چگونه کودکانمان را سبزی خور کنیم؟

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد چگونه کودکانمان را سبزی خور کنیم؟ ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته تغذیه کودک و بارداری از سایت کودک آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: مجموعه: تغذیه کودک

چگونه کودکانمان را سبزی خور کنیم؟
,کودک, تغذیه کودک, غذای کودک

آکاایران: چگونه کودکانمان را سبزی خور کنیم؟

بچه ها در خوردن و انتخاب های غذای خود از والدین و بزرگ ترها تقلید می کنند

 

به گزارش آکاایران: داشتن تغذیه ی سالم در کودکان یکی از دغدغه های پدر و مادرهاست و یکی از پایه های داشتن تغذیه ی سالم هم مصرف کافی سبزیجات است که متاسفانه این مواد غذایی جزء کم طرفدارترین ها در کودکان است.
یکی از گلایه های همیشگی پدر و مادرها از کودکانشان در مورد غذا این است که بچه ها خیلی وقت ها غذاهای مفید و مناسب برای سلامتی از جمله سبزیجات را نمی خورند یا اینکه این مواد غذایی با اکراه یا به اجبار به آنها خورانده می شود.


چند نکته مهم را والدین باید مدنظر دارا باشند:
* الگو و گرایش های غذایی کودکان از همان طفولیت شکل می گیرد که والدین باید به این نکته توجه دارا باشند. اگر بچه ها در این سنین با غذاهای سالم آشنا شوند، مشکلات خوردنشان در سنین بالا کمتر بوده و انتخاب غذای سالم تری خواهند داشت.
* بچه ها در خوردن و انتخاب های غذای خود از والدین و بزرگ ترها تقلید می کنند. پدر و مادری که خود علاقه به خوردن سبزیجات ندارند و کمتر از این مواد غذایی استفاده می کنند، نباید انتظار دارا باشند که بچه ها مشتاقانه این مواد غذایی را مصرف کنند. پس بهتر است به انتخاب های غذایی خود، توصیفی که از غذا داریم و حرف هایی که روی میز غذا و سفره رد و بدل می شود، توجه بیشتری کنیم.
* در دسترس بودن مواد غذایی سالم بسیار مهم است. یخچال، فریزر و کابینت های آشپزخانه ای که با سوسیس و کالباس، انواع غذاهای آماده، انواع سس ها و نوشابه ها، کیک و شیرینی ها پر می شود، معمولاً جای کمتری برای سبزیجات و میوه های تازه دارد و خود به خود ذائقه و الگوی غذایی خانواده و خصوصاً بچه ها نیز به همین نوع غذاها کشیده می شود.

 

,کودک, تغذیه کودک, غذای کودک

یکی از راه های تشویق کودکان به خوردن سبزیجات، برش مواد به شکل صورتک یا حیوانات است

 
حال با توجه به موارد بالا راهکار عملی برای علاقه مند کردن بچه ها به خوردن غذاهای سالم مثل سبزیجات چیست؟
* از بچه ها برای تهیه غذا، چیدن میز و تزئین غذاها و حتی خرید مواد غذایی کمک بگیرید. خیلی وقت ها دیده می شود بچه ها خود علاقه مند به کمک کردن به مادر یا پدر در این موارد هستند. علاقه کودک را سرکوب نکنید. از همین فرصت برای ترغیب آنها به خوردن غذاهای سالم کمک بگیرید. بچه ها با کمک، نظارت و کنترل شما می توانند به عنوان مثال یک سالاد سبز تهیه کنند. از بچه ها می توانید در شستن کاهو، کلم، خیار، گوجه فرنگی و...، تکه و خرد کردن این سبزیجات با نظارت شما، افزودن کشمش، کنجد یا تخم آفتابگردان برای تزئین سالاد کمک بگیرید.
* برای تزئین خوراک مرغ و گوشت و سالاد الویه با سبزیجات فراوان، از بچه ها کمک بگیرید. با این کار هم بچه ها با این مواد غذایی رنگارنگ و پرفایده آشنا می شوند و همین عامل روی ترجیحات و انتخاب غذایی آنان نیز اثرگذار است.
* علاوه بر راه هایی که اشاره شد، روش های آسان، جذاب و ساده بسیار زیادی برای افزایش دریافت سبزیجات وجود دارد که کافی است کمی خلاقیت به خرج بدهید و از امتحان غذاهای نوین نترسید و اشتیاق برای امتحان غذاهای نوین و متنوع داشته باشید.


* تا حد امکان از سبزیجات تازه استفاده کنید. سبزیجات شسته تازه و خرد شده را در یخچال یا فریزر در ظرف های جداگانه نگهداری کنید تا همیشه برای تهیه غذا در دسترس باشند.
* به گفته ریچارد روزنکرانز، دانشیار تغذیه و سلامت دانشگاه ایالت کانزاس، سلیقه کودکان از وقتی که درون رحم هستند شروع به شکل گیری می کند. وی گفت: «جنین در طول حاملگی راجع به دنیای بیرون اطلاعات جمع می کند. مادرها می توانند قبل از به دنیا آمدن فرزندانشان، صحنه را برای آنها مهیا کنند.»
* والدین باید همان سبزیجاتی را بخورند که به نوزادان و کودکان خود می دهند، زیرا کوچک ترها از والدین خود الگو می گیرند. روزنکرانز گفت: «بچه ها پیش خودشان فکر می کنند که چرا پدر و مادر این غذا را جلوی من می گذارند اما خودشان نمی خورند؟ کودکان از سنین بسیار پایین مراقب رفتار ما هستند.»
* پیشنهاد کارشناسان این است که والدین از سبزیجات شیرین تر مثل هویج و ذرت شروع کنند.
* یکی از راه های تشویق کودکان مدرسه ای به خوردن سبزیجات، برش مواد به شکل صورتک یا حیوانات است. در واقع اگر سبزیجات تازه را به شکل های بامزه درآورید یا از گوجه های کوچک به جای چشم استفاده کنید، کودکان ناگهان غذای سالمی می خورند که قبلاً امکان نداشت بخورند و تازه از آن لذت هم می برند.

 دنیای تغذیه
سلامانه

تبیان


.

منبع : beytoote.com

چگونه کودکانمان را سبزی خور کنیم؟ گردآوری توسط بخش تغذیه کودک سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات