نه عامل موثر در رشد جنین - آکا

نه عامل موثر در رشد جنین  

جنین موجودی که هر مادری به خوبی آن را درک می کند، جنین از زمان تشکیل تا زمان به دنیا آمدن مراحل مختلفی را برای رشد طی می کند، در این بخش از سایت آکاایران برای شما مطالبی مفید در مورد رشد جنین را فراهم کرده ایم، با ما همراه باشید.

این مقاله مخصوص مادرانی است که به واقع "مادر" شده اند ، اما هنوز آن موجود شیرین ، از درون و بطن آنان به بیرون و جهان خارج پا نگذاشته است ...

رشد جنین,عوامل موثر در رشد جنین,عوامل موثر در رشد جنین

رشد جنین

 این مقاله مخصوص مادرانی است که میوه ی دلشان را بارور می سازند و چه بهتر که این باغبانان دلسوز، از چگونگی رشد گل وجودشان به خوبی آگاه باشند و بدانند که حمل این نوگلان لطیف ، از حمل بار شیشه هم دقیق تر و حساس تر است.
در این مقاله برآنیم تا به بهانه ی 9 ماه انتظار ، 9 عامل موثر در رشد جنین را مورد بررسی قرار دهیم .

عواملی چون :
"سن مادر ، استرس وحالات هیجانی وعاطفی مادر، تغذیه  و بیماری های مادر،  مصرف داروهای شیمیایی توسط مادر ، مصرف مواد مخدر ودخانیات ، مصرف سیگار و الکل و مضرات اشعه ."
** اولین عامل که می تواند بسیار موثر باشد ، سن مادران است . بهترین سن بارداری 29-23 سالگی است وسن قابل قبول 35-20 سالگی می باشد. 
** عامل بسیار مهم دیگر ، استرس و حالات هیجانی وعاطفی مادر می باشد .اضطراب شدید با میزان بیشتر سقط ، زودرسی،کم وزنی هنگام تولد وبیماری تنفسی نوزاد ارتباط دارد.
یکی از نقایص جسمانی شدید که نوزاد با آن درگیر است، کام شکافته وتنگی باب المعده یا تنگ شدن خروجی معده ی نوزاداست.مواجه ی دراز مدت با هورمون های استرس،سبب تند خویی واختلال های گوارشی شده واز سویی دیگر استرس باعث ضعیف شدن دستگاه ایمنی می شود ومادران باردار را نسبت به بیماری عفونی آسیب پذیر می سازد.
هورمون های استرس به دلیل این که از جفت رد می شوند ، باعث افزایش ضربان قلب وسطح فعالیت جنین می شوند.
حالات عاطفی مادرممکن است به طور غیر مستقیم در عملکرد فیزیولوژیکی جنین تاثیر بگذارد . عواطف وهیجانات مادر در دوران بارداری از طریق غدد درون ریز بر جنین تاثیر می گذارند.
** ازعوامل مهم دیگر مصرف مواد مخدر ودخانیات است. این مواد برقلب،وسایراعضاء تاثیردارند.نوزادانی که از مادران معتاد به کوکائین،هروئین یامتادون متولد می شوند ، بامشکلاتی مثل زودرسی،کم وزنی هنگام تولد،نارسایی های جسمی،مشکلات تنفسی ومرگ در حدود زمان تولد،مواجه هستند.
مهمترین نکته در مورد این نوزادان آن است که این نوزادان معتاد به دنیامی آیند و هنگام تولد رفتارهایی مثل سراسیمگی وتندخویی داشته وبا مشکل خوابیدن مواجه بوده وگریه آن ها به صورت غیر عادی،گوش خراش وگزنده است،این نشانه ی آخرازعلایم مهمی است که دربین نوزادان تحت فشارروانی شایع است
ازعلایم دیگراین نوزادان: رشد حرکتی کند و توجه بسیارکم به محیط است.مصرف ماری جوانا،باواکنش های یکه خوردن،خواب آشفته و بی توجهی شدید در نوباوگی کودکی در ارتباط است . نوزادانی که از مادرانی متولد می شوند که کراک مصرف کرده اند،ازنظرکم وزنی وآسیب وارده به دستگاه عصبی مرکزی،دروضع بدتری قرار دارند.
** عامل دیگری که اکثر افراد فکر می کنند خیلی هم تاثیرگذار نیست ، مصرف سیگارمی باشد .نیکوتین که ماده اعتیاد آور در توتون است ، باعث می شودجفت به صورت غیر عادی رشد کند واین امر،انتقال مواد غذایی را کاهش می دهد وباعث کم وزنی جنین شده وازسوی دیگر،سیگار کشیدن،تراکم مونوکسیدکربن درجریان خون مادر را افزایش می دهد.
مشخص ترین اثر سیگار کشیدن تاخیر رشدجسمی کودک وکم وزنی درهنگام تولد است،همچنین موجب کاهش مقاومت در برابربیماری ها می گردد.
** مصرف الکل درطول بارداری سبب عقب ماندگی ذهنی،ناهماهنگی حرکتی،حافظه وزبان معیوب واز همه مهمتر بیش فعالی می شود.
** عامل دیگرتغذیه مادران است. ازمهمترین نکات درمورد تغذیه آن است که،کودکان در دوره پیش از تولد از هردوره ی دیگری،سریع تررشد می کنند وهمین امربه اهمیت توجه به تغذیه دراین دوره اشاره دارد. سوء تغذیه قبل از تولد می تواند بیشترین آسیب را به دستگاه عصبی مرکزی وارد کند  و منجر به کاهش تعداد سلول های مغزی ،وزن مغز کمتر ازمتوسط (36%کمتر)،اختلال درلوزالمعده،کبد ورگ های خونی،شود.کودکانی که پیش از تولد به سوء تغذیه دچار شده اند مشکلات جدی در زمینه ی بیماری های تنفسی دارند.زیرا سوء تغذیه از رشد دستگاه ایمنی جلوگیری می کند.
یکی از ویژگی های اصلی این دسته از نوزادان آن است که معمولا  تندخوبوده وبه تحریک پاسخ نمی دهند .آن ها مانند نوزادان معتاد به مواد مخدر ،گریه ی جیغ مانندی دارند و در بزرگسالی به بیماری های قلبی- عروقی مبتلا می شوند.
برخی بیماری های مادر، می تواند در سرنوشت کودک تاثیرگذار باشد مثل:

سرخجه
هیچ زنی نباید باردارشود مگر اینکه قبلا به سرخجه مبتلاشده باشد،دردوران بارداری و در صورت مبتلا نبودن نمی توان از واکسن سرخجه استفاده کرد حتی تا2یا3ماه قبل از بارداری.
دربین بیماری های عفونی، سرخجه،انواع اختلال ها را ایجادمی کند ولی تاثیر ان بر حسب این که در چه زمانی از حاملگی،جنین رامبتلا کند متفاوت است.
اشعه ، عامل دیگری است که به خصوص درسه ماهه ی اول می تواند زیان بار باشد.نقایص جسمانی،اختلال های زبان وهیجانی،نمرات کمتردر آزمون هوش،مغزرشد نایافته،ورشد جسمانی کم،از نشانه های این دسته از نوزادان است

بیماری قند
این بیماری موجب اختلال دردستگاه گردش خون وتنفس می شود.درمراقبت های ویژه دوران بارداری توجه به قند مادر اهمیت به سزایی دارد زیرا قند اضافی(در مادران مبتلا به دیابت) درجریان خون مادر باعث رشد بیش ازحد متوسط جنین ودرپی آن، مشکلات حاملگی وزایمان می شود.
یکی دیگر از مشکلات این دوران مسمومیت یا توکسمی است که به آن تشنج حاملگی (اکلامپسی)هم گفته می شود وطی آن فشار خون بالا می رود.

ویروس نقص دستگاه ایمنی  (ایدز)
این بیماری دستگاه ایمنی رانابود می کند و در نوباوگانی که در6 ماهگی هستند،کاهش وزن،اسهال وبیماری های تنفسی مکررشایع است. این ویروس،آسیب مغزی هم وارد می کند که حملات صرع،کاهش تدریجی وزن ومغز و تاخیر رشد ذهنی وحرکتی از نشانه های ان است وبیشتر نوزادان مبتلا به این ویروس،فقط 5 تا 8 ماه زنده می مانند.
**  یکی ازآسیب های دوران بارداری واز عوامل تاثیرگذاربررشد قبل ازتولد،مصرف خودسرانه وبدون تجویز دارو ازسوی مادران باردار است.
یکی از رایج ترین این داروها،آسپیرین است که مصرف منظم آن با کم وزنی هنگام تولد،مرگ نوزاد درحدود تولد،رشد حرکتی ضعیف و نمرات هوشی پایین همراه است.
قهوه،چای،کولا ، کاکائو ، حاوی کافئین بوده ونشانه های ترک دارو در نوزاد مثل تحریک پذیری واستفراغ وهمچنین سقط وکم وزنی را در پی دارد.
مصرف داروی تالیدومید ، باعث آسیب مستقیم به دستگاه عصبی مرکزی شده و بدشکلی دست ها و پاها را به دنبال دارد
** اشعه ، عامل دیگری است که به خصوص درسه ماهه ی اول می تواند زیان بار باشد.نقایص جسمانی،اختلال های زبان وهیجانی،نمرات کمتردر آزمون هوش،مغزرشد نایافته،ورشد جسمانی کم،از نشانه های این دسته از نوزادان است.
یکی ازخطرهایی که پرتو نگاری(اشعه x) دوران بارداری برای کودک ایجاد می کند،به ویژه در فاصله ی لقاح تا قرار گرفتن تخم دررحم، از بین رفتن تخمک بارور شده و خطرنقص می باشد . درسه ماهه ی اول باردای به هیچ وجه نباید ازعکسبرداری با اشعه  x  استفاده کرد.
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران


 


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

تغذیه مناسب دوران بارداری برای زیبایی فرزند , برای بلند قدشدن جنین از ماهای اول بارداری , تغذیه در دوران بارداری برای زیبایی جنین , چه چیزهایی باعث افزایش وزن جنین می شود , خوراکی که باعث هوش بچه دربارداری میشود , چه غذاهایی برای رشد استخوان مفید است , چه میوه هایی برای افزایش قد مفید است , خوراکی هایی برای بهتر رشد کردن موها , مواردی که باعث زود باردار شدن میشود , موادی که باعث افزایش هوش جنین میشود , غذاهایی که برای هوش جنین مناسب هست؟ , 7 ماده غذایی مهم در دوران بارداری , چه چیزی باعث سقط سریع جنین میشود , برای افزایش وزن جنین چه باید کرد , مواد غذایی موثر در رشد مغز جنین , تغذیه در بارداری برای رشد جنین , مواد غذایی موثر در زیبایی جنین , عوامل مهم برای سریع باردار شدن , عرقیجات تاثیرش در رنگ چشم جنین , برای افزایش وزن جنین چه بخوریم , چه بخوریم تا رشد ناخن زیاد شود , چه غذاهایی باعث رشدجنین میشود , نقش غذا و میوه در رشد استخوان , تغذیه مناسب برای رشد مغز جنین , چه بخوریم تا جنین خوب رشد کند , چگونه وزن جنین را بالا ببریم , وزن نوزاد هنگام تولد با چاقی , رژیم غذایی برای رشد استخوان , علائم رشد نکردن جنین در رحم , شکم زن باردار کی بزرگ میشود , چه چیزی باعث اوتیسم می شود؟ , دوقلویی عدد بتا فرق می کند؟ , بهترین تغذیه برای رشد جنین , مواد غذایی زیبا کننده جنین , تغذیه تپل و زیبا شدن جنین , تغذیه خوب برای زیبایی بچه , ماههای بارداری و رشد جنین , داشتن نوزادی با وزن مناسب , سوره های ماه هشتم بارداری , عوامل موثر در زیبایی جنین , برای افزایش قد چه بخوریم , تغذیه مناسب برای رشد قد , غذاهای مقوی بعد از سقط , چی بخوریم جنین تپل بشه , قلب ما ضعیف دختر داره , تقویت رحم برای لکبینی , چب بخورم بچه تپل بشه , زیبایی جنین و تغذیه , بیشتر کردن رشد جنین , علایم توقف رشد جنین , میوه برای رشد جنین , غذا برای رشد جنین , جهت درشت شدن بچه , علل عدم رشد جنین , قد بلند شدن جنین , تقویت قلب جنین , کاهش وزن جنین , رشد کردن روند , رشد سریع جنین , رشد موی نوزاد , رشد بهتر جنین , علائم رشد قد , رشد موی جنین , استیکر تولد , تقویت جنین , علایم رشد

زنان باردار

۱۳ تاثیر روزه بر جنین زنان باردار

مهمترین اثر روزه روی جنین تاثیر بر سیستم عصبی و مغزی نوزاد است که ممکن است حتی کودک در آینده هم از لحاظ هوشی دچار مشکل شود. در این مقاله درباره ۱۳ تاثیر روزه بر جنین
زنان شاغل و این آسیب ها برای جنین

زنان شاغل و این آسیب ها برای جنین

زنان شاغل و این آسیب ها برای جنین خانم های باردار شاغل نسبت به دیگر بانوان نوزاد با وزن کمتری به دنیا خواهند آورد جنین این بانوان در معرض خطر کم وزنی
مادر و جنین

نقش میوه برسلامت مادر و جنین

نقش میوه برسلامت مادر و جنین بانوان باردار از در دریافت املاح و موادمعدنی انواع میوه ها غافل نشوند زنان باردار نیازمند مصرف انواع میوه ها و سبزیجات بر
دیابت مادر و درشت شدن جنین

دیابت مادر و درشت شدن جنین

دیابت مادر و درشت شدن جنین دیابت بارداری تا چه حد برای مادر و جنین خطرساز خواهد بود آسیب ها و عوارض مختلف دیابت حاملگی را در این بخش مورد بررسی
اختلالات روحی مادر با از دست دادن جنین

اختلالات روحی مادر با از دست دادن جنین

اختلالات روحی مادر با از دست دادن جنین مادرانی که به تازگی جنین خود را به هر دلیل از دست داده اند باید بیشتر مراقب روحیات خود باشند و اجازه ندهند افسردگ
تغذیه مادر

پیامدهای منفی سوء تغذیه مادر بر جنین

پیامدهای منفی سوء تغذیه مادر بر جنین سوء تغذیه مادر در دوران حاملگی چه تاثیراتی بر جنین می گذارد به عوامل تغذیه ای آسیب زننده به سلامت مادر و جنی
سقط جنین

سقط جنین و علل مشکلات روانی بعد از آن

  سقط جنین و علل مشکلات روانی بعد از آن سقط جنین، یکی از بدترین مشکلاتی است که می تواند در بارداری یک خانم پیش آید. پس از امید بسیار برای دنیا آمدن یک ن
بارداری،گلاب جنین شما را آرام می کند

بارداری،گلاب جنین شما را آرام می کند

بارداری،گلاب جنین شما را آرام می کند بارداری،گلاب جنین شما را آرام می کند سوال مخاطب نی نی بان: ۲۴ سالمه و بارداری اولم است. هفته ۳۴ بارداری هستم حرکات جنینم زیاده و
ناهنجاری های جنین را چگونه تشخیص دهیم

ناهنجاری های جنین را چگونه تشخیص دهیم

ناهنجاری های جنین را چگونه تشخیص دهیم در حال حاضر با پیشرفت علم پزشکی و روی کار آمدن تکنیک های کمکی تولید مثل، می توان تخمک های انسان را در آزمایشگاه با
تبلیغات