آکاایران : لغت عادت ماهانه برای تمامی دختران و خانمها بسیار آشناست ، اتفاقی که در آن مقداری خون از پوشش داخلی رحم خارج می شود و این روال به طور منظم بروز می دهد . اما در اکثر مواقع دلایلی باعث عقب افتادن عادت یا تکرار عادت دو بار در یک ماه می شود که در این مقاله از سایت کودک آکاایران می خواهیم درباره آن با شما صحبت کنیم و جواب این سوال که چرا عادت ماهیانه نامنظم می شود را پاسخ بدهیم. با ما همراه باشید.
 
 
 
 
در نقطه ای از زندگی، سوالاتی درمورد عادت ماهیانه برای خانم ها پیش می آید. چرا خونریزی ام اینقدر سنگین است؟ چرا پریودم عقب افتاده است؟ چرا این ماه دو بار پریود شدم؟ بااینکه نامنظم شدن عادت ماهیانه مسئله ای غیرعادی درمیان خانم ها نیست اما خیلی مهم است که بفهمید دلیل آن چیست و بدنتان چه می خواهد بگوید.

عادت ماهیانه طبیعی

خانم ها در حالت عادی می بایست حدود هر ۳۰ روز یکبار، سه تا هفت روز عادت ماهیانه شوند. بعد از گذشت چند سال از عادت ماهیانه، چرخه ای برای آنها ایجاد می شود؛ بعضی خانم ها حتی می توانند ساعتی که قرار است پریود شوند را پیش بینی کنند. میزان خونی که طی هر عادت ماهیانه از دست می رود، در خانم های مختلف متفاوت است. بعضی خانم ها از ابتدا پریودهای سنگین تری دارند (هر ماه تا ۱۲ قاشق چایخوری خون از دست می دهند) و بعضی پریودی واقعاً سبک دارند که اصلاً احساس نمی شود (فقط به کمی ۴ قاشق چایخوری خون از دست می دهند).

عادت ماهیانه نامنظم

به نقل از آکاایران : اگر مدتی است عادت ماهیانه شده اید، بدنتان وارد یک جریان ماهیانه می شود و به همین دلیل است که پریود نامنظم بعنوان نوعی خونریزی که در مقایسه با قاعدگی های قبلی شما غیرطبیعی باشد اطلاق می شود. می تواند شامل هر چیزی از دیر شدن عادت ماهیانه تان تا زود رسیدن آن، خونریزی بسیار کم تا خونریزی خیلی سنگین باشد. اگر معمولاً عوارض پیش از قاعدگی را تجربه نمی کنید، اگر دچار دل دردها، نفخ و سردردهای شدید شوید هم می تواند آن را نامنظم  شدن عادت ماهیانه بدانید.

علل عادت ماهیانه نامنظم

همه خانم ها هر از گاهی دچار عادت ماهیانه نامنظم می شوند و بااینکه در اکثر موارد این مشکل خطرناک نیست اما خیلی مهم است که علت آن را بفهمید. در زیر به برخی از متداول ترین علت های بر هم خوردن نظم عادت ماهیانه اشاره می کنیم:

بارداری

بدن خانم ها در زمان بارداری سطوح مختلفی از هورمون ها را ترشح می کند که موجب متوقف شدن عادت ماهیانه می شود. البته در برخی از موارد، قبل از اینکه عادت ماهیانه در خانم های باردار به کلی قطع شود، کم شدن خونریزی یا عقب افتادن آن را تجربه می کند. اگر احتمال باردار بودنتان وجود دارد، با پزشکتان مشورت کنید.
عادت ماهانه ,پریود,پریود چیست

عادت ماهانهاسترس

استرس متداول ترین علت بر هم خوردن نظم عادت ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.

رژیم غذایی

یکی دیگر از متداول ترین علت های بر هم خوردن نظم عادت ماهیانه غذاهایی است که می خورید و مهمتر از آن وزنتان. اگر رژیم غذایی تان سرشار از کربوهیدرات های ناسالم باشد یا وزن اضافه کرده باشید، بدنتان سطح متفاوتی از برخی هورمون ها را تولید خواهد کرد. برای خانم هایی که وزن کم می کنند نیز این مشکل پیش می آید.

ورزش

بدن برای قاعده شدن به انرژی نیاز دارد. اگر میزان بالایی از انرژی تان را در باشگاه و از طریق ورزش می سوزانید، چیز دیگری برای بدنتان باقی نمی ماند که در جریان عادت ماهیانه مصرف کند.

قرص های ضدبارداری

ممکن است چند ماه طول بکشد تا بدنتان به دوز هورمون هایی که قرص های ضدبارداری وارد بدنتان می کند، عادت کند.

مصرف بالای الکل

کبد با متابولیزه کردن استروژن و پروژسترون به منظم کردن چرخه قاعدگی زنان کمک می کند. مصرف بالای الکل می تواند موجب آسیب رسیدن به کبد شود و در عملکرد آن برای متابولیزه هورمون های زنانه اخلال ایجاد می کند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

این مشکل که مشکلی بسیار شایع است موجب می شود که کیست هایی در تخمدان ایجاد شود که در تخمک گذاری عادی ایجاد اخلال می کند. سایر علائم این مشکل رشد مو زائد، افزایش وزن، شوره سر و ناباروری است. این مشکلات همچنین شامل اندومتریوز، سرطان تخمدان و بیماری قلبی می شود.

یائسگی

این مورد هم مثل بارداری زمانی است که هورمون های بدن شروع به تغییر می کنند. نامنظم شدن عادت ماهیانه می تواند از ۱۰ سال قبل از یائسگی شروع شود.

مصرف داروها

اگر اخیراً بیمار شده و مجبور به استفاده از داروهایی شده باشید، ممکن است عادت ماهیانه تان یک تا دو روز دیرتر اتفاق بیفتد. دلیل عمده آن این است که بیشتر داروها در نحوه تولید استروژن و پروژسترون در بدنتان اخلال ایجاد می کنند.
عادت ماهانه ,پریود,پریود چیست

عادت ماهانه نامنظمبرخورد با عادت ماهیانه نامنظم

برحسب علت نامنظم شدن عادت ماهیانه شما، کار زیادی نمی توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت ماهیانه تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل های دارویی (هر دو آنها می تواند به منظم کردن عادت ماهیانه کمک کند و سطح هورمون ها را متوازن نگه دارد)، فعالیت های کاهنده استرس، تغییر در رژیم غذایی و برنامه ورزشی باشد.
 

منبع :مردمان
 

گردآوری گروه کودک اکاایران

عوامل بی نظمی عادت های ماهیانه در خانم ها

عوامل بی نظمی عادت های ماهیانه در خانم ها

عوامل بی نظمی عادت های ماهیانه در خانم ها در این بخش از بهداشت بانوان به مهم ترین عوامل بی نظم بودن قاعدگی در خانم ها می پردازیم.   میزان خونریزی دوران قاعدگی تان و خلق
درمان ناباروری

درمان ناباروری با تنظیم عادت ماهیانه

درمان ناباروری با تنظیم عادت ماهیانه بهتر است قبل از بارداری سلامت جسمی خود را بررسی کنید و اگر دچار دردهای شکمی و نامنظمی عادت ماهیانه می شوید به درما
عادت ماهیانه

خونریزی عادت ماهیانه چیست؟

خونریزی عادت ماهیانه چیست؟ افزایش خونریزی عادت ماهیانه که به منوراژی نیز معروف است ، در واقع دوره هایی از عادت ماهیانه است که به علت زیاد بودن حجم خونریزی یا طولانی بودن مد
عادت ماهیانه

دلیل نامنظم بودن عادت ماهیانه چیست ؟

دلیل نامنظم بودن عادت ماهیانه چیست ؟ خوب نمی تونید بخوابید ؟ عادت ماهانه شما نا منظم است ؟ و ... لازم است بدونید هرمون ها نقش بسزایی در مشکلات گونانگون زنان ایفا م
عادت ماهیانه

مشکلات مختلف در زمینه عادت ماهیانه

مشکلات مختلف در زمینه عادت ماهیانه  مهمترین مشکلات خانم ها در زمینه عادت ماهیانه چیست چه نوع سوالاتی برای زنان و دختران در این دوره پیش می آید هر ماه با چه مشکلاتی قبل و
عادت ماهیانه

علل و درمان انواع مشکلات عادت ماهیانه

آکاایران علل و درمان انواع مشکلات عادت ماهیانه در این مطلب به انواع مشکلات در عادت ماهیانه و راههای درمانی هرکدام اشاره می کنیم آکا ایران علل و درمان انواع مشکل
عادت ماهیانه

علائم قبل از عادت ماهیانه

این علائم شایع ترین و پرتکرار ترین علائم قبل از عادت ماهیانه در خانم ها هستند. ،از هر 4 نفر خانم دارای قاعدگی، 3 نفر این وضعیت را تجربه می کنند. مشکلات ناشی از نشانگان پیش از
عادت ماهیانه

سوالات درباره عادت ماهیانه

      قاعدگی (پریود) یکی از مراحل بلوغ در دختران است. قاعدگی مانند بسیاری از علایم دیگر بلوغ ممکن است برای دختران گیج کننده باشد. بعضی از دختران ممکن است به ن
عادت ماهیانه

پریود یا عادت ماهیانه چیست؟

پریود یا عادت ماهیانه چیست؟ پریود در دختران پریود (قاعدگی) یکی از مراحل بلوغ در دختران است. پریود مانند بسیاری از علایم دیگر بلوغ ممکن است برای دختران گیج
تبلیغات