درمان اسهال کودکان | علت اسهال کودک | اسهال بچه | درمان اسهال نوزاد | علت اسهال نوزاد - آکا
 اسهال نوزاد یکی از شایع ترین بیماری ها در بین نوزادان است، که همیشه مادران را نگران می کند. خیلی از مادران راه های درمان اسهال نوزادشان را نمی دانند،
 
اسهال نوزاد,درمان اسهال کودکان,درمان اسهال کودکان زیر یکسال

بیماری اسهال کودکان

 به نقل از آکا : اسهال و استفراغ از بیماری های شایع دوران کودکی هستند و با وجود اینکه در بزرگسالی هم اتفاق می افتند، اما بروز آن در بچه ها و به خصوص دوران شیرخوارگی بسیار مهم تلقی می شود.

قصد من از نگارش این یادداشت، آموزش نکاتی اساسی در پیشگیری از آن است چون تأکید روی اسهال و استفراغ به علت عوارضی است که بر جای می گذارند.

اگر بتوانید از بروز آنها جلوگیری کنید و یا لااقل از بروز عوارضی مانند کم آبی ناشی از آن پیشگیری کنید، بهترین اقدام را در روند درمان انجام داده اید. اما چطور می توانید این کار را انجام دهید.

اول از همه باید بدانید بچه ها تا پیش از شش ماهگی تنها باید با شیر مادر تغذیه شوند. شیوع اسهال و استفراغ در کودکانی که از شیشه و پستانک استفاده می کنند، بیشتر است، چون این وسایل به راحتی آلودگی ها را انتقال می دهند. چه دست های آلوده ای که پستانک یا سرشیشه را بارها در دهان کودک می برد!

اسهال نوزاد,درمان اسهال کودکان,درمان اسهال کودکان زیر یکسال

اسهال کودکان

اغلب موارد اسهال از نوع ویروسی است، ولی اگر اسهال میکروبی و انگلی اتفاق بیفتد، باید خیلی مواظب باشید، چون غیر از عارضه کم آبی، با تب و وجود خون در مدفوع نیز همراه است. بنابراین اگر کودک شما دل پیچه دارد و خون و بلغم (تکه های سفید رنگ) در مدفوع او می بینید، موضوع را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید تا با تشخیص سریع و تجویز آنتی بیوتیک اختصاصی، روند درمان تسریع شود.

شما برای جلوگیری از عوارض کم آبی و افت فشار خون احتمالی و یا حتی شوک، باید حتماً از پودر او. آر.اس (  (ORSاستفاده کنید. یک بسته ی آن را در یک لیتر آب جوشیده حل کرده و خنک کنید و با قاشق یا فنجان به کودک بدهید. مبادا آن را در شیشه شیر بریزید. سعی کنید هر چند دقیقه یک قاشق به او بدهید، به خصوص اگر کودک استفراغ می کند. کودک مبتلا به کم آبی، با میل و رغبت از این مایع معجزه آسا خواهد نوشید.

دادن تکه های خرد شده یخ (یخ پودری شکل) نیز مناسب است. او.آر.اس نه تنها آب، بلکه املاح اساسی مثل سدیم و پتاسیم را داراست.

اسهال نوزاد,درمان اسهال کودکان,درمان اسهال کودکان زیر یکسال

اسهال نوزاد

تغذیه کودک شیرخوار را همچنان با شیر مادر ادامه بدهید و اگر غذا می خورد، لزومی به پرهیز غذایی نیست. همه چیز بخورد، ولی مایعات شیرین که تشدید کننده اسهال است را قطع کنید و به جای آن دوغ و ماست به کودک بدهید.

اگر آب میوه دوست دارد، حتماً به طور طبیعی، آن را در منزل تهیه کنید و مصرف نوع آماده صنعتی آن ممنوع است.

میوه سیب خیلی خوب است اما آب سیب به بچه ندهید.

بهترین مایع آب و او.آر.اس است.

نکته:

چندی پیش شرکت تولیدکننده ای برای بهبود طعم بد او.آر.اس، مواد طعم دار به آن افزوده بود که این اشتباه جبران نشدنی است، چون بچه ای که حتی کم آبی ندارد، از طعم آن خوشش می آید و با نوشیدن آن، تنظیم املاح سدیم و پتاسیم در بدنش به هم می خورد که این مشکل آفرین خواهد بود.

دکتر محمد علی نیلفروشان- فوق تخصص ژنتیک کودکان

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران

 

 


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

درمان اسهال و استفراغ کودکان زیر یک سال , درمان اسهال و استفراغ کودکان با طب سنتی , درمان اسهال شدید با طب سنتی برای نوزاد , اسهال و استفراغ در کودکان زیر 2 سال , جلوگیری از اسهال و استفراغ کودکان , درمان اسهال در کودکان زیر یک سال , بهترین روش درمان اسهال و استفراغ , ساختن تب همراه با بازگشت در html , درمان اسهال نوزادان در طب سنتی , درمان اسهال کودکان زیر دو سال , درمان اسهال شیرخواران طب سنتی , درمان اسهال کودکان زیر یکسال , در مورد اضحال بچه چهار ماهه , درمان اسهال و استفراغ نوزاد , درمان اسهال کودکان زیر یکسل , درمان اسهال شديد در كودكان , درمان اسهال کودکان یک ساله , داروی گیاهی برای اسهال بچه , راه حلی برای اسهال کودکان , برای اسهال نوزاد چی خوبه , درمان اسهال بچه نه ماهه , دارو درمان اسهال کودکان , اسهال کودکان زیر یک سال , شربت اسهال برای کودکان , دلایل اسهال در نوزادان , راه درمان اسحال کودکان , راه درمان اسهال کودکان , درمان اسهال درنوزادان , درمان اسهال شیرخواران , درمان اسهال در کودکان , بند آوردن اسهال کودک , درمان تب واسهال کودک , رفع اسهال در کودکان , داروی اسهال استفراغ , درمان اسهال نوزادان , اسهال نوزادان درمان , داروهای عوارض اسهال , اسهال کودک یک ساله , اسهال نوزاد 2 ماهه , درمان اسهال اطفال , قید و اسهال نوزلد , درمان اسهال پودر , درمان اسهالی بچه , درمان اسهال کودک , دلیل اسهال زیاد , اسهال در کودکان , داروی اسهال بچه , علت قط فارسی 1 , علت اصلی اسهال , اسهال درکودکان , اسهال نوزادان , شربت او آر اس , دلایل اسهال , ازهال نوزاد , کودک اسهال , اسهال بچه , او آر اس

گردآوری توسط بخش بیماری های کودک سایت آکاایران
اسهال

اگر نوزاد شما به اسهال مبتلا شد ... - آکا

اگر نوزاد شما به اسهال مبتلا شد ... مدفوع طبیعی یک نوزاد شبیه مدفوع شل افراد بزرگسال است. در حالت عادی ، مدفوع نوزاد شل و آبکی است ( به خصوص تا یک ماهگی ) و دفع آن
اسهال

اگر نوزاد شما به اسهال مبتلا شد ... - آکا

مدفوع طبیعی یک نوزاد شبیه مدفوع شل افراد بزرگسال است. در حالت عادی ، مدفوع نوزاد شل و آبکی است ( به خصوص تا یک ماهگی ) و دفع آن متناوب است. ممکن است نوزاد دو هفته ای که 10 بار در ر
تبلیغات