در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ۸ سوالی که درباره تغذیه تکمیلی کودک می پرسند ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته تغذیه کودک و بارداری از سایت کودک آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

تغذیه تکمیلی

آکاایران: ۸ سوالی که درباره تغذیه تکمیلی کودک می پرسند

آکاایران: به گزارش آکاایران: هیچ صحنه ای برای پدر و مادر لذت بخش تر از این نیست که کودک خود را در حالی که غذایش را خورده و بقایای آن دور و بر دهانش است، ببینند. شروع غذای جامد یا بهتر بگویم غذایی به غیر از شیرمادر برای کودک دوره جالب، هیجان انگیز و پر از صحنه های خرابکاری است...


البته برای برخی پدر و مادرها شروع غذای کمکی به فرزند کمی گیج کننده است. چه زمانی باید آغاز کنند؟ چقدر باید به او غذا بدهند؟ با چه غذاهایی باید شروع کنند؟ اما دادن غذای کمکی به کودک را به چشم یک بازی جالب نگاه کنید. در واقع با دانستن قواعد ساده، شما می توانید مطمئن شوید غذای درستی را برای کودکتان انتخاب کرده اید و او در روند رشد است و مشکلی برایش ایجاد نمی شود.

 

 

۱) دقیقا از چه زمانی باید تغذیه تکمیلی کودک را آغاز کنیم؟


وقتی پدر و مادرهای امروزی کودک بودند، پزشکان متخصص اطفال به پدر و مادرشان توصیه می کردند دادن غذای کمکی به آنها را با انواع حبوبات و بعد سایر غذاها طی چند هفته شروع کنند. نتایج از زبان پدر و مادرهایشان این گونه بود که باعث می شد شب راحتی دارا باشند اما امروز پزشکان مخالف این نظریه هستند و برای بیشتر کودکان، شروع غذای کمکی با حبوبات را به مدت ۶ هفته، روند درستی نمی دانند. البته این روش برای برخی کودکان که مشکل ریفلاکس دارند، ممکن است مناسب باشد. بین ۴ تا ۶ ماهگی، کودک آماده تست کردن غذای کمکی است و از پایان ۶ ماهگی، تغذیه کمکی به صورت واقعی شروع می شود.

 

 

 

۲) چگونه متوجه شویم کودکمان آماده خوردن غذای کمکی است؟


توجه به این نشانه ها باعث می شود متوجه شوید کودکتان آماده خوردن غذای کمکی است:


• او بتواند با کمک بنشیند و سر و گردنش را کنترل کند.


• وزنش از اول تولد تا الان ۲ برابر شده باشد.


• نسبت به غذاهایی که شما می پزید، علاقه نشان دهد.


• بتواند غذا را در دهانش نگه دارد و با آن بازی کند.


• وقتی گرسنه می شود، با علایمی مثل نشان دادن ظرف خالی شیرش، اعلام کند غذا می خواهد.

 

 

 

۳) چرا غذای کمکی را باید بعد از ۶ماهگی به کودک داد؟


چون دستگاه گوارش در این سن آمادگی پذیرش غذای جامد را دارد اما اگر این کار را دیرتر شروع کنید هم کودک به راحتی غذا را نمی پذیرد. در واقع او در ۶ ماهگی جویدن و بلعیدن را می آموزد.

 

 

۴) با چه غذاهایی شروع کنیم؟


برنج، بلغور جو و حریره بادام بهترین گزینه ها برای آغاز غذای کمکی هستند و آهن لازم را برای کودکتان فراهم می کنند. بعد از آن پوره میوه و سبزی ها انتخاب های مناسبی هستند. شاید یکی از سوا ل هایتان این باشد چه میوه و سبزی هایی برای کودکتان مجاز است؟ مهم نیست، می توانید کمی هویج، آووکادو، سیب زمینی و هلو را به صورت پوره به او بدهید.

 

 


۵) چه وقت به تنهایی غذا می خورد؟


بین ۹ تا ۱۱ ماهگی کودک سعی می کند با انگشتانش غذا بخورد. او ابتدا غذاها را با انگشت شست و سبابه می گیرد و این جزو اولین تجربه های او است و احساس استقلال می کند. با افزایش سن، تمایل به گرفتن قاشق دارد اما مطمئنا نمی تواند همه غذا را در قاشق بگذارد و بخورد و احتمالا بخشی از آن را می ریزد. چندان اهمیتی ندارد؛ بگذارید به این کار ادامه دهد. با دستان خودتان قاشق و دستش را بگیرید و همراهی اش کنید.

 

 

 

۶) چقدر غذای کمکی برایش کافی است؟


خیلی از پدر و مادرها نگران این موضوع هستند که مقدار غذایی که به کودکشان می دهند کم است یا زیاد. خوشبختانه پی بردن به این موضوع راحت تر از چیزی است که فکرش را می کنید. ابتدا هر چند روز یکبار شروع کنید. ممکن است روزهای اول فقط بازی کند یا از مقدار برنجی که گذاشته اید، ۲ دانه بردارد اما حدود یک سالگی حجم شیری که به کودکتان می دهید به مرور کم می شود، در نتیجه باید موادمغذی را از غذاهای کمکی دریافت کند. حدود ۹ ماهگی می تواند ۳ بار در روز غذا بخورد اما نه مثل قبل و با حالت تفریح. الان غذا می خورد چون گرسنه است، اما نکته مهم این است که هنوز خودش تعیین می کند چقدر غذا بخورد و مسئولیت والدین این است که غذای سالم با مواد مغذی به او بدهند.

 

 

۷) آیا ممکن است کودک به غذای کمکی آلرژی نشان دهد؟


انجمن فرانسوی متخصصان اطفال بعد از تحقیقی اعلام کرد قبل از یک سالگی ممکن است برخی بچه ها به غذاهایی مثل تخم مرغ، گندم، ماهی و برخی مغزها مثل فندق واکنش نشان دهند و توصیه می کند بعد از یک سالگی این موادغذایی به بچه ها داده شود اما انتخاب با خودتان است. می توانید این غذاها را هم به او بدهید البته اگر یکی از والدین یا خواهرها و برادرها دچار حساسیت هستند، بهتر است این کار را به بعد از یک سالگی موکول کنید.

 

 

۸) چه مواد غذایی ای قبل از ۱ سالگی به طور کلی ممنوعیت دارند؟


برخی موادغذایی مثل عسل به طور کلی برای کودکان قبل از این سن ممنوع هستند چون ممکن است باعث بروز بیماری های خطرناکی مثل بوتولیسم کودکی شوند. شیر گاو هم به این علت که پروتئین آن باعث ایجاد دل درد در کودک می شود، نباید به او داده شود. مرکبات هم تا قبل از یک سالگی توصیه نمی شود و سرانجام شیرینی ها که کودک چندان هم به آنها نیازی ندارد اما اگر دوست داشت یک تکه امتحان کند، او را منع نکنید. مهم این است که خوردن شیرینی برایش به یک عادت غذایی تبدیل نشود. ۳ نکته مهمی که در دادن غذای کمکی باید رعایت کنید:


۱) داشتن یک صندلی راحت به طوری که به بشقاب غذایش مسلط باشد.


۲) قاشق کوچک برای اینکه راحت بتواند آن را دستش بگیرد یا در دهانش بگذارد.


۳) ظرف استیل یا هر ظرفی که شکستنی نباشد.اولین غذای کمکی کودک


وقتی می خواهید اولین غذای کمکی را به کودک بدهید، زمانی را انتخاب کنید که گرسنه باشد. با یک نوشیدنی آغاز کنید و بعد کمی از غذا را به او بدهید تا بچشد. دفعه های بعد، اصلا مهم نیست غذا همراه یک نوشیدنی باشد. برخی مادران قبل یا بعد از غذای کمکی به کودکشان شیر می دهند اما این کار هم لازم نیست. از نظر متخصصان، مهم این است که کودک میل داشته باشد. نکته مهم دیگر این است که اولین باری که به کودک غذا می دهید نباید بی حوصله یا بیمار باشد.


اگر کودک از خوردن غذا امتناع کرد، اصلا نگران نشوید؛ چند روز صبر کنید تا اولین تجربه را فراموش کند، بعد دوباره امتحان کنید. امتناع اولیه به این معنا نیست که غذاخوردن را دوست ندارد، معنایش این است که طعم غذاها برای او ناآشناست.


۶ ماه اول، فقط و فقط شیر مادر


دکتر علیرضا مرندی


فوق تخصص نوزادان


تغذیه انحصاری با شیر مادر در ۶ ماه اول زندگی برای رشد و تکامل کودک کافی است و در این زمان تغذیه او باید منحصرا با شیر مادر باشد و به استفاده از هیچ ماده غذایی دیگری، حتی آب، نیاز ندارد اما بعد از این زمان چون وزن بچه به ۲ برابر وزن تولدش می رسد و شیر مادر به تنهایی برایش کافی نیست و از همه مهم تر اینکه ذخایر آهن بدن او که در ۳ ماهه آخر جنینی ذخیره کرده بوده، حوالی ۶ ماهگی به حداقل می رسد، نیازمند شروع تغذیه تکمیلی است. در این دوره دستگاه گوارش شیرخوار، آمادگی لازم برای پذیرش غذای نیمه جامد را پیدا می کند اما قبل از این دوره اگر به او غذای کمکی بدهید، سلامتش را به خطر می اندازید زیرا دستگاه گوارش شیرخوار هنوز کاملا تکامل نیافته و احتمال اسهال شدن او زیاد است. گنجایش معده شیرخوار زیر ۶ ماه کم است و غذای کمکی ممکن است جایگزین یک وعده شیر مادر شود و رغبت شیرخوار را به مکیدن پستان کم کند، در نتیجه هم شیر کمتری ترشح می شود و هم به دلیل اینکه انرژی مواد غذایی دریافتی در مقایسه با شیر مادر کمتر است، شیرخوار انرژی کمتری به دست می آورد پس تاکید می کنم غذای کمکی را حتما پایان ۶ ماهگی شروع کنید، نه زودتر و نه دیرتر.

 

ترجمه: مریم امیدی


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :

۸ سوالی که درباره تغذیه تکمیلی کودک می پرسند گردآوری توسط بخش تغذیه کودک سایت آکاایران
تبلیغات