بازی هایی برای باهوش تر شدن کودک

آکاایران: بازی هایی برای باهوش تر شدن کودک

آکاایران: بازی های دوران کودکی تأثیر شگرفی در افزایش هوش و نبوغ کودکان دارند. اگر در این سن به کودک خود در کشف و آشنایی با محیط پیرامون کمک کنید و همراه و راهنمای خوبی برایش باشید، بی شک تأثیرات آن را در کودک خود مشاهده خواهید کرد. بهتر است اطلاعات خود را در زمینه های مختلف افزایش دهید تا بتوانید به سؤالات کودک خود پاسخ دهید، زیرا کودکان باهوش و نابغه زیاد سؤال می پرسند و شما اولین پاسخگوی او هستید. پس خود شما نیز در باهوش شدن کودکتان نقش بسیار مهمی دارید. در این مقاله شما را راهنمایی می کنیم تا بهتر کودک خود را پرورش دهید.  

کشف طبیعت

با کودک خود به دل طبیعت بزنید یا به پارک نزدیک محل سکونت خود بروید. در پارک ها انواع اقسام درختان، گیاهان، و برخی حیوانات هستند که ممکن است کودک شما نسبت به آنها کنجکاو باشد. باغ وحش، پارک پرندگان، نمایشگاه های گل همگی انتخاب های مناسبی هستند. کودک خود را به این مکان ها ببرید و درباره آنچه می بینید با هم صحبت کنید.

سؤالاتی از کودک بپرسید تا در مورد آنها فکر کند و از ذهنش استفاده کند. مثلاً در پارک از تفاوت گل ها بپرسید. گل ها از چه لحاظ شبیه هم هستند؟ چرا رنگ های مختلفی دارند؟ از کودک بخواهید آنچه از دیدن یک گل درک می کند برای شما بازگو کند. و شما در این میان سؤالات بیشتری از او بپرسید. چرا شگل گل ها (یا سایر گیاهان، مثلاً درخت ها) با هم متفاوت است؟ تو کدام گل را دوست داری؟ چرا؟

در طبیعت و پارک انواع حشرات و پرندگان زندگی می کنند. برای مثال می توانید سنگی را بلند کنید و کودک خود را با جانورانی که زیر سنگ و یا به عبارتی زیر زمین زندگی می کنند آشنا کنید. برای این کار می توانید یک ذره بین هم همراه خود داشته باشید. با انجام این کارها از جانب شما ترس کودک هم نسبت به جانوران و محیط پیرامون کمتر می شود. پس بهتر است در مرحله اول والدینی نترس و شجاع باشید، چون از دید کودک تنها تکیه گاه و پشت و پناه او هستید. با پرسیدن سؤالات مختلف از کودک جانوران و حشرات زمین، هوا، زیر زمین، در آب و روی گیاهان را با هم مقایسه کنید. از کودک راجع به ویژگی پرندگان بپرسید. این که مثلاً بدن آن ها چگونه است و از چه قسمت هایی تشکیل شده و پوشش بدن شان چگونه است. پس از آن پرندگان را با حشراتی که پرواز می کنند یا سایر حیوانات مقایسه کنید. سعی کنید پاسخ سؤالات را به کودک نگویید و از او بخواهید درک خود را از موضوع بیان کند. راجع به محل زندگی جانوران با هم صحبت کنید.

برای افزایش خلاقیت کودک، ابزار و وسایل هنری برایش تهیه کنید. برای مثال می توانید از کودک خود بخواهید پس از بازگشت از گردش و آشنا شدن با گیاهان و حیوانات نقاشی آن ها را بکشد و یا کاردستی راجع به گردش علمی آن روز درست کند. از این طریق مهارت های هنری کودک نیز تقویت می شوند.

به همراه داشتن یک دوربین عکاسی ساده در گردش به طبیعت می تواند بسیار مفید باشد. به همراه کودک از آنچه می بینید عکس بگیرید. در این صورت بعد ها نیز می توانید راجع به گردش و آموخته های آن روز با کودک خود صحبت کنید. در صورت تمایل کودک به عکاسی دوربین ساده و ارزان قیمتی در اختیار او قرار دهید. با یک دوربین عکاسی کودک شما ماجراجو تر از قبل به نظر می رسد! اینطور نیست؟

 

.

منبع : ooma.ir

تبلیغات