تمیز کردن عینک

آکاایران:وقتی یک عینک طبی نو می‌خرید لنزهای آن کاملا تمیز و سالم هستند اما پس از مدتی استفاده لکه‌ها و خش‌های واضحی روی آن ایجاد می‌شود. علت این اتفاق آشنا نبودن با اصول نگهداری صحیح و تمیز کردن عینک است. اگر عینک خود را به درستی تمیز کنید مدت طولانی‌تری سالم و تمیز باقی خواهد ماند پس اگر به عینک خود اهمیت میدهید و نگران سالم و تمیز ماندن آن هستید این مقاله از مجموعه مقالات آکاایران را مطالعه کنید. به طور کلی تمیز کردن عینک‌های طبی با تمیز کردن عینک آفتابی تفاوتی ندارد و نکاتی که در این مقاله ذکر می‌شود برای هردو مورد کاربردی است.

با استفاده از نکات زیر می توانید عدسی ها بدون خط انداختن و بدنه ی عینکتان را بدون هیچ گونه خرابی تمیز کنید. این نکات برای عینک های آفتابی، طبّی و ورزشی کاربرد دارد.

1.قبل از تمیز کردن عینکتان،دستهایتان را به طور کامل بشویید و خشک کنید:

تمیز کردن عینک

 

 

قبل از تمیز کردن عینک،مطمئن شوید که دست هایتان از هرگونه کثیفی،جرم،لوسیون و هر چیز دیگر که میتواند به شیشه منتقل شود ، پاک است.از لوسیون بدون صابون یا مایع ظرفشویی استفاده کنید و سپس با یک حوله تمیز بدون پرز،خشک نمایید.

2- عینک خود را در زیر شیر آب ولرم نگه دارید

تمیز کردن عینک

این کار گرد و غبار و سایر آلودگی ها را از بین میبرد و از ایجاد خط و خش بر روی شیشه ،هنگام تمیز کردن جلوگیری میکند ؛ برای این کار از آب داغ استفاده نکنید که ممکن است به برخی از جنس های شیشه های عینک آسیب بزند.

3- یک قطره ی کوچک مایع ظرفشویی بر روی هرکدام از شیشه های عینکتان بریزید

تمیز کردن عینک

اکثر مایع های ظرفشویی بسیار غلیظ هستند، پس تنها قطره ی کوچکی از این مایع برای کار ما کافیست. یا یک قطره ی بسیار کوچک از مایع ظرفشویی را مستقیم بر روی عدسی عینکتان بریزید یا قطراتی را بر روی انگشتتان ریخته، انگشت سبّابه و شصتتان را به هم بمالید تا این مایع بر روی سطح انگشتانتان پخش شود و سپس با دو انگشت دو طرف عدسی را مالش دهید. حواستان باشد که تنها از مایع ظرفشویی هایی استفاده کنید که حاوی نرم کننده دست و یا لوسیون نیستند.

4- به آرامی دو طرف عدسی و تمامی نقاط فریم عینکتان را مالش دهید

تمیز کردن عینک

از تمیز کردن تمام نقاط فریم و عدسی و دسته های عینکتان اطمینان حاصل کنید، پدهای بینی و انتهای دسته ها نقاطی هستند که معمولاً موقع تمیز کردن عینک فراموش می شوند. حاشیه ی بیرونی عدسی ها که به حاشیه ی داخلی قاب عینک متصل شده معمولاً محلّ تجمّع گرد و غبار، چربی پوست و کثیفی های دیگر است، این نقاط ره به طور خاص مد نظر قرار دهید.

5- دو طرف عدسی عینکتان را آب بکشید

تمیز کردن عینک

اگر حتّی ذرّه ی بسیار ناچیزی از مایع شوینده ی مورد استفاده ی شما بر سطح عینکتان بماند حتماً بعد از خشک کردن عدسی هایتان باعث لک شدن آن ها خواهد شد، پس عینکتان را پس از شستشو خوب آب بکشید.

6- به آرامی عینکتان را تکان دهید تا تمامی قطرات آبی که روی آن هستند از سطح عینک جدا شوند

تمیز کردن عینک

عدسی های عینکتان را دقیق بررسی کنید تا از تمیزی آن ها اطمینان حاصل شود.

7- به ارامی دسته ها و عدسی های عینک را با یک دستمال تمیز بدون پُرز خشک کنید

تمیز کردن عینک

از یک پارچه ی خشک کننده ی ظروف یا یک حوله ی بدون پرز که با نرم کننده شسته نشده و بر روی خشک کننده ی حوله خشک نشده است استفاده کنید (چرا که دستمال خشک شده با حوله خشک کن و شسته شده با نرم کننده می تواند عدسی عینکتان را لک کند).

8- دوباره عینکتان را وارسی کنید و از تمیز شدن آن اطمینان حاصل نمایید

تمیز کردن عینک

  • با خرید دستمال مخصوص عینک ، ژل یا اسپری لنز؛ اثر انگشت، کثیفی و لکه را برطرف کنید:

                 از دستمال کاغذی برای تمیز کردن شیشه عینک استفاده نکنید.

  • از این پارچه و مواد نامناسب استفاده نکنید:

                از گوشه لباس خود برای تمیز کردن عینک استفاده نکنید به این دلیل که بیشتر پارچه ها دارای الیاف ساینده ای هستند که روی شیشه خش و لکه به جا می گذارند.فراموش نکنید که هرگز از سرکه، سفید کننده و آمونیاک یا هر نوع تمیز کننده شیشه پنجره برای تمیز کردن شیشه عینک استفاده نکنید چرا که این مواد موجب از بین رفتن پوشش روی لنز عینک (مخصوصا لنزهای تلقی) می شوند که به هیچ صورت قابل جبران نیست.

 

گردآوری توسط بخش مهارتهای زندگی سایت آکاایران

تبلیغات