فنون فرزند پروری

آکایران :والدین، دارایی های مشترکی به نام فرزندان دارند، اغلب همگی در یک هدف شریک هستند: پرورش فرزندانی خوشبخت، سلامت، مطمئن به خود، همیار و مسئول و... . حال سوا ل این است، آیا به عنوان والدین توانسته اید حرفه ای مهم، به نام فرزند پروری را خوب انجام دهید؟ این حقیقتی است که فرزندپروری و پدر یا مادر بودن کار ساده ای نیست و  باید با پیچ و خم آن آشنا شد.

فرزند پروری

الگو مثبت

آکاایران: فنون فرزند پروری

شاید یادتان نباشد، خواندن را چگونه یاد گرفتید؟ یا فرزند پروری

والدین


عاشقانه زندگی کنید
احساس عشق و علاقه به آموختن را در فرزندتان القا و تقویت کنید. نگرش مثبت نسبت به یادگرفتن و یاد دادن از طرف شما می تواند نگرشی مشابه را در فرزندتان ایجاد کند.

 

بگویید: من می توانم
مثبت اندیشی را در وجودتان تقویت کنید. منفی بافی و منفی گرایی مسری و واگیردار است. با حفظ نگرش «من می توانم» حتی در مواجهه با شرایط سخت و دشوار، می توانید قدرت و توانایی تفکر مثبت را به او ببخشید.


سرزنش ممنوع
انتقاد و سرزنش را در زندگی شخصی تان خط بزنید. هرگز اطرافیان و دیگران را به خاطر مشکلات تان سرزنش نکنید. وقتی یک کار اشتباه از شما سر می زند، آن را بپذیرید و سعی در جبران آن داشته باشید. به این ترتیب مسئولیت پذیری در برابر مشکلات و چالش ها را به فرزندتان آموخته اید.


خستگی در کنید
هنگامی که عصبی و خسته اید به دشواری می توانید احساس آرامش، تسلط بر اوضاع و اعتماد به نفس داشته باشید. زمانی برای خستگی در کردن در نظر بگیرید و مراقب سلامت جسمانی و روانی تان باشید. در این دست شرایط سعی کنید کارهایی مانند گوش کردن به موسیقی، مطالعه، تماشای تلویزیون، حل جدول، طراحی و نقاشی و... انجام دهید. وقتی در مواقع تنش برخوردها و واکنش های درست به کار ببرید، فرزندتان هم از شما الگو برداری می کند.

سعی کنید الگوی خوبی برای انتخاب غذای خوب و سالم باشید و به وضعیت ظاهری و زیبایی و برازندگی خود توجه داشته باشید

 

مهربان باشید
همیشه الگوی رفتار توام با مهربانی و احترام برای نوجوان تان باشید. فرزند شما نحوه رفتار شما با سایر افراد را می بیند.
لذا همیشه الگوی یک رفتار مهربانانه و یاری گر باشید بویژه در مورد سالخوردگان، ناتوانان و سایر افرادی که نیازمند حمایت و کمک سایرین هستند. هرگز اطرافیان حتی نزدیکان خود را مورد استهزاء قرار نداده و آن ها را با القاب بد صدا نکنید، چون این رفتارها به فرزندتان می فهماند که بی احترامی به دیگران بلامانع و درست است.


مودب باشید
مودب بودن همچنان پر طرفدار است. همه دوست داریم دیگران با خودمان مودبانه رفتار کنند. بنابر این خودتان رفتارهایی را سرمشق بدهید که می خواهید فرزندتان داشته باشد: به موقع به فرزندتان بگویید «متشکرم»، «خواهش می کنم». از فرزندتان انتظار رفتار مودبانه داشته باشید و بخواهید با مردم هم مودبانه رفتار کنند. بهتر است به آنها بگویید چه انتظاری از آنها دارید. اگر فراموش کردند به آنها خرده نگیرید، اما به آرامی یادآوری کنید.

مریم عطاریان
بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : فرزند پروری

مهارت

گردآوری توسط بخش اصول تربیتی نوجوان سایت آکاایران
تبلیغات