.
loading...

نعیمه نظام دوست:برای گرفتن نقش دست به هر کاری نمی زنم

آکاایران: نعیمه نظام دوست:برای گرفتن نقش دست به هر کاری نمی زنم

آکاایران: نعیمه نظام دوست که در سریال هایی مانند روز حسرت، زیر هشت، ساختمان پزشکان و فیلم های سن پترزبورگ، توفیق اجباری و ... بازی کرده است، استعداد خوبی برای بازی نقش های طنز دارد. او این روزها مشغول بازی در سریال همسایه ها به کارگردانی آرش معیریان است که قرار است از شبکه دو به نمایش درآید.

 به گزارش جام جم،خودش می گوید: «شاید حرفی کلیشه ای باشد، اما من واقعا از بچگی به بازیگری علاقه مند بودم. در دوران تحصیل از کلاس اول ابتدایی تا زمانی که دیپلم گرفتم در گروه های نمایش و سرود مدرسه فعال بودم. بعد از گرفتن دیپلم در کلاس های بازیگری که در تالار محراب برگزار می شد شرکت کردم، از سال 70 وارد تئاتر شدم و سال 72 مقابل دوربین تلویزیون رفتم و کارم را با برنامه نوروز 73 شروع کردم که کارگردانش آقای حسین فردرو بود. در همین سال در برنامه «ساعت خوش» بازی کردم و به صورت جدی و حرفه ای وارد دنیای بازیگری شدم.»

 

به گزارش آکاایران: او تجربه بازی در برنامه محله گل و بلبل را هم دارد. در فیلم رفقای خوب هم بازی کرده که در حال اکران در سینماهاست. نظام دوست نگاهی واقع بینانه به زندگی و حرفه بازیگری دارد با او درباره سبک زندگی اش هم صحبت شدیم.

 

بازیگری انتخاب خودتان بود یا دست تقدیر و شانس شما را به این حرفه آورد؟ 

انتخاب خودم بود. از بچگی دوست داشتم بازیگر شوم و همیشه در رویاهایم خودم را بازیگر می دیدم. فوتبال و بازیگری دو حرفه ای است که بیشتر مردم دوست دارند وارد آنها شوند. اما تنها علاقه کافی نیست. اگر حرفه بازیگری را دوست داری باید پای همه مشکلات و سختی های آن بمانی. بازیگری، شغل بسیار سختی است و باید از خیلی چیزها چشم بپوشی تا بازیگر شده و در این کار تثبیت شوی. سختی هایش آنقدر زیاد است که اگر به گذشته برگردیم من خیلی سنجیده تر و حساب شده تر وارد این حرفه می شوم. سال هاست بازیگرم، اما هنوز به اهدافم نرسید ه ام.

 

به خاطر علاقه به بازیگری از چه چیزهایی در زندگی چشم پوشی کردید؟ 

از خیلی چیزها که مهم ترینش یک زندگی آرام و بدون دغدغه است! بازیگران هیچ وقت برنامه روزانه مشخص و حساب شده ای ندارند، بیشتر آنها به دلیل مقتضیات حرفه شان نمی توانند تشکیل خانواده بدهند. آنقدر فراز و نشیب بازیگری زیاد است که کمتر کسی حاضر می شود، شریک زندگی یک بازیگر شود. بازیگری، زمان مشخصی ندارد، روز و شب نمی شناسد و برنامه های زندگی را کاملا به هم می ریزد و کمتر آدمی را می توانی پیدا کنی که این بی برنامگی را بپذیرد و با تو همراه شود.

 

بازیگری نه امنیت شغلی دارد و نه مالی و حالا شما به عدم امنیت خانوادگی اشاره کردید، بخشی که به نظر باید بیشتر آسیب زا باشد؟ 

حرفه بازیگری آنقدر سختی دارد که فقط باید عاشق آن باشی که بتوانی، دوام بیاوری. همه مردم نمی توانند برای علاقه مندی به یک حرفه مثلا از تشکیل خانواده چشم بپوشند. بازیگر نقش اول و مکمل هم فرقی نمی کند. من تاکنون نقش های مکمل زیادی را بازی کرده ام چون بر این باورم که نقش مکمل خوب، خیلی بهتر از نقش اولی است که بد اجرا شود. برای این که بازیگر نقش اول یک فیلم باشی، معیارهای زیادی وجود دارد که من آنها را ندارم؛ در وهله اول باید چهره خاصی داشته باشی. البته برخی از بازیگران نقش مکمل هم هستند که در حرفه خود آنقدر خوب می درخشند که تهیه کننده، کارگردان یا نویسنده ای پیدا می شود و بر اساس ویژگی های آنها نقش اول می نویسد.

 

زمانی که وارد حرفه بازیگری شدید برای خودتان چشم اندازی مشخص کرده بودید؟ 

هر آدمی وقتی وارد حرفه ای می شود برای خودش جایگاه بلند و بزرگی ترسیم می کند، اما معمولا وقتی وارد مسیر می شوی، راه جور دیگری می شود و مشکلاتی پیش می آید که تو را از اهدافت دور می کند.

 

و دور شدن از اهداف با سرخوردگی همراه است؟ 

حتما یک جاهایی سرخورده و غمگین می شوی ! برای حرفه بازیگری افق های زیادی را برای خودم تعیین کرده بودم که به بیشتر آنها نرسیدم. هرچند اکنون هم جای مناسبی در دنیای بازیگری دارم اما راضی کننده، نیست.

 

بازیگری سبک زندگی شما را چقدر تغییر داد؟ 

خوشبختانه جوری تربیت شده ام که شرایط نمی تواند اصولی که برای زندگیم در نظر گرفته ام را تغییر دهد. بیشتر با واقعیت زندگی می کنم تا خیالات و توهم. در حرفه بازیگری خیلی اتفاقات رخ می دهد که برخی را تحت تاثیر قرار می دهد، اما من به همان سبک و سیاقی زندگی می کنم که تربیت شده ام. در یک خانواده از طبقه متوسط متولد و بزرگ شدم و هیچ وقت با این توهم که چون بازیگرم باید خانه شیک و ماشین آخرین مدل سوار شوم را نداشته ام. من دستمزد آنچنانی نمی گیرم که سبک زندگیم را مثل ستاره های پردرآمد طراحی کنم.اگر دوران بیکاری را حساب کنی، در طول سال آنقدر دستمزد می گیرم که بتوانم مثل یک کارمند زندگی کنم. هیچ وقت واقعیت خودم را فراموش نمی کنم که از کجا و با چه سختی شروع کردم، چگونه ادامه دادم و اکنون کجا هستم.

 

خودتان را برای به دست آوردن نقش اصطلاحا به آب و آتش می زنید؟ 

هیچ وقت! اگر قرار بود برای گرفتن نقش دست به هر کاری بزنم که باید اتفاقات خیلی بزرگی در زندگی حرفه ایم رخ می داد و در خیلی از فیلم ها حضور پیدا می کردم. اما واقعیت این است که خودم و کارم را به خدا سپرده ام. معتقدم اگر قرار باشد نقشی قسمت من شود حتما می شود و لازم نیست خودم را به آب و آتش بزنم و از هر تهیه کننده و کارگردانی بخواهم که مرا سرکار ببرد. اما این به این معنی نیست که تلاش نمی کنم! همیشه برای بهتر شدن و خوب بازی کردن، تلاش می کنم. هر نقش را تجربه ای می دانم که دانشم را در زمینه بازیگری بیشتر می کند. عزت نفسم را همیشه حفظ می کنم و ترجیح می دهم با قناعت زندگی کنم تا مدام به دفتر تهیه کنند ه های مختلف بروم و از آنها بخواهم به من نقش بدهند.

 

یک عده برای شهرت و پول وارد دنیای بازیگری می شوند، آیا راهی که انتخاب می کنند، درست است؟ 

خیلی ها دنبال شهرت هستند اما مشهور شدن دشوار نیست، مهم این است که چقدر دوام می آوری! محبوبیت بهتر از شهرت است. معتقدم آهسته و پیوسته رفتن خیلی بهتر از این است که با شتاب و فقط برای شهرت وارد دنیای بازیگری شوی، مانند شهابی بدرخشی و خیلی زود خاموش شوی. کسانی هم که برای پول وارد سینما و بازیگری می شوند اشتباه محض می کنند، چون ما یک ماه سرکاریم و شش ماه بیکار! اگر برای یک ماه پول زیادی می گیریم، اما مجبوریم آن را تقسیم کنیم برای شش ماهی که بیکار هستیم و باید از جیب بخوریم.

 

 


4.25

منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات