.

ناگفته های اشکان خطیبی از قدرتی که نباید گرفته شود

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ناگفته های اشکان خطیبی از قدرتی که نباید گرفته شود ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت مقالات هنر آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


ناگفته های اشکان خطیبی از قدرتی که نباید گرفته شود
,[categoriy]

آکاایران: ناگفته های اشکان خطیبی از قدرتی که نباید گرفته شود

آکاایران: اشکان خطیبی با اشاره به این که متر و معیار نظارت و ارزشیابی در حوزه ی تئاتر گاهی سلیقه ای می شود، گفت: نباید شرایط به گونه ای باشد که قدرت به چالش کشیدن از هنرمندی که اثری را روی صحنه می برد، گرفته شود.

 به گزارش ایسنا، «موسیو ابراهیم» نام نمایشی با بازی اشکان خطیبی و رضا مولایی و با نویسندگی، طراحی و کارگردانی علیرضا کوشک جلالی است که این شب ها در سالن کنش معاصر اجرا می شود.

 

به گزارش آکاایران:  این نمایش که براساس داستان «موسیو ابراهیم و گل های قرآن» اریک امانوئل اشمیت نوشته شده، با بازیگران آلمانی از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۶ اجرا و کاندید بهترین اجرا در ایالت غرب آلمان شده است.

 

خطیبی بازیگر موسیو ابراهیم در گفت وگویی با ایسنا درباره ی چگونگی اجرای این نمایش که ابتدا قرار بود همزمان با یک اثر دیگر به صحنه رود، توضیح داد:  درباره اجرای این نمایش اول باید بگویم که چند سال قبل به علیرضا کوشک جلالی قول داده بودم نمایشی را به نام «با کاروان سوخته» با هم اجرا کنیم. این نمایش حدود 900 اجرای بین المللی داشته که توسط علیرضا به زبان آلمانی نوشته شده و درباره ی حادثه معروف "زولینگن" در آلمان است که  در برهه ای به شکلی نژادپرستانه و با به آتش کشیدن خانه ها توسط عده ای اتفاق می افتاد.در اینجا با الهام از آن واقعه، ماجرای مردی ترک تبار نقل میشود که خانواده و زندگی خود را طی همین ماجرا از دست میدهد.

 

او با اشاره به اینکه داستان این نمایش به صورت مونولوگ و از زبان یک مهاجر ترک تبار مقیم آلمان روایت می شود، گفت: قصد داشتیم این نمایش را که تجربه ای بینافرهنگی است در ایران به صحنه ببریم و پس از آن در کشورهای دیگر هم اجرا کنیم، اما مدیران اداره ی کل هنرهای نمایشی اعلام کردند که اصلا امکان اجرای این اثر در حال حاضر وجود ندارد.

 

او افزود: همچنین قرار ما بر این بود که این اثر به همراه نمایش «موسیو ابراهیم» هر کدام جداگانه و پشت سر هم در یک سالن اجرا شوند که با منتفی شدن اجرای «با کاروان سوخته» فقط «موسیو ابراهیم» را به صحنه بردیم که البته این هم علیرغم داشتن محتوای دینی ، با اصلاحاتی مواجه شد.

 

وی ادامه داد: البته به نظر می رسد درجه حساسیت مدیران بخش نظارت و ارزشیابی اداره ی کل هنرهای نمایشی بیشتر به افرادی بستگی دارد که می خواهند نمایشی را اجرا کنند، چون گاهی آثاری را روی صحنه می بینم که تعجب می کنم چگونه چنین دیالوگ های زننده ای از زبان بازیگران خارج می شود. شاید اجازه ی چنین اجراهایی فقط به این دلیل داده می شود که حدس می زنند کار آن دوستان مخاطب زیادی نداشته باشد و به همین دلیل سخت گیری نمی کنند، اما برای همین نمایش «موسیو ابراهیم» که اتفاقا کاری دینی و با هدف تبلیغ اسلام است، برای اولین بار شاهد بودم که یکی از اعضای شورای نظارت در کنار متن، یادداشت هایی نوشته بود مبنی بر اینکه بخش هایی حذف و به جای آن عبارات دیگری استفاده شود.

 

خطیبی با اشاره به اینکه تا به حال شاهد ویرایش و اصلاح این چنینی در متنی نبوده است، افزود: اگر قرار است از این دست اتفاق ها بیفتد، نمی دانم پس چرا دوستان، خودشان سراغ نویسندگی نمی روند؟ البته با پیگیری هایی که انجام دادم متوجه شدم آقای امینی (مدیر بخش نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی) از این موضوع اطلاع نداشتند و بعد از مطلع شدن آن را پیگیری کردند، اما به هر حال اوضاع به نحوی شده که متر و معیار ارزیابی و ممیزی نسبت به برخی افراد سختگیرانه تر و نسبت به برخی دیگر راحت تر است؛ یعنی همه چیز سلیقه ای پیش می رود و من از آنجا که در برخی از پروژه ها به عنوان مجری طرح حضور داشتم با این مسئله زیاد برخورد کرده ام.

 

وی در ادامه با اشاره به نمایش «موسیو ابراهیم» که بر اساس داستان «موسیو ابراهیم و گل های قرآن» اریک امانوئل اشمیت است، اضافه کرد: بعد از متوقف شدن نمایش «با کاروان سوخته» و رایزنی های متعدد برای انتخاب بازیگر، به ترکیب من و رضا (مولایی) رسیدیم که تاکنون در نمایش های مختلف بیش از 100 اجرا با هم داشته ایم و این تجربه، همکاری خوبی را می توانست رقم بزند.

 

خطیبی خاطر نشان کرد: با وجود اینکه اجازه ی اجرای نمایش «با کاروان سوخته» داده نشد، اما به عنوان عضوی از گروه کوچک این نمایش همچنان پیگیری و تلاش می کنم تا فرصت دیگری برای اجرای این اثر پیدا شود.

 

او گفت: «با کاروان سوخته» یک نمایش تلخ و سخت است که جایزه ی نمایش نامه نویسی مردمی آلمان را از آن خود کرده است.

 

خطیبی در پایان درباره ی نمایش «موسیو ابراهیم» نیز بیان کرد: این نمایش تا 12 آبان اجرا می شود، اما با توجه به استقبال مخاطبان در تلاش هستیم با هماهنگی مسئولان سالن چند شب دیگر هم اجرای نمایش را تمدید کنیم.

 


3.55

منبع :

ناگفته های اشکان خطیبی از قدرتی که نباید گرفته شود گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات