چه خاطراتی بیشتر در حافظه نوزادان می ماند؟! - - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد چه خاطراتی بیشتر در حافظه نوزادان می ماند؟! - ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته شناخت کودک از سایت کودک آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: نوزادان هم حافظه دارند؟ گاهی یک کودک حتی اولین ساعت های تولدش را هم به یاد می آورد. این در حالی است که اغلب بزرگسالان، سه سال اول عمر خود را به یاد نمی آورند. اولین خاطره ای که شما به یاد می آورید چیست؟  اگر بتوانید خاطره ای را مربوط به سه یا چهار سالگی خود به یاد بیاورید، به […]

چه خاطراتی بیشتر در حافظه نوزادان می ماند؟! -

آکاایران: چه خاطراتی بیشتر در حافظه نوزادان می ماند؟!

به گزارش آکاایران: نوزادان هم حافظه دارند؟

گاهی یک کودک حتی اولین ساعت های تولدش را هم به یاد می آورد. این در حالی است که اغلب بزرگسالان، سه سال اول عمر خود را به یاد نمی آورند. اولین خاطره ای که شما به یاد می آورید چیست؟

 اگر بتوانید خاطره ای را مربوط به سه یا چهار سالگی خود به یاد بیاورید، به شما تبریک می گوییم چون جزو نوادر هستید. به یاد آوردن اتفاقات پیش از این سن برای یک انسان بزرگسال تقریبا غیرممکن است. فکر می کنید چرا؟ آیا گمان می کنید در کودکی از حافظه ای قوی برخوردار نبوده ایم؟

در واقع پیش از آنکه فروید درباره «فراموشی کودکانه» سخن بگوید، همگان این گونه فکر می کردند اما لازم به ذکر است که اصطلاح «فراموشی کودکانه» اصطلاحی نادرست است زیرا کودکان نیز گاهی اتفاقاتی را به یاد می آورند.به نظر روان شناسان، ناتوانی در به یادآوردن خاطرات کودکی در بزرگسالان به دلیل ناتوانی حافظه شیرخواران و کودکان کم سن و سال نیست.

در این صورت چگونه می توانیم ناتوانی در به یاد آوردن خاطرات کودکی را توجیه کنیم؟
 تحقیقات دانشمندان روشن کرده است که فعالیت حافظه به محض تولد یا حتی پیش از آن هنگامی که مغز جنین در رحم شکل می گیرد، آغاز می شود. گروهی از دانشجویان روان شناسی در سال 1986 آزمایشی در دانشگاه کارولینای شمالی انجام دادند. آنها برای کودکان 33 ساعته، صدای ضبط شده مادرشان و یک زن غریبه را پخش کردند. کودکان مورد آزمایش، پس از دیدن مادر و هر بار شنیدن صدای ضبط شده مادرشان، شصت خود را با هیجان بیشتری نسبت به زمانی که صدای ضبط شده زن غریبه را می شنیدند، می مکیدند. این موضوع روشن می کند که نوزادان صدای مادر خود را به یاد می آورند.

جالب است بدانید که کودکان دو روزه می توانند صدایی را که 24 ساعت پیش شنیده اند یا حرکتی را که مشاهده کرده اند، به یاد بیاورند. نوزاد دو روزه ای که شاهد زبان درازی اطرافیان باشد همان حرکت را تقلید می کند.
در زایشگاه پیته سالپتریه در پاریس، به 60 نوزاد یک میله استوانه ای چوبی دادند. نوزادان چند دقیقه آن را نگاه داشته و سپس رها می کردند. پس از آن، روی یک صفحه نمایشی عکس یک استوانه و یک مثلث را به نوزادان نشان دادند. جالب آنجا بود که نوزادان نگاهی گذرا به استوانه می انداختند و سپس به مثلث زل می زدند. از این آزمایش چه نتیجه ای می گیرید؟

نوزادان از استوانه می گذرند چون قبلا آن را در دست گرفته و لمس کرده اند ولی مثلث، شکلی ناآشنا و جذاب است. لازم به توضیح است که جوان ترین نوزاد این آزمایش، 16 ساعته بود.
نوزادان دو تا شش ماهه قادرند دنبال خاطره ای ضبط شده در حافظه خود بگردند. برای اثبات این موضوع از آنجا که نوزادان قادر به تکلم نیستند، محققان از یک ژست استفاده کردند. آنها به پای نوزادان، سر روبانی را وصل کردند که سر دیگرش به زنگوله ای متصل بود. سپس هر گاه کودک پایش را تکان می داد زنگوله به صدا درمی آمد.
چند روز بعد، نوزادان را زیر زنگوله خواباندند ولی این بار روبانی به پای آنان وصل نبود. پس از دو ساعت نوزادان شروع به تکان دادن پای خود کردند چون به یاد آورده بودند که این حرکت برای به صدا درآوردن زنگوله لازم است.

اگر حافظه نوزادان تا این حد کار می کند، پس ناتوانی افراد بزرگسال در به یادآوردن خاطرات چند سال اول زندگی کمی عجیب است!
چگونه توجیه می کنید که حافظه به محض تولد کار خود را آغاز کند ولی پیش از سه سالگی خاطره ای ضبط نشود؟ دانشمندان حدس می زنند که تا پیش از هفت سالگی مغز به طور کامل تکمیل نشده است. واضح تر آنکه آن قسمت از مغز که وظیفه بایگانی خاطرات را دارد، تا پیش از هفت سالگی هنوز به بلوغ نرسیده است. به همین دلیل است که کودکان زیر هفت سال موضوعات را فرامی گیرند اما به سرعت فراموش می کنند. درواقع مطالب جدید جایگزین مطالب قبلی می شود.

نوزادان تنها خاطرات خوب را به یاد می سپارند

پژوهشهای محققان دانشگاه بریگهام یانگ نشان داده است، نوزادان تنها خاطرات خوب را به یاد می سپارند.
دانشمندان دریافتند اگر موضوعی برای یادآوری و ثبت خاطرات در نوزادان مطرح باشد، آنها تنها چیزهایی را به خاطر می سپارند که خوب است.

پدر و مادر با کودک پنج ماهه خود صحبت و بازی می کنند و نمی دانند که آیا کودک این خاطرات را روزی به یاد می آورد یا نه؟
در این بررسی، محققان حرکات چشم نوزادان را مورد بررسی قرار داده و به نتایجی دست یافتند.آنها افزودند: با بررسی بر روی نوزادان دریافتیم که احساسات مثبت کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد و در خاطر آنها می ماند.راس فلوم سرپرست این تحقیق اظهار کرد: نوزادان نسبت به آنچه حس مثبت دارند، آن را حفظ و نگهداری می کنند.
این مطالعه در مجله Infant Behavior and Development منتشر شده است.

 کودکان وقایعی که با صداهای خوشایند، شاد یا چهره های خندان دیده یا شنیده باشند را بیش از سایر وقایع به خاطر می سپارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، والدین با ورود فرزند تازه متولد شده، بیشترین زمان خود را به بازی و صحبت با او اختصاص می دهند. اما فردای آن روز، نوزاد هیچ یک از بازی ها را به خاطر نمی آورد. محققان در این مطالعه به چرایی این اتفاق پرداخته و نوزادانی که در پنج ماهگی به سر می بردند را مورد مطالعه و بررسی قرار دادند. نتایج مطالعات نشان داد، نوزادان تنها رفتار و حرکاتی را به خاطرشان می سپارند که علاوه بر مثبت بودن و با هیجان و شادی نیز همراه باشند.

پرفسور "راس فلام"، سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید: "تاکنون تحقیقات بسیاری در رابطه با نوزادان و همینطور حافظه آنها انجام شده است اما در این تحقیقات به دنبال تاثیر احساسات مختلف در حافظه نوزادان بودیم."

مطالعات محققان دانشگاه بریگم یانگ در ایالات متحده امریکا نشان داد:" نوزادان در پنج ماهگی قادر به صحبت کردن نیستند اما با رفتارهای مختلفی به صحبت با والدین یا سایرین می پردازند تا آنها را از احساسات و همینطور نظرات خود آگاه سازند. در این مطالعه به حرکت چشمان نوزادان پرداخته شد. نوزادان در مواجه با اشخاصی که با آنها روبرو می شوند بیش از پیش به صورت و نحوه صحبت کردن آنها نگاه می کنند. آیا شخصی که در حال صحبت کردن با آنهاست، خوشحال، ناراحت، غمگین، عصبانی یا خنثی است؟

نتیجه مطالعات نشان داد، نوزادان نسبت به افرادی که با صورت های بشاش یا خوشحال با آنها بازی می کنند بیش از سایرین واکنش نشان داده و رفتارهای آنها را در ذهنشان ثبت می کنند.  در این مطالعه، بچه ها را به مدت 5 دقیقه در برابر چهره های مختلفی از جمله خوشحال، ناراحت یا خنثی قرار دادند و روز بعد به آزمایش و بررسی خاطرات روز گذشته پرداختند. مطالعات نشان داد که کودکان تنها رفتارهایی را به خاطر سپرده بودند که از چهره های خوشحال، خندان و با هیجان دریافت کرده بودند. کودکان با چشمانشان به بررسی دقیق افرادی می پرداختند که در برابر آنها قرار می گرفتند و زمانی با دقت به آنها می نگریستند که چهره یا صداهای مخاطبشان شاد بود.

 نتایج این پژوهش حاکی از آن است که سطح برانگیختگی و ادراک نوزادان با تجربه خوشحالی و مشاهده آن افزایش می یابد.

ایران سلامت

مطالب مرتبط:

بازی هایی برای تقویت حافظه کودک

چگونه خواب نوزاد را تنظیم کنیم؟

لوازم ضروری نوزاد برای شش هفته اول

.

منبع :

چه خاطراتی بیشتر در حافظه نوزادان می ماند؟! - گردآوری توسط بخش شناخت کودک سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات