسید که خانم مژگان خالقی انتخاب بازیگران و بهرام عظیم پور کارگردان، به من اعتماد کرده و نقش داوود را به من سپردند. این نقش را در کارنامه ام نداشتم. بعد از کمدی ناموفق «آقا و خانم سنگی» پیشنهاد بازی در سریال «چرخ و فلک» داده شد. این موقعیت خوبی برای تغییر فضا بود که با هدایت خانم خالقی و آقای عظیم پور نقش در آمد.

 

سریال «چرخ و فلک» مجموعه داستان های واقعی و به قول معروف پندآموزی را به نمایش می گذارد. درباره چگونگی شکل گیری شخصیت داوود که نان آور خانواده است بگویید؟ 

همه عوامل در خدمت یک هدف مشخص و معین بودند، یعنی هدف گذاری کار مشخص بود. از سوی دیگر همه اینها تحت نظر هدایت درست کارگردان بود. پیمان معادی جمله زیبایی می گوید:« بازیگر نباید خودش را گول بزند، بازیگر حتی در بدترین فیلم باشد و بهترین بازی اش را ارائه کند، باز هم به چشم نمی آید»؛ یعنی بازیگر نمی تواند خودش را گول بزند که من در فیلم بد، خوب بازی کردم. در سریال «چرخ و فلک» همه در خدمت گروه بودند و کسی کار اضافه انجام نمی داد. داوود هم شخصیتی بود که می شناختم و در اطراف خود دیده بودم.

 

او پدر ندارد؛ از قشر ضعیف جامعه است و دنبال لقمه ای نان برای خود و خانواده. در بازی سعی کردم در نگاه و چشمانم معصومیت، مظلومیت، دوگانگی و سر دو راهی ماندن را نشان دهم. البته گریم هم خیلی به درآمدن نقش کمک کرد.  برای مثال موهایم مال خودم نبود  و سرم را تراشیدند و کچل کردند. موها و ریشم را زدند تا سنم پایین تر به نظر بیاید. سعی کردم این شخصیت را با تاکید بر نگاه و چشمانم در بیاورم.

 

فکر می کنم بازخورد خوبی از بازی تان گرفتید. 

آدم بلند پروازی نیستم، اما آدم هایی که تعارف ندارند از بازی ام بدشان نیامده بود. بعضی ها از کارم خوش شان آمد و تعریف کردند. امیدوارم نظر واقعی شان باشد. با وجود اینکه در دو اپیزود بازی داشتم خدا را شکر همه راضی بودند.

 

علیرضا جعفری؛ فرفریِ خوش سر و زبان

 

نخستین تجربه کاری با بهرام عظیم پور چطور بود؟ 

کارگردان با تجربه ای است . همکاری لذت بخشی بود. تلویزیون ما  نیازمند افرادی مانند عظیم پور است؛ افرادی که سال ها مفاهیم آکادمی و تئوری را کنار هم جمع کرده و اجرا کردند. او مشاور خیلی از کارگردان ها مانند ابراهیم حاتمی کیا و مخملباف بوده است. او تحصیلکرده و یک هنرمند به تمام معناست. خیلی خوب از همه هنرها مانند نور، رنگ و نقاشی سر رشته دارد. بدون اینکه کوچک ترین کاری کند تا کارگردانی اش دیده شود همه چیز را در اختیار گروه می گذارد. در پشت صحنه هم وجودش سبب قوت قلب برای من و اعضای گروه بود. بدون هیچ تنش و فشاری کار می کردیم. اگر سه یا چهار نفر باشند که بخواهم دوباره با آنها کار کنم قطعا یکی از آنها بهرام عظیم پور است.

 

هر بازیگری علاقه دارد کارش دیده شود و نقش پر رنگی در یک اثر نمایشی داشته باشد. وقتی پیشنهاد بازی در سریال اپیزودیک «چرخ و فلک» را دادند که تنها در دو قسمتش کار داشتید، به کوتاهی نقش فکر کردید... 

یاد گرفته ام پله پله بالا بروم. توقع بی جا از خودم ندارم. درباره استعدادها و توانایی هایم  واقع بین هستم. به دلیل همین خصیصه نقش اصلی دو اپیزود از سریال فرصت خوبی بود تا خودم را محک بزنم. خدا را شکر تجربه خوبی بود.

 

استعداد بازیگری در خانواده تان ارثی است؛ از متهم گریخت که خیلی کوچک بودید و دیده شدید تاکنون با بازی در دو اپیزود یک سریال بازی درخشان ارائه دادید. قبول دارید که حتی اگر در نقش کوتاه هم با عشق بازی کنید، دیده می شوید؟ 

اعتقادی ندارم؛ به نظرم بیشتر از اینکه با عشق بازی کنم، عوامل پشت دوربین که بازیگر را هدایت می کنند، برایم اهمیت دارند. دقیقا مثل یک ارکستر سمفونیک است. شما  گیتاریست خیلی با استعدادی را انتخاب کنید، اما  اگر او خارج از سمفونی بزند،  کار را خراب می کند. گروه سریال ساز هم  این گونه است. در هر اثری که بازی کرده ام سعی کردم در خدمت تیم باشم بدون اینکه بخواهم خودم را نشان دهم. یک سری بازیگران را می شناسم که حرص دیده شدن دارند که بد نیست، اما خدا را شکر این حرص را ندارم. زمانی هم که مقابل دوربین عظیم پور بازی کردم گفتم که اگر خارج بازی کردم،  من را کنترل کنند که همین گونه بود و بازی خوبی که می بینید، دلیل راهنمایی کارگردان است. کارهایی بوده که من با تمام وجود بازی کردم، اما از نتیجه شان راضی نبودم. بنابراین فقط بازیگر نیست.

 

مثال بزنم که نوید محمد زاده در «ابد و یک روز» درخشید اما این 50 یا 60  در صد خودش، خلاقیت و سال های تجربه تئاتری اش بود و از حق نگذریم بخشی هم حاصل تاثیرگذاری فیلمنامه و هدایت درست سعید روستایی بود. صادقانه بگویم که بازی پریناز ایزدیار جزو علاقه مندی هایم نبود، اما وقتی که بازی اش را در این فیلم دیدم ترغیب شدم کارهایش را دنبال کنم. بازیگر علاوه بر استعداد به قرار گرفتن در شرایط مناسب نیاز دارد. در واقع باید درست هدایت شود تا استعدادش فرصت بروز پیدا کند.

 

چقدر در تغییر و تحول کاراکترتان نقش داشتید؟ مثلا جایی نبود که با بعضی رفتارهای شخصیت که در فیلمنامه تعریف شده بود، مشکل پیدا کنید؟ 

مردم ما باهوش هستند. نباید شعار بدهیم و چیزی را به اصطلاح توی چشم بیاوریم . اکنون با توجه به گسترش شبکه های تلویزیونی کافی است که شما شعار بدهید، مخاطب تعارف ندارد و کانال را عوض می کند. مظلومیت خاص شخصیت داوود برایم مهم بود که به چشم می آمد. البته سعی کردم در بازی اندکی نرمش کنم. خدا را شکر کارگردان با من هم عقیده بود و بدون دادن شعار و تو چشم بودن این را در نقش لحاظ کردیم.

 

چه حسی دارید وقتی می بینید مردم با کار و بازی تان ارتباط برقرار کردند؟ 

تصور نمی کردم اینقدر بازی ام بازتاب داشته باشد. فکر می کردم پخش می شود و می گذرد، اما همان شبی که پخش شد از طریق فضای مجازی و پیامک واکنش های خوب و عجیی گرفتم. تصور می کردم مردم با تلویزیون قهر هستند و تلویزیون نمی بینند. خوشبختانه بازتاب ها این گونه بود که همه پای تلویزیون نشسته اند و کار را دیدند و این بازتاب نشان دهنده اثری قوی بود. هر چیزی برای ما یک نشانه، پیام و حرف است. وقتی بیننده یک آنونس از بازیگران خوب می بیند ترغیب می شود آن سریال را دنبال کند. سریال «چرخ و فلک» از یک سری استاندارد ها بر خوردار است که در این چند وقته تلویزیون بهره مند نبود. خیلی امیدوارم که روز به روز این تولیدات بیشتر شود و تلویزیون به روز های اوج خود بر گردد و با آدم های کار بلد و درست و آزادانه تر کار کنند. مثلا سریال «میوه ممنوعه» حسن فتحی درصد بیننده داشت و اگر «شهرزاد» از تلویزیون پخش شود هم مخاطبان بسیاری خواهد داشت؛ چون نه تنها به نفع خود مدیران است بلکه به نفع همه است که مورد تحسین مردم قرار می گیرند. به نفع بازرگانی تلویزیون و بخش اقتصادی هم هست. امیدوارم اوضاع تلویزیون بهتر شود.

