در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد مراقبت‌های قبل از بارداری، قبل از حامله شدن، پیش از بارداری، پیش از حاملگی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر لینک قبل از بارداری را کلیک نمایید و یا در دسته بارداری و زایمان از سایت کودک آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

مراقبت‌های قبل از بارداری

  

اگر می‌خواهید مادر شوید، اگر می‌خواهید نوزادی سالم به دنیا بیاورید و اگر دوست دارید خودتان هم پس از زایمان مادری سالم باشید، مراقبت‌های قبل از بارداری را نادیده نگیرید.
اغلب مادران جوان می‌دانند چگونه باید در دوران بارداری از خود و فرزند دلبندشان مراقبت کنند، ولی متاسفانه خیلی از آن‌ها از کنترل‌های قبل از بارداری غافلند...

مراقبت‌های قبل از بارداری

دکتر الهه ثناگو، جراح و متخصص بیماری‌های زنان و زایمان با اشاره به اهمیت

مراقبت‌های پیش از بارداری

تاکید می‌کند:
«همه خانم‌ها باید قبل از بارداری برای کنترل و بررسی‌های لازم از نظر وجود مشکلات احتمالی به پزشک متخصص مراجعه کنند.
پزشک نیز باید به کمک معاینات و آزمایشات قبل از لقاح، از سلامت کامل مادر مطمئن شود. وجود هر گونه مشکل پزشکی قبل از بارداری باید تشخیص داده شود و کنترل‌های لازم در مورد آن صورت پذیرد.
خانم هایی که سابقه فشار خون بالا دارند، افراد دیابتی، کسانی که دچار مشکلات تیروئیدی، قلبی، کلیوی، ریوی، کم خونی، بیماری‌های روماتیسمی و... هستند، باید قبل از بارداری به منظور کنترل بیماری کاملا بررسی شوند.»

دارو مصرف کنیم یا نه؟
به طور حتم برای درمان هر بیماری باید اقداماتی صورت گیرد و در صورت نیاز داروهایی طبق نظر پزشک مصرف شود، اما همیشه در این‌باره سوالی برای مادران مطرح است؛ مصرف دارو در دوران بارداری خطرناک است یا نه؟!
دکتر ثناگو با اشاره به این‌که خانم‌ها به هیچ‌وجه نباید در دوران بارداری خودسرانه داروهای خود را قطع کنند، هشدار می‌دهد و می‌گوید:
«مصرف برخی از انواع داروها حین بارداری الزامی است. بعضی از داروها هم در این دوران با داروهایی امن و مناسب برای جنین جایگزین می‌شوند؛ مانند داروهای خوراکی قند خون که در دوران بارداری، انسولین جایگزین آن می‌شود.
در اغلب موارد مقدار داروهای تیروئید در دوران بارداری تغییر می‌کند، پس اگر پزشک میزان مصرف آن را کم یا زیاد کرد، در مصرف مقدار جدید دقت کنید.
همچنین بیماران قلبی یا افرادی که دچار درجاتی از نارسایی کلیوی هستند نیز حتما باید قبل و حین بارداری تحت آزمایش و معاینات لازم قرار گیرند. در مورد این بیماران، بارداری حتما باید با اجازه و نظر پزشک باشد.»

دردسر بیماری‌های مادر برای جنین
مادران دلسوز باید دقت کنند، گاهی بیماری آن‌ها گریبان جنین را هم می‌گیرد. دکتر ثناگو با اشاره به این نکته می‌گوید:
«وجود بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و فشار خون بالا اگر در دوران بارداری کنترل نشود، ممکن است باعث کاهش رشد جنین در رحم و حتی مرگ او شود. این بیماری‌ها علاوه بر جنین برای مادر نیز مشکلاتی جدی ایجاد خواهند کرد.
قبل از بارداری باید سلامت دهان و دندان بررسی شود و برای درمان پوسیدگی‌های دندانی اقدامات لازم صورت گیرد. ثابت شده است عدم رعایت بهداشت دهان و وجود دندان‌های پوسیده می‌تواند باعث زایمان زودرس شود.»
دکتر مظهری، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز درباره کم‌خونی در خانم‌ها می‌گوید:
«مشکل کم‌خونی زنان باید قبل از بارداری برطرف شود. مصرف مکمل‌های آهن با تجویز پزشک از زایمان‌های زودرس، تولد نوزاد با وزن کم و به ‌خطر افتادن سلامت مادر و کودک جلوگیری می‌کند.
هیچ زنی نباید قبل از درمان کم‌خونی خود اقدام به بارداری کند، زیرا در دوران بارداری به خصوص در اواسط و اواخر این دوره در معرض کم‌خونی قرار می‌گیرد.
اگر زنی با زمینه کم‌خونی‌های قبلی باردار شده باشد، طی بارداری مایعات کلی بدن و حجم خون افزایش پیدا کرده و اندام‌های بدن مادر به موازات رشد جنین، نیاز بیشتری به آهن پیدا می‌کند.
گاهی در 3 ماهگی، 6 ماهگی و 9 ماهگی مقدار نیاز بدن به آهن به 5 برابر قبل از بارداری می‌رسد که تأمین چنین نیاز افزوده‌ای تنها از طریق بهبود کیفیت تغذیه مادر امکان‌پذیر نخواهد بود.»
خانم از سه ماه قبل و در یک ماه اول بارداری باید قرص اسید فولیک مصرف کنند. از ماه چهارم به بعد نیز مصرف قرص آهن برای خانم‌های باردار الزامی است

خانم‌های شاغل و دوستداران ورزش دقت کنند
خیلی از خانم‌های باردار، شاغل هستند و باید در طی بارداری در محل کار خود حاضر شوند. به گفته دکتر ثناگو بارداری منعی برای کار کردن خانم‌های شاغل ندارد، ولی ایستادن به مدت طولانی و انجام فعالیت‌های بدنی و ذهنی شدید که منجر به خستگی بیش از حد شود می‌تواند موجب بروز عوارضی مانند زایمان پیش از موعد و حتی بالا رفتن فشار خون حاملگی شود. دکتر ثناگو در این زمینه توصیه می‌کند:
«در این دوران باید فعالیت‌های بدنی در حدی باشد که منجر به خستگی بیش از حد مادر نشود.
ورزش کردن در دوران حاملگی ممنوع نیست. پس خانم‌هایی که ورزشکار هستند می‌توانند در این ماه‌ها هم به فعالیت ورزشی خود ـ البته با شدت متوسط ـ ادامه دهند. بهترین ورزش برای خانم‌های باردار ورزش‌های هوازی (ایروبیک) است. اما انجام ورزش‌هایی که در آن‌ها احتمال زمین خوردن و صدمات بدنی وجود دارد، توصیه نمی‌شود. البته ورزش کردن برای گروهی از خانم‌های باردار ضرر دارد که تشخیص این مورد با پزشک متخصص است.
رانندگی کردن در این دوران مشکلی ایجاد نمی‌کند، ولی کمربند ایمنی حتماً باید بسته باشد.»

تغذیه در دوران بارداری
تغذیه مناسب یکی از موضوعات مهم و اساسی در این دوران است که معمولاً بیش از بقیه موارد مورد توجه خانم‌های باردار قرار می‌گیرد. دکتر ثناگو در این‌باره یادآور می‌شود:
«به طور معمول از سه ماه قبل و در یک ماه اول بارداری خانم‌ها باید قرص اسید فولیک مصرف کنند. از ماه چهارم به بعد نیز مصرف قرص آهن برای تمامی خانم‌های باردار الزامی است. مصرف سایر مکمل‌ها و ویتامین‌ها در دوران بارداری ضرورتی ندارد. اما در افراد خاص مثل گیاهخواران، کسانی که سوءتغذیه دارند و حاملگی‌های دوقلو مصرف آن‌ها نیز الزامی است.»
دکتر اشرف سماوات، رئیس اداره ژنتیک وزارت بهداشت با اشاره به تاثیر ویتامین اسیدفولیک در جلوگیری از بروز نقص مادرزادی لوله عصبی می‌گوید:
« مصرف قرص اسید فولیک برای زنان در دوران بارداری برای جلوگیری از ناهنجاری نقص لوله عصبی در نوزادان کافی نیست و میزان این ویتامین در خون مادر باید قبل از بارداری افزایش یابد.
نقص لوله عصبی نوزاد در اثر کمبود اسید فولیک در بدن مادر به وجود می‌آید که در صدر ناهنجاری‌های مادرزادی است. در نقص لوله عصبی، کاسه سر و یا لوله عصبی (از سر تا کمر) کاملا بسته نمی‌شود و اعصاب از این مناطق بیرون می‌زند و نوزاد دچار صدمات بسیار زیادی می‌شود.
بسیاری از این نوزادان در ماه‌های ابتدایی جان خود را از دست می‌دهند و بسیاری از نوزادانی هم که به نقص در ناحیه کمر مبتلا هستند، با ناهنجاری‌های زیادی از جمله فلج پاها و بی‌اختیاری ادرار روبه‌رو می‌شوند.
میزان بالای اسید فولیک هیچ ضرری برای سلامت انسان ندارد. بنابراین زنان باردار علاوه بر غذاهای دارای اسید فولیک، باید در دوران بارداری قرص اسید فولیک را نیز مصرف کنند. علاوه بر آن، لازم است همواره در رژیم غذایی زنان، میزان مناسبی از سبزیجات و برگ‌های سبز و تازه وجود داشته باشد.»

بیماری‌هایی در دوران بارداری
خانم‌های باردار معمولا از مشکلاتی مانند کمر درد، تهوع، پا درد، معده درد و... شکایت دارند. اما باید بدانیم گاهی خود حاملگی عامل اصلی بروز چنین مشکلاتی است و مادران نباید خیلی نگران شوند. دکتر ثناگو در این‌باره می‌گوید:
«70 درصد خانم‌های باردار، درد تحتانی کمر را تجربه می‌کنند که اغلب، شرایط حاملگی دلیل بروز آن است. ولی در موارد شدیدتر حتما باید از نظر مشکلات ارتوپدی بررسی‌های لازم صورت گیرد.
حالت تهوع و استفراغ کردن در اوایل بارداری میان خانم‌ها شایع است که درصد تا شروع نیمه دوم حاملگی بهبود می‌یابند.»
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران

 


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله مراقبت‌های قبل از بارداری، قبل از حامله شدن، پیش از بارداری، پیش از حاملگی شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

باید ها و نباید های پیش بارداری برای مردان , کانال مراقبت های قبل باردای و حین بارداری , آزمایش های پیش از بارداری برای آقایان , نکات مهم قبل از بارداری برای مردان , اقدامات قبل از بارداری برای آقایان , اقدامات قبل از بارداری برای مردان , مراقبت‌های پیش از بارداری کدامند؟ , باید ها ونباید های قبل از بارداری , اقدامات قبل از بارداری برای زنان , قبل از بارداری مهمترین کار چیست , تغذيه قبل از بارداري در اسلام , متخصص تغذیه قبل از بارداری , اعمال معنوی قبل از بارداری , مراقبت های قبل از بارداری , آزمایش های پیش از بارداری , اقدامات 3 ماه قبل بارداری , مراقبت هاي پيش از بارداري , مراقبتهای قبل از بارداری , قبل از بارداری سلامت وب , اقدامات قبل از بارداری , تست های قبل از بارداری , قبل از بارداری چه کنیم , سه ماه قبل بارداری قرص , پیش امادگی برای حجاامت , قرص هاي قبل از بارداري , راهنمای قبل از بارداری , اطلاعات قبل از بارداری , قبل بارداری چی بخوریم , کارهای قبل از بارداری , اعمال پیش از بارداری , دوران قبل از بارداری , نکات قبل از بارداری , تغذیه قبل بارداری , پیش ازبارداری , قبل بارداری

مراقبت‌های قبل از بارداری، قبل از حامله شدن، پیش از بارداری، پیش از حاملگی گردآوری توسط بخش بارداری ، زایمان، علائم بارداری، علائم زایمان سایت آکاایران
نشان دهنده بارداری

چه علائمی نشان دهنده بارداری در دوران شیردهی

چه علائمی نشان دهنده بارداری در دوران شیردهی چه علائمی نشان دهنده بارداری در دوران شیردهیاز علائم بارداری در دوران شیردهی؛ خستگی مفرط، زخم سینه مادر، استفراغ و تهوع می باشد، ولی
فشار خون در دوران بارداری

اما و اگرهای فشار خون در دوران بارداری

اما و اگرهای فشار خون در دوران بارداری اما و اگرهای فشار خون در دوران بارداریبا بالا رفتن سن بارداری و چاق شدن افراد در حال حاضر احتمال ابتلای مادران باردار به بیماری فشارخون قبل
خوراکی های مفید در دوران بارداری

خوراکی های مفید در دوران بارداری

خوراکی های مفید در دوران بارداری, دوران بارداری, غذاهای مناسب دوران بارداری خوراکی های مفید در دوران بارداری خوراکی های مفید در دوران بارداری, غذاهای مناسب دوران بارداریدر این مط
اهمیت مصرف فیبر در بارداری

اهمیت مصرف فیبر در بارداری

اهمیت مصرف فیبر در بارداری علاوه بر درشت مغذی ها و ریزمغذی ها، مصرف فیبرهای غذایی که آب را در خود نگهداشته و حج
آی وی اف

بارداری با آی وی اف امکان پذیر است؟

بارداری با آی وی اف امکان پذیر است؟ بارداری با آی وی اف امکان پذیر است؟بارداری با آی وی اف لقاح آزمایشگاهی مرسوم شامل خارج کردن تخمک از تخمدان و لقاح دادن آن ها با اسپرم در آزمای
بارداری و وظایف پدران در این دوره

بارداری و وظایف پدران در این دوره

بارداری و وظایف پدران در این دوره بارداری و وظایف پدران در این دورهوظایف پدران در دوران بارداری دوران بارداری به سبب مسئولیت های بزرگی که بر دوش می گذارد با تغییرات روانشناختی
بارداری سالم

بارداری سالم با این مواد غذایی ممکن میشود

بارداری سالم با این مواد غذایی ممکن میشود بارداری سالم با این مواد غذایی ممکن میشودبارداری سالم در ادامه با ما همراه باشید تا درباره مواد مغذی ضروری در دوران بارداری بیشتر بدانید
تبلیغات