حمام کردن نوزاد

 حمام کردن نوزادان بسیار موضوع بااهمیتی است زیرا ابتدا باید امنیت کودک خود را مهیا کنید و سپس موارد لازم برای پاکیزگی او را در نظر بگیرید.

هرچند وقت یکبار نوزاد را حمام کنیم؟
برخی از والدین کودک خود را هر روز حمام می کنند. اما باید بدانید کودکی که مدام چهاردست‌وپا می کند و روی زمین و میان اسباب بازی هایش حرکت می کند را لازم نیست هر روز تمیز کنید. سه بار در هفته کافی است. اما دست و صورت او را به طور مرتب بشویید. قسمت های دیگر بدنش که کثیف می شوند را نیز با آب و صابون تمیز بشویید. پس از تعویض پوشک نیز بدنشان را حتما با آب بشویید و خشک کنید.

حمام کردن نوزادان و کودکان زیر یک سال بسیار خطرناک است و ممکن است در نتیجه لیز بودن سطح حمام و بدنشان لیز بخورند و حفظ تعادل آنها برای مادر یا پدر آسان نیست. به ویژه اینکه کودک در این سن بسیار بازیگوش و دایم در حال تکان خوردن است.

نوزاد را کجا باید حمام کرد؟
سینک آشپزخانه یا وان های کوچک مخصوص کودکان و نوزادان بهترین گزینه برای شست‌وشوی کودکان کوچک است. به هیچ عنوان توصیه نمی شود نوزاد را در وان حمام کنید. تشت یا لگن های مخصوص کودکان که در فروشگاه های وسایل بچه فروخته می شوند، بهترین گزینه برای شستن فرزند دلبند شما است.

چطور باید کودک را حمام کرد؟
حمام کردن کودکان یکی از شادترین و لذت‌بخش ترین زمان ها برای پدر/مادر و فرزند است. هر دو طرف در این ماجرا خوشحال هستند: کودک از اینکه آب بازی می کند و مادر از اینکه فرزندش را در حین بازی، تمیز می کند.

برای حمام کردن کودک باید همه وسایل لازم را آماده کنید. حوله، پوشک تمیز و لباس هایش را آماده کنید. مطمئن شوید اتاق کودک به اندازه کافی گرم هست و خدایی نکرده موجب سرماخوردن کودک نمی شود.

وان (تشت یا لگن) را از آب گرم پر کنید. مراقب باشید آب داغ نباشد تا پوست نازک و حساس کودک آسیب نبیند. دمای مناسب برای حمام کردن کودک، درجه فارنهایت (32 درجه سلسیوس) است.

  کودک را داخل حمام بیاورید و آنجا لباس هایش را در بیاورید.

  خیلی آرام و با احتیاط، کودک را از پا داخل وان آب قرار دهید. با یکی از دستان خود سر و گردن کودک را بگیرید و از آنها مراقبت کنید. هر چند دقیقه یکبار، یک کاسه آب روی بدن او بریزید تا بدنش سرد نشود.

  با شامپوی مخصوص کودک، بدن او را با دست خود یا پارچه نرم بشویید. ابتدا سر او را بشوید. سپس پارچه یا لیف را آب بکشید و چشم ها و صورت کودک را بشویید. اطراف چشم ها و بینی او را تمیز بشویید. 

  لیف را تمیز آبکشی کنید و سپس باقی بدن کودک را بشویید.

  او را داخل حوله بپیچید و خشک کنید. پس از حمام باید بدن او را با لوسیون مخصوص مرطوب نگه دارید.

منبع:bartarinha.ir
شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

نحوه حمام کردن شیرخواران , طریقه حمام کردن نوزادان , نحوه حمام کردن نوزاد , روش حمام کردن نوزاد , حمام کودک داخل وان , نحوه استحمام سنتی , شستن بچه در حمام , نحوه شستن نوزاد , حمام نوزاد , حموم کردن

استحمام نوزاد

استحمام نوزاد در اوایل تولد صحیح یا غلط؟

استحمام نوزاد در اوایل تولد صحیح یا غلط؟ استحمام نوزاد در اوایل تولد صحیح یا غلط؟ به خانواده هایی که بر حمام کردن نوزادان پس از تولد تاکید دارند توصیه می شود حداقل 6 ساعت پس ا
استحمام نوزاد

استحمام نوزاد در اوایل تولد صحیح یا غلط؟

استحمام نوزاد در اوایل تولد صحیح یا غلط؟ استحمام نوزاد در اوایل تولد صحیح یا غلط؟ به خانواده هایی که بر حمام کردن نوزادان پس از تولد تاکید دارند توصیه می شود حداقل 6 ساعت پس ا
استحمام نوزاد

نکاتی درباره استحمام نوزاد - آکا

نکاتی درباره استحمام نوزاد حمام کردن نوزاد برای بسیاری از افراد که به تازگی طعم بچه دار شدن را چشیده اند، سخت و دشوار به نظر می رسد، اما جای نگرانی نیست، زیرا دشوا
تبلیغات