 

علیرضا جعفری؛ فرفریِ خوش سر و زبان

 

اگر روزی بازیگری را کنار بگذارید چه کاری انجام می دهید؟ 

خیلی مغز اقتصادی ندارم قطعا در همین سینما کار می کنم، شاید روزی به سرم زد فیلمی بسازم یا سراغ کارهای دیگر سینما بروم. اگر هم در سینما نتوانستم کار کنم مجبورم مانند دیگر دوستان هنرمندم کافه یا رستوران بزنم.

 

چقدر اهل شبکه های اجتماعی هستید؟ 

خیلی زیاد. اینستاگرام و تلگرام دارم. اخبار سایت های خبری را پیگیری می کنم.

 

فضای مجازی را برای هنرمندان و افراد مشهور فرصت می دانید یا تهدید ؟ 

من مانند دیگر هنرمندان کامنت دریافت نمی کنم. به عنوان یک مخاطب بگویم که در تمام دنیا فضای مجازی هم می تواند فرصت باشد و هم تهدید؛ یعنی بستگی به شخصیت  و رفتار آن هنرمند دارد که چطور با فضای مجازی برخورد کند.

 

اگر سوالی را جا انداختم، شما درباره اش توضیح بدهید. 

بازی در سریال«چرخ و فلک» تجربه لذت بخشی بود. مدت ها بود این حس خوب را تجربه نکرده بودم که از بازی ام تعریف شده  و درباره اش تخصصی اظهار نظر کنند. برای من که ابتدای راه هستم جای خوشحالی دارد. خیلی علاقه ای به اینکه روی جلد روزنامه ها باشم یا اسمم خیلی جاها باشد، ندارم. برای اکران فیلم ها دعوت می شوم و نمی روم چون فکر می کنم هنوز وقتش نشده که در این مراسم حضور پیدا کنم. بعد از 10،12 سال بازی جلوی دوربین هنوز در حال یاد گیری هستم. امیدوارم سینما بی رحم نباشد و آنهایی را که تلاش می کنند و کمی هم استعداد دارند ببیند و جذب کند.

 

از روندی که در این همه سال بازیگری پشت سر گذاشته اید، راضی هستید؟ 

من کوچک ترین عضو این حرفه و در حال یاد گیری هستم. در کارگاه ها شرکت می کنم. با اشتیاق فیلم می بینم و کتاب می خوانم. خیلی زود است که بگویم اشتباه کرده ام یا مسیر را درست رفته ام. بزرگانی چون پرویز پرستویی، فرهاد اصلانی، امیر جعفری و... می توانند درباره اشتباهات شان صحبت کنند . فقط سعی می کنم خطای فاحش نکنم تا ببینم درآینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

 

علیرضا جعفری؛ فرفریِ خوش سر و زبان

 

اکنون از جایگاهی که قرار دارید راضی هستید یا فکر می کنید هنوز بخشی از توانایی تان را به نمایش نگذاشته اید؟ 

خدا را شکر راضی هستم. البته هر بازیگری این فکر را می کند. شاید بی استعداد ترین آدم این حرفه  به خودش بگوید که باید جایی باشد که استعدادهایم را نشان دهم و پر بی راه  هم نمی گوید. آدم هایی از نظر ما بی استعداد بودند و ناگهان با یک کار درخشیدند. من هم مانند همه افرادی که در این حرفه کار می کنند دوست دارم مدیوم سینما را بیشتر از این تجربه کنم، نقش خوب را بیشتر از این تجربه کنم. با آدم های کار درست همکاری داشته باشم.

 

خیلی راه دارم . همه این مسائل به من بر نمی گردد و بخشی از آن به تقدیری بر می گردد که قرار است اتفاق بیفتد. من به شخصه به شانس اعتقاد دارم. خیلی راه در پیش دارم و سعی می کنم از موقعیت هایی که برایم پیش می آید مانند سریال «چرخ و فلک» استفاده کنم.

 

 

 


4.55

منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات