.
loading...

فرناز رهنما: خودم را در نقش های مختلف محک می زنم

آکاایران: فرناز رهنما: خودم را در نقش های مختلف محک می زنم

آکاایران: فعالیت درعرصه بازیگری را از سال ها قبل آغاز کرده است؛ تجربه ایفای نقش در دو مدیوم سینما و تلویزیون را دارد؛

به گفته خودش حداقل سالانه در یک نمایش روی صحنه می رود، او فارغ التحصیل رشته بازیگری است و با وجود بازی در چند کار سینمایی و تلویزیونی با مجموعه طنز«ساختمان پزشکان» به کارگردانی سروش صحت بیش از پیش شناخته شد.

 

به گزارش آکاایران: با این که بعد از بازی در نقش نازنین با سیر نزولی پیشنهادات سینمایی مواجه شد اما نشاندن لبخند روی لبان مخاطب را جزو علائق خود به شمار می آورد و از این بابت احساس رضایت دارد. فرناز رهنما بانوی بازیگری است که این شب ها او را در نقش نسرین مقدم در سریال «هشت ونیم دقیقه» از شبکه دو سیما می بینیم، کاراکتری جدا از ورطه طنز که ویژگی های مختص به خود را دارد. رهنما در این مجموعه تلویزیونی در مقابل کارگردان کار یعنی شهرام شاه حسینی دیالوگ گفته و بازی کرده، کارگردانی که برای اولین بار با او همکاری داشته است. گفت و گوی «صبا» با فرناز رهنما را در قالب پرسش و پاسخ هایی صمیمانه می خوانید.

  

بعد از مجموعه «ساختمان پزشکان» به نظر می رسد نقشتان در سریال «هشت ونیم دقیقه» دومین نقش پررنگ شما در تلویزیون باشد، خودتان این موضوع را تایید می کنید؟ 

راستش من این طور فکر نمی کنم، باید دید تعریف از نقش پررنگ چیست، اگر تاثیرگذاری نقش و محوریت قصه مدنظر باشد من می توانم با اطمینان کامل بگویم تمام نقش هایی که تا به حال بازی کرده ام دارای یک مختصات مشترک بوده اند، مختصاتی که برای یک نقش در نظر می گیرم شامل تاثیرگذاری، هویت و عملکرد آن است. این که «ساختمان پزشکان» نسبت به کارهای دیگر خیلی دیده شده بحثی است که از زوایای مختلف می توان به آن پرداخت؛ به عنوان مثال شاید یکی از دلایل، 45 قسمتی بودن یا متن آن باشد و دلایل بی شمار دیگری؛ بنابراین اگر به این شکل به قضیه نگاه کنیم همه نقش های من پررنگ بوده اند اما بعضی از آن ها بیشتر دیده شده اند.

 

خودتان به کدام نقش علاقه بیشتری دارید؟ 

هر دو، به هردو ژانر یعنی طنز و درام علاقه دارم و مایلم با ایفای نقش های مختلف، از قابلیت های خودم آگاهی پیدا کنم که بتوانم در هر نوع نقشی به خوبی ظاهر شوم تا برای تماشاگر نیز قابل باور باشد.

 

کاراکتر نسرین مقدم در «هشت ونیم دقیقه» از لحاظ جایگاه این نقش در کارنامه کاری تان، با نقش نازنین در «ساختمان پزشکان» برابری می کند؟ 

دوست دارم نقش، قصه را پیش ببرد؛ به طوری که اگر نقش مورد نظر را از مجموعه حذف کنیم باعث ناقص شدن کار شود من این طور نقش ها را می پسندم و کار می کنم. در تمامی کارهای قبل از «ساختمان پزشکان» مثل مجموعه «زیرزمین»، «مامور بدرقه» و چه بعد از آن، در سریال هایی مانند «هفت سنگ»، «یادداشت های یک زن خانه دار» و حتی «هشت ونیم دقیقه» همیشه سعی کرده ام این موضوع را رعایت کنم؛ بنابراین نقش هایی که ایفا کرده ام همگی دارای ویژگی های مشترکی برای پذیرش و کار کردن بوده اند.

 

شما چندسالی است که متاهل هستید؛ چقدر همسرتان در انتخاب نقش ها راهنمای شما است؟ تایید و تکذیب یک نقش از جانب او تا چه حد در تصمیم گیری پذیرش آن نقش برایتان تعیین کننده است؟ 

مشورت های زیادی در این زمینه با او می کنم و نظراتش راجع به انتخاب هایم را بسیار زیاد قبول دارم، همسرم در عرصه هنر فعالیت دارد و درحال حاضر هم در اجرای یک تئاتر به عنوان آهنگساز و نوازنده حضور دارد، به همین علت به طور دقیق در جریان جزئیات این حرفه قرار دارد، فکر می کنم خیلی آگاهانه من را راهنمایی می کند، علی الخصوص زمانی که تئاتر کار می کنم تشویق های بیشتری از او می بینم.

