در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد تهوع بارداری، ویار، ویار زن، علل ویار زن، درمان ویار، ویار در دوران بارداری ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر لینک ویار بارداری را کلیک نمایید و یا در دسته بارداری و زایمان از سایت کودک آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

تهوع بارداری - ویار

باز هم در خدمت شما هستیم با سری مقالات بخش کودک آکاایران ، در این بخش و در این مقاله میخواهیم به تهوع بارداری ، ویار بپردازیم ، موضوعی که اکثر خانمهای باردار آن را در دوران بارداری تجربه کرده اند و می کنند. این موضوع شاید از بعضی جهات برای خانمها غیر عادی و منزجر کننده باشد . به همین علت در این قسمت به صورت مفصل به تهوع در بارداری می پردازیم و صحبت های متخصص زنان را درباره این موضوع جویا می شویم پس با ما همراه باشید.

تهوع بارداری,تهوع بارداری + درمان,تهوع بارداری در شب

درمان تهوع در بارداری


گفتگو با دکتر اعظم السادات موسوی درباره سوالی که خیلی از خانم های باردار می پرسند
زنان در بارداری معمولا ویار را به 3 شکل تجربه می کنند. اکثریت زنان باردار، از تهوع صبحگاهی مختصری شکایت دارند و تعداد کمی از استفراغ های شدید.

سه چهارم زنان باردار در 3ماهه اول بارداری ممکن است از تهوع (و بعضی اوقات استفراغ) رنج ببرند. این وضیعت که بیماری صبحگاهی خوانده می شود در بعضی ها، صبح ها بدتر است و با گذشت روز بهتر می شود. تهوع معمولاً در حدود هفته 6 شروع می شود ولی می تواند زودتر، در هفته چهارم، نیز شروع شود. تحقیقات اخیر نشان داده مادرانی که تهوع صبحگاهی را تجربه می کنند، در مقایسه با مادرانی که این علایم را ندارند، احتمال کمتری دارد که جنین شان سقط شود. در همین رابطه، گفتگویی داشته ایم با دکتر اعظم السادات موسوی، متخصص زنان و زایمان.

خانم دکتر! تهوع بارداری به چه علتی ایجاد می شود؟
 
البته علت قطعی آن مشخص نیست ولی احتمالاً ناشی از تغییرات فیزیولوژیک بارداری است و 6 فرضیه در مورد آن، مطرح است:
1) افزایش سریع هورمون های جفتی در اوایل بارداری: زمانی که میزان این هورمون در بدن به بالاترین مقدار خود می رسد تهوع نیز به حداکثر می رسد. تصور بر این است که استروژن نیز ممکن است در این زمینه نقش داشته باشد.
2) افزایش قدرت حس بویایی و حساسیت به بو: این وضعیت نسبتاً شایع بوده و ممکن است از عوارض افزایش سریع میزان استروژن در بدن باشد.
3) حساسیت دستگاه گوارش: دستگاه گوارش بعضی زنان به تغییرات در اوایل بارداری حساس تر است. حتی در یک مطالعه، رابطه ای میان هلیکوباکتر پیلوری (باکتری که سبب زخم اثنی عشر می شود) و تهوع شدید در زمان بارداری دیده شده است.
4) کمبود ویتامین B: به نظر می رسد مصرف ویتامین B تکمیلی به صورت قرص در بسیاری از زنان باردار به کاهش تهوع کمک می کند ولی این به آن معنا نیست که آنها کمبود ویتامین B دارند. در واقع، حداقل در یک مطالعه نشان داده شده است که هیچ تفاوت معناداری از نظر سطح ویتامین B6 میان زنان دچار بیماری صبحگاهی و دیگر زنان باردار وجود ندارد. علت تأثیر ویتامین B6 بر کاهش تهوع مشخص نیست.
5) کمیود ویتامین ها: شواهدی نیز دال بر این مطلب وجود دارد که مصرف مولتی ویتامین در زمان لقاح تخمک و اسپرم و اوایل بارداری به جلوگیری از بیماری صبحگاهی شدید کمک می کند.
6) استرس: بعضی محققان این نظریه را مطرح کرده اند که بعضی زنان از نظر روانی بیشتر مستعد تهوع و استفراغ در دوران بارداری هستند و این مساله یک پاسخ غیر طبیعی به استرس است. با این حال، شواهد محکمی دال بر تأیید این نظریه وجود ندارد. البته تهوع و استفراغ دایمی می تواند عاملی برای استرس بیشتر باشد.

