وقتی فرشتگان سوگوار می شوند

آمدن کودکان با مرگ

عکس العمل متفاوت:

هیچ دو کودکی بطور یکسان نسبت به مرگ کسی ‏که او را دوست دارند پاسخ نمی‏دهند. به‏همین دلیل نحوه‏کمک به آنها نیز متفاوت خواهد بود و به تجربیات گذشته آنها، سن و سال‏ آنها و حوادث پس از وقوع مرگ بستگی دارد. در این مواقع ضمن آنکه سعی می‏کنید اعتقادات معنوی خانوادگی خود را بطور ساده برای کودکتان بیان کنید، این احتمال را نیز در نظر داشته باشید که ممکن است کودکتان گفته‏ها و رفتار شما را عینا تکرار کند بدون آنکه مفهوم درستی از مرگ درک کرده باشد. لذا در ادامه این یادداشت به این مطالب  توجه کنید:
- مطمئن شوید کودکتان دچار تصورات نادرست نشده باشد

بچه‏ها معتقدند که تفکرات، احساسات و گفته‏هایشان قدرت جادویی دارند. تمام آنها ممکن است گاه‏گاهی از افرادی که آنها را دوست دارند مانند خواهر یا برادر کوچکتر ناراحت و حتی عصبانی شوند. بنابراین به هنگام وقوع مرگ اطرافیان خود باید به آنها تفهیم شود که عصبانیت یا حتی آرزوهای ناگوار، نمی‏تواند سبب مرگ کسی شود. حتی گاهی اوقات نیاز است که این موضوع به نوجوانان، جوانان و حتی افراد بزرگسال نیز گوشزد شود.

هیچ دو کودکی بطور یکسان نسبت به مرگ کسی ‏که او را دوست دارند پاسخ نمی‏دهند

- برای کودکان روند طبیعی قبل از حادثه را احیا کنید

توجه داشته باشید که مرگ می‏تواند زندگی کودک شما را تا مدت‏های طولانی تحت تأثیر قرار دهد. گاهی اوقات این کودکان داغدیده، در زندگی خود دچار افسردگی و مشکلات هیجانی و احساسی شدید می‏شوند. در مقابل، کودکانی که به خواسته‏هایشان در این وضعیت توجه می‏شود و مورد کمک و حمایت بزرگسالان موثق و مطمئن قرار می‏گیرند و نیز کسانی که شرایطی عادی و پایدار برایشان مهیا می‏شود از این مشکلات هیجانی رهایی می‏یابند.

اولین مطلبی که برای حصول اطمینان از آسیب ندیدن این کودکان هنگام مرگ اطرافیان و حتی والدین باید مورد توجه قرار گیرد، نحوه‏ی رفتار و معاشرت با آنهاست. در صورت بروز حوادث منجر به مرگ، بایستی به کودکان اجازه داده شود که در فرآیند سوگواری و غم و اندوه خانواده مشارکت داشته باشند. در این صورت کودکان نیز شبیه به افراد بزرگسال هر چه زودتر به شرایط عادی و طبیعی قبل از مرگ برخواهند گشت.
- اجازه دهید کودکان همراه بزرگسالان عزاداری کنند نه شبیه آنها
پسر سوگوار

از آنجایی که کودکان تصور درستی از مرگ و برگشت ناپذیری آن ندارند ممکن است در حین عزاداری اعضای خانواده، مشغول بازی‏های شاد و فعالیت‏های عادی و روزمره خود شوند. در این وضعیت نباید آنها را تنبیه کرد و یا مورد غضب قرار داد و مجبورشان کرد که مانند بزرگسالان عزاداری کنند. اگر به اندازه کافی بزرگ شده باشند آثار غم و اندوه خود بخود در چهره آنها نمایان خواهد شد و نیازی به تهدید و یا تنبیه نخواهند داشت.

همچنین نباید کودکان را از احساس غم و اندوه بزرگسالان دور نگه داشت البته به شرطی که این موضوع سبب وحشت‏زدگی آنها نشود. چنانچه حس می‏کنید توان و قدرت کافی برای مراقبت کافی از کودکتان را در هنگام سوگواری ندارید حتماً از دیگران کمک بخواهید و اجازه ندهید کودکتان به تنهایی خیلی از شما دور شود. اجازه دهید دیگران او را به فعالیت‏های عادی و روزمره‏اش سرگرم کنند و به نیازهای او توجه نمایند.

چنانچه کم توجهی به فرزندتان در روزها و هفته‏های بعد نیز مشاهده شد حتماً به مشاورهای روانشناسی و درمان‏گرها مراجعه نمایید تا بتوانید خود و خانواده‏تان را به شرایط عادی زندگی برگردانید. در غیر این‏صورت بیشترین خطر متوجه بروز سوء رفتارها در فرزندان خردسالتان خواهد شد.
نباید کودکان را از احساس غم و اندوه بزرگسالان دور نگه داشت البته به شرطی که این موضوع سبب وحشت‏زدگی آنها نشود
- به کودکتان خود آگاهی دهید

با مرگ یک عزیز و یا حتی والدین، بچه‏های مدرسه‏ای (10- 7 ساله) تصور می‏کنند که آنها نیز خواهند مرد. علائم این گونه تصورات می‏تواند خودداری از رفتن به مدرسه، سردردها و شکم دردها و حتی مشکلات رفتاری باشد. مهمترین کار در این وضعیت صحبت کردن با آنها، جویا شدن احساسات و تصورات آنها و قوت قلب دادن به آنهاست.

به‏عنوان مثال، چنانچه علت مرگ شخص متوفی بیماری باشد و یا شخص متوفی جوان باشد، اغلب کودکانی مدرسه‏ای دچار تصورات غلط می‏شوند و اظهار می‏کند که از سلامت جسمی برخوردار نیستند. در این شرایط بهترین کار دادن
دخترغمگین

اطمینان از سلامتی جسمانی به آنهاست.

چنانچه فرزندتان اظهار می‏کند که سردرد یا شکم درد دارد با بردن او به پزشک به او اطمینان دهید که از سلامت کامل جسمانی  برخوردار است. در عین حال از روانشناسان کودک و نوجوان و یا مشاوران با سابقه، در کار کردن با کودک غم‏ دیده کمک بگیرید. گاهی اوقات چندین جلسه بازی درمانی می‏تواند به کودک کمک کند که احساسات درونی‏اش را بیان کند و بدین ترتیب بدون نیاز به خدمات پزشکی و درمانی خاص، دردهای فیزیکی‏اش برطرف شود.
منبع:مریم عطاریان- بخش خانواده و زندگی

تبیان

تبلیغات