 

شهرام شاه حسینی را از چه زمانی می شناسید و چه شد که به این پروژه پیوستید؟ 

تا قبل از پیوستن به پروژه «هشت ونیم دقیقه» با ایشان آشنا نبودم و بعد از دعوت برای همکاری در این سریال با او آشنا شدم.

  

پیشنهاد بازی در این نقش چگونه مطرح شد؟ 

دستیار برنامه ریز مجموعه با من تماس گرفتند و پیشنهاد حضور در سریال را مطرح کردند، در ابتدا سه قسمت از فیلمنامه را که تا آن زمان آماده بود خواندم و ارتباط بسیار خوبی با آن برقرار کردم و علاقمند شدم، بعد از آن هم تمایل خود برای همکاری با این مجموعه تلویزیونی را اعلام کردم.

 

ویژگی اصلی سریال «هشت ونیم دقیقه» از نگاه شما که بازیگر آن هستید، چیست؟ 

به نظر من «هشت ونیم دقیقه» قصه گو است، به طوری که چند رابطه و قصه را باهم روایت می کند که به شکل جذابی به یکدیگر مربوط می شوند، ما در این سریال گره خوردن چند قصه را با هم می بینیم که در انتها متوجه ربط آن ها به هم می شویم.

 

معمولا کارهای شهرام شاه حسینی معضلات زیر پوست شهر را مطرح می کنند، پیش از این کارهای او را دیده بودید و پیگیری می کردید؟ 

بله؛ چند قسمت از سریال «همه چیز آن جاست» را دیده بودم، به نظرم یکی از ویژگی های مشترک آن کار با سریال «هشت ونیم دقیقه» این است که اگر مخاطب بخشی از داستان را از دست بدهد به خاطر اتفاقات پی در پی ای که در داستان رخ می دهد یا پیچیدگی های ظریفی که در کار وجود دارد، شاید درک مابقی قصه کمی سخت باشد به همین خاطر پیگیری، عامل مهمی در کارهای شهرام شاه حسینی است.

 

کمی از فعالیت های تئاتریتان بگویید؟ 

من فارغ التحصیل رشته بازیگری، گرایش نمایش تئاتر هستم و بالغ بر 16 سال است که در این زمینه به شکل حرفه ای فعالیت می کنم و می توانم بگویم که در این مدت به طور متوسط سالی یک تئاتر روی صحنه داشته ام.

 

شما را بیشتر به عنوان بازیگر تلویزیونی می شناسیم؛ تعداد پیشنهادهای سینمایی کم بوده اند یا خودتان خواسته اید که در سینما حضور پررنگی نداشته باشید؟ 

متاسفانه بعد از بازی در مجموعه «ساختمان پزشکان» پیشنهادات سینمایی من به شدت کاهش پیدا کردند درصورتی که من پیش از این مجموعه، چهار فیلم سینمایی کار کرده بودم. شاید یک کار از نظر محبوبیت از درجه قابل قبولی برخوردار باشد اما بعد از ایفای یک نقش که ممکن است به نسبت موفق هم باشد، پیشنهادهای بعدی مطرح شده پیرو آن نقش خواهند بود و من هم از این قائده اشتباه مستثنی نبودم و تمام پیشنهادهای من در قالب طنز بودند؛ به همین خاطر تصمیم گرفتم بعد از دیده شدن در چند پروژه طنز یک کار درام و به قول معروف یک کار جدی در کارنامه کاری خود داشته باشم و برای رسیدن به این خواسته هشت ماه کار نکردم تا به سریال «هشت ونیم دقیقه» پیوستم.

 

شما بازیگری بوده اید که علاوه بر ایفای نقش های جدی بیشتر در قالب طنز دیده شده اید، آیا تعمدی در این امر بوده است؟ 

بله؛ به طور حتم همین طور است، از این که بتوانم قدری مردم را خوشحال کنم و خنده روی لب هایشان بیاورم لذت می برم و از این بابت احساس فوق العاده ای به من دست می دهد.

 

در یکی از مصاحبه هایتان گفته بودید بازیگر بعد از بازی در کارهای طنز به نوعی در آن گیر می افتد، این صحبت به معنای آن است که ایفای نقش های طنز و فعالیت در این ژانر رضایت بخش نیست؟ 

بی شک رضایت بخش بوده و من بسیار به این قضیه افتخار می کنم اما به عنوان یک بازیگر، مایلم گاهی خودم را در نقش های متنوع محک بزنم و از ایفای نقش های مختلف لذت ببرم، طبیعی است در این صورت به نقاط ضعف و قوتم پی خواهم برد.

 

کار جدیدی که هم اکنون مشغول انجام آن هستید، چیست؟ 

مشغول تمرین نمایش «حادثه در ویشی» به کارگردانی منیژه محامدی هستم که در سالن استاد ناظرزاده کرمانی در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه خواهد رفت. امیدوارم تماشاچیان با دیدن این نمایش رضایت خاطر داشته باشند.

 

 


4.25

منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات