.

سعید کشن فلاح

آکاایران: یکی از ستون های تئاتر ایران را از دست دادیم / هنرمندان و استادان دانشگاه از سعید کشن فلاح می گویند

آکاایران: دکتر سعید کشن فلاح، حق بزرگی بر گردن هنر تئاتر ایران دارد؛ تاجبخش فنائیان، سعید سهیلی، سعید اسدی و رحمت امینی از جایگاه هنری، مدیریتی، اخلاقی و منش این استاد و هنرمند تازه درگذشته می گویند.

 به  گزارش  خبر  انلاین ؛یکشنبه 24 مرداد، خبر درگذشت دکتر سعید کشن فلاح، غم را در دل بسیاری از دوستان، هم کلاسی ها، دانشجویان این مدرس دانشگاه و فعالان عرصه تئاتر نشاند.

 

به گزارش آکاایران: دکتر سعید کشن فلاح، متولد 1335، ﻋﻀﻮ ﻫیئت ﻋﻠمی ﺩﺍﻧﺸﻜﺪﻩ ﺳﻴﻨﻤﺎ ﻭ ﺗﺌﺎﺗﺮ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﻫﻨﺮ بود. این مدرس، کارگردان و مدیر تئاتری در پرونده هنری خود اجرای نمایش های «ﻭﺍﺗﺴﻼﻭ»، «ﻣﺮگ ﺁﻭﺍ»، «ﺣﻜﻢ ﺩﺍﺩﮔﺎﻩ»، «ﺭﻭﺷﻨﺎیی ﺗﻴﺮﻩ»، «بی ﺭﻳﺸﻪ» و بازی در نمایش های «ﻟﻴﺮﺷﺎﻩ»، «ﺗﻴﺮ ﻏﻴﺐ»، «ﺻﺎﺑﺮﻳﻦ» و «ﺧﻮﺍﺳﺘﮕﺎﺭی» را ثبت کرده بود.

 

امروز پیکر این استاد و هنرمند از مقابل حوزه هنری تشییع می شود. به همین مناسبت، پای صحبت های تاجبخش فنائیان (استاد تئاتر در دانشگاه تهران و کارگردان)، سعید سهیلی (کارگردان سینما)، سعید اسدی (دبیر جشنواره تئاتر فجر و از شاگردان استاد) و رحمت امینی (مدرس دانشکده هنرهای زیبا) نشسته ایم که از هنر و منش دکتر سعید کشن فلاح گفته اند.

 

قدرش را در حوزه مدیریت هنری نشناختیم

دکتر تاجبخش فنائیان، مدرس و هنرمند عرصه تئاتر که از قدیمی ترین دوستان زنده یاد سعید کشن فلاح به شمار می آید در مورد او گفت: «من و ایشان در دوره دانشجویی در دانشکده هنرهای دراماتیک (دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر فعلی) با یکدیگر هم کلاس بودیم و سپس در مقام تولید کننده اثر هنری، مدرس و دبیر جشنواره های متعدد با هم کار کردیم. سعید هم دوست خوبی بود هم استاد خوبی هم دانش فراوان داشت هم برای خانواده اش پدر و همسر بسیار خوبی بود.»

 

مولف کتاب هایی هم چون «پرده برداری ـ بند (دونمایشنامه)»، «نمایشنامه دژ هوش ربا» و «نمایشنامه شاهزاده و ساحره طناز» ادامه داد: «متاسفانه این واقعیتی تلخ است که در نبود افراد قدر و ارزش شان مشخص می شود و ما می فهمیم چه کسانی را از دست داده ایم.»

 

دکتر تاجبخش فنائیان در پایان گفت: «معتقدم در حق سعید کشن فلاح از سوی کسانی که از او بهره برداری کردند، ظلم شد. این قدرناشناسی بیش از آن که در عرصه تولیدات هنری او رخ دهد، در عرصه مدیریتی اش رخ داد. او زحمات بسیاری می کشید و بسیار مثمر ثمر بود ولی درگیری های سلیقه ای و جناحی ارزش کارهای او را پایمال می کرد.»

 

ستون استوار تئاتر

سعید سهیلی، کارگردان سینمای ایران، در مورد سعید کشن فلاح گفت: «در مدتی که ایشان در حوزه هنری فعالیت می کرد، تنها مدیری بود که همه بچه های تئاتر دوستش داشتند و ارتباطش با همه و به خصوص بچه های شهرستانی بی اندازه صمیمانه بود. به خاطر دارم آن زمان بچه های تبریز، بچه های مشهد، شیراز و بسیاری از شهرهای دیگر نزد او می آمدند و او ارتباطی بسیار صمیمانه و دوستانه با این بچه ها برقرار می کرد.»

 

کارگردان فیلم های «کلاشینکف» و «گشت ارشاد» ادامه داد: «به خاطر دارم او آثار همه بچه ها را می دید و در مورد آن ها نظر می داد و هیچ گاه احساس نمی کردیم او مسئول تئاتر حوزه هنری است و همواره به عنوان دوست مان می دیدمش. مسلط بودن او بر ادبیات نمایشی موجب می شد پیشنهادات و انتقاداتش کاملا کاربردی و مثمر ثمر باشد.»

 

او ادامه داد: «سعید کشن فلاح برای تئاتر تهران، تئاتر دانشگاهی و به خصوص برای تئاتر شهرستان یک ستون بود، هم ایده هایش هم نگرشش هم اخلاقش و حتی ظاهرش شبیه ستون استواری بود که می شد به او تکیه کرد. به خیلی از افراد تکیه می کنید و پشیمان می شوید به دلیل آن که آن قدر متزلزلند ، چه در سوادشان چه در اندیشه شان چه در اخلاقشان که همراه آن ها به زمین می خورید. ولی وقتی به سعید کشن فلاح تکیه می کردی، پشیمان نمی شدی چون تکیه گاه خوبی بود.»

 

سعید سهیلی در پایان گفت: «ما اوایل انقلاب، از مشهد تئاتر به تهران می آوردیم و اصرار داشتیم یکی از کسانی که نمایش ما را می بیند و نظر می دهد سعید کشن فلاح باشد. کلمه استاد همواره و همیشه برازنده سعید کشن فلاح خواهد بود.»

سعید کشن فلاح

از بالا و راست: سعید سهیلی، تاجبخش فناییان، سعید اسدی و رحمت امینی


 بسیاری از هنرمندان و استادان امروز تئاتر، شاگرد او بودند

رحمت امینی سرپرست ارزشیابی و نظارت بر نمایش و دبیر شورای مرکزی اداره هنرهای نمایشی که از شاگردان دکتر سعید کشن فلاح هم بوده است هم در باره استاد خود گفت: «دکتر سعید کشن فلاح یکی از فعالان عرصه تئاتر به ویژه در حوزه تئاتر دانشگاهی بعد از انقلاب بود و در کنار جمعی از دوستان خود از جمله استاد تاجبخش فنائیان، محمود عزیزی، ناصر آقایی و بعد از آن فرهاد مهندس پور و دکتر حمید رضا افشار به نوعی تئاتر دانشگاهی را به ویژه در دو دهه اول انقلاب به سامان رساندند. یکی از فعالیت های به یاد ماندنی دکتر کشن فلاح، برگزاری جشنواره های تئاتر دانشجویی در دوره ای که جهاد دانشگاهی متولی آن بود، است که در زمان خود اتفاقی بسیار مهم و تاثیر گذار در حوزه تئاتر کشور به حساب می آمد.»

 

مولف کتاب «مقدمه ای بر تیاتر» ادامه داد: «او شاگردان زیادی تربیت کرد که در کلاس های کارگردانی و بازیگری اش حضور داشتند و نام های قابل اعتنایی شدند. از جمله نادر برهانی مرند، کوروش نریمانی، سیامک صفری و کسان دیگری که در این سن و سال هستند. من هم از کسانی بودم که در دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر افتخار شاگردی دکتر کشن فلاح را داشتم.»

 

این مدرس تئاتر تصریح کرد: «او رابطه بسیار خوبی با دانشجویان داشت. مخصوصا زمانی که از نظر جسمی اوضاع بهتری داشت و هنوز درگیر بیماری مزمنی نشده بود که در نهایت به کام مرگ کشاندش. او بسیار فعال بود و کلاس هایش از کلاس هایی بود که پر از انرژی و پر از جنب و جوش بود و در هفت یا هشت سال اخیر بیماری اش دامنه دار و انرژی اش کمتر شد.»

