.

نوبل ادبیات به «باب دیلن» رسید!

آکاایران: نوبل ادبیات به «باب دیلن» رسید!

آکاایران: «باب دیلن» ترانه سرای معروف آمریکایی به عنوان برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۶ معرفی شد.

 به گزارش ایسنا، لحظاتی پیش «گاردین» باب دیلن خواننده و ترانه سرای سرشناس آمریکایی را به عنوان برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۱۶ معرفی کرد.

 

به گزارش آکاایران: او این جایزه را به خاطر «خلق تعابیر جدید شاعرانه در سنت شعر آمریکایی» دریافت می کند.

 

«سارا دانیوس» دبیر دائمی آکادمی سوئدی نوبل با اعلام این خبر «دیلن» ۷۵ ساله را «نمونه ای بزرگ که طی ۵۴ سال در حرفه ی خود فعالیت کرده و خود را بازآفرینی کرده» توصیف کرد.  

 

او در ادامه افزود: «دیلن» کارش را با «Blonde on Blonde» شروع کرد که این اثر مثال خارق العاده ای از سبک قافیه سازی او، کنار هم قرار دادن ترجیع بندها و تفکر درخشان اوست.

 

«دانیوس» پس از اعلام نام برنده، طی صحبت با خبرنگاران گفت که امیدوار است آکادمی برای این انتخاب مورد انتقاد قرار نگیرد.

 

او سپس ترانه های «دیلن» را با کارهای «هومر» و «سافو» مقایسه کرد و گفت: مسلما او شایستگی اش را  دارد. این جایزه از آن اوست. «دیلن» شاعری بزرگ در شعر انگلیسی زبان است. او 54 سال در این حرفه فعالیت داشته و دائما خود را بازآفرینی کرده و هویت هایی جدید ساخته است.

 

«رابرت آلن زیمرمان» معروف به «باب دیلن» خواننده، نقاش، آهنگساز، شاعر و ترانه سرای آمریکایی در ۲۴ ماه می ۱۹۴۱ میلادی در مینه سوتای آمریکا متولد شد.  او در نوجوانی زادگاه خود را ترک کرد و برای این که با گذشته اش ارتباطی نداشته باشد، نام خود را تغییر داد. گفته می شود او نام هنری خود را از نام «دیلن توماس» شاعر ولزی گرفته است.

 

وی که در سبک موسیقی بومی آمریکا فعالیت می کرد، در دهه ۱۹۶۰ میلادی به سبک راک رو آورد و اشعار عاشقانه «راک اند رول» روز را با اشعار ادبی و روشنفکرانه کلاسیک درهم آمیخت. وی در پدیدار شدن سبکی در موسیقی به نام «راک بومی» در اواسط دهه ۶۰ بسیار تأثیرگذار بود و به نام شکسپیر هم نسلانش شهرت یافت.

 

ترانه معروف او «چون یک خانه به دوش» توسط «رولینگ استون» به عنوان بهترین ترانه تمام زمان ها انتخاب شد. دیلن به خاطر ترانه های پرمفهومش بارها نامزد دریافت جایزه نوبل ادبیات شده است. این خواننده مطرح آمریکایی مدال آزادی ریاست جمهوری کشورش را نیز در سال ۲۰۱۲ به گردن آویخت.

 

«دیلن» در پنج دهه اخیر در موسیقی آمریکا به عنوان پدیده مطرح بوده است .«باب دیلن» از دید بسیاری، تأثیرگذارترین چهره در تاریخ موسیقی آمریکا بوده است. برخی از ترانه های او توسط بسیاری از خوانندگان مشهور دوباره خوانی شده که از جمله آن ها می توان به اجرای «از فراز برج دیدبانی» توسط «جیمی هندریکس» اشاره کرد.

 

«مارتین اسکورسیزی» کارگردان سرشناس سینما فیلم مستند «راهی به خانه نیست« را درباره ی «باب دیلن» ساخته است. همچنین فیلم سینمایی «من آنجا نیستم «ساخته «تاد هینز» برگرفته از زندگی این هنرمند است. 


4.15

منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات