کاهش اشتها و بی‌اشتهایی در کودکان بالای یکسال - آکایران

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد کاهش اشتها و بی‌اشتهایی در کودکان بالای یکسال ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت کودک آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

کاهش اشتها و بی‌اشتهایی در کودکان بالای یکسال

مدت زمانی که کودک شما به بی اشتهایی مبتلا شده چقدر است ؟
کمتر از یک هفته :

کاهش اشتها و بی‌اشتهایی در کودکان بالای یکسال
بی‌اشتهایی در کودکان

در اینصورت بررسی می کنیم که آیا کودک تب۳۸ به بالا دارد یا نه ؟ در صورت تب باید اقدامات لازم در پائین آوردن تب انجام شود و در صورتی که کودک تب ندارد موارد دیگر را در کودک بررسی کنید :
۱ - گلودرد : باید جهت برطرف کردن آن به پزشک مراجعه کرد .
۲ - وجود دانه های جوش مانند روی سطح بدن : به پزشک مراجعه شود .
۳ - هیچکدام : در اینصورت ممکن است عواملی مثل خوردن مواد غذائی در بین وعده های غذا توسط کودک و یا کم شدن فعالیت جسمانی او نسبت به گذشته که هر دو عامل نیاز او به انرژی را کاهش می دهد و بنابراین مادامی که کودک شما خوب و شاداب به نظر میرسد و بیماری ندارد جای هیچگونه نگرانی نیست .
۴ - رشد وزن او طبیعی نیست : باید بررسی کرد که کدام یک از نشانه های زیر در کودک وجود دارد :
غدد متورم در گردن : ممکن است منونوکلئوز عفونی داشته باشد .
مدفوع کم رنگ و ادرار پر رنگ : احتمال هپاتیت ویروسی وجود داشته باشد .
هیچکدام : در اینصورت به جستجوی یافتن علائم دیگر در کودک می پردازیم :
تکرر ادرار
در هنگام خواب رختخوابش را خیس می کند :
نکته : در هر دو مورد بالا احتمال وجود عفونت مجاری ادراری وجود دارد .
هیچکدام : دراینصورت عوامل زیادی می تواند باعث بی اشتهائی و کاهش موقتی آن در کودک شوند . از جمله کاهش فعالیت کودک و یا خوردن مواد غذائی در بین وعده های غذائی .
بیش از یک هفته ( مدت زمان بی اشتهائی کودک )
در اینصورت باید بررسی کرد که آیا رشد وزن کودک طبیعی است که به نمودارهای رشد مراجعه می کنیم . اگر رشد وزن کودک طبیعی نبود مانند مورد قبل عمل می کنیم . ( یافتن نشانه های بیماری مثل غدد متورم گردن ، مدفوع کم رنگ و ادرار پررنگ و یا هیچکدام از موارد )
و در صورتی که رشد وزن طبیعی باشد همان احتمال همیشگی ( یعنی خوردن مواد غذائی بین وعده ها و یا کاهش فعالیت کودک) مطرح می شود .
تحریک اشتهای کودک :
کمکهای مؤثر
کودکی که به تازگی دچار بی اشتهایی شده است ، نیازمند تشویق از جانب شماست .
اگر کاهش اشتها به دلیل وجود بیماری خاصی است به کودک خود اصرار نورزید . اصولاً کودک بیمار فقط میل به نوشیدن مایعات دارد . شیر و ماست ، گلو درد را تسکین میدهد و نیز مقداری مواد مغذی هم به کودک می رساند .
اگر کودکاتان خیلی کوچک است شما می توانید غذاخوردن را با بازی و خنده همراه کنید مثلاً با درست کردن مواد غذایی به صورت اسباب بازی و یا اشکال مختلف انسان و یا حیوانات و ...
انتظار نداشته باشید که کودکتان در وعده های غذایی مانند شما غذا بخورد . پنج یا شش وعده غذای کوچک برای دستگاه نارس گوارشی کودک و نیز فعالیت متابولیکی وی بسیار مناسب تر خواهد بود .
سعی کنید کودکتان از هر گروه مواد غذایی بخورد . در واقع با یک برنامه منظم وخاص هیچ گروه از مواد غذایی را حذف نکنید ، زیرا هر گروه از مواد غذایی در تغذیه کودک نقش خاص خود را دارد .
شما می توانید یک بچه ایرادگیر و بهانه جو را با متنوع ساختن غذا ، به غذاخوردن تشویق نمایید .

واحد مرکزی خبر
ویرایش و تلخیص:آکاایران

کاهش اشتها و بی‌اشتهایی در کودکان بالای یکسال گردآوری توسط بخش تغذیه کودک سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

jazab, استاتوس های جالب, بهترین مطالب طنز, جدیدترین جملات طنز, جدیدترین مطالب طنز, جدیدترین نوشته های طنز, جملات طنز, جملات طنز جدید, جملات طنز خنده دار, جملات طنز کوتاه خرداد ماه 91, جملات کوتاه طنز, جوک خنده دار طنز 91, طنز جدید, طنز نوشته های 91, طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب, طنز نوشته های گوناگون !, طنز کوتاه مطالب باحال, مطالب جالب مطالب خنده دار, مطالب طنز 91, گلچین جملات کوتاه طنز آمیز
تبلیغات