تهوع بارداری,تهوع بارداری + درمان,تهوع بارداری در شب

حالت تهوع در دوران بارداری

حالا چرا این تهوع در بعضی ها بیشتر دیده می شود و در بعضی ها کمتر؟
 
در بارداری های دو قلو یا چند قلو که این تهوع، شدیدتر است؛ علت ممکن است مقادیر بالاتر هورمون های جفتی یا هورمون های دیگر در بدن باشد. البته این مساله قطعی نیست و بعضی زنان که بارداری دوقلو یا چند قلو دارند اصلاً تهوع ندارند. اما وجود تهوع و استفراغ در بارداری های قبلی، سابقه استعداد به بیماری حرکت و استعداد ژنتیکی و خانوادگی تهوع بارداری، شیوع آن را بیشتر می کند.

آیا این تهوع روی جنین هم اثری دارد؟
 
تهوع خفیف و استفراغ گهگاهی که معمولاً در بیماری صبحگاهی وجود دارد تا زمانی که مادر غذا را تحمل کند و مقادیر زیاد مایعات بنوشد، تهدیدی برای سلامت جنین نیست. از این گذشته، جنین در عمده زمان 3ماهه اول آن قدر کوچک است که به کالری چندانی نیاز ندارد.
اگر مادر نتواند یک رژیم غذایی متعادل داشته باشد بد نیست که مولتی ویتامین مصرف کند. اگر آهن تهوع را بدتر می کند، بهتر است از مولتی ویتامین هایی استفاده شود که دوز آهن آنها کم بوده و یا آهن نداشته باشند.

آیا نداشتن بیماری صبحگاهی به معنای افزایش احتمال سقط است؟
 
نه! اگرچه بعضی مطالعات نشان داده اند زنانی که کودکان شان سقط می شود کمتر دچار تهوع می شوند (عدم تکامل کافی جنین یا جفت سبب پایین بودن هورمون های بارداری شده و در نتیجه تهوع در این زنان کمتر است) ولی بسیاری از زنان هم هستند که بارداری کاملاً طبیعی داشته و بعد از 3ماهه اول دیگر تهوع ندارند.

چرا بعضی از این زنان باید بستری شوند؟
 
خب، گاهی حالت تهوع در بارداری به حدی شدید است که زنان باردار قادر به استفاده کافی از غذاها نیستند و تهوع شدید و شدیدتر رخ می دهد و به دنبال آن احساس منگی، گیجی و حتی گاهی زمین خوردن اتفاق می افتد و زن باردار آب زیادی از بدن اش دفع می شود که عوارض وخیمی را به همراه خواهد داشت که در این حین سلامت جنین نیز در معرض خطر می افتد و اینکه علت اصلی این نوع تهوع و استفراغ چیست، هنوز مشخص نشده است.
بالا بودن هورمون جفت انسانی یکی از علل اصلی در این زمینه است. این تهوع بیشتر در بارداری های مول (انگورک یا بچه خوره) ، بارداری چند قلو، بارداری شکم اول و بارداری زنان جوان محسوس است.

تهوع بارداری,تهوع بارداری + درمان,تهوع بارداری در شب

درمان تهوع در بارداری


به نقل از آکاایران : اگر خانم باردار نتواند هیچ چیزی (حتی مایعات) را در معده برای 24 ساعت نگه دارد، ممکن است به استفراغ بیش از حد در زمان بارداری مبتلا شده باشد. این عارضه هر چه سریع تر تشخیص داده شده و درمان شود، احتمال بهبودش بیشتر است. در این موارد بلافاصله به بیمار مایعات وریدی (سرم) داده می شود تا آب از دست رفته بدن جبران شود. سپس برای کنترل الکترولیت های خون و اطمینان از وجود نداشتن بیماری های زمینه ای دیگر که سبب تهوع و استفراغ می شوند آزمایشاتی انجام می شود.
بسته به مورد، بیمار ممکن است چند روز بستری شود تا راحت بتوان وی را از راه وریدی تغذیه کرد. بسیاری از زنان با گرفتن مایع وریدی و جبران مایعات از دست رفته حال شان بهتر شده و می توان تهوع و استفراغ را در آنها با داروهای ضدتهوع کنترل کرد. در بعضی موارد نادر، تهوع و استفراغ ادامه یافته و بیمار مجبور است هر چند وقت یک بار در بیمارستان یا منزل از سرم استفاده کند. این عارضه در صورت عدم درمان می تواند به از دست رفتن مزمن آب بدن، کاهش وزن، سوء تغذیه و عوارض دیگر برای مادر و کودک منجر شود.

شما خودتان چه شیوه هایی را برای کاهش تهوع پیشنهاد می کنید؟
 
برخی توصیه ها می تواند کمک کننده باشد؛ مثلا:
• استفاده از کربوهیدرات ها مثل برنج، نان تست یا سیب زمینی تنوری و نیز غذاهای کم چرب و پرپروتئین مثل شیر، ماست، بیسکوئیت خشک با پنیر، چهارمغز و مقادیری کره بادام زمینی روی برش های سیب به کاهش

ویار بارداری

کمک می کند.
• تهویه اتاق باید به خوبی انجام شود. بوی سیگار یا پخت و پز این حالت را تشدید خواهد کرد. از هوای تازه و آزاد بیشتر استفاده شود. بهتر است قبل از خواب کمی راه بروید و در هنگام خواب پنجره را باز بگذارید.
• نوشیدنی های گیاهی حاوی زنجبیل یا نعناع نیز ممکن است مفید واقع شوند.
• از غذاها و بوهایی که سبب تهوع می شوند، پرهیز کنید. اگر تقریباً همه چیز باعث تهوع می شود اشکالی ندارد که تنها چند غذای محدودی که مشکلی ایجاد نمی کنند مصرف شود، حتی اگر تمام مواد غذایی لازم برای بدن را تأمین نکند. یک راه دیگر هم مصرف غذاهای بی مزه و یا گرم نکردن غذا است تا بوی آن کمتر باشد.
• سعی کنید همیشه مقداری شیرینی ساده مثل کلوچه کنار تخت خود داشته باشد. هنگامی که از خواب بیدار می شوید، یکی دو تا بخورید و قبل از بلند شدن از جای تان 20 تا 30 دقیقه دراز بکشید. داشتن این شیرینی ها کنار تخت ممکن است در صورتی که نصف شب با حالت تهوع از خواب بیدار شوید هم کمک کننده باشد.
• وعده های غذایی تان را کوچک و متعدد کنید تا معده تان هیچ وقت خالی نباشد. بعضی زنان معتقدند که کربوهیدرات ها در هنگام تهوع بهترین خوراکی هستند ولی یک مطالعه کوچک نشان داده است که غذاهای دارای پروتئین بالا احتمالاً اثر بهتری دارند.

تهوع بارداری,تهوع بارداری + درمان,تهوع بارداری در شب

درمان حالت تهوع در دوران بارداری


• از غذاهای چرب پرهیز کنید زیرا هضم آنها به ویژه در بارداری که تخلیه معده به زمان بیشتری نیاز دارد بیشتر طول می کشد. همچنین از غذاهای سنگین و چرب، تند، اسیدی و سوخاری شده نیز که می توانند باعث تحریک معده و دستگاه گوارش شوند، پرهیز کنید.
• سعی کنید مایعات را بین وعده های غذایی مصرف کنید. همچنین سعی کنید یکباره حجم زیادی مایع مصرف نکنید زیرا معده به این ترتیب پر شده و اشتهای تان برای خوردن غذا کم می شود. یک روش خوب این است که یک نوشیدنی را در طول روز جرعه جرعه بنوشید.
• سعی کنید به اندازه کافی استراحت کنید و اگر می توانید در طول روز چرتی بزنید.
تماشای تلویزیون و یا رفتن به منزل یکی از دوستان یا بستگان راه خوبی برای مقابله با استرس بوده و حواس شما را از تهوع تان پرت می کند.
• سعی کنید ویتامین هایی که برای تان تجویز شده را همراه با غذا یا درست قبل از خواب بخورید. اگر آهن موجود در قرص های مولتی ویتامین تهوع شما را زیاد می کند از پزشک تان بخواهید که داروی شما را عوض کند.
• از پزشک معالج تان در مورد ویتامین B6 بپرسید. علت بهتر شدن تهوع بر اثر مصرف ویتامین B6 دقیقاً مشخص نیست ولی مطالعات نشان می دهند که مصرف این ویتامین در بعضی زنان مؤثر بوده و در صورتی که با دوز صحیح مصرف شود هیچ خطری ندارد.
• مادران باید بدانند که بارداری پدیده ای فیزیولوژیک است و با آگاهی از این موضوع و پیگیری مراقبت ها دوران بارداری را به سلامت خواهند گذراند.

 گردآوری بخش کودک آکاایران


 


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله تهوع بارداری، ویار، ویار زن، علل ویار زن، درمان ویار، ویار در دوران بارداری شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

اگر ویارم ترشی باشد بچه پسر است , رفع تهوع زنان باردار زیر 4 ماه , دلایل تهوع در ماشین بوی بنزین , ویار تا چند ماهگی ادامه دارد , حالت تهوع دورا بارداری ماه 8 , ویار جیست و راه های درمان آن , قرص ضد تهوع در دوران بارداری , ویار حاملگی از کی شروع میشه , بالا اوردن حاملگی چگونه است , اوق زدن هنگام سیگار کشیدن , دلیل داشتن تهوع در حاملگی , راه های کاهش تهوع حاملگی , درمان ویار دوران بارداری , علت تهوع در دروه بارداری , علائم بارداری حالت تهوع , حساسیت به بو در بارداری , دانه زنیان تهوع بارداری , زمان شروع ویار بارداری , خانومای شاغل حالت تهوع , تهوع در ماه 4 بارداری , بالا آوردن در بارداری , تهوع در دوران بارداری , علایم تهوع در بارداری , حالت تهوع در هفته ششم , ویار میوه در بارداری , تهوع در زمان بارداری , ویار حاملگی پسر چیست , تهوع زنان غیر باردار , علت تهوع زن باردار , ویار به چیزهای شور , درمان حساسیت به بو , ویار دوران بارداری , تهوع دوران بارداری , درمان ویار بارداری , درمان ویار حاملگی , حالت تهوع بارداری , رفع ويار بارداري , ویار بارداری پسر , ویار زنان باردار , حالت تهوع حاملگی , حالتتهوع حاملگی , معنی ویار چیست , بارداری و ویار , ویار یعنی چی , ویار حاملگی , حاملگی ویار , ویار باردای , ویار معنی , ویار کردن , بیار چیست

تهوع بارداری، ویار، ویار زن، علل ویار زن، درمان ویار، ویار در دوران بارداری گردآوری توسط بخش بارداری ، زایمان، علائم بارداری، علائم زایمان سایت آکاایران
ویار بارداری

ویار بارداری را درمان کنید

ویار بارداری را درمان کنید ویار بارداری را درمان کنیدویار بارداری ویار کردن یکی از اتفاقاتی است که در دوران بارداری برای زنان رخ می دهد.این ویار ممکن است در رابطه به هرچیزی به وج
درمان ویار بارداری

علل و درمان ویار بارداری

علل و درمان ویار بارداری علل و درمان ویار بارداری براساس آمارها حدود ۷۵درصد از زنان باردار طی ۹ماه بارداری خود از بیماری صبحگاهی رنج می برند. این حالت آزارده
ویار بارداری

کنترل ویار بارداری به کمک طب سنتی

کنترل ویار بارداری به کمک طب سنتی کنترل ویار بارداری به کمک طب سنتیویار بارداری سبب کاهش تغذیه مناسب مادر شده و می‌تواند سبب ضعیف شدن مادر و جنین شود؛ لذا استفاده از داروی گ
امان از ویار و هوس های دوران بارداری

امان از ویار و هوس های دوران بارداری

امان از ویار و هوس های دوران بارداری امان از ویار و هوس های دوران بارداری  همه خانم ها در دوران بارداری ویار و هوس های غذایی خاصی دارند که با هم متفاوت است،برخی خوراکی های شور هو
نکاتی درباره ویار در دوران بارداری

نکاتی درباره ویار در دوران بارداری

نکاتی درباره ویار در دوران بارداریدر این مطلب از ابرتازه ها نکاتی درباره ویار در دوران بارداری ارائه داده ایم. برای استفاده از این مطلب با ما همراه باشید. نکاتی درباره ویار در دو
بارداری

ویار غذایی در بارداری -آکا

مجموعه: بارداری و زایمان هوس های غذایی در بارداری امری رایج است. اما چرا این اتفاق می افتد؟ به گزارش بدنتان می خواهد چیزی بگوید   ویار غذایی در بارداری
ویار بارداری

حقیقت هایی در مورد ویار بارداری - آکا

همه ی ما داستان هایی درباره ویار بارداری زنان که هوس خوردن ترشی یا آرزوی کارامل شکلاتی و یا حتی بستنی در نیمه شب کرده اند، را شنیده ایم. اما آیا این هوس ناشی از نیازهای
دوران بارداری

درمان سریع ویار در دوران بارداری -آکا

درمان سریع ویار در دوران بارداری در این بخش از سایت تالاب بادرمان سریع ویار در دوران بارداری زنان آشنا میشوید بهتر است از غذاهای خشک مانند تخم مرغ پخته ٬ نان برشته ٬ سیب زمین
بارداری

ویار در دوران سخت بارداری -آکا

ویار در دوران سخت بارداری بی دلیل نیست که می گویند بهشت زیر پای مادران است؛ چون از همان لحظات اول، یعنی از زمان بسته شدن نطفه کودک، دردسرهای مادر شروع می شود و دوران سخت بارد
ویار بارداری

ویار بارداری با طب سنتی درمان می شود؟ -آکا

ویار بارداری با طب سنتی درمان می شود؟ بسیاری از خانم ها در دوران بارداری ویار می کنند و حتما خیلی ها هم به دنبال راهی برای کاهش تعداد دفعات آن هستند.   به گزارش در این مطلب
ویار بارداری

درمان ویار بارداری با روش های سنتی - آکا

درمان ویار بارداری با روش های سنتی اکثر خانم ها در دوران بارداری دچار حالت ویار و یا همان تهوع های ناشی از تغییرات هورمونی و گاها کمبود ویتامین هستند. این حالت گاهی بسیار آ
تبلیغات