 

رحمت امینی افزود: «یکی از ویژگی های مهم و موثر او غیر از بحث هنری و علمی، روحیه بسیار قوی اش بود. هر کس دیگری اگر همان 10 ، 15 سال پیش به بیماری هایی که دکتر کشن فلاح مبتلا شد، گرفتار می شد، این قدر دوام نمی آورد اما او هیچ گاه به خاطر بیماری از کار و تلاشش کم نمی کرد.»

 

این نویسنده و کارگردان ادامه داد: «تقریبا می توانم بگویم به ندرت لبخند را بر صورت او ندیدم . او مدام برای دیالیز به بیمارستان می رفت و سال های آخر روی ویلچر می نشست و همسرش همواره پا به پای او می آمد. همسر دکتر سعید کشن فلاح یکی از همراه ترین و پای کار ترین همسران هنرمندان بود. به خاطر دارم همسر او همواره تا جلوی در کلاس ها همراهی اش می کرد و دلسوزانه منتظر می ماند تا کلاس او تمام شود و با هم به خانه برگردند.»

 

او در پایان گفت: «دکتر سعید کشن فلاح پس از آخرین وداع با زادگاهش کرمانشاه چشم از جهان فرو بست و ما نیز جز دعا کردن برای آمرزش روحش و آرزوی صبر برای خانواده اش کار دیگری از دستمان برنمی آید.»

 

 

روحیه ای قوی و شاد که بیماری بر آن حاکم نشد

سعید اسدی مدرس دانشگاه و دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر که در دوران دانشجویی از شاگردان سعید کشن فلاح بوده است، در مورد این پیشکسوت تئاتر تازه درگذشته گفت: «سعید کشن فلاح، انسانی گشاده رو، خوش اخلاق و خوش برخورد بود. یکی از درس هایی که می توان همواره از ایشان در خاطر داشت صمیمیت در برخورد با افراد، خصوصا اهالی هنر و دانشگاهیان بود. او این اواخر به علت بیماری رنج بسیار کشید. اگر چه این رنجوری تاثیر خود را بر بدن او نشان می داد ولی هیچ گاه نتوانست بر روحیه اش مستولی شود.»

 

او افزود: «کشن فلاح یکی از کسانی بود که سخت کوشی را به دیگران می آموخت. هر شخص دیگری اگر در وضعیت جسمی او به سر می برد، قطعا از فعالیت اجتماعی کنار می کشید و منزوی می شد اما او با شرایط دشواری که از لحاظ جسمی داشت هیچ گاه از تلاش و کوشش دست نکشید و با وجود این که حتی به جایی رسیده بود که تردد در سطح شهر هم برایش دشوار شده بود، ولی هیچ گاه برای کارهایی که بر عهده گرفته بود کم نمی گذاشت.»

 

نویسنده نمایشنامه «سرود دوباره کلات» گفت: «سعید کشن فلاح هیچ گاه فراموش شدنی نیست. نقش او در سال هایی که بعد از انقلاب بر تئاتر ایران گذشته است چه در عرصه مدیریتی و چه در اثر تولیدان هنری بسیار پر رنگ است.»

 

این مدرس دانشگاه ادامه داد: «در سال های دهه 70 کلاس مبانی کارگردانی او شبیه به یک جشنواره برگزار می شد. پروژه هایی که در ترم اول و دوم تحصیل توسط دانشجویان آماده می شد هنگام ارائه در پایان ترم در پلاتویی اجرا می شد که پر از تماشاگر تئاتر بود. دانشجویانی از مقاطع مختلف می آمدند تا حاصل کار سایر دانشجویان را ببینند . هر کس باید یک قطعه را کارگردانی می کرد و نمایش می داد و این بسیار جذاب بود و کلاس را بسیار پر هیجان می کرد. بعد از هر نمایش هم تحت نظارت خود او آثار نقد و بررسی می شدند و مشکلاتشان بیان می شد. من و هم دوره ای هایم هنوز هم گاهی اوقات اتفاقاتی را که برای آماده سازی آن نمایش ها انجام می شد به یاد می آوریم.»


4.85

منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات