.

بازی با مرگ در «هشت و نیم دقیقه»

آکاایران: بازی با مرگ در «هشت و نیم دقیقه»

آکاایران: قاب کوچک این شب ها قصه ای را روایت می کند که سعی دارد یک قهرمان امروزی را به تصویر بکشد. قهرمان این روزها، همان گمشده ای است که در آثار نمایشی، بخصوص در سینما به سختی می توان یافت.

کسی که در برابر ناملایمات روزگار ایستادگی می کند و تقابل و کشمکش های او با ضدقهرمان، همچون خونی در رگ های قصه به داستان جان و گرما می بخشد. حفظ تعادل در نمایش این چهره جذاب بخصوص در آثار رئال، حلقه مفقود دیگری است که گاه موجب دلزدگی مخاطب و فاصله گرفتن او از قهرمان می شود. آنچه به شخصیت یکتا در سریال «هشت و نیم دقیقه» ویژگی های یک قهرمان یا دست کم شبه قهرمان را می بخشد، ایستادگی و ناامید نشدن در اوج درماندگی است و آنچه قصه او را تماشایی می کند این است که همچون اغلب شخصیت هایی که می شناسیم؛ انفعال، عاملیت، خطا و صواب را همزمان دارد و تفاوتش در عدول نکردن از اصول اخلاقی، پذیرش اشتباه، تلاش برای جبران و بهبود شرایط است. اتفاقا همین خصایص است که بیننده را همراه می سازد و به سمتی می کشاند که دوست دارد در بحران، همچون شخصیت اصلی این مجموعه، قهرمان زندگی خود باشد.
ردپای انتقام در گزارش یک مرگ
«هشت و نیم دقیقه» پر است از گره های کور و پی در پی که گاه از غفلت شخصیت ها ناشی می شود و گاه از نیمه تاریک روح آنان. این اثر، روایت یک کینه کهنه و انتقام است که دقایق سرنوشت ساز فاصله دو مرگ دستاویزی برای ابرازش و حوادث خواسته و ناخواسته میانه قصه و بهانه ای برای شعله ورتر شدن آن است. این مجموعه، تصویری است از جنگ میان قهرمان داستان در جایگاه خیر با آنان که در جرگه شر هستند. نیروهای خیر و شر در این قصه با مرزی باریک و لغزان از یکدیگر جدا شده اند؛ اغلب آدم ها نیمی تاریک و نیمی روشن اند.

 

به گزارش آکاایران: همین است که مخاطب به شخصیت فرزین با بازی «بهرنگ علوی» به سبب گذشته تلخش حق می دهد و از سوی دیگر گاه از خوی انتقامجوی او متنفر می شود. تیرگی های او مستدل به تصویر کشیده شده اند؛ شخصیتی درون گرا که گله هایش را به زبان نمی آورد، اما در بزنگاه با ملعبه قرار دادن گزارش یک مرگ، درصدد انتقام برمی آید. راویان این داستانِ پرفراز و نشیب، روح شخصیت ها را با ظرافت، خوش تراشیده اند تا جایی که می توان رفتارهای عجیب آنان را توالی ذات، اندیشه و تجربه زیستی شان دانست و از صداقت و دروغگویی توامان شان حیرت نکرد. آنچه در ماحصلِ کوشش نویسندگان سریال جلوه گری می کند، نمایش بیطرفانه شخصیت های متضاد یا ضد قهرمان همانند فروغ و فرزین است تا آنجا که مخاطب به همه آدم های درگیر این قصه نزدیک می شود و تنها زمانی که بحث بی اخلاقی به میان می آید، پشت قهرمان می ایستد. این همانی است که در عالم واقع نیز رخ می دهد.

 

هیچ پلیدی از ذات خود آگاه نیست بلکه برای تک تک اعمال نافی حقش برهان می تراشد و از بهانه های کوچک، استدلال های دهان پرکن می سازد تا به اهداف خویش برسد و در این میان با سوءاستفاده از نقاط ضعف آدم ها، تطمیع سودجویان و به مدد هواداران حزب باد نظیر شخصیت نورایی در این سریال سعی می کند خواسته هایش را عملی کند.
هر آدم، یک قصه
شهرام شاه حسینی در مقام کارگردان، در دو سریال اخیر خود فیلمنامه هایی را اجرا کرده است که از حیث قصه های تو در تو به سریال های روز دنیا پهلو می زنند. این روند در «هشت و نیم دقیقه» بیش از «همه چیز آنجاست» به بار نشسته است؛ تا جایی که از داستانک ها در راستای خط اصلی قصه، شخصیت پردازی و فضاسازی بهتر بهره گرفته شده است. حتی شخصیت های مکمل و فرعی نیز صاحب پیشینه و قصه هستند و مخاطب با زندگی و دغدغه هایشان آشنا می شود و به همین سبب کنش های آنان را در موقعیت های گوناگون، ریشه یابی و باور می کند. شخصیت های آشنای «هشت و نیم دقیقه»، کسانی هستند که هر بیننده ای در اطرافیانش سراغ دارد یا دست کم از کنار زندگی شان عبور کرده است. آدم هایی که درگیر دغدغه های ملموسی همچون خلا قانونی، اختلافات خانوادگی، تقسیم ارث و مشکلاتی از این دست هستند.
در آخر باید افزود که اگر فیلمنامه نویس در متن به عنوان نقشه راه، با ظرافت آدم ها و حوادث را کنار هم چیده باشد؛ کارگردان و بازیگران با عدم درک موقعیت شخصیت ها می توانند نیمی از زحمات را به باد داده یا با اجرایی مناسب حتی نواقص فیلمنامه را به میزانی درخور بپوشانند. به نظر می رسد «هشت و نیم دقیقه» نقطه تلاقی این تلاش دو سویه است که توانسته به میزان زیادی از مرحله متن و اجرا سربلند بیرون بیاید و این شب ها مخاطب را با خود همراه کند.

 

 


3.95

منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات