در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد محبوب بهترین ها باشید! ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته تربیت کودک از سایت کودک آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

محبوب بهترین ها باشید!


راه هاى درونی کردن محبت اهل بیت در کودکان ، نوجوانان و جوانان
گل

آنچه در ساختن شخصیت‏یک انسان مؤثر است، خیلى پیش تر ازمدرسه و جامعه آغاز مى‏شود و به مساله تغذیه ، شیر مادر، روحیات والدین ، شرایط ایام باردارى، انعقاد نطفه و... هم مربوط مى‏شود و موضوع وراثت ‏نیز، در جاى خود مهم است.

محبوب بهترین ها باشید!
محبوب بهترین ها باشید! - آکا

محبوب بهترین ها باشید!

راه هاى درونی کردن محبت اهل بیت در کودکان ، نوجوانان و جوانان
گل

آنچه در ساختن شخصیت‏یک انسان مؤثر است، خیلى پیش تر ازمدرسه و جامعه آغاز مى‏شود و به مساله تغذیه ، شیر مادر، روحیات والدین ، شرایط ایام باردارى، انعقاد نطفه و... هم مربوط مى‏شود و موضوع وراثت ‏نیز، در جاى خود مهم است.

اینکه مادر در ایام‏باردارى یا هنگام شیر دادن، چه صداها و نوارهایى بشنود (ترانه یا تلاوت‏قرآن یا نوحه و مداحى و...) و چه تصاویر و فیلم هایى ببیند ، در چه جلساتى‏شرکت کند ، با چه کسانى معاشرت داشته باشد ، در تکوین شخصیت‏معنوى فرزند بى‏اثر نیست.

اهل معرفت و انسان هاى دقیق در به وجود آوردن نسلى پاک، نجیب، باایمان و اهل صلاح و فلاح ، به این نکات و ریزه‏کاری ها توجه ‏مى‏کنند. در زندگى‏نامه بسیارى از بزرگان دین یا شهیدان اسلام مى‏خوانیم و مى‏شنویم که مادران شان آنان را با وضو شیر داده‏اند، ایام باردارى وشیردادن، مواظب حالات روحى خود ، غذاى حلالى که مى‏خورده‏اند ، مجالسى که شرکت مى‏کرده‏اند، کتاب هایى که مى‏خوانده‏اند و... بوده‏اند.

این‏مراقبت‏ها در روحیه و خصلت‏هاى کودک تاثیر مى‏گذارد. اینکه مادر در ایام‏باردارى یا هنگام شیر دادن، چه صداها و نوارهایى بشنود (ترانه یا تلاوت‏قرآن یا نوحه و مداحى و...) و چه تصاویر و فیلم هایى ببیند ، در چه جلساتى‏شرکت کند ، با چه کسانى معاشرت داشته باشد ، در تکوین شخصیت‏معنوى فرزند بى‏اثر نیست.از امام على‏علیه السلام روایت است که فرمود: من از خداى خود فرزندانى زیباروى و خوش قامت نطلبیدم، بلکه از پروردگارم خواستم فرزندانى به من عطا کند که مطیع خدا و خائف از او باشند ، تا هر گاه به آنان مى‏نگرم که مطیع‏خدایند، چشمانم روشن گردد. (1)دوران کودکى ، فصل تربیت دینى و تربیت ولایى کودکان است و محبت اهل بیت هم یکى از شاخه‏هاى همین « تربیت دینى‏» است. حضور ما در جلسات ائمه و اشک ریختن در سوگ اباعبدالله (ع) و شنیدن حرف و حدیث امامان و اهل بیت ، در روح کودکى که در رحم یا درآغوش دارد ، تاثیرگذار است. ریشه‏هاى حب اهل بیت، در دوران خردسالى و شیرخوارگى نیرومى‏گیرد و در جوانى و بزرگسالى میوه و برگ و بار مى‏دهد.

اما... اینک ماییم و کودکان و نوجوانان موجود در جامعه و ضرورت و اهمیت تربیت ولایى و دینى آنان.

در اینکه چگونه مى‏توان جوانان و نوجوانان را « محب آل محمد » ودوستدار اهل‏بیت‏علیهم السلام بارآورد ، راه هاى مختلفى وجود دارد. در این مقاله اجمالا به 3  شیوه‏ اشاره می کنیم :

1- استفاده از نمادها و سمبلهایى که به نوعى ارتباط با اهل بیت دارد ، این‏رابطه را تقویت مى‏سازد.

«عاشورا» برجسته‏ترین مظهر خط ولایت نسبت‏به این خاندان است. « شهادت ‏» و « عطش‏» نیز دو جلوه مهم عاشوراست. « آب فرات‏ » یادآور تشنگى امام و اهل بیت او و وفاى عباس‏علیه السلام است و« تربت‏» سیدالشهدا، خاک آمیخته به خون « ثارالله ‏» است و این دو ، فرهنگ عاشورا و حب اهل بیت را با خود دارند.2- استفاده از علاقه به محبوبیت

هر کس دوست دارد مورد علاقه و محبت دیگران باشد و مورد توجه‏قرار گیرد. در جذب افراد ، اظهار علاقه خیلى مؤثر است ، به خصوص آن‏طرفى که انسان مورد علاقه او باشد اگر شخصیتى معروف ، مهم و معتبر باشد ، مورد رغبت‏بیشترى است. تا چه رسد به اینکه آن طرف، خدا وحضرت رسول‏صلى الله علیه وآله و ائمه اطهارعلیهم السلام باشند.

باید چنین القا کرد که رشته‏محبت و علقه ولایى با اهل‏بیت‏علیهم السلام موجب مى‏شود انسان محبوب خدا ورسول خدا صلى الله علیه وآله گردد و چه موهبتى بالاتر از این؟ طرح این مساله که‏ائمه‏علیهم السلام دوستداران شان را دوست دارند ، ایجاد محبت مى‏کند.

بزرگ یادکردن از بزرگان و چهره‏هاى محبوب دین و اهل بیت،محبت مى‏آفریند.

3- تعظیم و تکریم و تعریف

جوانان، به خاطر حالت الگوگیرى از مربیان، حتى از حالات و رفتار آنان‏هم سرمشق مى‏گیرند و نکته مى‏آموزند. حالات و حرکات معلم و مربى به‏صورت « آموزش غیرمستقیم‏ » در شاگردان اثر مى‏گذارد.

نحوه ی برخورد اولیاء، معلمان و مربیان با اهل بیت‏علیهم السلام در حضورفرزندان و جوانان، به آنان هم یاد مى‏دهد. نام ائمه‏علیهم السلام را با تکریم و احترام‏یاد کردن، همراه اسم شان درود و صلوات فرستادن، به احترام نام امام زمان‏«عج‏» برخاستن و دست‏بر سر نهادن، روز میلاد ائمه‏علیهم السلام را جشن گرفتن وبزرگ داشتن ، روز وفات شان حریم نگهداشتن و حرف هاى خنده‏دار و برخوردهاى شاد نداشتن، در غم و اندوهشان حالت غم داشتن، تاثیرگذاراست. در این گونه مسائل، کوچک ترها به بزرگ ترها نگاه مى‏کنند. این حالت،خصلت‏شیعه است .اگر بزرگ ترها، معلمان، مربیان، با شوق ‏وابتهاج و اظهار شیفتگى از ائمه حرف بزنند و از اهل‏بیت و محبت آنان‏سخن و داستان بگویند ، مؤثر است. گوینده و تبلیغ‏کننده باید عقیده‏اش‏هم همان باشد که مى‏گوید و با عقیده و باور و شوق و علاقه حرف بزند. این‏حالت‏به شنوندگان و مخاطبان هم منتقل مى‏شود. انتقال حس و حالت از گوینده به شنونده و تماشاگر بدیهى است.


پی نوشت ها :
1- بحارالانوار، ج‏101، ص‏98.
2- الغدیر، ج 2، ص 361 .
منبع : برگرفته از کتاب "عشق برتر" – نویسنده : جواد محدثی
با تلخیص

محبوب بهترین ها باشید! گردآوری توسط بخش اصول تربیتی نوجوان سایت آکاایران
تبلیغات