آلودگی با کرم سنجاقی - کرمک

‌آلودگی با کرم سنجاقی حالتی است که در ان کرم های گرد و کوچک ، در داخل روده رشد کرده و تولید مثل می کنند .

آلودگی با کرم سنجاقی - کرمک | بیماری کرمک | علل کرمک | درمان کرمک کودک

کرمک شایعترین انگل در بچه هائی که در مناطق معتدل زندگی می کنند می باشد . حداقل ۳۰ درصد تمام بچه ها و ۹۰ درصد بچه هائی که در مؤسسات نگهداری زندگی می کنند دچار کرمک می باشند .
▪ علل :
ـ عفونت معمولاً در دو مرحله رخ می هد :
۱) تخم انگل ابتدا از اطراف مقعد به لباسها و رختخواب و اسباب بازیها منتقل می شود ، تخم های منتقل شده اغلب از طریق دستها وارد دهان دیگر بچه ها شده و بلعیده می شوند .
۲) تخم انگل همچنین می تواند در هوا پراکنده شده و توسط دیگر افراد خورده شود . همچنین بچه ها ممکن است با انتقال تخم ها از اطراف مقعد به دهانشان مجدداً خود را آلوده کنند .
کرم ها در انتهای روده ظرف ۲ تا ۶ هفته بالغ می شوند . کرم ماده در شب بطرف مقعد حرکت می کند و در چین های پوستی اطراف مقعد تخم گذاری می کند . تخم ها در یک ماده ژلاتینی و چسبناک قرار دارند . این ماده و حرکات کرم مادر باعث خارش می شوند .
تخم ها می توانند در محیط بیرون بدن در درجه حرارت طبیعی اتاق بمدت ۳ هفته زندگی کنند . اگر چه تخم ها ممکن است به سرعت بازشده و کرم های جوان ممکن است به طرف روده باریک برگردند .
▪ علائم :
ـ بیشتر بچه های آلوده به انگل بی علامت هستند . اما بعضی دارای احساس خارش در ناحیه مقعد بوده و دائماً آن ناحیه را می خارانند و در نتیجه پوست اطراف مقعد ممکن است زخم باشد .
ـ در دختر بچه ها آلودگی با کرمک می تواند باعث حساسیت و خارش ناحیه واژینال شود . درد شکم ، بی خوابی و تشنج و سایر علائم اثبات نشده به غلط به کرمک نسبت داده می شوند .
ـ در موارد نادر آپاندیسیت می تواند توسط انسداد آپاندیس بوسیله کرم سنجاقی ایجاد شود .
▪ تشخیص :
اثبات تشخیص آلودگی با کرمک یا پیدا کردن کرم می باشد . بهترین زمان بررسی ناحیه مقعد شب هنگام ۲-۱ ساعت بعد از اینکه کودک به رختخواب رفت می باشد . کرم ها سفید و نخی بوده و حرکت آنها با چشم غیرمسلح دیده میشود. تخم ها و کرم ها می توانند بوسیله گذاشتن نوار چسب در ناحیه مقعد هنگام صبح قبل ازاینکه کودکان از خواب بلند شوند برداشته شود .
نوار چسب را روی خودش تا کرده و به آزمایشگاه ببرید . تخم ها و کرم های روی چسب می توانند در زیر میکروسکوپ مشخص شوند .
▪ پیش آگهی و درمان :
معمولاً نیاز به درمان نمی باشد انگل بسیار شایع بوده و بندرت باعث هر گونه صدمه ای می شود . اما ، بیشتر والدین از این موضوع ناراحت بوده و خواستار درمان کودک خود می باشند . یک دوز واحد از داروی مبندازول یا پیرانتل در حدود ۹۰ درصد بیماران را بهبود می بخشد . همه افراد خانواده باید دارو را مصرف کنند زیرا آلودگی مجدد می تواند از سایر افراد خانواده ایجاد شود . ِکِرم ها یا پمادهای ضدخارش روزی دو تا سه بار در روز بر روی ناحیه اطراف مقعد خارش را کاهش می دهند .
علیرغم درمان داروئی عفونت مجدد بسیار شایع می باشد زیرا تخم های زنده در مدفوع تا یکهفته بعد از درمان وجود دارند . لباس ، رختخواب و اسباب بازیها باید مرتباً در ماشین لباسشویی شسته شده تا از هر گونه تخم انگل پاک شوند .

منبع:ویستا
ویرایش و تلخیص:آکاایران

گردآوری توسط بخش بیماری های کودک سایت آکاایران
کرمک در کودکان

علل و علائم بیماری کرمک در کودکان

بیماری کرمک در کودکان, خارش مقعد در کودکان, کرمک چیست علل و علائم بیماری کرمک در کودکان بیماری کرمک در کودکان, خارش مقعد در کودکان در این مطلب از ابرتازه ها درباره علل
کرمک در کودکان

بیماری کرمک در کودکان

بیماری کرمک در کودکان بیماری کرمک در کودکان بیشتر والدین با بیماری کرمک آشنایی دارند اما عقاید عجیب و غریب در مورد عفونت با این کرم ها در جامعه وجود دارد و باورهایی در میان خانو
کودکان

آیا از بیماری کرمک در کودکان آگاهید؟

آیا از بیماری کرمک در کودکان آگاهید؟ تغذیه نامناسب و رژیم غذایی بد کودکان باعث بروز بیماری هایی در روده بزرگ میشود. متاسفانه علاقه زیاد کودکان به فست فود یکی از دلایل ابتلا ب
کودکان

کرمک؛ بیماری شایع در کودکان

کرمک؛ بیماری شایع در کودکان یکی از بیماری‌‌های انگلی که شیوع زیادی در کودکان دارد و شدیدا به مسائل بهداشت فردی و اجتماعی مربوط می‌‌شود، بیماری کرمک یا اکسیور است که در زبان فارسی
کرمک

بچه‌هایی که کرمک دارند

بچه‌هایی که کرمک دارند زندگی در خانواده‌های پرجمعیت، مهدکودک‌ها و خانه‌های سالمندان شرایط انتقال بیماری کرمک را مساعد می‌کند. این بیماری منحصر به یک گروه اجتماعی یا اقتصادی
کودکان

کرمک؛ بیماری شایع در کودکان

یکی از بیماری‌‌های انگلی که شیوع زیادی در کودکان دارد و شدیدا به مسائل بهداشت فردی و اجتماعی مربوط می‌‌شود، بیماری کرمک یا اکسیور است که در زبان فارسی با نام کرم سنجاقی از آن یا
کرمک

بچه‌هایی که کرمک دارند

زندگی در خانواده‌های پرجمعیت، مهدکودک‌ها و خانه‌های سالمندان شرایط انتقال بیماری کرمک را مساعد می‌کند. این بیماری منحصر به یک گروه اجتماعی یا اقتصادی نیست.بیشتر والدین با بیما
کودکان

سوالهای رایج در مورد کرمک کودکان

  زندگی در خانواده‌های پرجمعیت، مهدکودک‌ها و خانه‌های سالمندان شرایط انتقال بیماری کرمک را مساعد می‌کند. این بیماری منحصر به یک گروه اجتماعی یا اقتصادی نیست.
تبلیغات