در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد با قصه گفتن به کودکان معجزه کنید ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته دنیای کودکان از سایت کودک آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

با قصه گفتن به کودکان معجزه کنید

افرادی که از هوش روانی بالایی برخوردارند، احساس می‏کنند که زندگی آنها کامل است و هدف مثبتی دارد، شناخت عمیقی از خودشان دارند، هر آنچه می‏گویند، انجام خواهند داد. به فکر یک رابطه با شکوه هستند و اغلب احساس یکی بودن با جهان هستی دارند و به یک ارتباط پرشور عاشقانه می‏اندیشند.

با قصه گفتن به کودکان معجزه کنید
با قصه گفتن به کودکان معجزه کنید - آکا

این هوش، یک هوش بالغ شده است و پیشرفت آن ریشه در سال‏های کودکی دارد. با وجود این، کودکانی که عاقل‏تر از سن‏شان به نظر می‏رسند، هرگز کودک‏تان را دست کم نگیرید. با ملایمت به کودک‏تان کمک کنید تا هدف مثبت و دید وسیعی در زندگی داشته باشد. همچنین به او کمک کنید تا از جهان، زیبایی‏ها و رمز و راز آن قدردانی کند. شما می‏توانید به تدریج و به طور اتفاقی، در مکالمات معمولی روزمره، این کار را انجام دهید.

این جمله که «هر چیزی با چیز دیگری ارتباط است»، می‏تواند طرح ساده‏ای برای شروع باشد. کودک‏تان را برای «پیاده روی‏های پر رمز و راز» بیرون ببرید. در حالی که بدون عجله راه می‏روید، فقط به چیزهای دور و بر نگاه کنید و درباره چیزهای مختلفی که می‏بینید مانند: برگ‏ها، درختان، تعمیرات جاده‏ای، ماشین‏ها، حیوانات‏ اهلی، ابرها و جوی‏های آب با هم گفت و گو کنید.کتاب‏های زیبا درباره جهان و منظومه شمسی برای کودک تهیه کنید. این کتاب‏ها به کودک کمک می‏کنند تا زیبایی و عظمت جهانی را که در آن متولد شده است، درک نماید، شکوه طبیعت را لمس کند و ذهن او را باز می‏کند تا چیزهای شگفت‏انگیزتری را ببیند.

تمثیل و استعاره در قصه‏ گویی

افسانه ‏ها، در خود نیروی شگفت‏انگیز و خارق‏العاده‏ای دارند. همه ما این نیرو و کشش را تجربه کرده‏ایم. اما به راستی این قدرت نهفته، ناشی از چیست؟ برو نو بتلهایم، مربی و روانشناس می‏گوید: صرف نظر از نقش حیاتی و مهم اولیای کودکان در معنا بخشی به زندگی آنان افسانه ها نیز تا حد زیادی به زندگی کودکان معنا می‏بخشند وقتی بچه‏ها در برابر ادبیات قرار می‏گیرند، افسانه‏ها بیشترین جاذبه را برای آنها دارند. موضوع این نیست که خوبی‏ها و راستی‏ها در پایان افسانه‏‏ها پیروز می‏شوند، بلکه موضوع این است که قهرمان قصه جذاب‏ترین مساله برای کودک است.او در تمام مبارزات قهرمان خود را در نقش قهرمان قصه می‏بیند به خاطر این هم ذات پنداری، کودک تصور می‏کند که به همراه قهرمان افسانه، از آزمون‏ها و سختی‏ها می‏گذرد و با او به پیروزی دست می‏یابد، زیرا که فضیلت‏ها و خوبی پیروزند و این خود فضیلت‏ها و خوبی‏ها را بر لوح ضمیر کودک حک می‏کند» مهم‏ترین و اساسی‏ترین ویژگی‏ هر افسانه‏ای تمثیل و استعاره است. عنصر مهمی به تمثیل‏ها نیروی نفوذ و تاثیر می‏بخشد تطابق‏یابی است. تطابق یابی یک فرآیند ذهنی ناخودآگاه است

اگر کودکی بشنود «سگی خشمگین و بزرگ، شروع به تطابق‏یابی در تجربیات گذشته می‏کند تا به این سه کلمه معنی بدهد بنابراین عبارت سگی خشمگین و بزرگ در هر کودک شنونده، تصویر متفاوتی را در خاطرش زنده می‏کند. چون کودکان منحصر به فرد هستند، تجارب‏شان از دنیا نیز منحصر به فرد است. آنها جهان را از خلال حس‏های خود تعبیر و بنابر تجارب گذشته‏شان تفسیر می‏کنند. ساختن تمثیل به پختن کیک می‏ماند. باید مواد لازم و دستور پخت را بدانید. اگر مراحلی را که در دستور ذکر شده دنبال کنید، آنچه را سرآشپز به شما قول داده است به دست می‏آورید: مرحله اول مثل حل کردن یک مساله است. اول باید دانست که مساله کودک شما چیست؟

مرحله دوم این است که اشخاص، مکان‏ها و اشیای مرتبط با مشکل را تفکیک کنید در این مرحله شما باید حیوانات، کودکان یا اشیای خیالی که نقش جایگزین را بازی می‏کنند به جای اجزای مشکل بگذارید. کودک باید بتواند با شخصیت‏ها، حوادث و ارتباط بین آنها، احساس نزدیکی کند. این مرحله مهمترین مرحله در خلق یک افسانه تمثیلی تاثیر گذار است و با آن شنونده بین وضعیت خودش و آنچه می‏شنود، پل می‏زند. مثلاً فرض کنید آرمین، پسر بچه یازده‏ ساله، هر وقت در آشپزخانه غذا می‏خورد، بدون آنکه آنجا را تمیز و مرتب کند بیرون می‏رود. آرمین می‏داند که والدینش بطور دائم او را به خاطر رفتارش سرزنش می‏کنند و می‏داند که از دست او ناراضی هستند او خوب می‏‏داند که قانونی بنیادی را در خانه نقض می‏کند مثالی از یک قصه که با وضعیت این مشکل مشابه است، می‏تواند عناصر زیر را در برداشته باشد: عناصر واقعیت و عناصر قصه. مرحله آخر فراهم کردن راه حلی برای مشکل است.اکثر والدین می‏توانند برای مشکل فرزندشان راه حلی ارایه کنند. این به قوه تشخیص آنها و البته به سن کودک و شرایطی که مشکل را احاطه کرده بستگی دارد. مراحلی که بیان شد می‏تواند شما را در ساختن یک تمثیل کمک کند بعد از آنکه تمثیل را ساختید، می‏توانید قصه‏گویی را شروع کنید آن موقع به قدرت معجزه گر افسانه‏ها و تمثیل‏هایی خواهید برد کودک شما تطابق‏یابی خواهد کرد و تعریف کردن این افسانه به نوبه خود می‏تواند در تربیت فرزند دلبندتان تاثیر مثبت خود را بگذارد.
ماهنامه کودک

منبع : سایت تبیان
ویرایش و تلخیص: آکاایران

 

با قصه گفتن به کودکان معجزه کنید گردآوری توسط بخش دنیای کودکانه ، سرگرمی کودک سایت آکاایران
تبلیغات